13.05.2012 Rynek medialny
Liderzy opiniotwórczości. Najczęściej cytowane media 2011 roku
Magdalena Grabarczyk - Tokaj, Instytut Monitorowania Mediów
Najbardziej opiniotwórczym medium 2011 roku jest Rzeczpospolita. Na jej informacje inne media powołały się ponad 9 tysięcy razy. Drugie miejsce zajęła Gazeta Wyborcza, trzecie - stacja TVN24, tuż za nią Dziennik Gazeta Prawna i radio RMF FM.

Tematyka
W 2011 roku najczęstszym tematem cytowań były doniesienia z polskiej polityki. Media często przytaczały też wyniki sondaży i rankingów oraz podawały za innymi mediami informacje ekonomiczne. Czwartym najczęściej przywoływanym tematem była katastrofa pod Smoleńskiem. Media chętnie korzystały też z informacji sportowych i doniesień z życia celebrytów, które pojawiały się na łamach innych mediów.

Wśród tematów szczegółowych, media zdecydowanie najbardziej absorbowały kwestie związane z doniesieniami w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem. Temat był obecny w mediach przez dwanaście miesięcy, dopiero w drugiej połowie roku oddając część miejsca wyborom parlamentarnym, a następnie rozłamowi w PiS.
Prasa
Wśród najczęściej cytowanych przekazów prasowych na pierwszej pozycji znalazły się publikacje z Rzeczpospolitej.
Rzeczpospolitą oraz Gazetę Wyborczą cytowano głównie powołując się na informacje dotyczące polityki polskiej oraz informując o wynikach rankingów i sondaży przeprowadzonych przez te dzienniki. Na trzecim miejscu wśród najchętniej cytowanych doniesień z Rzeczpospolitej znalazły się informacje ekonomiczne, a w przypadku Gazety Wyborczej była to katastrofa pod Smoleńskiem.

Najczęściej cytowanym tygodnikiem w 2011 roku był Wprost. Za nim Newsweek, Polityka, Uważam Rze i Gazeta Polska. Miesięcznikami, na które najczęściej powoływały się inne media, były Forbes i Perspektywy.


Telewizja
Spośród stacji telewizyjnych najczęściej powoływano się na informacje podawane na antenie TVN24. Na drugiej pozycji znalazły się cytowania TVN, na trzeciej TVPInfo. Za TVN24 najczęściej podawano doniesienia z polityki polskiej i kwestie związane z katastrofą pod Smoleńskiem. W tym czasie powołania na TVN to głównie informacje na temat życia celebrytów. TVPInfo pojawiało się z kolei w innych mediach głównie za sprawą informacji o wydarzeniach 10 kwietnia 2010 roku.

Radio
Spośród rozgłośni radiowych najczęściej powoływano się na doniesienia stacji RMF FM, głównie w kontekście informacji o polityce polskiej, katastrofie pod Smoleńskiem i wyborach parlamentarnych. Na drugim miejscu najczęściej cytowanych rozgłośni radiowych uplasowało się Radio ZET dzięki informacjom z polskiej polityki. Na trzecim miejscu – TOK FM i również polska polityka. Wśród dziesięciu najbardziej opiniotwórczych rozgłośni radiowych 2011 roku znalazły się aż 3 radia regionalne: Radio Szczecin, Radio Gdańsk oraz Radio Kielce.

Portale internetowe
Onet.pl został najbardziej opiniotwórczym portalem roku. Inne media chętnie cytowały informacje Onetu z polityki polskiej, popularne były szczególnie wywiady z politykami przeprowadzane przez dziennikarzy tego medium. Na drugiej pozycji uplasował się tvn24.pl, głównie dzięki doniesieniom w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem. Na podium znalazł się również ekonomiczny money.pl jako źródło informacji z rynkowych i gospodarczych.

Media ekonomiczne
Puls Biznesu był najbardziej opiniotwórczym medium biznesowym 2011 roku. Inne media publikowały za dziennikiem informacje ekonomiczne ponad tysiąc razy. Na drugim miejscu zestawienia sklasyfikowano miesięcznik Forbes, podium zamyka money.pl. W pierwszej dziesiątce znalazły się też portale: wnp.pl, bankier.pl, stooq.pl i forsal.pl.

Media regionalne
Życie Warszawy było w 2011 roku najczęściej cytowanym medium regionalnym, za nim Dziennik Polski. Na gazety powoływano się głównie w kontekście spraw lokalnych. Na podium znalazł się też Polska Dziennik Bałtycki, a wysoką liczbę cytowań zapewniły mu doniesienia związane ze sprawą Marcina Dubienieckiego.

Badanie przeprowadzono na podstawie 64 228 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 stycznia – 31 grudnia 2011 r. Analiza obejmuje całą prasę (ponad 900 tytułów gazet i czasopism) oraz stacje telewizyjne (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, TVN24, TVN Turbo, Polsat, TV4, TV Biznes, TVN CNBC Biznes) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, Radio PiN, RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Radio Euro, Radio Maryja, RDC).
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Zaufanie do informacji z internetu. Wyniki badań 2017
Monika Koziar
Tylko 29% internautów ma świadomość, że dostęp do informacji w internecie może być regulowany, a zaledwie 14% zgadza się ze stwierdzeniem, że nie wszyscy mamy do nich równy dostęp.
Dogma mediów
Marek Miller
Dogma wzięła się z tęsknoty za jasnością kryteriów, za czytelnym oddzieleniem dobra od zła, prawdy od fałszu, sztuki dziennikarskiej od jej pozorów. [Źródło: Tygodnik Powszechny]
Przegląd prasy. Nowe tytuły w gronie monitorowanych [LINK]
Reporterzy.info
Do działu GOSPODARKA przeglądu mediów trafił właśnie podgląd nagłówków z Niebezpiecznik.pl, w dziale MEDIA ZAGRANICZNE pojawił się przegląd informacji z CBS oraz FOX News, a w sekcji RYNEK MEDIÓW śledzić już można nowy kanał Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Zapraszamy! [autopromocja]
Infodemia. Analiza informacji i wyciąganie wniosków sprawiają trudności
PAP MediaRoom
Specjaliści do sprawi komunikacji dyskutowali podczas III edycji Mediów Przyszłości o sytuacji rynku mediów, obnażonej przez pandemię koronawirusa. Konferencja poświęcona współczesnym wyzwaniom dla komunikacji została zorganizowana przez Polską Agencję Prasową.
Propaganda w wolnej prasie
David Ross
Wywiad z Edem Hermanem, emerytowanym profesorem Wharton School na University of Pennsylvania, współautorem książki "Manufacturing Consent" ("Produkowanie zgody").
Liderzy opiniotwórczości. Najczęściej cytowane media września 2011
Magdalena Grabarczyk - Tokaj
W rankingu piętnastu najczęściej cytowanych mediów znalazło się w sumie dziewięć tytułów prasowych, trzy stacje radiowe oraz jeden portal internetowy. Dominowały tematy związane z wyborami parlamentarnymi.
Fake news w Polsce. Mamy problem z oceną wiarygodności informacji
RINF
Jedna czwarta odbiorców czerpie informacje ze źródeł, w których dużym wyzwaniem jest weryfikacja wiarygodności. Prawdziwym problemem pozostaje kwestia fake newsów. Tak wskazuje 77 proc. ankietowanych, przy czym 51 proc. deklaruje, że ma problem z oceną, co jest, a co nie jest informacją prawdziwą - wynika z badania Deloitte Digital Consumer Trends 2021.