19.10.2011 Rynek medialny
Radio to medium towarzyszące. Również internautom
Bartłomiej Dwornik, fragment raportu Media Online, Interaktywnie.com, wrzesień 2010
Radiu polscy internauci poświęcają niemal tyle samo czasu, co telewizji. Jak skrupulatnie wyliczyli analitycy Starcomu, średnio każdego dnia jest to 2 godziny i 44 minuty. Zaledwie 12 minut mniej, niż codzienny kontakt z telewizją.
- Radia internetowego słuchają najczęściej ludzie młodzi - osoby do 35 roku życia. Bo również ludzie młodzi najczęściej korzystają z Internetu – ocenia Katarzyna Adamczyk z GG Network S.A. - Radio internetowe cechuje niezwykle duża elastyczność - np. Open FM to już 78 kanałów tematycznych praktycznie z każdym rodzajem muzyki. Coś dla siebie może znaleźć więc w ofercie niemalże każdy wymagający słuchacz.
W odróżnieniu od prasy, radio nie jest jednak traktowane przede wszystkim jako źródło informacji, spełnia w większym stopniu funkcję rozrywkową. Dziewięciu na dziesięciu polskich internautów wybiera internetową stację radiową pod kątem muzyki, jaką ona nadaje.
Internetowe radio jest zdecydowanie medium towarzyszącym. Zaledwie trzech na stu słuchaczy twierdzi, że delektuje się nim do tego stopnia, że nie jest w stanie zająć się niczym innym. Pozostałe 93 procent słuchając robi też inne rzeczy.
Okazuje się też, że największą popularnością w sieci cieszą się te stacje, które znamy również z tradycyjnego przekazu. Aż 64 respondentów BInAR słucha w internecie radia, którego posłuchać można również w eterze.
- Słuchacz radia internetowego nie różni się niczym od słuchacza radia tradycyjnego. Po prostu wykorzystuje internet, jako narzędzie, które daje mu możliwość, żeby posłuchać ulubionej muzyki – wyjaśnia Katarzyna Adamczyk. - Posiadając dostęp do internetu można słuchać ulubionego radia właściwie w dowolnym miejscu na świecie.
E-radia słuchamy przede wszystkim bezpośrednio ze strony internetowej (74 procent), rzadziej z playera (37 procent) czy z komunikatora (18 procent). Internetowe radio towarzyszy nam częściej w dni powszednie, niż w weekendy i przeważnie wieczorami.
Jakich stacji słuchamy w sieci najchętniej? OpenFM, należące do GG Network chwali się, że dociera do 25 procent internautów. Wyniki RadioNet potwierdzają, że jest to zdecydowanie najpopularniejsza platforma wśród osób słuchających radia przez komunikatory. Osoby, które radia słuchają na stronie nadawcy swoje sympatie dzielą następująco:
2. Eska.pl – 17 procent
3. Radiozet.pl – 13 procent
4. Polskieradio.pl – 7 procent
5. Rmfmaxxx.pl – 5 procent
Popularne są również serwisy, które umożliwiają słuchanie jednej z wielu wybranych w danej chwili stacji. Tutaj czołówka również ma wyraźną przewagę:
2. Polskastacja.pl – 12 procent
3. Open.fm – 10 procent
4. Radio.biz.pl – 7 procent
5. Tuba.fm – 4 procent
Co ciekawe, stosunkowo niewielką popularnością cieszą się podcasty. I to popularnością słabnącą. W lutym korzystanie z nich deklarowało 12 procent badanych. Podobny odsetek słuchaczy radia online zgłasza gotowość do płacenia za przekaz, jeśli w zamian za to nie będą musieli słuchać emitowanych podczas programu reklam.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Przyszłość dziennikarstwa i mediów. Prognozy Reuters Institute
KFi
74% wydawców obawia się spadku ruchu z wyszukiwarek. Płatnych subskrybentów nie przybywa, jak kiedyś, a relacje z gigantami technologicznymi stają się coraz bardziej skomplikowane. Raport "Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2025" prognozuje, co czeka świat mediów w 2025 roku.
Social media i komunikacja w związkach. Ciekawe badania z Palestyny
KFi
Jak wygląda miłość w erze cyfrowej? Czy technologia bardziej zbliża, czy dzieli? W erze, gdy Facebook i Instagram zastępują rozmowy przy stole, media społecznościowe stały się nową przestrzenią relacji małżeńskich. Naukowcy z An-Najah National University sprawdzali, jak technologia może budować więzi, ale też siać niepewność.
Telewizja, trendy i nawyki widzów. Raport EBU
Krzysztof Fiedorek
Młodzież z Europy ogląda telewizję średnio zaledwie 72 minuty dziennie, a w niektórych krajach nawet mniej niż 30 minut. Tradycyjna telewizja ustępuje miejsca TikTokowi, Netflixowi i YouTube’owi. Na naszych oczach nawyki widzów zmieniają się diametralnie. Co to oznacza dla przyszłości mediów?
Podobne artykuły:
Pomoc dla zalanych przez wodę szkół w Moszczance i w Głuchołazach [LINK]
Reporterzy.info wspierają
Powódź zniszczyła szkoły w Moszczance i Głuchołazach na Opolszczyźnie. W Ogólniaku w Głuchołazach zalane są sale lekcyjne i piec, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Moszczance kotłownia jest pod wodą, a trzeba zabezpieczyć uczniów przed zimą. [Reporterzy.info wspierają]
Rozliczenia z agencjami SEO i freelancerami. Analiza SEM House
Tomasz Biegun
Badania potwierdzają, że branża SEO idzie w dobrym kierunku – coraz mniej specjalistów rozlicza się za efekt, co wbrew pozorom jest bardzo dobrą wiadomością dla klientów. Dlaczego? Ogranicza to stosowanie technik Black Hat SEO, które mogą skutkować karami od Google.
"Mordo ty moja" wyrażeniem roku 2007
Wirtualna Polska
"Mordo ty moja" to sformułowanie, które w 2007 roku zrobiło największą karierę medialną. Taką opinię wyraziło 45% internautów biorących udział w specjalnej sondzie Wirtualnej Polski.
Co dzieci oglądają w mediach? Porady psychologa dla rodziców
RINF/PAP
W trakcie pandemii młodzież spędzała średnio ponad 16 godzin w tygodniu, korzystając z mediów społecznościowych. Ponad 14 godzin statystyczny nastolatek oglądał filmy i seriale, prawie 8 godzin grał w gry. Badacze z Polski i Holandii ostrzegają, że na młodzież wpływa nie tylko czas przed ekranem, ale i oglądane treści.