Dlaczego dobry konferansjer to połowa sukcesu organizacji eventu?
artykuł gościnny
Organizacja interesującego eventu, który przyciągnie grono zainteresowanych gości, wcale nie jest taka prosta. Wielu organizatorów imprez masowych zachodzi w głowę co zrobić, aby ich wydarzenie było jak najbardziej atrakcyjne, interaktywne, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju i aby przyniosło zamierzony cel - zdobycie wiedzy przez uczestników, integrację grupy, dobrą zabawę czy po prostu coś, czego za bardzo słowami określić się nie da: pewnego rodzaju satysfakcję z tego, że uczestniczyło się w danej imprezie - poczucie “spełnienia”.

Jednym z elementów, o którym nie wolno zapomnieć na żadnym evencie estradowym jest dobry konferansjer
Organizując tzw. “imprezy estradowe”, czyli takie, w których większość aktywności rozgrywa się na scenie, a publiczność należy do grona obserwatorów (koncerty, pokazy, wykłady, inne wydarzenia artystyczne), niezbędnym jest zaangażowanie profesjonalnego konferansjera. Warto wspomnieć, że nie zawsze musi być to osoba zawodowo wykonująca tę funkcję (choć zatrudnienie zawodowca w tym zakresie jak najbardziej byłoby wskazane i dało gwarancję sukcesu imprezy), musi być to natomiast ktoś, kto dobrze czuje się w roli prowadzącego. Ktoś, kto “porwie tłumy”, jest elastyczny i - jak to się popularnie określa - ma “gadane”.
Dlaczego konferansjer jest taki ważny podczas eventu?
Nie ulega wątpliwości, że każda impreza o charakterze estradowym potrzebuje przynajmniej zapowiedzi, a w większości przypadków - całościowego prowadzenia, bieżących komentarzy czy po prostu moderacji. Konferansjer pełni zatem rolę właśnie takiego “przewodnika”, który z jednej strony ma za zadanie zainteresować gości tematem, z drugiej zaś dbać o to, by “impreza merytorycznie się nie rozleciała” - pilnować jej formy, tematów i ogarniać całość. To właśnie na konferansjerze spoczywa odpowiedzialność za to, by plan imprezy został zrealizowany w 100% oraz by event zmieścił się w założonych ramach czasowych. Żaden festyn, koncert, spotkanie firmowe czy impreza masowa nie może się odbyć bez odpowiedniego jej poprowadzenia. Warto ponadto wspomnieć, że różne typy imprez mają swój własny, niepowtarzalny charakter, do którego konferansjer powinien się dostosować. Prowadzenie eventu jest więc sztuką, której sprostać mogą tylko profesjonaliści i prawdziwi pasjonaci tego zadania.
Cechy konferansjera, na które warto zwrócić uwagę organizując event
Przyglądnijmy się teraz zatem, czym powinien charakteryzować się dobry konferansjer, aby warto było zaangażować go do prowadzenia naszego eventu:
- Pasja - jak już zostało wspomniane wcześniej - dobry konferansjer musi przede wszystkim lubić to, co robi. Jeżeli taka osoba całym sobą jest zaangażowana w swoją funkcję, publiczność momentalnie odbiera jej emocje i również reaguje zaangażowaniem. Co więcej - takiemu człowiekowi, pełnemu pasji, słuchacze wybaczą nawet drobne błędy czy niedociągnięcia i taki mówca zostanie lepiej odebrany, niż konferansjer perfekcyjny, który jednak nie “wkłada serca” w to, co robi. Paradoks, czyż nie?
- Profesjonalizm (na który składa się przygotowanie i doświadczenie) - wspomnieliśmy wcześniej o drobnych błędach, “wpadkach”. Wprawdzie z jednej strony zostaną one wybaczone, gdy konferansjer jest zaangażowany w to, co robi, zachowuje się i mówi z pasją, z drugiej jednak - mimo wszystko lepiej, aby takich wpadek nie było. Tylko mówca, który profesjonalnie podejdzie do swojego zadania, odpowiednio przygotowując się do imprezy i przewidując różnego rodzaju nieoczekiwane zdarzenia, będzie w stanie zminimalizować ilość popełnionych błędów. Co ponadto istotne, tylko profesjonalista o bogatym doświadczeniu, konferansjer, który “do niejednego mikrofonu już gadał” będzie w stanie szybko zareagować w momentach stresujących - jego umiejętność odnalezienia się na scenie będzie wówczas kluczowa.
- Nienaganna dykcja i prezencja - ogromne znaczenie w prowadzeniu każdej imprezy ma to, w jaki sposób zapowiadający przekazuje publiczności informacje. Przede wszystkim czy mówi wyraźnie (czy da się go zrozumieć) oraz czy włada dobrą intonacją głosu. Nie ma nic gorszego, niż konferansjer “odklepujący formułki”, bądź czytający wszystko “jak leci” z kartki. Ponadto - ogromnie ważny jest też wygląd prowadzącego - ubiór schludny, nienachalny, pasujący do charakteru danej imprezy. W tym aspekcie warto, gdy konferansjerowi przyświeca hasło “nie wyróżniam się z tłumu ubiorem, lecz doświadczeniem”.
Kto powinien być wybrany na konferansjera eventu?
Doskonale zapowiadana impreza, jak również świetny kontakt z publicznością to przynajmniej połowa sukcesu w organizacji każdego scenicznego wydarzenia. Warto zatem już na etapie przygotowań dobrze zastanowić się, kogo chcemy na taki event zatrudnić. Czy ma to być osoba szalona, czy raczej stonowana - chłodno, lecz profesjonalnie trzymająca się tematu. Czy chcemy postawić na kogoś “swojego” (niekoniecznie profesjonalistę, lecz osobę doskonale znającą dany temat i środowisko), czy raczej wolimy osobę z zewnątrz, której doświadczenie w prowadzeniu imprez i u nas nie zawiedzie. Która pomimo, że nie należy do danej grupy czy branży, będzie potrafiła na każdej imprezie tchnąć w nią nieco świeżości.
Publikacja powstała we współpracy z firmą Twój Event zajmującą się organizacją eventów i obsługą imprez firmowych. |
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?
artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.
Gadżety reklamowe z logo Twojej firmy – skuteczna promocja i profesjonalny wizerunek
artykuł sponsorowany
Gadżety reklamowe dla firm to sprawdzony sposób na zwiększenie rozpoznawalności i budowanie trwałych relacji z klientami. Gadżety działają jak mobilna wizytówka – docierają do odbiorców tam, gdzie nie sięgają tradycyjne formy reklamy.
Jak zwiększyć świadomość i rozpoznawalność Twojej marki? Podpowiadamy
artykuł sponsorowany
Budowanie rozpoznawalności marki to proces, który wymaga czasu, konsekwencji i dobrze zaplanowanej strategii. W świecie pełnym komunikatów reklamowych trudno wyróżnić się bez przemyślanej obecności – zarówno w internecie, jak i w przestrzeni miejskiej.
Podobne artykuły:
Top 5 niedrogich upominków na Boże Narodzenie
RaB
W co w takim razie najlepiej zainwestować, by prezent był trafiony, a osoba nim obdarowana była szczęśliwa? Należy przede wszystkim pomyśleć nad prezentem nie tylko praktycznym, ale także pomysłowym oraz spersonalizowanym. [artykuł sponsorowany]
Zakładasz odzieżowy sklep online? Sprawdź, od czego zacząć
weldoro.com
Branża e-commerce ma bardzo dobre perspektywy na przyszłość. 54% internautów kupuje produkty w sklepach internetowych. Z roku na rok klientów online przybywa. Rośnie też liczba miejsc, w których mogą dokonać zakupów. Jeżeli marzy Ci się prowadzenie odzieżowego sklepu internetowego, mamy dla Ciebie krótki poradnik. [artykuł sponsorowany]
Sklep z artykułami papierniczymi - kreatywność w zasięgu ręki
artykuł sponsorowany
W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie technologia zdaje się dominować, sklep z artykułami papierniczymi wciąż utrzymuje swoją pozycję jako oaza kreatywności. To miejsce, gdzie każdy, niezależnie od wieku czy zawodu, może znaleźć coś inspirującego i niezastąpionego. Przystanek Papierniczy to prawdziwa skarbnica dla pasjonatów rysunku, pisania, planowania oraz wszelkich dziedzin artystycznych.
Ruszył nabór do programu Wyszehradzkich Rezydencji Literackich
Stowarzyszenie Willa Decjusza
Drodzy pisarze, poeci, krytycy, eseiści, tłumacze literatury i dziennikarze! Do 31 stycznia trwa nabór do programu Wyszehradzkich Rezydencji Literackich. To 32 stypendia dla twórców z krajów V4. [Reporterzy.info polecają]