menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

28.06.2024

Audyt Biologa Terenowego i Wymagania Higieniczne Systemów Produkcji i Obrotu Żywnością

artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się biolog terenowy i kto może nim zostać? Kiedy wezwać specjalistę do zakładu? Poznajcie najważniejsze zadania biologa terenowego oraz wymagania higieniczne systemów produkcji i obrotu żywnością, z którymi wiąże się jego praca.

Audyt Biologa Terenowego i Wymagania Higieniczne Systemów Produkcji i Obrotu Żywnościąfot. mariohagen/Pixabay Content License/Pixabay.com

Kiedy skorzystać z usług biologa terenowego?


Biolog terenowy to specjalista, który profesjonalnie zajmuje się ochroną przed szkodnikami. Jego główne zadania to lokalizowanie potencjalnych zagrożeń na terenie zakładu, opracowywanie metod radzenia sobie z nimi oraz kontrola rzetelności firm DDD (dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja).

Zgodnie z przepisami, audyt biologa terenowego musi być przeprowadzany przynajmniej raz w roku. W uzasadnionych przypadkach, takich jak specyficzny profil działalności zakładu, audyty mogą być wymagane nawet cztery razy w roku. Ponadto, warto skorzystać z usług biologa terenowego w sytuacjach podejrzenia niewystarczającej kontroli nad szkodnikami lub w celu udoskonalenia standardów zabezpieczeń, niezależnie od obowiązkowej kontroli.

Czym zajmuje się biolog terenowy?


Biolog terenowy doradza w zakresie ochrony przed szkodnikami i potencjalnymi zagrożeniami. Jego usługi są szczególnie przydatne w nowo otwierających się zakładach produkcji żywności, aby lepiej wdrożyć zasady systemu HACCP. Przypomnijmy, że jednym z najważniejszych zadań biologa terenowego jest ochrona przed szkodnikami, co ma kluczowe znaczenie dla wzrostu zaufania konsumentów oraz ograniczenia strat produkcyjnych.

W systemach BRC oraz IFS, inspekcja biologa terenowego jest obowiązkową częścią procesu. Podczas audytu biolog terenowy identyfikuje szkodniki obecne na terenie obiektu i ocenia jakość pracy technika DDD. Sprawdza również, jakie drobnoustroje były obecne, jakie środki podjęto w celu ich eliminacji i czy dezynfekcja była przeprowadzona prawidłowo. Weryfikacja może obejmować stan mikrobiologiczny obszarów produkcji oraz potencjalne zagrożenia surowcowe.

Zwieńczeniem pracy biologa terenowego jest ekspertyza oceniająca skuteczność działań oraz propozycje dodatkowych przedsięwzięć w przypadku nieprawidłowości. Specjalista doradza również w zakresie dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji. Osoba pełniąca te funkcje musi posiadać odpowiednie wykształcenie, doświadczenie oraz uprawnienia i certyfikaty, zdobywane poprzez profesjonalne szkolenia.

Wymagania higieniczne dla zakładów produkcji i obrotu żywnością


Nadzór sanitarny nad zakładami produkcji i obrotu żywnością nakłada obowiązek utrzymania pomieszczeń w czystości oraz w dobrym stanie technicznym. Pomieszczenia muszą być wyposażone w system wentylacji mechanicznej i naturalnej, umożliwiający łatwy dostęp do filtrów i części wymagających wymiany lub czyszczenia.

W zakładach muszą być odpowiednie ubikacje spłukiwane wodą, podłączone do sprawnego systemu kanalizacyjnego, które nie mogą bezpośrednio łączyć się z pomieszczeniami pracy z żywnością. Wymagana jest również odpowiednia liczba umywalek z ciepłą i zimną wodą, środkami do mycia rąk oraz higienicznym suszeniem.

Na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywność musi być chroniona przed zanieczyszczeniem. Przedsiębiorcy w sektorze spożywczym są zobowiązani do opracowania i wdrożenia procedur opartych na systemie HACCP zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 852/2004 z dnia 29.04.2004.

Biolog terenowy w zakładach spożywczych


Biolog terenowy, pracujący głównie w terenie, musi znać najważniejsze procedury, posiadać odpowiednie wykształcenie, szkolenia i certyfikaty. Oferujemy usługi dedykowane dla przedsiębiorców działających w branży spożywczej i gastronomicznej na najwyższym poziomie.

Audyt biologa terenowego oraz spełnianie wymagań higienicznych są kluczowe dla bezpieczeństwa żywności i zachowania najwyższych standardów produkcji. Dzięki specjalistycznym usługom możliwe jest zapewnienie, że zakład spełnia wszystkie normy i jest wolny od zagrożeń związanych ze szkodnikami oraz zanieczyszczeniami.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Jak zadbać o delikatny kubek reklamowy z urokiem?

artykuł sponsorowany
Kubki z własnym nadrukiem są jednym z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych narzędzi do budowania pozytywnego wizerunku danej marki. Jednak, aby uzyskać właściwy efekt naszych starań marketingowych, spersonalizowane kubki reklamowe powinny być odpowiednio wyselekcjonowane, wykorzystane i pielęgnowane.

Jak pozyskać klientów dzięki SEO – kluczowe metody dla każdej firmy

artykuł sponsorowany
Jak pozyskać klientów dzięki SEO? To pytanie, które często zadają sobie marketerzy i właściciele firm w dzisiejszej cyfrowej epoce. SEO, czyli optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych, to nie tylko o pozycjonowaniu stron internetowych wysoko w wynikach wyszukiwania, ale także o przyciąganie właściwych odwiedzających, którzy mogą stać się Twoimi klientami.

Edukacja STEAM zamiast dzwonków. We Wrocławiu rusza szkoła SPECTO

materiał partnera
Nowa, Publiczna Szkoła Podstawowa SPECTO przy ul. Lubelskiej we Wrocławiu od września przyjmie pierwszą setkę pierwszoklasistów. Ma dla nich nie tylko nowoczesny, ekologiczny budynek, ale także unikatowy pomysł na atrakcyjną realizację podstawy programowej.

Kurs Facebook Ads - czy warto?

materiał zewnętrzny
Internet zdominował świat, a wszelkie gałęzie biznesu prężnie rozwijają się właśnie w świecie wirtualnym. To sprawia, że jesteśmy zmuszeni ciągle uczyć się nowych rzeczy, a jedną z nich jest tworzenie kampanii reklamowych na Facebooku.

Fundacja buduje szkołę w Poznaniu. Pionierska inwestycja w skali Polski

Reporterzy.info wspierają
To możliwe! Niezależna instytucja, fundacja, buduje publiczną, rejonową szkołę na własny koszt. Już we wrześniu przyszłego roku zabrzmi pierwszy dzwonek w nowoczesnej szkole na poznańskim Fabianowie, którą na przekazanym przez miasto gruncie buduje fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty.

7 oryginalnych gadżetów firmowych, których nie mają inni

artykuł sponsorowany
Oferta firm poligraficznych jest bardzo obszerna, klienci coraz bardziej wymagający a gratisy – albo nudne i powtarzalne, albo absurdalnie wymyślne. Co kupić, aby ucieszyć i zaskoczyć klienta, ale jednocześni podarować mu gadżet funkcjonalny, którego nie schowa od razu do szuflady?

Zalety programów afiliacyjnych

artykuł sponsorowany
Programy afiliacyjne to doskonały sposób na to, by popularni twórcy internetowi - vlogerzy, blogerzy i właściciele poczytnych stron internetowych mogli osiągać zadowalające dochody z tytułu swojej aktywności. Czym dokładnie jest afiliacja, kto może nawiązać współpracę z programem partnerskim i jakie korzyści można z niego wyciągnąć?

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24