30.10.2017 Rynek medialny
Prasa kobieca i krzyżówki. Hity prasowego rynku w wakacje 2017
Dariusz Materek, Kolporter
Czasopisma dla pań i krzyżówki to dwie kategorie wydawnictw prasowych, po które najchętniej sięgaliśmy podczas tegorocznych wakacji – wynika z analiz przeprowadzonych przez Kolportera.

Kolporter przeanalizował zarówno sprzedaż tytułów, jak i liczbę wakacyjnych nowości w poszczególnych kategoriach. W lipcu i sierpniu 2017 r. na rynek trafiło najwięcej nowych:
- kolekcji (20),
- czasopism edukacyjnych (18),
- czasopism dla pań (16),
- kolekcji naklejek (14)
- i czasopism dla dzieci (13).
Najchętniej kupowanymi wydawnictwami podczas tegorocznych wakacji były czasopisma dla pań, ale tuż za nimi uplasowały się krzyżówki. Okazuje się, że nie brakuje miłośników jolek, swatek, ukośników, panoramicznych i szarad. Co ciekawe, z analiz prowadzonych w sieci naszych saloników prasowych, wynika, że po krzyżówki chętnie sięgają nie tylko najstarsi klienci, ale także coraz większa grupa młodszych. Wygląda na to, że ten rodzaj rozrywki umysłowej przeżywa swój renesans.
60% twórców nie weryfikuje informacji przed publikacją [PL NAPISY] 👇
W ocenie przedstawicieli Kolportera tegoroczny okres wakacyjny był satysfakcjonujący – zarówno pod względem nowości wydawniczych (na rynek trafiło ich w sumie 130), jak i sprzedaży prasy.
Jak co roku w czasie wakacji rośnie liczba punktów sprzedaży prasy. Otwierane są kioski, saloniki i małe sklepy, które działają wyłącznie sezonowo. W tym roku z oferty dystrybucyjnej Kolportera korzystało około 270 tego typu punktów, głównie w pasie nadmorskim. W tym rejonie, ale także innych miejscach typowo wypoczynkowych podczas letniego sezonu urlopowego sprzedaż prasy wzrasta o około 100 proc., a w przypadku niektórych punktów sprzedaży - nawet o kilkaset procent.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni
KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.
Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili
SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.
Równość i różnorodność w mediach. Raport Europejskiej Unii Nadawców
KFi
Europejskie media publiczne coraz częściej stawiają na różnorodność, równość i włączenie (DEI) jako fundament swojej działalności. Nadawcy publiczni w Europie wdrażają strategie na rzecz różnorodności – zarówno w treściach, jak i w swoich zespołach. Wnioski z raportu są jednoznaczne: choć widać postęp, wiele wyzwań nadal pozostaje.
Podobne artykuły:
Sztuczna inteligencja i machine learning w strategii komunikacyjnej
Beata Lewandowska
Umiejętne wykorzystanie AI pozwala realnie zoptymalizować procesy, usprawnić codzienną pracę oraz zmniejszyć koszty. Może również wspierać działania komunikacyjne, jednak przed wdrożeniem AI musimy ją dobrze zrozumieć, aby nie osiągnąć efektu odwrotnego od zamierzonego.
Polacy w internecie. Raport RegionyNEXERY 2024
KFi
Ponad 40% Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo, młodzież jest online średnio 9 godzin dziennie, a prawie połowa z nas świadomie korzysta z internetu rzeczy IoT. Raport #RegionyNEXERY 2024 odkrywa zaskakujące fakty o naszej cyfrowej rzeczywistości.
Influencerzy w Polsce. Mają wpływ na decyzje 3/4 swoich fanów
Newseria
Badania pokazują, że influencerzy mają pozytywny wpływ na nastrój swoich fanów, skłaniają do zmiany przyzwyczajeń, odwiedzania polecanych miejsc lub zakupu określonych produktów. 21 mln Polaków śledzi co najmniej jednego influencera, a trzech na czterech ulega jego wpływom.
Media regionalne - sukcesy i porażki
dr Lidia Pokrzycka, Katarzyna Bernat
W małym środowisku dziennikarze nie są ludźmi anonimowymi. To utrudnienia prowadzenie dziennikarstwa śledczego, ale pozwala szybciej zdobywać informacje.