menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Lumix

4.11.2013 Rynek medialny

Jak dziennikarze korzystają z mediów społecznościowych

Multi Communications

85% polskich dziennikarzy korzysta z mediów społecznościowych, a największym zaufaniem obdarza blogi. Przedstawiciele mediów poszukują przede wszystkim tekstów, ale to zjawisko osłabło w porównaniu do ubiegłego roku. To tylko przykłady informacji, które można znaleźć w opublikowanym przez agencję Multi Communications raporcie "Dziennikarze i Social Media 2012".

Do częstego profesjonalnego korzystania z mediów społecznościowych w pracy zawodowej przyznaje się 2/3 dziennikarzy w naszym kraju. To wzrost o 14% w stosunku do pierwszego sondażu agencji z 2011 roku. Nie zmienił się jednak fakt, że przedstawiciele mediów prywatnie chętniej korzystają z tego rodzaju komunikacji niż zawodowo.

- Według badań Multi Communications dziennikarze zachowują się podobnie, jak każdy konsument - sprawdzają statusy, dyskutują, lajkują, szerują, hejtują, randkują i hodują wirtualną marchewkę. W tym samym czasie oglądają telewizję, rozmawiają przez telefon i sprawdzają informacje na tablecie. Dziś można już z całą stanowczością stwierdzić, że media społecznościowe są dla tej grupy zawodowej środowiskiem naturalnym, traktowanym w sposób zwyczajny - mówi Mariusz Pleban, Prezes Multi Communications.

Jak dziennikarze korzystają z mediów społecznościowych źródło: Multi Communications, "Dziennikarze i Social Media 2012"

Uzyskane dane z ubiegłorocznego badania zostały porównane z wynikami z analogicznego sondażu z 2011 roku. Oprócz konkretnych liczb i wykresów oraz kluczowych wniosków dla każdego obszaru badania, w raporcie dodatkowo można znaleźć komentarze ekspertów z sieci Public Relations Global Network, międzynarodowej organizacji zrzeszającej niezależne agencje PR.

REKLAMA

- To badanie jest bardzo interesujące, ponieważ poglądy polskiego rynku - i polskich mediów w szczególności - wydają się stanowić pomost między raczej odmiennym podejściem do mediów społecznościowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. O ile w USA social media są mocno osadzone w systemie wymiany i obiegu informacji, o tyle w Europie obserwuje się znacznie większą rezerwę i pewnego rodzaju zawieszenie gdzieś między pierwszymi próbami a pełnym wykorzystaniem mediów społecznościowych w życiu zawodowym - mówi Francine Robbens z belgijskiej agencji Public Relations Partners.

O Raporcie „Dziennikarze a Social Media 2012”

Celem sondażu zrealizowanego przez Multi Communications na przełomie listopada
i grudnia 2012 roku było oszacowanie, na ile media społecznościowe (Social Media) są obecnie wykorzystywane przez dziennikarzy. Agencja zebrane dane porównała z wynikami pierwszego sondażu, przeprowadzanego w 2011 roku. W badaniu udział wzięli dziennikarze reprezentujący wiele typów mediów o zróżnicowanej tematyce, zasięgu i częstotliwości. W sumie odpowiedzi udzieliło 125 przedstawicieli mediów.

Najważniejsze obserwacje wynikające z Raportu „Dziennikarze a Social Media 2012”:

  • dziennikarze częściej niż w 2011 roku używają w pracy zawodowej serwisów Social Media,
  • nastąpił znaczący wzrost zaufania do mediów społecznościowych jako źródła informacji,
  • w dalszym ciągu treści znajdowane w mediach społecznościowych są dla dziennikarzy bardziej atrakcyjne niż wiarygodne,
  • najpopularniejsze serwisy wśród dziennikarzy to blogi, Facebook i Youtube,
  • znacząco wzrosło zainteresowanie serwisem Twitter wśród dziennikarzy – o 43% oraz czterokrotnie (o 400%) wzrosło zaufanie do tego serwisu,
  • rośnie liczba dziennikarzy poszukujących w Social Media zdjęć, filmów oraz informacji z linkami,
  • media społecznościowe nie są wykorzystywane jako standardowy kanał bezpośredniej komunikacji pomiędzy dziennikarzami a osobami odpowiedzialnymi za działania Public Relations,
  • dla połowy dziennikarzy obecność w mediach społecznościowych nie ma wpływu na jej wiarygodność.


Wyniki badania można porównać z raportem Dziennikarze i Social Media 2011, opublikowanym również przez agencję Multi Communications.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

TV Puls inwestuje i rusza na podbój rynku

Bartosz Chochołowski
"Planujemy zainwestować w rozwój TV Puls miliony złotych. Mam nadzieję, że będzie rentowna do czerwca 2009" - zapowiada Farrell Meisel, prezes zarządu TV Puls.

Propaganda i dezinformacja. Wydatki Kremla pod lupą DebunkEU.org

PAP Mediaroom
Trzykrotny wzrost wydatków rządu rosyjskiego na media w pierwszym kwartale tego roku pokazuje, że wysiłki Kremla na rzecz utrzymania swojej narracji w kontekście inwazji na Ukrainę rosną. Propaganda w Rosji osiągnęła poziom niewidziany od czasów stalinowskiego Związku Radzieckiego.

Ile zarabiają dziennikarze. Analiza danych za rok 2018

BARD
Jaka jest mediana płac na stanowisku dziennikarza i od czego zależy wysokość wynagrodzenia? Na jakie dodatkowe benefity może liczyć osoba zatrudniona w redakcji? Sprawdziliśmy aktualne dane, publikowane przez największe polskie portale rekrutacyjne. Statystyczny dziennikarz zarabia poniżej średniej krajowej.

Tytuły i emocje w portalach informacyjnych. Analiza Sentimenti

Damian Grimling
Portale informacyjne od wiosny 2020 zostały zdominowane doniesieniami dotyczącymi epidemii koronawirusa (COVID-19). Firma Sentimenti przeprowadziła pomiar emocji, jakimi we wrześniu były nasycone tytuły publikacji zamieszczonych na głównych stronach najważniejszych polskich portali.

Liderzy rynku SEO i SEM w Polsce. Raport SAMOSEO

Krzysztof Fiedorek
W 2023 roku sumarycznie przychody działających w Polsce firm z branży pozycjonowania i reklamy w wyszukiwarkach wrosły o 12%, a zyski o 21%. Realnie przychody, po uwzględnieniu inflacji urosły odpowiednio o 1% a zyski o 10%. Autorzy rankingu przeanalizowali wyniki przeszło 170 firm. Od wielkich agencji po JDG.

To nie koniec telewizji

prof. Mirosław Filiciak
Telewizję można potraktować jako wyznacznik tego, co dzieje się ze społeczeństwem i kulturą. Służy zróżnicowanym celom, realizowanym w rozmaitych formach. Nie przestaje być jednak ważna w życiu społecznym i jej koniec wydaje się mało prawdopodobny.

Ramówki stacji telewizyjnych. Tak nadawcy walczą o widza w sieci

Patrycja Miązek
Reklamy hitów Wp.tv pojawiają się w sieci falami. Dzienna liczba emisji reklam wideo online premierowego serialu Polsatu we wrześniu nawet sześciokrotnie przekracza sumę emisji wszystkich spotów tej stacji emitowanych w sierpniu. Natomiast Netflix i Showmax utrzymują stały poziom aktywności reklamowej - wynika z najnowszego raportu firmy Gemius.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24