4.11.2024 Rynek medialny
Czytelnictwo pism branżowych w Polsce 2024. Raport PBC
Sylwia Markowska, Polskie Badania Czytelnictwa
76% czytelników pism branżowych jest odpowiedzialnych za decyzje zakupowe w swoim miejscu pracy. PBC, aby pogłębić wiedzę o funkcji prasy branżowej i jej sposobie czytania przebadało 2051 respondentów z 5 różnych branż uzyskując najświeższe informacje na temat zwyczajów czytelniczych tego segmentu prasy w Polsce. Badania koncentrowały się na kilku obszarach: była to analiza profilu demograficznego, sposób i preferowana forma czytania prasy branżowej, jej ocena oraz zwyczaje konsumenckie czytelników.
Read this article
Zainteresowanie prasą branżową wykazują nie tylko profesjonaliści poszukujący aktualnej wiedzy, ale także reklamodawcy, dla których jest to bardzo dobrze ukierunkowany kanał komunikacji z potencjalnymi klientami. Tytuły branżowe zapewniają niemal 100% pewność dotarcia do pełnego grona profesjonalistów w danej branży, co jest unikatową cechą charakterystyczną tylko dla tej kategorii mediów. Jest to atrakcyjny kanał marketingowy szczególnie dla przedsiębiorstw oferujących usługi i produkty B2B.
Osoby czytające prasę branżową to nie tylko osoby wykonujące konkretny zawód, to także osoby żywo zainteresowane rozwojem kompetencji i wiedzy. Prasę branżową czyta się długo i intensywnie.
- 91% czytelników twierdzi, że czyta tytuły fachowe 3 lata i dłużej.
- Aż 81% procent osób wraca do już przeczytanych numerów czasopism co najmniej dwa razy lub więcej.
- 70% czytelników dzieli się czasopismem z innymi osobami. Jest to dla respondentów ważne, kluczowe oraz najważniejsze źródło informacji.
Dominującą formą rozpowszechniania są tytuły drukowane, otrzymywane bezpośrednio do pracy lub domu. To one są głównym źródłem informacji dla profesjonalistów. Czytanie pism branżowych pozwala być na bieżąco z zagadnieniami fachowymi, wiedza pozyskana z tych pism składnia do dalszych poszukiwań informacji a także do omawiania ich ze znajomymi. Aż 93% czytelników ocenia, że pisma branżowe są wysokiej jakości.

Ponad 40% z czytelników podejmuje dalsze działania po przeczytaniu reklam – czytelnicy szukają dodatkowych informacji w Internecie, odwiedzają sklepy stacjonarne lub internetowe, chcą wypróbować produkt czy usługę oraz rozważają ich zakup.
Czytelnicy pism branżowych przy wyborze produktów kierują się głównie wysoką jakością; istotna przy wyborze jest również cena oraz opinie innych klientów, rozpoznawalność marki i innowacyjność.
Partnerzy badania: Inżynier Budownictwa, Ogólnopolskie Pismo Rynku FMCG Hurt & Detal, , Szef Kuchni Magazyn Branży Gastronomicznej, Top Agrar Polska, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Wieści Rolnicze, Zawód: Architekt.
Badania były realizowane w okresie maj-czerwiec 2024 r. metodą kwestionariusza online. Przeprowadzono je wśród czytelników czasopism branżowych. Badania uzupełniono o dane z Audytu PBC dotyczących form rozpowszechniania tytułów branżowych.
Szczegółowy raport dotyczący przeprowadzonego badania znajduje się tutaj:
https://www.pbc.pl/czytelnictwo-pism-branzowych-2024/
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Równość i różnorodność w mediach. Raport Europejskiej Unii Nadawców
KFi
Europejskie media publiczne coraz częściej stawiają na różnorodność, równość i włączenie (DEI) jako fundament swojej działalności. Nadawcy publiczni w Europie wdrażają strategie na rzecz różnorodności – zarówno w treściach, jak i w swoich zespołach. Wnioski z raportu są jednoznaczne: choć widać postęp, wiele wyzwań nadal pozostaje.
Jak media mówią (albo milczą) o klimacie? Raport Reuters Institute
Krzysztof Fiedorek
Mimo że zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne na całym świecie, media nie zdołały utrzymać rosnącego zainteresowania tym tematem. Raport "Climate Change and News Audiences 2024", pokazuje że poziom zaangażowania odbiorców w tematykę klimatyczną pozostaje niemal niezmienny od kilku lat.
Clickbait pod lupą. Jak przez 25 lat zmieniały się nagłówki w internecie
Krzysztof Fiedorek
Badacze z Max Planck Institute przenalizowali 40 milionów nagłówków z ostatnich 25 lat. Są coraz dłuższe, bardziej emocjonalne i negatywne, z wyraźnym wpływem stylu clickbaitowego. Nawet renomowane media stosują strategie i tricki przyciągające uwagę.
Podobne artykuły:
Dogma mediów
Marek Miller
Dogma wzięła się z tęsknoty za jasnością kryteriów, za czytelnym oddzieleniem dobra od zła, prawdy od fałszu, sztuki dziennikarskiej od jej pozorów. [Źródło: Tygodnik Powszechny]
Modele organizacji dziennikarskich
Zenon Kuczera
Przegląd, zasady działalności i charakterystyka organizacji dziennikarskich funkcjonujących w Belgii, Kanadzie, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.
Gen Z zmusi marki do mówienia prawdy. Raport i prognozy GWI
Krzysztof Fiedorek
Cenią autentyczność i transparentność marek, preferując firmy zaangażowane społecznie. Młodzi ludzie traktują technologię jako narzędzie rozwoju, a nie tylko rozrywki. W relacjach stawiają na prawdziwe więzi, mimo intensywnej obecności online. Co wiemy o Gen Z i jakie ta wiedza ma znaczenie w marketingu? I nie tylko w nim.
Resklilling i upskilling, czyli zmiana pracy i w pracy. Raport Aplikuj.pl
patronat Reporterzy.info
Ponad 40 proc. pracowników nigdy nie przeszło procesu upskillingu, czyli podniesienia swoich kompetencji. Jednocześnie 6 na 10 osób ma za sobą reskilling – zmianę zawodu, przejście na nowe stanowisko w firmie lub pozyskanie umiejętności w zupełnie nowej dziedzinie.