menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

9.02.2012 Rynek medialny

Jak dziennikarze wykorzystują media społecznościowe

Bartłomiej Dwornik

Przede wszystkim szukają inspiracji. Głównie na blogach, nieco rzadziej na Facebooku. W to, co znajdą - z reguły nie wierzą, a przynajmniej podchodzą z dużą rezerwą. Choć ocena wiarygodności kompletnie nie idzie w parze z atrakcyjnością - wynika z badania Dziennikarze i Social Media 2011, opublikowanego przez Multi Communications.

Do tego, że media społecznościowe ich inspirują przyznaje się blisko 60 procent ankietowanych. O połowę mniej popularne są komentarze i opinie, a najrzadziej cyfry i fakty - wynika z badania Dziennikarze i Social Media 2011, opublikowanego przez Multi Communications.

Czego dziennikarze szukają w mediach społecznościowych Multi Communications, Dziennikarze i Social Media 2011

Dziennikarze najchętniej odwiedzają blogi, które również są najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy i informacji spośród wszystkich serwisów mediów społecznościowych. Na drugim miejscu pod względem popularności i wiarygodności uplasował się Facebook, a na trzecim - w obu kategoriach - Wikipedia. Można zauważyć prawidłowość - kolejność w rankingu wiarygodności jest taka sama jak w rankingu popularności.

Popularność serwisów społecznościowych w pracy dziennikarzy Multi Communications, Dziennikarze i Social Media 2011

Jak wynika z badania Multi Communications, Informacje znajdowane przez dziennikarzy w mediach społecznościowych są dla dziennikarzy znacznie bardziej atrakcyjne niż wiarygodne. Co czwarty ankietowany wysoko ocenił wiarygodność tych informacji, ale żaden - bardzo wysoko. Nikt nie wskazał natomiast niskiej albo bardzo niskiej atrakcyjności informacji publikowanych w serwisach social media. Wysoko i bardzo wysoko ocenia ich wiarygodność około 60 procent respondentów.

Wiarygodność i atrakcyjność mediów społecznościowych Multi Communications, Dziennikarze i Social Media 2011

Polscy dziennikarze - jak sami przyznają - dość często korzystają z serwisów społecznościowych. Służbowo posługuje się nimi regularnie prawie dwie trzecie ankietowanych. Do prywatnych celów używane są jeszcze chętniej - pojawianie się tu deklaruje nawet trzy czwarte pracowników mediów..

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez dziennikarzy Multi Communications, Dziennikarze i Social Media 2011

Sondaż został zrealizowany środkami własnymi Multi Communications w listopadzie 2011 r. W sumie odpowiedzi udzieliło ponad 110 dziennikarzy reprezentujących różnego typu media (np. prasa, internet, TV) oraz zajmujący się różną tematyką (biznes, nowe technologie, lifestyle).

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Młodomowa, czyli młodzieżowy język w oczach językoznawców

Anna Kruszyńska
Zespół językoznawców z Polski oraz Włoch rozpoczął realizację projektu "Młoda polszczyzna na styku kultur. Promocja, wiedza, edukacja". Projekt ma na celu popularyzację wiedzy o nowych zjawiskach językowych, które sprzyjają rozwojowi tzw. młodomowy.

Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce w 2007 roku

Instytut Monitorowania Mediów
Najbardziej opiniotwórczym medium 2007roku została Rzeczpospolita. Liderem wśród stacji telewizyjnych jest TVN24, a radiowych - RMF FM.

Modele organizacji dziennikarskich

Zenon Kuczera
Przegląd, zasady działalności i charakterystyka organizacji dziennikarskich funkcjonujących w Belgii, Kanadzie, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.

"Polska". Sukces czy porażka?

Jarosław Jakimczyk
Nowy dziennik ogólnopolski, wydawany przez Grupę Wydawniczą Polskapresse, powinien wyjaśnić zagadkę dalszych kierunków rozwoju rynku prasowego w naszym kraju.

Programy informacyjne w telewizji. Analiza MullenLowe

BARD
Oglądalność programów informacyjnych spada od kilku lat. Jest to częściowo zbieżne z trendem spadkowym oglądalności stacji z tak zwanej wielkiej czwórki (TVP1, TVP2, Polsat, TVN) - wynika z analizy opublikowanej przez dom mediowy MullenLowe MediaHub.

Przegląd prasy i portali z Polski i świata. Zobacz, o czym szumią media [LINK]

AUTOPROMOCJA Reporterzy.info
O czym szumią media? Przegląd nagłówków najważniejszych gazet i serwisów internetowych z Polski i świata. Wydarzenia dnia, kraj, świat, rynek mediów, gospodarka, sport, media zagraniczne, a nawet plotki i ciekawostki. W czasie rzeczywistym i 24 godziny na dobę. Zapraszamy!

Fake news i dezinformacja w Polsce. Skala, skutki i pytanie o przyszłość

Bartłomiej Dwornik
Gdzie leżą źródła dezinformacji i jak duża jest skala tej fali? Dlaczego jesteśmy podatni na nieprawdziwe informacje i jaką rolę w tej układance pełnią tradycyjne media? Spróbujmy rzucić nieco światła na te kwestie. I zmierzyć się z pytaniem czy bitwę z zalewem dezinformacji można jeszcze wygrać?

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24