menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Volcano

26.04.2024

Sankcja kredytu darmowego - co to takiego? O co chodzi?

artykuł sponsorowany

Każdy kredytobiorca doskonale wie, od czego zależy wysokość spłacanej przez niego raty kredytowej. Składa się na nią nie tylko kwota pożyczona, ale również odsetki od niej i dodatkowe koszty. Kredytobiorca ma szansę skorzystania z możliwości uniknięcia zapłaty tych właśnie dodatkowych kosztów. Czym zatem jest sankcja kredytu darmowego i co należy wiedzieć o kredycie konsumenckim? Czy skorzystać z darmowego kredytu i czy sankcja kredytu darmowego się opłaca?

Sankcja kredytu darmowego - co to takiego? O co chodzi?fot. Raten-Kauf/Pixabay Content License/Pixabay.com

Co to jest sankcja kredytu darmowego?


Sankcja kredytu darmowego to prawo konsumenta do rozliczenia umowy kredytowej do wysokości jedynie kwoty faktycznie pożyczonego kapitału, bez uwzględnienia odsetek i innych dodatkowych kosztów. Polega to na tym, że kredytobiorca spłaca część kapitałową raty, nie obowiązują go odsetki. Dzięki temu ochrona interesów konsumenta jest zachowana. Z sankcją kredytu darmowego wiążą się liczne korzyści, jakie ponosi kredytobiorca. 

Czym jest kredyt konsumencki?


Kredyt konsumencki to kredyt zaciągnięty na cele, które nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W przypadku kredytu konsumenckiego, kredytu wynosi do 255 550 zł. Warto również wiedzieć, że kredytem konsumenckim jest również kredyt niezabezpieczony hipoteką i przeznaczony np. na remont domu. W tym wypadku kwota kredytu może by większa, ale nie może to być kredyt hipoteczny. 7 stycznia 2024 roku wprowadzono zmiany mówiące o tym, ze sankcja kredytu darmowego dotyczy również umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną, która prowadzi gospodarstwo rolne. Sankcja darmowego kredytu dotyczy również takich osób.

Sankcja kredytu darmowego- umowy związane z zastosowaniem sankcji kredytu darmowego. 


Do skorzystania z sankcji kredytu darmowego kwalifikuje się szereg umów, w tym m.in. umowa pożyczki, umowa kredytowa w rozumieniu przepisów bankowych, jak również umowa o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego. Z sankcji skorzystać mogą także osoby posiadające umowę, na mocy której został zobowiązany do zaciągnięcia zobowiązany wobec osoby trzeciej, a konsument do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia. Ostatnim rodzajem umowy, która uprawnia do skorzystania z sankcji kredytu darmowego jest umowa leasingu i najmu, o ile umowa ta przewiduje obowiązek nabycia przedmiotu umowy, uzależniając go od żądania kredytodawcy. 

Kto może skorzystać z sankcji kredytu darmowego?


Z sankcji kredytu darmowego skorzystać mogą konsumenci posiadający kredyt w sytuacji, gdy kredytodawca naruszył choć jeden podstawowy obowiązek wskazany w ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Jest to m.in. obowiązek informacyjny względem konsumenta przed podpisaniem umowy kredytowej oraz kwestie formalne dotyczące elementów, jakie powinny być zawarte w umowie kredytowej. Warto wiedzieć, że naruszeniem jest nie tylko nieprzekazanie informacji, ale także błędne ich przekazanie. Zdarzają się sytuacje, w których kredytodawca pomyli się we wskazaniu swoich danych, wskazaniu rodzaju kredytu czy okresu, na jaki umowa będzie obowiązywać. Poważniejszymi naruszeniami są np. niedopatrzenia czy brak precyzji w przedstawieniu całkowite kwoty kredytu czy brak określenia prawidłowej wartości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Wystarczy, że zaistnieje tylko jedno naruszenie, by kredytobiorca zyskał możliwość spłaty kredytu bez żadnych odsetek i dodatkowych kosztów. 

Aby skorzystać z sankcji darmowego kredytu, należy dotrzymać odpowiednich terminów. Prawo do sankcji wygasa po roku od momentu zawarcia umowy. Jeżeli w ciągu roku konsument nie złoży odpowiedniego oświadczenia do banku, straci prawo do sankcji nawet, jeśli istnieją ku niej jasne przesłanki. Jeżeli konsument dotrzyma terminu i złoży odpowiednie oświadczenie, może liczyć na zwrot spłaconych odsetek i poniesionych kosztów kredytu, czyli na sankcję kredytu darmowego. 

Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie sankcji kredytu darmowego?


Największą zaletą i korzyścią wynikającą z sankcji kredytu darmowego jest zwrot wyłącznie kapitału kredytu, co daje ogromne oszczędności. Ponadto, wysokość raty kredytu obniża się o wysokość odsetek, co także jest sporą różnicą. Co więcej, konsument nie tylko nie płaci już więcej odsetek, ale również odzyskuje te, które już zapłacił bankowi czy innej instytucji finansowej. W przypadku sankcji kredytu darmowego kredytodawca nie ma możliwości jednostronnego skrócenia okresu trwania umowy kredytowej. Bank nie może wypowiedzieć umowy kredytowej konsumentowi za skorzystanie z sankcji kredytu darmowego, a sama sankcja nie ma żadnego wpływu na przyszłą ocenę zdolności kredytowej klienta.

Jak skorzystać z sankcji?


Aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego, najlepiej jest postawić na pomoc specjalistów. W pierwszym kroku należy dostarczyć danej firmie wszystkie niezbędne dokumenty kredytowe. Są to kopie umowy kredytowej, regulamin kredytu czy harmonogram spłat czy dane kredytodawcy i pośrednika kredytowego. Wszystkie przesłane dokumenty poddawane są dogłębnej analizie. Po przesłaniu dokładnej oferty współpracy i akceptacji jej przez klienta, profesjonaliści zajmują się całą sprawą, reprezentując klienta również na etapie postępowania sądowego.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Właściciele szkół i przedszkoli mają pomysł jak naprawiać polską oświatę

materiał partnera
Łatwiejszy dostęp do zawodu i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, pomysły na poprawę warunków pracy w oświacie i podniesienie jakości edukacji? Jest na to plan. Jedenaście podmiotów oświatowych z Poznania, Wrocławia i Łodzi założyło pierwszy w Polsce związek pracodawców branży przedszkolnej i szkolnej.

Gdańska Szkoła Ćwiczeń dla nauczycieli przełamuje schematy

Reporterzy.info wspierają
Ćwiczenia z nauczania eksperymentalnego, pokazy innowacyjnych lekcji i sposobów nauczania, warsztaty metodyczne i wykorzystanie nowych technologii w szkole. Nauczyciele z pomorskich szkół wzięli udział w projekcie, który pomoże im uatrakcyjnić codzienną pracę z uczniami, dzielić się wzajemnie wiedzą i wspólnie rozwijać warsztat.

Jakie są najważniejsze zasady SEO?

artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach trudno jest sobie wyobrazić biznes na większą skalę bez internetu. Większość przedsiębiorstw, instytucji i organizacji pozarządowych ma strony internetowe. Samo posiadanie sklepu internetowego, witryny informacyjnej czy portalu niezbyt wiele oznacza.

Nauka języka angielskiego online - dlaczego warto?

artykuł sponsorowany
Nauka języka angielskiego to ważna obecnie umiejętność, która może pomóc w wielu dziedzinach życia. Na przykład, jeśli chcesz pracować w międzynarodowej firmie lub podróżować za granicę, znajomość języka angielskiego ułatwi ci życie.

Formularze PIT i nowe wzory. Sprawdź, które druki się zmieniają [LINK]

Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową"
Poradnik Podatnika 2021. PIT-36, PIT-37, PIT/B, PIT/D, PIT/IP, PIT/O, PIT/Z, PIT/WZ – między innymi te rodzaje dokumentów dotyczących zeznań podatkowych od 1 stycznia 2021 roku powinny być rozliczane na nowych formularzach. Wprowadzone modyfikacje mają dostosować druki do zmian w prawie. Z tego tekstu dowiesz się, jak nie zgubić się w gąszczu aktualizacji i gdzie znaleźć obowiązujące wzory.

Jak zadbać o profesjonalny wizerunek firmy? Pomyśl o tych rzeczach

artykuł sponsorowany
Na wizerunek firmy składa się nie tylko jakość proponowanych usług, ale także sposób obsługi czy utrzymywanie kontaktów z kluczowymi kontrahentami. Jak skutecznie zbudować profesjonalny wizerunek firmy? O czym pamiętać przy planowaniu działań marketingowych? Przeczytaj ten artykuł, by się dowiedzieć!

Jak skorzystać z recepty online?

artykuł sponsorowany
Recepta to niezbędny dokument upoważniający nas do wykupu wielu leków, których normalnie nie możemy dostać w żaden inny sposób. Z wersji elektronicznej, podobnie jak tej tradycyjnej, możemy skorzystać w dowolnej aptece i z dużo większą łatwością - nie musimy pamiętać o zabieraniu ze sobą wydruku, czy też martwić się o jego zgubienie.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24