menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMA Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

29.12.2023

Dlaczego dobry konferansjer to połowa sukcesu organizacji eventu?

artykuł gościnny

Organizacja interesującego eventu, który przyciągnie grono zainteresowanych gości, wcale nie jest taka prosta. Wielu organizatorów imprez masowych zachodzi w głowę co zrobić, aby ich wydarzenie było jak najbardziej atrakcyjne, interaktywne, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju i aby przyniosło zamierzony cel - zdobycie wiedzy przez uczestników, integrację grupy, dobrą zabawę czy po prostu coś, czego za bardzo słowami określić się nie da: pewnego rodzaju satysfakcję z tego, że uczestniczyło się w danej imprezie - poczucie “spełnienia”.

Dlaczego dobry konferansjer to połowa sukcesu organizacji eventu?fot. Freestocks.org/CC0 1.0/Wikimedia

Jednym z elementów, o którym nie wolno zapomnieć na żadnym evencie estradowym jest dobry konferansjer


Organizując tzw. “imprezy estradowe”, czyli takie, w których większość aktywności rozgrywa się na scenie, a publiczność należy do grona obserwatorów (koncerty, pokazy, wykłady, inne wydarzenia artystyczne), niezbędnym jest zaangażowanie profesjonalnego konferansjera. Warto wspomnieć, że nie zawsze musi być to osoba zawodowo wykonująca tę funkcję (choć zatrudnienie zawodowca w tym zakresie jak najbardziej byłoby wskazane i dało gwarancję sukcesu imprezy), musi być to natomiast ktoś, kto dobrze czuje się w roli prowadzącego. Ktoś, kto “porwie tłumy”, jest elastyczny i - jak to się popularnie określa - ma “gadane”.

Dlaczego konferansjer jest taki ważny podczas eventu?


Nie ulega wątpliwości, że każda impreza o charakterze estradowym potrzebuje przynajmniej zapowiedzi, a w większości przypadków - całościowego prowadzenia, bieżących komentarzy czy po prostu moderacji. Konferansjer pełni zatem rolę właśnie takiego “przewodnika”, który z jednej strony ma za zadanie zainteresować gości tematem, z drugiej zaś dbać o to, by “impreza merytorycznie się nie rozleciała” - pilnować jej formy, tematów i ogarniać całość. To właśnie na konferansjerze spoczywa odpowiedzialność za to, by plan imprezy został zrealizowany w 100% oraz by event zmieścił się w założonych ramach czasowych. Żaden festyn, koncert, spotkanie firmowe czy impreza masowa nie może się odbyć bez odpowiedniego jej poprowadzenia. Warto ponadto wspomnieć, że różne typy imprez mają swój własny, niepowtarzalny charakter, do którego konferansjer powinien się dostosować. Prowadzenie eventu jest więc sztuką, której sprostać mogą tylko profesjonaliści i prawdziwi pasjonaci tego zadania.

Cechy konferansjera, na które warto zwrócić uwagę organizując event


Przyglądnijmy się teraz zatem, czym powinien charakteryzować się dobry konferansjer, aby warto było zaangażować go do prowadzenia naszego eventu:

  • Pasja - jak już zostało wspomniane wcześniej - dobry konferansjer musi przede wszystkim lubić to, co robi. Jeżeli taka osoba całym sobą jest zaangażowana w swoją funkcję, publiczność momentalnie odbiera jej emocje i również reaguje zaangażowaniem. Co więcej - takiemu człowiekowi, pełnemu pasji, słuchacze wybaczą nawet drobne błędy czy niedociągnięcia i taki mówca zostanie lepiej odebrany, niż konferansjer perfekcyjny, który jednak nie “wkłada serca” w to, co robi. Paradoks, czyż nie?
  • Profesjonalizm (na który składa się przygotowanie i doświadczenie) - wspomnieliśmy wcześniej o drobnych błędach, “wpadkach”. Wprawdzie z jednej strony zostaną one wybaczone, gdy konferansjer jest zaangażowany w to, co robi, zachowuje się i mówi z pasją, z drugiej jednak - mimo wszystko lepiej, aby takich wpadek nie było. Tylko mówca, który profesjonalnie podejdzie do swojego zadania, odpowiednio przygotowując się do imprezy i przewidując różnego rodzaju nieoczekiwane zdarzenia, będzie w stanie zminimalizować ilość popełnionych błędów. Co ponadto istotne, tylko profesjonalista o bogatym doświadczeniu, konferansjer, który “do niejednego mikrofonu już gadał” będzie w stanie szybko zareagować w momentach stresujących - jego umiejętność odnalezienia się na scenie będzie wówczas kluczowa.
  • Nienaganna dykcja i prezencja - ogromne znaczenie w prowadzeniu każdej imprezy ma to, w jaki sposób zapowiadający przekazuje publiczności informacje. Przede wszystkim czy mówi wyraźnie (czy da się go zrozumieć) oraz czy włada dobrą intonacją głosu. Nie ma nic gorszego, niż konferansjer “odklepujący formułki”, bądź czytający wszystko “jak leci” z kartki. Ponadto - ogromnie ważny jest też wygląd prowadzącego - ubiór schludny, nienachalny, pasujący do charakteru danej imprezy. W tym aspekcie warto, gdy konferansjerowi przyświeca hasło “nie wyróżniam się z tłumu ubiorem, lecz doświadczeniem”.

Kto powinien być wybrany na konferansjera eventu?


Doskonale zapowiadana impreza, jak również świetny kontakt z publicznością to przynajmniej połowa sukcesu w organizacji każdego scenicznego wydarzenia. Warto zatem już na etapie przygotowań dobrze zastanowić się, kogo chcemy na taki event zatrudnić. Czy ma to być osoba szalona, czy raczej stonowana - chłodno, lecz profesjonalnie trzymająca się tematu. Czy chcemy postawić na kogoś “swojego” (niekoniecznie profesjonalistę, lecz osobę doskonale znającą dany temat i środowisko), czy raczej wolimy osobę z zewnątrz, której doświadczenie w prowadzeniu imprez i u nas nie zawiedzie. Która pomimo, że nie należy do danej grupy czy branży, będzie potrafiła na każdej imprezie tchnąć w nią nieco świeżości.

Publikacja powstała we współpracy z firmą Twój Event zajmującą się organizacją eventów i obsługą imprez firmowych.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Negocjacje biznesowe – jaką kancelarię wybrać?

artykuł partnera
Biznes wiąże się z ciągłymi zmianami. Przedsiębiorcom zależy na nieustannym rozwoju firmy, pozyskiwaniu nowych partnerów oraz zawieraniu intratnych kontraktów. Jednak wszystko to wiąże się z odpowiednimi regulacjami prawnymi, które często są zawiłe i niezrozumiałe dla właścicieli firm.

Właściciele szkół i przedszkoli mają pomysł jak naprawiać polską oświatę

materiał partnera
Łatwiejszy dostęp do zawodu i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, pomysły na poprawę warunków pracy w oświacie i podniesienie jakości edukacji? Jest na to plan. Jedenaście podmiotów oświatowych z Poznania, Wrocławia i Łodzi założyło pierwszy w Polsce związek pracodawców branży przedszkolnej i szkolnej.

Dlaczego CS GO stał się tak bardzo popularny?

Bananki.pl
Są takie gry, które stają się legendami - bez wątpienia jedną z nich jest Counter Strike Global Offensive, gra z gatunku FPS, czyli First Person Shooter. Gracz wciela się tutaj w osobę posługującą się bronią na ostrą amunicję i widzi świat jej oczami. Jeżeli ktoś choć trochę orientuje się w świecie gier komputerowych, to na pewno wie, jak wielką popularność zdobył ten tytuł. Dziś spróbujemy przyjrzeć się jej przyczynom. [artykuł sponsorowany]

Wprowadzenie do strategii marki

artykuł sponsorowany
Strategię marki można przygotować na każdym etapie jej istnienia. Jeśli mamy możliwość stworzyć markę i przygotować jej strategię dosłownie od zera - świetnie. Jednak nie jest to jedyna droga. Istniejącą już markę można poddać rewitalizacji, która pozwoli odświeżyć jej wizerunek.

Kampania społeczna #JedenOdeMnie. Pokaż, że Twój 1% pomaga!

Klaudia Smolarska
Ponad 5 milionów Polaków nie przekazuje 1% podatku potrzebującym. Zmieńmy to razem! Dajmy im przykład i powiedzmy: #JedenOdeMnie! Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna, zainicjowana przez Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

SEO dla e-commerce, czyli jak pozycjonować sklep internetowy

materiał zewnętrzny
Prowadzenie sklepu internetowego to intratny pomysł na biznes szczególnie teraz, kiedy konsumenci na całym świecie coraz częściej korzystają z możliwości kupowania online. Większe zainteresowanie kupujących ofertą platform sprzedażowych przekłada się jednak na ciągle rosnącą konkurencję, dlatego każdy nowy przedsiębiorca musi znaleźć sposób na wybicie się w gąszczu ofert konkurencyjnych sklepów. Kluczem do sukcesu może okazać się SEO dla e-commerce.

Pracujesz jako fotoreporter? Ubierz się wygodnie!

artykuł sponsorowany
Praca fotoreportera wymaga działania w różnych warunkach, co z kolei tworzy konieczność dostosowania ubioru do sytuacji. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o zakładanie galowego stroju na uroczyste wydarzenia, lecz również umiejętność dostosowania się do warunków terenowych.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24