Sankcja kredytu darmowego - co to takiego? O co chodzi?
artykuł sponsorowany
Każdy kredytobiorca doskonale wie, od czego zależy wysokość spłacanej przez niego raty kredytowej. Składa się na nią nie tylko kwota pożyczona, ale również odsetki od niej i dodatkowe koszty. Kredytobiorca ma szansę skorzystania z możliwości uniknięcia zapłaty tych właśnie dodatkowych kosztów. Czym zatem jest sankcja kredytu darmowego i co należy wiedzieć o kredycie konsumenckim? Czy skorzystać z darmowego kredytu i czy sankcja kredytu darmowego się opłaca?
Co to jest sankcja kredytu darmowego?
Sankcja kredytu darmowego to prawo konsumenta do rozliczenia umowy kredytowej do wysokości jedynie kwoty faktycznie pożyczonego kapitału, bez uwzględnienia odsetek i innych dodatkowych kosztów. Polega to na tym, że kredytobiorca spłaca część kapitałową raty, nie obowiązują go odsetki. Dzięki temu ochrona interesów konsumenta jest zachowana. Z sankcją kredytu darmowego wiążą się liczne korzyści, jakie ponosi kredytobiorca.
Czym jest kredyt konsumencki?
Kredyt konsumencki to kredyt zaciągnięty na cele, które nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W przypadku kredytu konsumenckiego, kredytu wynosi do 255 550 zł. Warto również wiedzieć, że kredytem konsumenckim jest również kredyt niezabezpieczony hipoteką i przeznaczony np. na remont domu. W tym wypadku kwota kredytu może by większa, ale nie może to być kredyt hipoteczny. 7 stycznia 2024 roku wprowadzono zmiany mówiące o tym, ze sankcja kredytu darmowego dotyczy również umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną, która prowadzi gospodarstwo rolne. Sankcja darmowego kredytu dotyczy również takich osób.
Sankcja kredytu darmowego- umowy związane z zastosowaniem sankcji kredytu darmowego.
Do skorzystania z sankcji kredytu darmowego kwalifikuje się szereg umów, w tym m.in. umowa pożyczki, umowa kredytowa w rozumieniu przepisów bankowych, jak również umowa o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego. Z sankcji skorzystać mogą także osoby posiadające umowę, na mocy której został zobowiązany do zaciągnięcia zobowiązany wobec osoby trzeciej, a konsument do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia. Ostatnim rodzajem umowy, która uprawnia do skorzystania z sankcji kredytu darmowego jest umowa leasingu i najmu, o ile umowa ta przewiduje obowiązek nabycia przedmiotu umowy, uzależniając go od żądania kredytodawcy.
Kto może skorzystać z sankcji kredytu darmowego?
Z sankcji kredytu darmowego skorzystać mogą konsumenci posiadający kredyt w sytuacji, gdy kredytodawca naruszył choć jeden podstawowy obowiązek wskazany w ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Jest to m.in. obowiązek informacyjny względem konsumenta przed podpisaniem umowy kredytowej oraz kwestie formalne dotyczące elementów, jakie powinny być zawarte w umowie kredytowej. Warto wiedzieć, że naruszeniem jest nie tylko nieprzekazanie informacji, ale także błędne ich przekazanie. Zdarzają się sytuacje, w których kredytodawca pomyli się we wskazaniu swoich danych, wskazaniu rodzaju kredytu czy okresu, na jaki umowa będzie obowiązywać. Poważniejszymi naruszeniami są np. niedopatrzenia czy brak precyzji w przedstawieniu całkowite kwoty kredytu czy brak określenia prawidłowej wartości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Wystarczy, że zaistnieje tylko jedno naruszenie, by kredytobiorca zyskał możliwość spłaty kredytu bez żadnych odsetek i dodatkowych kosztów.
Aby skorzystać z sankcji darmowego kredytu, należy dotrzymać odpowiednich terminów. Prawo do sankcji wygasa po roku od momentu zawarcia umowy. Jeżeli w ciągu roku konsument nie złoży odpowiedniego oświadczenia do banku, straci prawo do sankcji nawet, jeśli istnieją ku niej jasne przesłanki. Jeżeli konsument dotrzyma terminu i złoży odpowiednie oświadczenie, może liczyć na zwrot spłaconych odsetek i poniesionych kosztów kredytu, czyli na sankcję kredytu darmowego.
Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie sankcji kredytu darmowego?
Największą zaletą i korzyścią wynikającą z sankcji kredytu darmowego jest zwrot wyłącznie kapitału kredytu, co daje ogromne oszczędności. Ponadto, wysokość raty kredytu obniża się o wysokość odsetek, co także jest sporą różnicą. Co więcej, konsument nie tylko nie płaci już więcej odsetek, ale również odzyskuje te, które już zapłacił bankowi czy innej instytucji finansowej. W przypadku sankcji kredytu darmowego kredytodawca nie ma możliwości jednostronnego skrócenia okresu trwania umowy kredytowej. Bank nie może wypowiedzieć umowy kredytowej konsumentowi za skorzystanie z sankcji kredytu darmowego, a sama sankcja nie ma żadnego wpływu na przyszłą ocenę zdolności kredytowej klienta.
Jak skorzystać z sankcji?
Aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego, najlepiej jest postawić na pomoc specjalistów. W pierwszym kroku należy dostarczyć danej firmie wszystkie niezbędne dokumenty kredytowe. Są to kopie umowy kredytowej, regulamin kredytu czy harmonogram spłat czy dane kredytodawcy i pośrednika kredytowego. Wszystkie przesłane dokumenty poddawane są dogłębnej analizie. Po przesłaniu dokładnej oferty współpracy i akceptacji jej przez klienta, profesjonaliści zajmują się całą sprawą, reprezentując klienta również na etapie postępowania sądowego.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Doradztwo marketingowe - kiedy warto z niego skorzystać?
artykuł sponsorowany
W obecnych czasach rynek wyróżnia się dużą konkurencyjnością i dynamiką. Z tego też względu, coraz więcej właścicieli firm rozważa skorzystanie z profesjonalnej pomocy w zakresie marketingu. Na czym dokładnie polega doradztwo marketingowe? Kiedy warto skorzystać z tego rodzaju usługi?
Centrum Nauczania Zdalnego. Lekcja w szkole, nauczyciel z internetu
Reporterzy.info polecają
Uczniowie w klasie w swojej szkole, a na interaktywnym ekranie nauczyciel wybranego przedmiotu. Nowa formuła nauczania online może stać się lekiem na braki kadrowe w polskich szkołach. Pionierskie rozwiązanie tworzy fundacja edukacyjna Ogólnopolski Operator Oświaty. Będzie wdrażane w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030.
Konkurs dla fotoreporterów Śląska Fotografia Prasowa
POLECAMY
Biblioteka Śląska w Katowicach ogłasza dziewiętnastą edycję międzynarodowego konkursu Śląska Fotografia Prasowa. Kapituła wybierze najlepsze zdjęcia 2021 roku. Przyjmowanie zgłoszeń właśnie się rozpoczęło. Do wygrania czeki na niemałe kwoty.
Agencja interaktywna czy freelancer? Kogo wybrać i jakie są różnice?
artykuł sponsorowany
Wybór między agencją interaktywną a freelancerem to dylemat, przed którym staje wiele firm w dzisiejszym cyfrowym świecie. Oba rozwiązania mają swoje unikalne zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. W tym artykule przyjrzymy się różnicom, jakie występują między tymi dwoma opcjami, a także podpowiemy, kiedy warto wybrać jedną z nich.
Jak stworzyć program lojalnościowy?
artykuł sponsorowany
Program lojalnościowy zakłada dodatkowe benefity dla klienta. Otrzymuje on nie tylko to, za co płaci, ale również punkty, które może wymieniać na nagrody, a także zniżki i bony rabatowe. Ostateczne zasady programu lojalnościowego zależą od wcześniej stworzonej strategii. Z założenia ma on budować pozytywne i trwałe relacje z klientami, wspierać ich lojalność, być promocją dla marki i oczywiście generować większe zyski. Jak się do niego dobrze przygotować?
#pokaPITa. Anita Sokołowska namawia internautów do pomagania
Justyna Zalewska
Czy wiecie, że tylko 14 z 25 milionów Polaków przekazuje 1% swojego podatku na pomoc potrzebującym? Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” postanowiła to zmienić i wymyśliła akcję społeczną #pokaPITa, aby uświadomić Polakom, jak ważne jest przekazanie 1% na cel charytatywny. [akcja społeczna]
Wprowadzenie do strategii marki
artykuł sponsorowany
Strategię marki można przygotować na każdym etapie jej istnienia. Jeśli mamy możliwość stworzyć markę i przygotować jej strategię dosłownie od zera - świetnie. Jednak nie jest to jedyna droga. Istniejącą już markę można poddać rewitalizacji, która pozwoli odświeżyć jej wizerunek.