menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

19.10.2011 Rynek medialny

Radio to medium towarzyszące. Również internautom

Bartłomiej Dwornik, fragment raportu Media Online, Interaktywnie.com, wrzesień 2010

Radiu polscy internauci poświęcają niemal tyle samo czasu, co telewizji. Jak skrupulatnie wyliczyli analitycy Starcomu, średnio każdego dnia jest to 2 godziny i 44 minuty. Zaledwie 12 minut mniej, niż codzienny kontakt z telewizją.

Słuchają go zarówno z eteru, jak i z sieci. A w sieci słuchają namiętnie. Aż 90 procent badanych w ramach BInAR - Badania Internetowego Audytorium Radia przeprowadzonego latem tego roku przez Komitet Badań Radiowych i Millward Brown SMG/KRC oświadczyło, że radio online nie jest im obce. Stali słuchacze internetowego radia to 29 procent użytkowników sieci. Grupa szybko rośnie, bo jeszcze w lutym, według D-Link Technology Trend – RadioNet było to 22 procent internautów, czyli przeszło 3,2 miliona Polaków.

- Radia internetowego słuchają najczęściej ludzie młodzi - osoby do 35 roku życia. Bo również ludzie młodzi najczęściej korzystają z Internetu – ocenia Katarzyna Adamczyk z GG Network S.A. - Radio internetowe cechuje niezwykle duża elastyczność - np. Open FM to już 78 kanałów tematycznych praktycznie z każdym rodzajem muzyki. Coś dla siebie może znaleźć więc w ofercie niemalże każdy wymagający słuchacz.

W odróżnieniu od prasy, radio nie jest jednak traktowane przede wszystkim jako źródło informacji, spełnia w większym stopniu funkcję rozrywkową. Dziewięciu na dziesięciu polskich internautów wybiera internetową stację radiową pod kątem muzyki, jaką ona nadaje.

co decyduje o wyborze stacji radiowej online

Internetowe radio jest zdecydowanie medium towarzyszącym. Zaledwie trzech na stu słuchaczy twierdzi, że delektuje się nim do tego stopnia, że nie jest w stanie zająć się niczym innym. Pozostałe 93 procent słuchając robi też inne rzeczy.

Okazuje się też, że największą popularnością w sieci cieszą się te stacje, które znamy również z tradycyjnego przekazu. Aż 64 respondentów BInAR słucha w internecie radia, którego posłuchać można również w eterze.

- Słuchacz radia internetowego nie różni się niczym od słuchacza radia tradycyjnego. Po prostu wykorzystuje internet, jako narzędzie, które daje mu możliwość, żeby posłuchać ulubionej muzyki – wyjaśnia Katarzyna Adamczyk. - Posiadając dostęp do internetu można słuchać ulubionego radia właściwie w dowolnym miejscu na świecie.

E-radia słuchamy przede wszystkim bezpośrednio ze strony internetowej (74 procent), rzadziej z playera (37 procent) czy z komunikatora (18 procent). Internetowe radio towarzyszy nam częściej w dni powszednie, niż w weekendy i przeważnie wieczorami.

kiedy słuchamy radia internetowego

Jakich stacji słuchamy w sieci najchętniej? OpenFM, należące do GG Network chwali się, że dociera do 25 procent internautów. Wyniki RadioNet potwierdzają, że jest to zdecydowanie najpopularniejsza platforma wśród osób słuchających radia przez komunikatory. Osoby, które radia słuchają na stronie nadawcy swoje sympatie dzielą następująco:

1. Rmf.fm – 18 procent
2. Eska.pl – 17 procent
3. Radiozet.pl – 13 procent
4. Polskieradio.pl – 7 procent
5. Rmfmaxxx.pl – 5 procent

Popularne są również serwisy, które umożliwiają słuchanie jednej z wielu wybranych w danej chwili stacji. Tutaj czołówka również ma wyraźną przewagę:

1. Miastomuzyki.pl – 14 procent
2. Polskastacja.pl – 12 procent
3. Open.fm – 10 procent
4. Radio.biz.pl – 7 procent
5. Tuba.fm – 4 procent

Co ciekawe, stosunkowo niewielką popularnością cieszą się podcasty. I to popularnością słabnącą. W lutym korzystanie z nich deklarowało 12 procent badanych. Podobny odsetek słuchaczy radia online zgłasza gotowość do płacenia za przekaz, jeśli w zamian za to nie będą musieli słuchać emitowanych podczas programu reklam.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Agencje prasowe w Polsce - charakterystyka

Monika Biała
Krótka charakterystyka wybranych agencji prasowych i informacyjnych działających w Polsce. Od Polskiej Agencji Prasowej do Telefonicznej Agencji Informacyjnej.

Co dalej z Wikipedią? Wywiad z Jimmym Walesem

Bartłomiej Dwornik
Jimmy Wales, twórca Wikipedii zdradza, jak największa, internetowa encyklopedia świata będzie zmieniać się w najbliższym czasie i czy nadal będzie fundacją.

Badanie oglądalności telewizji przy pomocy internetu rzeczy IOT

Newseria Biznes
Telewizja Polska SA prowadzi pilotażowe testy nowego systemu telemetrycznego, opartego o internet rzeczy i specjalne opaski, dokładnie rejestrujące zachowania widzów przed telewizorami. System ma być konkurencją dla pomiarów prowadzonych przez Nielsen Audience Measurement.

Czy kinematografia potrafi przewidzieć przyszłość?

dr Małgorzata Bulaszewska
Powstało tak wiele filmów science fiction, że czasami zastanawiamy się, czy widziane na ekranie technologie już istnieją na świecie, czy to tylko wizja twórców. Czy możemy mówić o wizjonerskich właściwościach sztuki filmowej w określaniu kierunków rozwoju naukowego, technologicznego, społecznego i kulturowego rozwoju człowieka?

Stacje telewizyjne i radiowe w oczach Polaków. Badanie CBOS

BARD
Spośród trzech największych nadawców telewizyjnych najwięcej pozytywnych odczuć wzbudza Polsat. Wśród stacji radiowych liderem jest RMF FM. Na podstawie badania CBOS można też postawić wniosek, że Polakom łatwiej przychodzi opiniowanie nadawców telewizyjnych.

Kobiety w PR. Raport Związku Firm Public Relations

ZFPR
Zarządy z przewagą kobiet stanowią w Polsce 12%. Jest to wartość dwukrotnie większa w porównaniu do wyników, jakie opublikowano w raporcie „Global Women in PR – Annual Index 2020”. Większość badanych uważa, że udział kobiet w zarządach zwiększa kreatywność firmy oraz pomaga zwiększyć jej produktywność.

Radio z wizją zyskuje słuchaczy. Czwórka chwali się wynikami

Anita Celarska
Spośród polskich stacji radiowych Czwórka ma także najaktywniejszych fanów na portalu społecznościowym Facebook.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24