22.01.2018 Rynek medialny
Nowe technologie w dziennikarstwie. Badanie PressInstitute
BARD

Jak podają autorzy badania, opublikowanego w styczniowym numerze miesięcznika PRESS, dla ponad 40 procent dziennikarzy smartfon jest dziś podstawowym narzędziem pracy. Już prawie wszyscy (97 procent) korzysta na co dzień z internetu mobilnego.
Ankietowani dziennikarze pytani byli między innymi o to, w jaki sposób wykorzystują swoje smartfony. Opublikowane przez PressInstitute wyniki pokazują, że częściej używają telefonów do korzystania z aplikacji mobilnych, niż do prowadzenia rozmów:
- 90,6% korzysta z aplikacji
- 79,9% prowadzi rozmowy
- 75,5% robi zdjęcia
- 58,3% nagrywa filmy
- 56,2% korzysta z mediów społecznościowych
Autorzy badania sprawdzili też, jak zmienił się sposób używania smartfonów przez dziennikarzy na przestrzeni pięciu ostatnich lat. Oto wyniki:
- 43,2% dziennikarzy zaczęło używać smartfona
- 38,8% zaczęło używać do pracy kamery w smartfonie lub tablecie
- 26,6% zaczęło używać do pracy aparatu fotograficznego w smartfonie lub tablecie
Szczegółowe wyniki badania PressInstitute dostępne są na łamach miesięcznika PRESS. W ankiecie, prowadzonej od 20 listopada do 3 grudnia 2017 roku, wzięło udział 139 dziennikarzy z ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych redakcji prasowych, internetowych, radiowych i telewizyjnych.
Rozwój dziennikarstwa mobilnego
Wyniki badania potwierdzają wnioski, płynące z raportu "Mobile Journalism", opublikowanego w maju 2017 roku przez agencję PR d*fusion communication. Z tych badań wynika z kolei, że:
- ponad 90 procent redaktorów korzysta z laptopa i telefonu
- 42 procent dziennikarzy wykonuje swoją pracę z domu
- prawie 50 procent zapoznaje się z treścią nadesłanego tekstu na smartfonie
- 89 procent redaktorów przyznaje, że telefon komórkowy podniósł efektywność ich pracy
- ¼ newsroomów przeniosła się do sieci
- 41 procent redaktorów przeprowadziło wywiad przez komunikator internetowy
Mobilne urządzenia, dające możliwość mobilnej pracy, spowodowały że zaledwie 23 procent ankietowanych wykonuje swoje zadania wyłącznie w redakcji, a prawie połowa przyznaje, że pracuje z domu. 17 procent respondentów zdarzyło się nawet redakcyjne biurko zastąpić własnymi kolanami, pisząc tekst w komunikacji miejskiej.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy i social video rządzą informacją. Digital News Report 2025
Krzysztof Fiedorek
Przyszłość informacji dyktują sekundy wertykalnych klipów. TikTok, YouTube i armia influencerów odrywają odbiorcę od telewizyjnych odbiorników i stron gazet. Kto opanuje ten nowy puls, przejmie nie tylko uwagę, lecz także władzę nad narracją.
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Podobne artykuły:
Dziennikarze i medioznawcy. Pola i formy współpracy [LINK]
Adam Szynol
Europejskie Obserwatorium Dziennikarskie zorganizowało panel dyskusyjny z udziałem teoretyków i praktyków mediów w ramach ogólnokrajowej konferencji naukowej „Studia i perspektywy medioznawcze”. Debatę przygotował Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Media lokalne czy ogólnopolskie? Gdzie publikacja bardziej się opłaca
Piotr Ślusarczyk
Komunikat zamieszczony przez chwilę na stronie głównej wielkiego medium, czy ta sama informacja widniejąca przez cały dzień w wielu lokalnych? Pierwsze opcja będzie wyglądać znacznie atrakcyjniej w oczach przełożonego czy klienta, ale może większe przełożenie na biznes będzie mieć dziś to drugie.
Reklama w podcastach. Badanie Tandem Media
Paulina Rydzek
Podcasty to nie tylko rosnące medium, z którego w 2020 r. korzystało już 9 milionów internautów w Polsce. Coraz chętniej po ofertę podcastową sięgają też reklamodawcy - tym bardziej, że zdecydowana większość słuchaczy podcastów akceptuje związane z nimi reklamy i odwiedza wymieniane w audycjach strony internetowe, a także chętnie śledzi działalność podcasterów w mediach społecznościowych.
PublBox. Wszystkie media społecznościowe w jednym miejscu
Krzysztof Fiedorek
Recenzja serwisu do planowania i publikowania postów na Facebooku, Twitterze, Instagramie, Pintereście, YouTube, LinkedIn i innych. Platforma przyda się wszystkim, prowadzącym działania w wielu social mediach i potrzebującym wsparcia w sprawnym zorganizowaniu pracy. [artykuł sponsorowany]