menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

4.11.2013 Rynek medialny

Jak dziennikarze korzystają z mediów społecznościowych

Multi Communications

85% polskich dziennikarzy korzysta z mediów społecznościowych, a największym zaufaniem obdarza blogi. Przedstawiciele mediów poszukują przede wszystkim tekstów, ale to zjawisko osłabło w porównaniu do ubiegłego roku. To tylko przykłady informacji, które można znaleźć w opublikowanym przez agencję Multi Communications raporcie "Dziennikarze i Social Media 2012".

Do częstego profesjonalnego korzystania z mediów społecznościowych w pracy zawodowej przyznaje się 2/3 dziennikarzy w naszym kraju. To wzrost o 14% w stosunku do pierwszego sondażu agencji z 2011 roku. Nie zmienił się jednak fakt, że przedstawiciele mediów prywatnie chętniej korzystają z tego rodzaju komunikacji niż zawodowo.

- Według badań Multi Communications dziennikarze zachowują się podobnie, jak każdy konsument - sprawdzają statusy, dyskutują, lajkują, szerują, hejtują, randkują i hodują wirtualną marchewkę. W tym samym czasie oglądają telewizję, rozmawiają przez telefon i sprawdzają informacje na tablecie. Dziś można już z całą stanowczością stwierdzić, że media społecznościowe są dla tej grupy zawodowej środowiskiem naturalnym, traktowanym w sposób zwyczajny - mówi Mariusz Pleban, Prezes Multi Communications.

Jak dziennikarze korzystają z mediów społecznościowych źródło: Multi Communications, "Dziennikarze i Social Media 2012"

Uzyskane dane z ubiegłorocznego badania zostały porównane z wynikami z analogicznego sondażu z 2011 roku. Oprócz konkretnych liczb i wykresów oraz kluczowych wniosków dla każdego obszaru badania, w raporcie dodatkowo można znaleźć komentarze ekspertów z sieci Public Relations Global Network, międzynarodowej organizacji zrzeszającej niezależne agencje PR.

REKLAMA

- To badanie jest bardzo interesujące, ponieważ poglądy polskiego rynku - i polskich mediów w szczególności - wydają się stanowić pomost między raczej odmiennym podejściem do mediów społecznościowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. O ile w USA social media są mocno osadzone w systemie wymiany i obiegu informacji, o tyle w Europie obserwuje się znacznie większą rezerwę i pewnego rodzaju zawieszenie gdzieś między pierwszymi próbami a pełnym wykorzystaniem mediów społecznościowych w życiu zawodowym - mówi Francine Robbens z belgijskiej agencji Public Relations Partners.

O Raporcie „Dziennikarze a Social Media 2012”

Celem sondażu zrealizowanego przez Multi Communications na przełomie listopada
i grudnia 2012 roku było oszacowanie, na ile media społecznościowe (Social Media) są obecnie wykorzystywane przez dziennikarzy. Agencja zebrane dane porównała z wynikami pierwszego sondażu, przeprowadzanego w 2011 roku. W badaniu udział wzięli dziennikarze reprezentujący wiele typów mediów o zróżnicowanej tematyce, zasięgu i częstotliwości. W sumie odpowiedzi udzieliło 125 przedstawicieli mediów.

Najważniejsze obserwacje wynikające z Raportu „Dziennikarze a Social Media 2012”:

  • dziennikarze częściej niż w 2011 roku używają w pracy zawodowej serwisów Social Media,
  • nastąpił znaczący wzrost zaufania do mediów społecznościowych jako źródła informacji,
  • w dalszym ciągu treści znajdowane w mediach społecznościowych są dla dziennikarzy bardziej atrakcyjne niż wiarygodne,
  • najpopularniejsze serwisy wśród dziennikarzy to blogi, Facebook i Youtube,
  • znacząco wzrosło zainteresowanie serwisem Twitter wśród dziennikarzy – o 43% oraz czterokrotnie (o 400%) wzrosło zaufanie do tego serwisu,
  • rośnie liczba dziennikarzy poszukujących w Social Media zdjęć, filmów oraz informacji z linkami,
  • media społecznościowe nie są wykorzystywane jako standardowy kanał bezpośredniej komunikacji pomiędzy dziennikarzami a osobami odpowiedzialnymi za działania Public Relations,
  • dla połowy dziennikarzy obecność w mediach społecznościowych nie ma wpływu na jej wiarygodność.


Wyniki badania można porównać z raportem Dziennikarze i Social Media 2011, opublikowanym również przez agencję Multi Communications.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Celebryci, influencerzy i tematy ważne społecznie. Raport MediaCom

Paweł Usakowski
W tegorocznej edycji badania Influence Power Index agencji MediaCom wyraźnie pozytywnie wyróżniła się Martyna Wojciechowska. Jej aktywność w obszarze praw człowieka i ekologii zauważyło niemal dwie trzecie pytanych. Na końcu rankingu znaleźli się z kolei m.in. Maciej Maleńczuk czy Radosław Majdan.

Sztuczna inteligencja zastąpi dziennikarzy? Raport Ericsson

Katarzyna Pąk
Już dziś, u progu popularyzacji technologii 5G, zautomatyzowane boty tłumaczą dynamicznie strony internetowe na różne języki oraz zbierają informacje i redagują artykuły. Czy zatem do roku 2030 nasze media będą nadal tworzone głównie przez dziennikarzy, czy też znacznie większą rolę odegrają połączone ze sobą inteligentne maszyny?

Media w Polsce 2022. Jak Polacy oglądają, słuchają, czytają i sufrują

Krzysztof Fiedorek
Prawie dwa miliony Polaków, choć ma dostęp do telewizora, nie ogląda na nim telewizji. W przypadku radia analogiczna grupa to 8% posiadaczy radioodbiorników. Po drukowaną prasę sięga - choćby sporadycznie - 2/3 Polaków, a liczba internautów mobilnych jest o prawie 3 miliony większa, niż tych stacjonarnych.

Przyszłość lokalnych informacji. Analiza Reuters Institute

BARD
Wydawcy lokalnej prasy wyraźnie przegrywają wyścig o czytelnika z internetem. Drukowana prasa lokalna jest źródłem informacji jedynie dla kilkuprocentowego odsetka lokalnych społeczności - wynika z badania Reuters Institute, cytowanego przez European Journalism Observatory.

Praca w mediach. Mamy więcej ogłoszeń w Reporterzy.info [LINK]

Reporterzy.info
Dzięki współpracy z serwisem rekrutacyjnym Neuvoo.pl mocno wzbogaciła się baza publikowanych w Reporterzy.info ogłoszeń rekrutacyjnych. Zapraszamy do przeglądania aktualnych rekrutacji w serwisie. Najciekawsze publikujemy również na naszym facebookowym fanpage! [autopromocja]

Reklama w radiu. 2011 to wyjątkowo udany rok dla nadawców

Krzysztof Głowiński
Przychody reklamowe radia zwiększyły się w 2011 roku o 6,1 proc., ponad trzykrotnie bardziej niż urósł cały rynek reklamowy. Zwiększyła się też liczba reklamodawców, którzy zdecydowali się umieścić radio w swoich mediaplanach.

Sztuka dobrego mówienia. Mirosław Oczkoś radzi, jak nie przynudzać

BARD
Jak dobrze mówić i przemawiać? Jak przygotować dobry występ w internecie? Najlepiej nauczą tego ćwiczenia, rady i podpowiedzi jednego z najlepszych w Polsce ekspertów w tej dziedzinie. Do sprzedaży trafia właśnie trzecie wydanie książki dr Mirosława Oczkosia "Sztuka dobrego mówienia. Bez bełkotania i przynudzania". Patronem medialnym jest tygodnik Reporterzy.info.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama


Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty



zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23