17.11.2012 Rynek medialny
Informacyjne magazyny radiowe mają blisko 5 milionów słuchaczy
Krzysztof Głowiński
Każdego dnia powszedniego 4,8 mln osób słucha przynajmniej jednego z magazynów informacyjno-publicystycznych nadawanych przez polskie rozgłośnie ogólnopolskie i ponadregionalne – wynika z najnowszych badań Radio Track.
Audycje podsumowujące dzień, nadawane zazwyczaj popołudniami, gromadzą głównie mężczyzn, którzy stanowią 53,3 proc. ich słuchaczy. Największą grupą odbiorców są osoby dorosłe, w wieku 25-39 lat (32,7 proc. wszystkich słuchaczy tych programów) i 40-59 lat (39,6 proc.). Blisko połowa ma wykształcenie średnie (45,1 proc.), a co trzeci słuchacz – wyższe (33,9 proc.). Biorąc pod uwagę sytuację zawodową badanych, najwięcej jest dyrektorów i przedstawicieli wolnych zawodów – 21,3 proc. Pracownicy umysłowi stanowią 15,2 proc. słuchaczy, a robotnicy wykwalifikowani – 14,9 proc.
Z racji na porę emisji – w trakcie powrotów z pracy, bardzo wiele osób słucha tych audycji w samochodzie – 2,7 mln osób. Słuchanie magazynów informacyjnych w domu deklaruje 3,4 mln osób, a w pracy – 1,3 mln.
W analizie wzięto pod uwagę audycje: „Popołudnie z Jedynką” Programu 1 PR, „Zapraszamy do Trójki – popołudnie” Programu 3 PR, „Nie do zobaczenia” Radia Zet, „Obraz Dnia” RMF FM, „Popołudnie Radia Tok FM”, „Radar” Eski Rock, „Popołudnie Radia PIN o Gospodarce”.
Dane: Radio Track, Millward Brown SMG/KRC, I-III 2012, cała Polska, wszyscy 15+
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy 2024. Dane, fakty i historie z raportu UNESCO
Krzysztof Fiedorek
Aż 68% twórców cyfrowych to nano-influencerzy. Co trzeci doświadczył mowy nienawiści, a ponad 60% nie sprawdza dokładnie informacji przed ich publikacją. Co więcej, tylko połowa ujawnia sponsorów swoich treści. Wnioski z raportu „Behind The Screens” są inspirujące i alarmujące zarazem.
Represje wobec mediów. Raport Committee to Protect Journalists za 2024
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku co najmniej 361 dziennikarzy na świecie trafiło za kratki, często za ujawnianie prawdy. W Chinach reporterów śledzą zaawansowane systemy rozpoznawania twarzy, a w Izraelu palestyńscy dziennikarze trafiają do więzień bez procesu. Natomiast w Mjanmie dziennikarka Shin Daewe dostała dożywocie za... drona.
Przyszłość dziennikarstwa i mediów. Prognozy Reuters Institute
KFi
74% wydawców obawia się spadku ruchu z wyszukiwarek. Płatnych subskrybentów nie przybywa, jak kiedyś, a relacje z gigantami technologicznymi stają się coraz bardziej skomplikowane. Raport "Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2025" prognozuje, co czeka świat mediów w 2025 roku.
Podobne artykuły:
Medyczne fake newsy napędzane sztuczną inteligencją. WYWIAD
Zbigniew Wojtasiński
Przy użyciu nowych technik można produkować pozornie profesjonalne nonsensy i sprawdzać, które mają większą nośność oraz wpływ na poczucie lęku i niepewności. Z profesorem Dariuszem Jemielniakiem, współzałożycielem projektu MEDfake rozmawia Zbigniew Wojtasiński z PAP.
Media lokalne czy ogólnopolskie? Gdzie publikacja bardziej się opłaca
Piotr Ślusarczyk
Komunikat zamieszczony przez chwilę na stronie głównej wielkiego medium, czy ta sama informacja widniejąca przez cały dzień w wielu lokalnych? Pierwsze opcja będzie wyglądać znacznie atrakcyjniej w oczach przełożonego czy klienta, ale może większe przełożenie na biznes będzie mieć dziś to drugie.
Pułapki myślenia. Poradnik dla tych, którzy nie lubią w nie wpadać
patronat Reporterzy.info
Zmień swoje myślenie oraz podejście do życia, pożegnaj ograniczenia i realizuj swoje cele. Książka Romaina Coique pokaże ci krok po kroku, jak to zrobić. Premiera już 23 października. [patronat Reporterzy.info]
Rynek mediów cyfrowych w Polsce. Prognoza na lata 2012-2016
Katarzyna Forycka
Do 2016 roku globalne wydatki na rozrywkę i media przekroczą 2 biliony dolarów. Rynek polski będzie rósł szybciej niż Europa Zachodnia, osiągając w 2016 roku wartość 12,7 miliarda dolarów.