menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

15.04.2024 Rynek medialny

Radiowe stacje numeryczne. Dla miłośników zagadek i kryptografii

Krzysztof Fiedorek

Nadają z pozoru bezsensowne ciągi cyfr i liter, czasem krótkie, zaszyfrowane wiadomości. Zdarzają się i takie, które między kodowanym przekazem nadają muzykę. Albo propagandowe przekazy. Radiostacje numeryczne od stu lat są zagadką, nad którą głowią się radioamatorzy i tropiciele tajemnic. Co o nich wiemy?

Radiowe stacje numeryczne. Dla miłośników zagadek i kryptografiiilustracja: bing.com/create

Pierwsze radiowe stacje numeryczne pojawiły się już pod koniec I Wojny Światowej. Początkowo wykorzystywano je do nadawania prostych kodów Morse`a przeznaczonych dla szpiegów i agentów wywiadu. Z czasem nadawane treści stawały się bardziej złożone, obejmując ciągi cyfr, liter, a nawet słowa w różnych językach.

Okres Zimnej Wojny to czas największej aktywności radiowych stacji numerycznych. Służyły one wówczas jako narzędzie propagandy i dezinformacji, nadawane przez rządy i agencje wywiadowcze z obu stron żelaznej kurtyny. Chociaż liczba aktywnych radiowych stacji numerycznych znacznie spadła po zakończeniu Zimnej Wojny, nadal działają one w wielu częściach świata. Ich cele i metody działania pozostają w dużej mierze nieznane, co wzbudza wiele spekulacji i teorii spiskowych. Niektóre z nich nadal są wykorzystywane przez agencje wywiadowcze, inne zaś służą do nadawania treści religijnych lub politycznych.

Ze względu na zawartość audycji radiowe stacje numeryczne można podzielić na:

 • Stacje nadające ciągi cyfr i liter: Te stacje nadają sekwencje cyfr, liter lub kombinacje cyfr i liter, często bez wyraźnego znaczenia dla przeciętnego słuchacza. Przykładem takiej stacji jest UVB-76, znana również jako "The Buzzer".
 • Stacje nadające wiadomości: Te stacje nadają krótkie, zakodowane wiadomości przeznaczone dla określonych odbiorców, takich jak szpiedzy lub agenci wywiadu. Przykładem takiej stacji jest The Lincolnshire Poacher, używana przez brytyjski wywiad podczas II Wojny Światowej.

Istnieją również inne, mniej rozpowszechnione rodzaje radiowych stacji numerycznych, takie jak stacje nadające dźwięki natury, stacje nadające sygnały czasu i eksperymentalne transmisje. Bywają też i takie nadające muzykę lub przekazy propagandowe.Badanie i klasyfikowanie radiowych stacji numerycznych jest złożonym zadaniem, ze względu na ich często ukryty charakter i brak wiarygodnych informacji o ich pochodzeniu i celach.

Nadawanie radiostacji numerycznych


Radiowe stacje numeryczne wykorzystują różne metody nadawania sygnałów, w zależności od ich celu i dostępnych technologii. Niektóre z najczęstszych metod to:

 • Nadawanie krótkofalowe (KF): To najpopularniejsza metoda nadawania sygnałów radiowych stacji numerycznych. Fale krótkie mogą pokonywać duże odległości, co pozwala na dotarcie do odbiorców na całym świecie.
 • Nadawanie AM: Modulacja amplitudowa (AM) to prosta i stosunkowo tania metoda nadawania, która jest powszechnie używana w radiofonii komercyjnej. Sygnały AM są jednak podatne na zakłócenia atmosferyczne i inne rodzaje interferencji.
 • Nadawanie USB: Modulacja z jednym pasmem bocznym (USB) to bardziej wydajna metoda nadawania niż AM, która zapewnia lepszą jakość dźwięku i mniejszą podatność na zakłócenia.
 • Nadawanie LSB: Modulacja z dolnym pasmem bocznym (LSB) jest podobna do USB, ale oferuje lepszą penetrację sygnału w trudnych warunkach propagacyjnych.

REKLAMA

Oprócz tych podstawowych metod, radiowe stacje numeryczne mogą również wykorzystywać bardziej zaawansowane techniki nadawania, takie jak:

 • Nadawanie cyfrowe: Sygnały cyfrowe zapewniają wyższą jakość dźwięku i mniejszą podatność na zakłócenia niż sygnały analogowe.
 • Nadawanie rozproszone: Technika ta polega na nadawaniu sygnału z wielu różnych lokalizacji, co utrudnia jego namierzenie i zakłócenie.

Odbieranie numerycznych stacji radiowych


Odbieranie sygnałów radiowych stacji numerycznych może być wyzwaniem, ze względu na ich słabą siłę i często zakłócony charakter. Oprócz standardowych odbiorników radiowych, słuchacze mogą również wykorzystywać specjalistyczny sprzęt, taki jak:

 • Skanery: Skanery pozwalają na szybkie przeszukiwanie różnych częstotliwości radiowych, co ułatwia znalezienie sygnałów radiowych stacji numerycznych.
 • Anteny kierunkowe: Anteny kierunkowe mogą skupić sygnał z określonego kierunku, co poprawia jakość odbioru.
 • Oprogramowanie do demodulacji: Oprogramowanie to może być używane do demodulacji sygnałów AM, USB i LSB, co pozwala na odsłuchiwanie treści nadawanych przez radiowe stacje numeryczne.

Należy pamiętać, że wiele audycji radiowych stacji numerycznych jest kodowanych lub szyfrowanych, co utrudnia ich zrozumienie dla osób nieposiadających odpowiedniego klucza lub wiedzy.

Badacze i entuzjaści radiowych stacji numerycznych stosują różne techniki, aby złamać kody i odszyfrować wiadomości nadawane przez te stacje. Wykorzystują oni wiedzę o kryptografii, analizę częstotliwości występowania znaków i inne metody, aby odkryć ukryte znaczenie audycji. Jak podaje Wikipedia, do tej pory prawie żaden rząd ani żaden nadawca nie przyznał się oficjalnie do stosowania radiostacji numerycznych.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Feminatywy w mediach. Raport PSMM Monitoring & More

PSMM
W ciągu ostatnich 3 lat aż trzykrotnie wzrosła częstotliwość słowa „menedżerka”, a „naukowczyni” aż sześciokrotnie. Jednak co ciekawe, w liczbie mnogiej nadal rzadko stosuje się rodzaj niemęskoosobowy.

Influencerzy w Polsce okiem reklamodawców. Raport Reachablogger.pl

Paweł Usakowski
Nieco ponad 1/4 marketerów wstrzymało działania w obszarze influencer marketingu w czasie epidemii, ale jednocześnie prawie taki sam odsetek zamierza tego typu działania poszerzyć - wynika z badania „Koronawirus a rynek influencerów w Polsce”, przeprowadzonego w drugiej połowie kwietnia przez platformę REACHaBLOGGER.pl.

Czy kinematografia potrafi przewidzieć przyszłość?

dr Małgorzata Bulaszewska
Powstało tak wiele filmów science fiction, że czasami zastanawiamy się, czy widziane na ekranie technologie już istnieją na świecie, czy to tylko wizja twórców. Czy możemy mówić o wizjonerskich właściwościach sztuki filmowej w określaniu kierunków rozwoju naukowego, technologicznego, społecznego i kulturowego rozwoju człowieka?

Media w Polsce 2022. Jak Polacy oglądają, słuchają, czytają i sufrują

Krzysztof Fiedorek
Prawie dwa miliony Polaków, choć ma dostęp do telewizora, nie ogląda na nim telewizji. W przypadku radia analogiczna grupa to 8% posiadaczy radioodbiorników. Po drukowaną prasę sięga - choćby sporadycznie - 2/3 Polaków, a liczba internautów mobilnych jest o prawie 3 miliony większa, niż tych stacjonarnych.

Ile zarabiają freelancerzy w Polsce. Wyniki badania Useme.eu

Marek Jaworowski
W Polsce liczba freelancerów, którzy utrzymują się tylko i wyłącznie z bycia wolnym strzelcem to około 100 tysięcy. Najlepsi, działający w ramach elektronicznych usług dla biznesu, zarabiają zdecydowanie ponad 10 tysięcy netto miesięcznie. Niezależność, autonomia i wolność to główne argumenty, które ich przekonują.

Płatne treści w internecie. Czy Polacy są skłonni za nie płacić?

Aleksandra Andreasik, Joanna Trybuchowska
Co czwarty polski internauta słyszał o systemie płatnego udostępniania treści prasowych Piano, ale jedynie 1,4% wyraża zainteresowanie zakupem abonamentu.

Axel musi zapomnieć o kontroli

Agnieszka Berger, Tomasz Siemieniec, Puls Biznesu
Możliwość współpracy z Polsatem i niska cena. To - zdaniem właściciela stacji Zygmunta Solorza - skłoniło niemieckiego wydawcę prasy do zakupu jej akcji.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24