18.12.2017 Rynek medialny
Popkultura w święta. Co oglądamy i czego słuchamy
BARD
Cztery miliony Polaków obejrzało w ubiegłoroczne święta Kevina samego w domu. Film "Listy do M.", polska wersja kinowego hitu "To właśnie miłość" popularnością ustępuje w naszym kraju tylko Titanicowi. Jakie pieniądze wchodzą w grę w kwestii świątecznej popkultury? Odpowiedź jest prosta: astronomiczne.

Jak wynika z analizy świątecznych przyzwyczajeń w Polsce i świecie, opracowanej przez HRS.com, wartość świątecznej popkultury w mediach da się dość dokładnie policzyć. I są to astronomiczne kwoty. Jeśli chodzi o polski rynek, autorzy badania podzielili się ustaleniami na temat najpopularniejszych filmów i utworów muzycznych.
Kevin sam w domu
- od premiery w 1990 roku zarobił już ponad 500 milionów dolarów
- w wigilijny wieczór 2016 roku film obejrzało ponad 4 miliony Polaków
To właśnie miłość
- od premiery w 2003 roku film zarobił ponad 257 milionów dolarów
- tytuł doczekał się lokalnych remake-ów w wielu krajach świata. Między innymi w Indiach (Wszystko dla miłości), w Japonii (Wszystko zaczęło się, gdy poznałem ciebie) i w Polsce (Listy do M.)
Listy do M.
- od premiery w 2011 roku film obejrzało 2,9 miliona osób
- film trafił do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych polskich filmów po 1989 roku
- był najchętniej oglądanym filmem w roku 2011
- w kinach wyświetlany był przez 130 dni. To po Titanicu drugi wynik w historii
Jeśli chodzi o popularność świątecznych piosenek (nie uwzględniając kolęd) liczby również robią wrażenie.
All I Want For Christmas is You - Mariah Carey
- 318 milionów wyświetleń na YouTube w ciągu 8 lat od opublikowania
- 347 tysięcy funtów zysku rocznie
- przez 20 lat był to najczęściej odtwarzany utwór w centrach handlowych
White Christmas - Bing Cosby
- 7,2 miliona wyświetleń w YouTube w ciągu 6 lat od opublikowania
- 100 milionów sprzedanych kopii (łącznie z covereami)
- przez 20 lat - od 1942 do 1962 roku - utwór co roku trafiał na listę przebojów magazynu Billboard
Merry Christmas Everybody - Slade
- 7,5 miliona wyświetleń na YouTube w ciągu 10 lat od opublikowania
- piosenkę słyszało 42% populacji świata
Last Christmas - Wham!
- 277 milionów wyświetleń na YouTube w ciągu 8 lat od opublikowania
- 301 tysięcy funtów zysku rocznie
Według badań przeprowadzonych przez CBOS w 2013 roku aż 72 proc. Polaków sprzeciwia się komercjalizacji świąt. Mimo to wielu z nas celebruje je w popkulturowym klimacie - pisał niedawno w komentarzu dr Karol Jachymek, kulturoznawca ze School of Ideas Uniwersytetu SWPS. Ekspert podkreślał jednak, żeby bezkrytycznie takiego podejścia nie potępiać: - Okresy świąteczne zawsze stanowią czas wyjątkowy. Istotnym jest spędzanie go wspólnie z rodziną, przyjaciółmi i najbliższymi znajomymi. Jeśli nowe zwyczaje nam to umożliwiają, to może wcale nie są takie złe?
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Wpadki na wizji. Badanie telewizyjnych programów informacyjnych
Marcin Gościniak
Agencja informacyjna PRESS-SERVICE Monitoring Mediów regularnie bada zawartość głównych wydań Faktów TVN, Panoramy TVP2, Wiadomości TVP1 i Wydarzeń Polsatu. Oto ich zestawienie pod kątem omylności.
Media skazane na internet?
Katarzyna Ogórek
Telewizja i prasa jakie znamy umrą najdalej za cztery lata – prorokuje guru nowych technologii, George Gilder. Podkreśla jednocześnie, że wpływa na to niewątpliwie agresywną ekspansję Internetu.
Self-publishing, czyli jak wydać własną książkę
wydacksiazke.pl
Dlaczego warto samodzielnie wydać książkę? Self-publishing, czyli samopublikowanie, oznacza wydawanie własnym nakładem materiałów różnego rodzaju: książek, broszur, albumów czy płyt kompaktowych. Jest to coraz popularniejszy sposób na zaprezentowanie swojej twórczości światu, szczególnie wśród autorów książek. [artykuł sponsorowany]
Nowy gracz na rynku pism dla dzieci. Cudaczek i Przyjaciele
Bartłomiej Dwornik
Dwumiesięcznik wydawnictwa Orangeblue z Poznania ma 56 stron, 40 tysięcy nakładu i promocyjną cenę 4,99 zł. Rzuca rękawicę dominującemu na rynku wydawnictwu Egmont.
Próbki dodawane do gazet. Skuteczność marketingowa według PBC
BARD
Czy próbki produktów, dodawane bezpłatnie do prasy działają? Z danych, opublikowanych przez Polskie Badania Czytelnictwa wynika, że to skuteczna forma marketingu i promocji marki. Pod warunkiem, że kampania samplingowa przeprowadzona jest prawidłowo.
Stacje telewizyjne i radiowe w oczach Polaków. Badanie CBOS
BARD
Spośród trzech największych nadawców telewizyjnych najwięcej pozytywnych odczuć wzbudza Polsat. Wśród stacji radiowych liderem jest RMF FM. Na podstawie badania CBOS można też postawić wniosek, że Polakom łatwiej przychodzi opiniowanie nadawców telewizyjnych.
Nowe iWoman.pl. Reaktywacja ambitnego portalu dla kobiet
BARD
Na medialny rynek wraca lifestylowy portal dla kobiet, założony w 2009 przez Grupę Money.pl, a w 2014 roku zawieszony i następnie zamknięty przez nowego właściciela - Wirtualną Polskę. Dwaj byli pracownicy Money.pl odkupili domenę i portal startuje na nowo. W nowym modelu. Bez reklam.