12.06.2023 Rynek medialny
Podcasty 2023. Raport Studio PLAC i Wprost
Krzysztof Fiedorek

Podcasty są równie popularne wśród kobiet i mężczyzn. I odsetek słuchaczek i słuchaczy wynosi 62%. To nieznaczny spadek w porównaniu z wynikami ubiegłorocznej edycji badania, kiedy regularne słuchanie podcastów deklarowało 64% badanych.
Mniej było też deklaracji słuchania podcastów co najmniej raz w tygodniu. W tegorocznej edycji wynik to 29% ankietowanych. Rok wcześniej było to 33%. Podcastów nadal słuchają głównie młodsi internauci. Najwięcej entuzjastów mają w grupie wiekowej od 25 do 34 lat.
Popularność podcastów w grupach wiekowych
- 18-24 lata: 64%
- 25-34 lata: 73%
- 35-44 lata: 63%
- 45-54 lata: 59%
- 55 lat i więcej: 57%
Jak podają autorzy raportu, najchętniej słuchamy podcastów w domu. Ten sposób konsumowania treści dostarczanych przez internetowych twórców deklaruje aż 74 proc. badanych (rok temu: 77%). Wartość ta wzrasta wraz z wiekiem respondentów. Na słuchanie podcastów użytkownicy najczęściej poświęcają od 10 do 30 minut – taką długość wskazała niemal połowa (48 proc.) respondentów.
Źródłem, z którego użytkownicy korzystają najchętniej przy słuchaniu swoich ulubionych audycji, jest serwis YouTube (70 proc.). Z tego powodu coraz więcej twórców decyduje się nagrywać swoje treści również w formie wideo. Innym popularnym źródłem są konkretne strony internetowe (37 proc.), a dopiero za nimi znajduje się serwis streamingowy Spotify (25 proc.).
Jeśli chodzi o ulubioną tematykę, to zdecydowanych liderów jest czterech: informacja, wywiady, zdrowie i edukacja. Każdy z tych tematów może pochwalić się wynikiem przekraczającym 30%. Kolejne pozycje w tematycznym TOP10 uzyskują wyraźnie niższe poziomy zainteresowania.
Najpopularniejsza tematyka wśród słuchaczy i zmiana rok do roku
- informacja, news: 36% (+2pp)
- rozmowy ze znanymi ludźmi: 35% (+4pp)
- zdrowie i styl życia: 34% (-1pp)
- edukacja: 31% (brak kategorii rok temu)
- kultura: 21% (+3pp)
- kryminał: 20% (+1pp)
- komedia: 20% (bez zmian)
- sport: 17% (-1pp)
- finanse osobiste: 16% (+2pp)
- biznes: 13% (+1pp)
Z wniosków, jakie płyną z najnowszej edycji badania Podcasty 2023 warto wspomnieć również te, związane z potencjałem marketingowym. Aż 85% ankietowanych deklaruje, że nie przeszkadza im w odbiorze fakt sponsorowania odcinka przez firmy i marki. Co więcej, 23% badanych słucha podcastów przygotowywanych przez firmy i instytucje. Z kolei 8% uczestników badania decyduje się finansowo wspierać twórców swoich ulubionych audycji.
Cały raport pobrać można tutaj:
https://studioplac.com/index.php/2023/06/06/raport-podcasty-2023/
Badanie zostało przeprowadzone na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna w dniach 1 – 3 kwietnia 2023 r. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa użytkowników Internetu N=1089 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji użytkowników Internetu dla płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Sztuczna inteligencja w redakcjach. Trzy realia ery AI w mediach
Krzysztof Fiedorek
Według raportu Europejskiej Unii Nadawców, wiele redakcji już korzysta z AI, ale nadal nie ufa jej w pełni. Odbiorcy nie chcą "robotycznych" wiadomości, a same technologie - choć szybkie - bywają kosztowne, zawodne i zaskakująco… ludzkie w błędach.
Zero-click search 2025. Jeszcze większy koniec klikania w wyszukiwarkach
Bartłomiej Dwornik
Google rezygnuje z pozycji internetowego drogowskazu. Coraz bardziej chce być celem całej podróży. Depczące po piętach ChatGPT i Perplexity zmieniają zasady gry w wyszukiwanie. AI Overviews to karta z tej samej talii. Tylko twórcy treści są w tym wyścigu na coraz słabszej pozycji.
Jak oceniamy wiarygodność newsów? Analiza danych z 40 krajów
Krzysztof Fiedorek
Czy ludzie są bezbronni wobec fałszywych informacji? Czy faktycznie łapią się na clickbaity i fake newsy? Metaanaliza 67 badań na 200 tysiącach osób pokazuje, że problem wygląda inaczej, niż dotąd sądziliśmy. Zamiast nadmiernej łatwowierności, mamy do czynienia z czymś przeciwnym
Podobne artykuły:
Axel musi zapomnieć o kontroli
Agnieszka Berger, Tomasz Siemieniec, Puls Biznesu
Możliwość współpracy z Polsatem i niska cena. To - zdaniem właściciela stacji Zygmunta Solorza - skłoniło niemieckiego wydawcę prasy do zakupu jej akcji.
Informacje lokalne z internetu. Badanie PBI
Joanna Trybuchowska
Internauci informacji na temat swojego regionu najchętniej szukają w internecie. W przeciągu dwóch lat znacznie poszerzył się zakres informacji na ten temat. Wzrósł także odsetek osób dzielących się nimi za pośrednictwem sieci.
Sztuczna inteligencja a praca przyszłości
dr Aneta Karasek
Podczas gdy poprzednie rewolucje przemysłowe trwały latami, obecna – związana z wdrożeniem sztucznej inteligencji – postępuje bardzo szybko. Dotyczy ona wielu obszarów funkcjonowania gospodarki i można zaobserwować, że tak jak kiedyś elektryczność zmieniła świat, tak teraz robi to sztuczna inteligencja.
Mowa nienawiści i ekstremizm. Luki w politykach platform social media
NB
Naukowcy z Wielkiej Brytanii wykazali, że użytkownicy mediów społecznościowych nawet przez połowę czasu tam spędzanego mogą mieć styczność z przekazami z mową nienawiści i treściami ekstremistycznymi. To daje średnio około 70 minut dziennie.