Czy pracodawca może odrzucić wniosek o pracę zdalną?
artykuł sponsorowany
Praca zdalna stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Doświadczenia z okresu pandemii nauczyły nas, jak pracować wydajnie i wygodnie, nie opuszczając własnego domu. Dla wielu pracowników model sprawdził się tak dobrze, że nie chcą już wracać do obowiązkowych dojazdów do biura. Jednym pracodawcom nie robi to różnicy, inni nie wierzą w efektywność home office i wolą mieć kadrę na miejscu, co czasami kończy się poważniejszym konfliktem. Kiedy pracodawca ma prawo odrzucić wniosek o pracę zdalną a w jakich sytuacjach musi on respektować życzenia pracownika?
W jakich zawodach możliwa jest praca zdalna?
Oczywiście nie w każdym zawodzie taki dylemat występuje. Praca wymagająca bezpośredniego kontaktu z klientem albo z wytwarzanym dobrem nie daje możliwości home office. Na ten typ zatrudnienia mogą pozwolić sobie osoby, których całość lub większość obowiązków nadaje się do wykonywania z dowolnego miejsca na Ziemi.
Już od lat 60-tych model home office był znany pracownikom IT czy artystom (grafikom, twórcom muzyki). Dziś do tego grona dołączyło wielu pracowników administracji, edukacji, spedycji i logistyki, obsługi klienta czy marketingu i reklamy. Ci, którzy co jakiś czas muszą pojawić się w biurze, preferują często model pracy hybrydowej (czyli częściowo z domu a częściowo z firmy).
Oferty pracy zdalnej – gdzie ich szukać?
Należysz do przedstawicieli zawodów, które można wykonywać zdalnie, ale twój szef nie zgadza się na home office? Być może do dobry moment na znalezienie lepszego zatrudnienia. Wejdź na https://www.gowork.pl/, gdzie znajdziesz setki ofert pracy zdalnej. GoWork gwarantuje przy tym, że zamieszczane oferty pochodzą od realnych firm (w przypadku poszukiwań w mediach społecznościowych takiej pewności niestety nie ma).
Praca zdalna daje również możliwość zatrudnienia na wyjątkowo opłacalnych warunkach – możesz wykonywać swoje obowiązki z Polski ale wypłatę otrzymywać w euro, funtach czy dolarach – w zależności od tego, skąd pochodzi pracodawca.
Czy pracodawca może odrzucić wniosek o pracę zdalną rodzica małego dziecka?
W pewnych przypadkach pracodawca ma pełne prawo odrzucenia wniosku o pracę zdalną, złożonego przez pracownika. Szczególne prawa przysługują jednak rodzicom małych dzieci oraz kobietom w ciąży. Przedsiębiorca nie może nie zgodzić się na pracę zdalną ciężarnej, niezależnie od stopnia zaawansowania ciąży, chyba że uniemożliwia tę opcję sam typ stanowiska (zdalnie nie może pracować np. ciężarna fryzjerka czy pielęgniarka).
Również rodzice dzieci do lat 4 objęci są specjalnymi przywilejami. Pracy zdalnej nie wolno także zakazać opiekunowi osoby niepełnosprawnej, będącej członkiem rodziny lub gospodarstwa domowego. Warto pamiętać, że uzasadnieniem odmowy wniosku może być wyłącznie niemożność wykonywania zadań z miejsca innego niż wskazane przez pracodawcę. Jeśli np. przedsiębiorca nie dysponuje laptopem, na którym mogłaby pracować z domu kobieta w ciąży, to nie może z tego powodu odmówić home office, ale ma obowiązek kupić sprzęt.
Praca zdalna zwykła i okazjonalna – jakie są prawa pracownika?
W pozostałych przypadkach uwzględnienie wniosku o pracę zdalną zależy już tylko od dobrej woli pracodawcy. Mówi się wówczas o tzw. pracy zdalnej zwykłej (czyli standardowym wykonywaniu obowiązków na co dzień) oraz pracy zdalnej okazjonalnej (np. jeśli pracownik chce pozostać w domu z chorym dzieckiem, które ukończyło już 4 lata).
Jeśli twój pracodawca niechętnie patrzy na pracę zdalną, a ta odpowiada ci najbardziej, jedynym rozwiązaniem jest więc znalezienie lepszej oferty, w firmie respektującej twoje życzenia.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Pudełka z nadrukiem na różne okazje
Materiał zewnętrzny
Do pudełek pakuje się nie tylko prezenty, ale również produkty, które następnie mają trafić do sprzedaży. Często nie mogą to być pudełka w dowolnym kolorze, zdobione obojętnie jakim wzorem, czy tym bardziej znaczone logo konkurencji. Stąd wzrosło zainteresowanie usługami, które polegają na projektowaniu i produkcji pudełek kartonowych pod indywidualne zamówienie.
Marketing lokalnego biznesu. Do czego może przydać Ci się hala?
gaj-stal.com
Jeżeli planujesz rozpocząć własną działalność gospodarczą z zakresu sprzedaży akcesoriów rolniczych, ziemi pakowanej w worki i sadzonek, na pewno przyda Ci się przestrzeń do magazynowania i ekspozycji produktów. Jakie jeszcze korzyści wiążą się z użytkowaniem hali? [artykuł sponsorowany]
SEO czy PPC - co wybrać?
Widoczni.com
Co wybrać, SEO czy PPC? To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby chcące wypromować swoje produkty czy usługi w sieci. Obie formy promocji wchodzą w skład SEM, czyli marketingu w wyszukiwarkach internetowych. Na czym polega ich działanie? Która z tych metod jest lepsza, skuteczniejsza? Czy musimy wybierać pomiędzy SEO a PPC? Czy można stosować obie formy promocji jednocześnie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. [artykuł sponsorowany]
Czym zajmuje się Agencja Social Media?
Materiał zewnętrzny
Często firmy zastanawiają się czy tak właściwie opłaca się zlecać działania w mediach społecznościowych komuś na zewnątrz. Przecież to jest tylko dodawanie postów na Facebooku, prawda? Otóż nie.
Pozycjonowanie strony internetowej – terminy, które warto znać
artykuł sponsorowany
Poniżej przestawiamy wyjaśnienie terminów, które dotyczą tematyki pozycjonowania stron internetowych i które warto zrozumieć, jeśli jest się zainteresowanym podjęciem współpracy z agencją SEO/SEM.
Edukacja STEAM zamiast dzwonków. We Wrocławiu rusza szkoła SPECTO
materiał partnera
Nowa, Publiczna Szkoła Podstawowa SPECTO przy ul. Lubelskiej we Wrocławiu od września przyjmie pierwszą setkę pierwszoklasistów. Ma dla nich nie tylko nowoczesny, ekologiczny budynek, ale także unikatowy pomysł na atrakcyjną realizację podstawy programowej.
O czym należy pamiętać przy organizacji wydarzeń?
artykuł sponsorowany
Planowanie wielkich wydarzeń medialnych oraz ważnych konferencji branżowych powinno rozpocząć się odpowiednio wcześnie. Eventy wymagają szczegółowego przygotowania i przemyślenia nawet najdrobniejszych detali, co przełoży się na powodzenie całego przedsięwzięcia.