22.01.2018 Rynek medialny
Nowe technologie w dziennikarstwie. Badanie PressInstitute
BARD
Prawie 59 procent dziennikarzy używa kamery w smartfonie lub tablecie do nagrywania filmów. Ponad trzy czwarte korzysta z wbudowanego w telefon aparatu do robienia zdjęć, które później publikują - wynika z badania "Dziennikarze i nowe technologie", przygotowanego przez PressInstitute.
Jak podają autorzy badania, opublikowanego w styczniowym numerze miesięcznika PRESS, dla ponad 40 procent dziennikarzy smartfon jest dziś podstawowym narzędziem pracy. Już prawie wszyscy (97 procent) korzysta na co dzień z internetu mobilnego.
Ankietowani dziennikarze pytani byli między innymi o to, w jaki sposób wykorzystują swoje smartfony. Opublikowane przez PressInstitute wyniki pokazują, że częściej używają telefonów do korzystania z aplikacji mobilnych, niż do prowadzenia rozmów:
- 90,6% korzysta z aplikacji
- 79,9% prowadzi rozmowy
- 75,5% robi zdjęcia
- 58,3% nagrywa filmy
- 56,2% korzysta z mediów społecznościowych
Autorzy badania sprawdzili też, jak zmienił się sposób używania smartfonów przez dziennikarzy na przestrzeni pięciu ostatnich lat. Oto wyniki:
- 43,2% dziennikarzy zaczęło używać smartfona
- 38,8% zaczęło używać do pracy kamery w smartfonie lub tablecie
- 26,6% zaczęło używać do pracy aparatu fotograficznego w smartfonie lub tablecie
Szczegółowe wyniki badania PressInstitute dostępne są na łamach miesięcznika PRESS. W ankiecie, prowadzonej od 20 listopada do 3 grudnia 2017 roku, wzięło udział 139 dziennikarzy z ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych redakcji prasowych, internetowych, radiowych i telewizyjnych.
Rozwój dziennikarstwa mobilnego
Wyniki badania potwierdzają wnioski, płynące z raportu "Mobile Journalism", opublikowanego w maju 2017 roku przez agencję PR d*fusion communication. Z tych badań wynika z kolei, że:
- ponad 90 procent redaktorów korzysta z laptopa i telefonu
- 42 procent dziennikarzy wykonuje swoją pracę z domu
- prawie 50 procent zapoznaje się z treścią nadesłanego tekstu na smartfonie
- 89 procent redaktorów przyznaje, że telefon komórkowy podniósł efektywność ich pracy
- ¼ newsroomów przeniosła się do sieci
- 41 procent redaktorów przeprowadziło wywiad przez komunikator internetowy
Mobilne urządzenia, dające możliwość mobilnej pracy, spowodowały że zaledwie 23 procent ankietowanych wykonuje swoje zadania wyłącznie w redakcji, a prawie połowa przyznaje, że pracuje z domu. 17 procent respondentów zdarzyło się nawet redakcyjne biurko zastąpić własnymi kolanami, pisząc tekst w komunikacji miejskiej.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Zagraniczny ruch w polskim internecie. Wyniki analizy Nazwa.pl
BARD
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tysięcy serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski. Analizie poddano ponad miliard zapytań przychodzących na serwery największego dostawcy usług hostingowych w Polsce.
Niepokorni za bramę
Krystyna Mokrosińska
Pewna gazeta pozbyła się uprawiającego dziennikarstwo śledcze redaktora, bo jego artykuły powodowały sądowe procesy - cywilne przeciw gazecie i karne przeciw "bohaterom" prasowych enuncjacji (swoisty paradoks prawa).
Co charakteryzuje dobry film?
Arkadiusz Murenia
Jak znaleźć interesującą pozycję filmową? Jakie elementy powinien zawierać dobry film? Czym kierować się przy wyborze filmu? Teoretycznie wydaje się, że jest to wręcz banalne pytanie. Czy aby na pewno?
Fake newsom od sztucznej inteligencji wierzymy bardziej niż ludziom
KrzysztoF
Generowanie i szerzenie dezinformacji z pomocą sztucznej inteligencji może mieć negatywny wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na ochronę zdrowia na świecie. Aby sprawdzić, jak tekst stworzony przez SI może wpłynąć na zrozumienie informacji przez odbiorców, naukowcy z Uniwersytetu Zuryskiego przyjrzeli się tweetom wytwarzanym przez GPT-3.
Jak dziennikarze korzystają z mediów społecznościowych
Multi Communications
Do częstego profesjonalnego korzystania z mediów społecznościowych w pracy zawodowej przyznaje się 2/3 dziennikarzy w naszym kraju. Największym zaufaniem obdarzają blogi.
Europejczycy ufają mediom publicznym. Wyjątkiem są Polska i Węgry
EuroPAP News
Obywatele unijnych państw najbardziej ufają tradycyjnym nadawcom oraz mediom drukowanym, także w wydaniu internetowym. Narażeni są na dezinformację. 28 proc. Europejczyków ocenia, że w ciągu ostatniego tygodnia często mieli styczność z fake newsami - wynika z najnowszego sondażu Eurobarometru.
Jak dziennikarze wykorzystują media społecznościowe
Bartłomiej Dwornik
Przede wszystkim szukają inspiracji na blogach, nieco rzadziej na Facebooku. W to, co znajdą rzadko wierzą, a przynajmniej podchodzą z dużą rezerwą. Choć ocena wiarygodności kompletnie nie idzie w parze z atrakcyjnością.