menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Volcano

5.08.2024 Marketing i PR

Zazdrość, rywalizacja i kłótnie. Jak zaprowadzić pokój między rodzeństwem?

patronat Reporterzy.info

Więź między rodzeństwem jest niezwykle ważna, jednak czasami dochodzi do konfliktów. Jakie są przyczyny kłótni między dziećmi i co zrobić, aby takich spięć było w domu jak najmniej? Są na to sposoby. [#MAMYNATORADĘ pod patronatem Reporterzy.info]

Zazdrość, rywalizacja i kłótnie. Jak zaprowadzić pokój między rodzeństwem?ilustracja: Adobe Firefly AI [domena publiczna]

Jedną z najczęstszych przyczyn kłótni jest porównywanie dzieci. Rodzice często stawiają starsze dzieci za wzór dla młodszych, co prowadzi do poczucia niższości i zazdrości. Często bywa też, że dziecku spokojniejszemu, które lepiej się uczy rodzice pozwalają na więcej. Takie sytuacje budzą sprzeciw rodzeństwa, gdyż jest to dla nich niesprawiedliwe.

– Ciężko jest samemu się zmienić, dlaczego zmuszamy do tego nasze dzieci? Zamiast porównywać dzieci należałoby pomyśleć o tym, dlaczego pociecha tak się zachowuje. Czy ma jakieś kłopoty? Jak możemy pomóc? - podpowiada pedagog Aleksandra Bielawa, nauczycielka wychowania przedszkolnego z publicznego przedszkola Krzyś w Gdańsku, ekspertka platformy #MAMYNATORADĘ fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. – Powodem konfliktów bywa też niekonsekwencja rodziców. Na przykład, kiedy starszy brat może zjeść większy kawałek, bo przecież jest starszy, albo gdy młodsze dziecko nie musi po sobie sprzątać, jest przecież takie małe.

Zdarzają się sytuacje, kiedy jedno z dzieci wymaga szczególnej opieki. Kiedy jest malutkie, choruje albo ma trudności w nauce. Pozostałe często czują się wtedy pominięte. To uczucie może prowadzić do zazdrości, poczucia odrzucenia i rywalizacji o uwagę rodziców.

Jak właściwie reagować na kłótnie


Każde dziecko jest inne i ma własny charakter. Nie oczekujmy, że wszystkie będą się zachowywać tak samo. Akceptujmy ich indywidualność i wspierajmy w rozwoju.

– Jeżeli już dojdzie do kłótni, przeważnie próbujemy jak najszybciej rozwiązać sytuację i znaleźć winnego. Tu zachowajmy ostrożność i nie oceniajmy zbyt pochopnie – radzi Aleksandra Bielawa. – Zazwyczaj oskarżamy o zdarzenie dziecko, które na co dzień gorzej się zachowuje, jednak nie zawsze tak jest.

REKLAMA

Ekspertka platformy #MAMYNATORADĘ podpowiada, aby łagodząc konflikt pamiętać o trzech zasadach:

  • Wysłuchaj obu stron, poznaj wszystkie wersje wydarzeń i racje.
  • Nie oceniaj, nie podnoś głosu.
  • Poznaj motywy i na koniec wyznacz konsekwencje.

Kłótnie są naturalną częścią życia, ale dzieci muszą nauczyć się je rozwiązywać pokojowo. Nauczmy je negocjować, wyrażać potrzeby i szanować innych. To nasza rola. Rodziców.

Jeśli jednak konflikty między dziećmi są częste i nasilone, warto rozważyć pomoc specjalisty. Psycholog lub pedagog może pomóc w zrozumieniu przyczyn i znaleźć odpowiednie rozwiązania.

Pomagaj dzieciom budować więź


Pamiętajmy, że każde dziecko potrzebuje uwagi, miłości i wspólnego spędzania czasu z rodzicami. Nawet, jeśli samo o tym nie mówi.

– Musimy pamiętać, aby każdemu z dzieci poświęcać tyle samo czasu, by poświęcać uwagę, choćby na chwilę – radzi Aleksandra Bielawa. – Organizujmy wspólne gry, zabawy i wycieczki. Pamiętajmy, że czas spędzony z dziećmi to inwestycja w ich przyszłość.

Budowanie dobrych relacji i więzi między rodzeństwem to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Kłótnie i awantury mogą i będą się oczywiście zdarzać. Jednak możemy sprawić, że będzie ich znacznie mniej.

Podpowiedzi dla rodzica:


  • Nie porównuj i nie faworyzuj żadnego z dzieci.
  • Poświęcaj uwagę i czas dzieciom w możliwie równym stopniu.
  • Chwal pozytywne zachowania. Doceniaj, gdy dzieci współpracują i rozwiązują konflikty w pokojowy sposób.
  • Nie bój się szukać wsparcia. Jeśli masz problemy z utrzymaniem pokoju w domu, zwróć się o pomoc do specjalisty.

* * *


#MAMYNATORADĘ. Bezpłatne poradniki dla rodziców
Porada jest częścią projektu społecznego #MAMYNATORADĘ, którego celem jest wspieranie rodziców w dbaniu o prawidłowy rozwój dzieci. Bezpłatne poradniki dla rodziców opracowują doświadczeni pedagodzy, psycholodzy dziecięcy i logopedzi z praktyką w szkołach i przedszkolach: https://operator.edu.pl/pl/poradnia

Projekt prowadzi fundacja edukacyjna Ogólnopolski Operator Oświaty. Finansowany jest z dobrowolnych datków i darowizn oraz odpisów 1,5% podatku PIT.

Patronem medialnym #MAMYNATORADĘ jest tygodnik Reporterzy.info

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Reklama suplementów diety. Jak odróżnić informację od marketingu

Ewa Zygadło-Kozaczuk
Gdzie szukać wiarygodnych informacji o suplementach diety i jak odróżnić rzetelną informację od reklamy? Odpowiedź na to pytanie okazuje się dosyć trudna. Mało tego. Pojawiają się dodatkowe wątpliwości.

Branded Content. Co robić, gdy tradycyjna reklama już nie działa

Małgorzata Dębska
Współcześni konsumenci, atakowani przekazem sprzedażowym, są coraz bardziej odporni na klasyczne reklamy. Poszukuje się więc form komunikacji, w których obecność marek nie budzi sprzeciwu i nie jest jednoznacznie kojarzona z reklamowaniem produktu czy usługi.

Optymalizacja w retargetingu. Czym jest Multiple Retargeting Strategy

Przemysław Wójcicki
Istnieje wiele strategii, które mają na celu zwiększanie skuteczności reklam. Jedną z nich jest Multiple Retargeting Strategy, który opiera się na współpracy z więcej niż jednym dostawcą retargetingu. W jaki sposób ta zaawansowana metoda może pomóc osiągać lepsze wyniki?

Strategia komunikacji. Jak ją zaprojektować i wdrożyć?

Katarzyna Jarczewska
Holistyczna strategia komunikacyjna to absolutny kamień milowy dla każdego biznesu. Zarówno młode firmy, jak i doświadczone spółki powinny przywiązywać szczególną uwagę do sposobu, w jaki są odbierani przez obecnych i potencjalnych klientów, a także kontrahentów, inwestorów, czy ogółem -społeczeństwo.

Marketing i Public Relations. Nowy dział w Reporterzy.info [LINK]

Reporterzy.info
Ze względu na rosnącą liczbę raportów, analiz, badań i opinii dotyczących rynku reklamowego, Reporterzy.info uruchamiają dedykowaną sekcję poświęconą tematyce marketingu, reklamy i public relations. Znajdziecie w niej wszystkie dotąd opublikowane materiały na te tematy. Tutaj też trafiać będą kolejne publikacje.

Muzyka filmowa w reklamach

AlexR
Mówi się, że dobra muzyka filmowa to taka, której widz nie zauważa. A jednak niektóre kompozycje wywarły na popkulturę nie mniejszy wpływ niż filmy, w których ich użyto. Stały się znanymi na całym świecie klasykami, wykorzystywanymi także w produkcjach reklamowych.

Trendy w digital marketingu 2024. Przykłady i prognozy IAB

Pamela Tomicka
Sztuczna inteligencja? Tak, ale nie tylko! CSR, nieszablonowe działania w social mediach, storytelling, focus na doświadczenie konsumenta - trendy w digital marketingu to mix nowych narzędzi technologicznych, które mocno namieszały na rynku cyfrowym, oraz uważności na człowieka i jego problemy.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24