13.05.2012 Rynek medialny
Liderzy opiniotwórczości. Najczęściej cytowane media 2011 roku
Magdalena Grabarczyk - Tokaj, Instytut Monitorowania Mediów
Najbardziej opiniotwórczym medium 2011 roku jest Rzeczpospolita. Na jej informacje inne media powołały się ponad 9 tysięcy razy. Drugie miejsce zajęła Gazeta Wyborcza, trzecie - stacja TVN24, tuż za nią Dziennik Gazeta Prawna i radio RMF FM.
Tematyka
W 2011 roku najczęstszym tematem cytowań były doniesienia z polskiej polityki. Media często przytaczały też wyniki sondaży i rankingów oraz podawały za innymi mediami informacje ekonomiczne. Czwartym najczęściej przywoływanym tematem była katastrofa pod Smoleńskiem. Media chętnie korzystały też z informacji sportowych i doniesień z życia celebrytów, które pojawiały się na łamach innych mediów.
Wśród tematów szczegółowych, media zdecydowanie najbardziej absorbowały kwestie związane z doniesieniami w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem. Temat był obecny w mediach przez dwanaście miesięcy, dopiero w drugiej połowie roku oddając część miejsca wyborom parlamentarnym, a następnie rozłamowi w PiS.
Prasa
Wśród najczęściej cytowanych przekazów prasowych na pierwszej pozycji znalazły się publikacje z Rzeczpospolitej.
Rzeczpospolitą oraz Gazetę Wyborczą cytowano głównie powołując się na informacje dotyczące polityki polskiej oraz informując o wynikach rankingów i sondaży przeprowadzonych przez te dzienniki. Na trzecim miejscu wśród najchętniej cytowanych doniesień z Rzeczpospolitej znalazły się informacje ekonomiczne, a w przypadku Gazety Wyborczej była to katastrofa pod Smoleńskiem.
Najczęściej cytowanym tygodnikiem w 2011 roku był Wprost. Za nim Newsweek, Polityka, Uważam Rze i Gazeta Polska. Miesięcznikami, na które najczęściej powoływały się inne media, były Forbes i Perspektywy.
Telewizja
Spośród stacji telewizyjnych najczęściej powoływano się na informacje podawane na antenie TVN24. Na drugiej pozycji znalazły się cytowania TVN, na trzeciej TVPInfo. Za TVN24 najczęściej podawano doniesienia z polityki polskiej i kwestie związane z katastrofą pod Smoleńskiem. W tym czasie powołania na TVN to głównie informacje na temat życia celebrytów. TVPInfo pojawiało się z kolei w innych mediach głównie za sprawą informacji o wydarzeniach 10 kwietnia 2010 roku.
Radio
Spośród rozgłośni radiowych najczęściej powoływano się na doniesienia stacji RMF FM, głównie w kontekście informacji o polityce polskiej, katastrofie pod Smoleńskiem i wyborach parlamentarnych. Na drugim miejscu najczęściej cytowanych rozgłośni radiowych uplasowało się Radio ZET dzięki informacjom z polskiej polityki. Na trzecim miejscu – TOK FM i również polska polityka. Wśród dziesięciu najbardziej opiniotwórczych rozgłośni radiowych 2011 roku znalazły się aż 3 radia regionalne: Radio Szczecin, Radio Gdańsk oraz Radio Kielce.
Portale internetowe
Onet.pl został najbardziej opiniotwórczym portalem roku. Inne media chętnie cytowały informacje Onetu z polityki polskiej, popularne były szczególnie wywiady z politykami przeprowadzane przez dziennikarzy tego medium. Na drugiej pozycji uplasował się tvn24.pl, głównie dzięki doniesieniom w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem. Na podium znalazł się również ekonomiczny money.pl jako źródło informacji z rynkowych i gospodarczych.
Media ekonomiczne
Puls Biznesu był najbardziej opiniotwórczym medium biznesowym 2011 roku. Inne media publikowały za dziennikiem informacje ekonomiczne ponad tysiąc razy. Na drugim miejscu zestawienia sklasyfikowano miesięcznik Forbes, podium zamyka money.pl. W pierwszej dziesiątce znalazły się też portale: wnp.pl, bankier.pl, stooq.pl i forsal.pl.
Media regionalne
Życie Warszawy było w 2011 roku najczęściej cytowanym medium regionalnym, za nim Dziennik Polski. Na gazety powoływano się głównie w kontekście spraw lokalnych. Na podium znalazł się też Polska Dziennik Bałtycki, a wysoką liczbę cytowań zapewniły mu doniesienia związane ze sprawą Marcina Dubienieckiego.
Badanie przeprowadzono na podstawie 64 228 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 stycznia – 31 grudnia 2011 r. Analiza obejmuje całą prasę (ponad 900 tytułów gazet i czasopism) oraz stacje telewizyjne (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, TVN24, TVN Turbo, Polsat, TV4, TV Biznes, TVN CNBC Biznes) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, Radio PiN, RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Radio Euro, Radio Maryja, RDC).
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy 2024. Dane, fakty i historie z raportu UNESCO
Krzysztof Fiedorek
Aż 68% twórców cyfrowych to nano-influencerzy. Co trzeci doświadczył mowy nienawiści, a ponad 60% nie sprawdza dokładnie informacji przed ich publikacją. Co więcej, tylko połowa ujawnia sponsorów swoich treści. Wnioski z raportu „Behind The Screens” są inspirujące i alarmujące zarazem.
Represje wobec mediów. Raport Committee to Protect Journalists za 2024
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku co najmniej 361 dziennikarzy na świecie trafiło za kratki, często za ujawnianie prawdy. W Chinach reporterów śledzą zaawansowane systemy rozpoznawania twarzy, a w Izraelu palestyńscy dziennikarze trafiają do więzień bez procesu. Natomiast w Mjanmie dziennikarka Shin Daewe dostała dożywocie za... drona.
Przyszłość dziennikarstwa i mediów. Prognozy Reuters Institute
KFi
74% wydawców obawia się spadku ruchu z wyszukiwarek. Płatnych subskrybentów nie przybywa, jak kiedyś, a relacje z gigantami technologicznymi stają się coraz bardziej skomplikowane. Raport "Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2025" prognozuje, co czeka świat mediów w 2025 roku.
Podobne artykuły:
Machine Learning (ML) czyli uczenie maszynowe w produkcji filmowej
Arkadiusz Murenia
Zastosowanie technologii Machine Learning (ML) w produkcji filmowej może mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu filmu, zarówno pod względem artystycznym, jak i komercyjnym
Władza wcale nie potrzebuje TVP
Bartosz Chochołowski
Zamiast walczyć o telewizję, rządzący politycy powinni powalczyć o dziennikarzy. Lepiej by na tym wyszli i dałoby im to dużo więcej, niż siedmiu Andrzejów Urbańskich w mediach.
Rozliczenia z agencjami SEO i freelancerami. Analiza SEM House
Tomasz Biegun
Badania potwierdzają, że branża SEO idzie w dobrym kierunku – coraz mniej specjalistów rozlicza się za efekt, co wbrew pozorom jest bardzo dobrą wiadomością dla klientów. Dlaczego? Ogranicza to stosowanie technik Black Hat SEO, które mogą skutkować karami od Google.
Przyszłość lokalnych informacji. Analiza Reuters Institute
BARD
Wydawcy lokalnej prasy wyraźnie przegrywają wyścig o czytelnika z internetem. Drukowana prasa lokalna jest źródłem informacji jedynie dla kilkuprocentowego odsetka lokalnych społeczności - wynika z badania Reuters Institute, cytowanego przez European Journalism Observatory.