menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

18.02.2008 Rynek medialny

Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce w 2007 roku

Instytut Monitorowania Mediów, informacja prasowa
11.02.2008

Najbardziej opiniotwórczym medium minionego roku – jak wynika z rocznego raportu Instytutu Monitorowania Mediów – została Rzeczpospolita. Liderem wśród stacji telewizyjnych jest TVN24, a radiowych - RMF FM.

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r. na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 92989 przekazów mediowych. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 115 469 razy (50243 razy w prasie, 42682 w telewizji i 22544 w radiu). Średnia miesięczna liczba cytowań była aż o 2855 wyższa niż w 2006 r.

Najbardziej opiniotwórczym medium w całym minionym roku była Rzeczpospolita, cytowana przez inne media 16837 razy. Rzeczpospolita zdetronizowała Gazetę Wyborczą (15397), zwycięzcę rankingu z 2006 roku i pokonała Dziennik, który w 2007 r. zajął drugie miejsce z liczbą powołań – 15961.

Na czwartej pozycji znalazł się tygodnik Wprost, który awansował z dziewiątego miejsca w zeszłorocznym zestawieniu. Tak duży awans Wprost zawdzięcza wielokrotnie cytowanym artykułom m.in. o taśmach o. Rydzyka, które są jednocześnie najczęściej cytowanymi publikacjami w całym 2007 roku, a ich autorem jest Marcin Dzierżanowski.

W rankingu stacji telewizyjnych zwycięstwo należy do TVN24, na której informacje inne media powoływały się aż 3529 razy (siódme miejsce w rankingu). Radio RMF FM pokonało tymczasem zeszłorocznego lidera wśród stacji radiowych – Radio ZET i razem z PR1 znalazło się w pierwszej piętnastce najczęściej cytowanych mediów.

W zestawieniu nie mogło zabraknąć stale konkurujących ze sobą dzienników ekonomicznych. Zwycięstwo w skali roku należy do Gazety Prawnej cytowanej 3296 razy (673 powołań więcej od Pulsu Biznesu). W kategorii tabloidów Fakt wyprzedził Super Express, a na jego doniesienia dziennikarze powoływali się 3212 razy. Warto zauważyć, że ranking zamyka dziennik Polska (1597), który pojawił się na rynku w październiku i od razu rozpoczął ostrą rywalizację z trzema wiodącymi dziennikami ogólnopolskimi, co dało mu wysoką pozycję w skali roku. Najczęściej cytowanym portalem był Onet (1568), ale wynik ten nie zagwarantował mu miejsca w pierwszej piętnastce. Życie Warszawy było tymczasem najchętniej cytowanym dziennikiem o zasięgu regionalnym z liczbą 4695 powołań (5. miejsce w rankingu).

Dziennikarze powoływali się na informacje z innych mediów najczęściej w kontekście polityki polskiej, ekonomii, rynki i finansów oraz rankingów i sondaży. Wśród tematów szczegółowych tematem numer jeden w zeszłym roku okazały się kontrowersje wokół WSI. Nie mniej interesującymi tematami w badanym okresie były: lustracja w Kościele, taśmy o. Rydzyka, afery w służbie zdrowia, przeciek z akcji CBA, seksafera w Samoobronie, afera gruntowa, śledztwo w sprawie B. Blidy, taśmy Oleksy-Gudzowaty, afera związana z H. Stokłosą.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Rynek medialny:

Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni

KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.

Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili

SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.

Równość i różnorodność w mediach. Raport Europejskiej Unii Nadawców

KFi
Europejskie media publiczne coraz częściej stawiają na różnorodność, równość i włączenie (DEI) jako fundament swojej działalności. Nadawcy publiczni w Europie wdrażają strategie na rzecz różnorodności – zarówno w treściach, jak i w swoich zespołach. Wnioski z raportu są jednoznaczne: choć widać postęp, wiele wyzwań nadal pozostaje.

Podobne artykuły:

Social media i komunikacja w związkach. Ciekawe badania z Palestyny

KFi
Jak wygląda miłość w erze cyfrowej? Czy technologia bardziej zbliża, czy dzieli? W erze, gdy Facebook i Instagram zastępują rozmowy przy stole, media społecznościowe stały się nową przestrzenią relacji małżeńskich. Naukowcy z An-Najah National University sprawdzali, jak technologia może budować więzi, ale też siać niepewność.

Internet pokonał telewizję

Katarzyna Ogórek
Jak wynika z najnowszych badań, z internetu w całej Europie korzysta obecnie 168 mln użytkowników. 57 z nich surfuje po sieci regularnie co najmniej raz w tygodniu.

Global Attention Benchmark Report. DoubleVerify bada angażowanie reklamą

Marcin Grządka
Branże takie jak Media & Sport, Zdrowie & Farmacja oraz Edukacja osiągają najwyższe wskaźniki Attention, czyli przyciągania uwagi i zaangażowanie odbiorców reklamy. Po drugiej stronie skali znalazły się Podróże, Usługi Finansowe i Telekomunikacja, w których wskaźniki uwagi osiągały najgorsze rezultaty.

To ostatni dzwonek, żeby zadbać o polską szkołę [OPINIA]

Reporterzy.info wspierają
Skończmy z masowym rozdawaniem coraz mniej wartych matur i przestańmy próbować kształcić ludzi na pracowników fabryk. Oceniajmy szkoły przez pryzmat atrakcyjności oferty, pozwólmy uczyć przedmiotów zawodowych porządnie i przede wszystkim zadbajmy o tych nauczycieli, którzy jeszcze zostali przy tablicach.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


reklamaMedia Review 24/7
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Gitarzysta
Gitarzysta
Okładka NIE
NIE
Okładka Plus Minus
Plus Minus
Okładka Sieci
Sieci
Okładka Sport
Sport
Okładka Tygodnik Do Rzeczy
Tygodnik Do Rzeczy
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25