menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

21.12.2023

Czy pracodawca może odrzucić wniosek o pracę zdalną?

artykuł sponsorowany

Praca zdalna stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Doświadczenia z okresu pandemii nauczyły nas, jak pracować wydajnie i wygodnie, nie opuszczając własnego domu. Dla wielu pracowników model sprawdził się tak dobrze, że nie chcą już wracać do obowiązkowych dojazdów do biura. Jednym pracodawcom nie robi to różnicy, inni nie wierzą w efektywność home office i wolą mieć kadrę na miejscu, co czasami kończy się poważniejszym konfliktem. Kiedy pracodawca ma prawo odrzucić wniosek o pracę zdalną a w jakich sytuacjach musi on respektować życzenia pracownika?

Czy pracodawca może odrzucić wniosek o pracę zdalną?fot. Mariakray/Pixabay Content License/Pixabay.com

W jakich zawodach możliwa jest praca zdalna?


Oczywiście nie w każdym zawodzie taki dylemat występuje. Praca wymagająca bezpośredniego kontaktu z klientem albo z wytwarzanym dobrem nie daje możliwości home office. Na ten typ zatrudnienia mogą pozwolić sobie osoby, których całość lub większość obowiązków nadaje się do wykonywania z dowolnego miejsca na Ziemi.

Już od lat 60-tych model home office był znany pracownikom IT czy artystom (grafikom, twórcom muzyki). Dziś do tego grona dołączyło wielu pracowników administracji, edukacji, spedycji i logistyki, obsługi klienta czy marketingu i reklamy. Ci, którzy co jakiś czas muszą pojawić się w biurze, preferują często model pracy hybrydowej (czyli częściowo z domu a częściowo z firmy).

Oferty pracy zdalnej – gdzie ich szukać?


Należysz do przedstawicieli zawodów, które można wykonywać zdalnie, ale twój szef nie zgadza się na home office? Być może do dobry moment na znalezienie lepszego zatrudnienia. Wejdź na https://www.gowork.pl/, gdzie znajdziesz setki ofert pracy zdalnej. GoWork gwarantuje przy tym, że zamieszczane oferty pochodzą od realnych firm (w przypadku poszukiwań w mediach społecznościowych takiej pewności niestety nie ma).

Praca zdalna daje również możliwość zatrudnienia na wyjątkowo opłacalnych warunkach – możesz wykonywać swoje obowiązki z Polski ale wypłatę otrzymywać w euro, funtach czy dolarach – w zależności od tego, skąd pochodzi pracodawca.

Czy pracodawca może odrzucić wniosek o pracę zdalną rodzica małego dziecka?


W pewnych przypadkach pracodawca ma pełne prawo odrzucenia wniosku o pracę zdalną, złożonego przez pracownika. Szczególne prawa przysługują jednak rodzicom małych dzieci oraz kobietom w ciąży. Przedsiębiorca nie może nie zgodzić się na pracę zdalną ciężarnej, niezależnie od stopnia zaawansowania ciąży, chyba że uniemożliwia tę opcję sam typ stanowiska (zdalnie nie może pracować np. ciężarna fryzjerka czy pielęgniarka).

Również rodzice dzieci do lat 4 objęci są specjalnymi przywilejami. Pracy zdalnej nie wolno także zakazać opiekunowi osoby niepełnosprawnej, będącej członkiem rodziny lub gospodarstwa domowego. Warto pamiętać, że uzasadnieniem odmowy wniosku może być wyłącznie niemożność wykonywania zadań z miejsca innego niż wskazane przez pracodawcę. Jeśli np. przedsiębiorca nie dysponuje laptopem, na którym mogłaby pracować z domu kobieta w ciąży, to nie może z tego powodu odmówić home office, ale ma obowiązek kupić sprzęt.

Praca zdalna zwykła i okazjonalna – jakie są prawa pracownika?


W pozostałych przypadkach uwzględnienie wniosku o pracę zdalną zależy już tylko od dobrej woli pracodawcy. Mówi się wówczas o tzw. pracy zdalnej zwykłej (czyli standardowym wykonywaniu obowiązków na co dzień) oraz pracy zdalnej okazjonalnej (np. jeśli pracownik chce pozostać w domu z chorym dzieckiem, które ukończyło już 4 lata).

Jeśli twój pracodawca niechętnie patrzy na pracę zdalną, a ta odpowiada ci najbardziej, jedynym rozwiązaniem jest więc znalezienie lepszej oferty, w firmie respektującej twoje życzenia.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Czym są agencje digitalowe?

fabrykamarketingu.pl
Obecny rozwój internetu sprawia, że rynek musi sprostać nowym wyzwaniom – także tym marketingowym. Naprzeciw temu zagadnieniu wychodzą agencje digitalowe, które wspierają firmy w działaniach internetowych. [artykuł sponsorowany]

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracy

Dominika Sobieraj
Niezwykle istotnym elementem dla grafika komputerowego, który poszukuje pracy, jest portfolio, które w tym zawodzie stanowi nieodłączny element CV, będąc niejako jego wizualnym uzupełnieniem i rozwinięciem. [materiał partnera]

Odzwierciedlaj swoją markę w każdym gadżecie reklamowym - oto jak to zrobić

artykuł sponsorowany
Gadżety reklamowe są doskonałym sposobem na wykonanie czarującego gestu, rozpoczęcia niezobowiązującej rozmowy biznesowej, a także zakomunikowanie wdzięczności za wiele lat wspólnej pracy. Jednak niewiele przedsiębiorstw wykorzystuje gadżety premium w formie personifikacji i ożywienia najważniejszych atutów oraz potencjału własnej marki.

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ile warte jest życie?

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
Jeszcze trzydzieści lat temu z choroby nowotworowej udawało się wyleczyć zaledwie co piąte dziecko. Dziś te proporcje są odwrotne. Nawet 85 procent dzieci wraca do zdrowia. Decydujący jest oczywiście rozwój medycyny, ale nie mniej istotna jest również zmiana podejścia i świadomości. Historia Sary i Stasia to wzruszające dowody na to, że dzięki pomocy dobrych ludzi nie ma rzeczy niemożliwych. [Reporterzy.info wspierają]

3 wskazówki, które pomogą Ci prowadzić skuteczny marketing treści

artykuł sponsorowany
Content Marketing polega na tworzeniu wartościowych treści, będących odpowiedzią na potrzeby odbiorców. Ogólna odpowiedź na pytanie, jak prowadzić go skutecznie, jest zawarta w samej definicji – należy skupić się na tym, by przekaz był wartościowy. Rozkładając jednak tę radę na bardziej konkretne sugestie, wyodrębniliśmy 3 wskazówki.

Dlaczego warto informować klientów o stanie przesyłki?

inPost
Niektórzy z Twoich klientów dokonają zamówienia i nie zastanowią się nad jego przebiegiem, dopóki nie otrzymają przesyłki. Jednak wiele osób chce dokładnie wiedzieć, gdzie aktualnie znajduje się ich paczka. Wiele badań pokazuje, że przytłaczająca większość kupujących ocenia śledzenie zamówień jako ważną część wpływającą na poziom ich satysfakcji z zakupów w sklepie internetowym. [artykuł sponsorowany]

Dlaczego Influencer Marketing staje się coraz popularniejszą formą promocji dla marek?

Green Parrot
W obecnych czasach reklamy w mediach tradycyjnych przestają spełniać swoją rolę, a cała promocja marki przenosi się do Internetu. Wciąż poszukujemy nowych rozwiązań na reklamę naszej działalności i chcemy wiedzieć co obecnie przynosi najlepsze rezultaty. Czym jest Influencer Marketing, jak działa i dlaczego powinniśmy zwrócić uwagę na tą formę marketingu? [artykuł sponsorowany]

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24