2.04.2018 Rynek medialny
Zaufanie do informacji w mediach. Badanie Press Club Polska
Bartłomiej Dwornik
Polacy w większości ufają informacjom przekazywanym przez media. Najbardziej tym, dotyczącym tematyki społecznej. Najmniej takim, które poruszają kwestie polityczne - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Danae na zlecenie Press Club Polska, AXA i Provident.

Przedstawienie kontekstu problemu, neutralny język czy nawet popularność źródła informacji, jak wynika z badania opublikowanego przez Press Club Polska, mają znaczenie drugorzędne. Na wiarygodność informacji w mediach najbardziej wpływają natomiast:
- prezentowanie opinii niezależnych ekspertów, autorytetów w danej dziedzinie - 59%
- odwoływanie się do badań naukowych - 51%
- prezentowanie różnych źródeł informacji - 46%
- Blisko 80 procent Polaków deklaruje, że weryfikuje informacje na tematy polityczne, najczęściej sprawdzając, co mówią na ten temat inne media, wyszukiwarka internetowa czy internauci za pośrednictwem social mediów. Informacje ekonomiczne oraz społeczne cieszą się co prawda większym zaufaniem, ale mimo to ponad 60 procent respondentów nie ufa w pełni relacjom pozyskanym tylko z jednego źródła - komentuje Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska, cytowany na stronie Pressclub.pl. - Co ciekawe, informacje medialne są dla Polaków częstym tematem rozmów w gronie rodziny i znajomych. Dla ponad 40 proc. konfrontacja własnych opinii z informacjami i przekonaniami innych jest jednym ze sposobów.
Skąd czerpiemy informacje
Z badania "Zaufanie do mediów" wynika, że najbardziej interesujące informacje w mediach to dla Polaków te związane z ich hobby. Deklaruje to ponad połowa ankietowanych. Tematami społecznymi interesuje się ponad 40 proc. Kolejne 35 proc. Polaków śledzi informacje gospodarcze i finansowe, tylko co trzeci badany deklaruje zainteresowanie newsami politycznymi.
Najczęściej wykorzystywanym do pozyskiwania informacji źródłem jest telewizja. Na podstawie deklaracji uczestników badania ogólny podział źródeł informacji, bez względu na wiek i zainteresowania, prezentuje się następująco:
- telewizja - 97%
- radio - 85%
- prasa - 85%
- internet - 80%
Autorzy badania podkreślają, że najrzadziej informacje pozyskujemy ze specjalistycznych blogów i mediów społecznościowych. Traktowanie tych miejsc jako źródło informacji deklaruje około 65 proc. Polaków.
Badanie przeprowadzone zostało we wrześniu 2017 roku, jego szczegółowe wyniki zobaczyć można na stronie Press Club Polska.
Zaufanie do mediów się zmienia
Na wyniki uzyskane przez Press Club Polska warto spojrzeć przez pryzmat danych, jakie pięć lat temu opublikował Reader`s Digest w raporcie z badania European Trusted Brands 2012. Wówczas mieszkańcy 15 europejskich krajów, w tym Polski, również zostali zapytani o zaufanie do mediów. Wyniki pokazały, że tradycyjne media cieszyły się wówczas znacznie mniejszym zaufaniem niż internet.
Zaufanie do mediów w Polsce w roku 2012
- internet - 56%
- prasa - 38%
- telewizja - 37%
- radio - 37%
Polacy w 2012 roku mieli zdecydowanie mniejsze zaufanie do radia i telewizji oraz nieco mniejsze do prasy w porównaniu do pozostałych Europejczyków. Autorzy badania sprzed pięciu lat sugerowali dwa powody takich wyników. Pierwszy jest taki, że Polacy generalnie nie ufają instytucjom. Drugi to głębokie podziały polityczne w społeczeństwie rzutujące na rozgraniczenie mediów na „nasze” i „wasze”. Wyjątkiem był internet, któremu ufał znacznie większy odsetek Polaków, dużo większy także niż średnio u Europejczyków. Jednak już wówczas rysować się zaczął wyraźny spadek zaufania do internetowych newsów. Dwa lata wcześniej, czyli w roku 2010, zaufanie do internetu wynosiło aż 72%. W ciągu zaledwie dwóch lat spasło więc aż o 16 punktów procentowych.
Internet źródłem fake news
Globalny spadek zaufania do informacji z internetu tłumaczyć można podejrzliwością, coraz bardziej uzasadnioną w związku z zalewem dezinformacji i fake newsów. Skalę tego problemu badali niedawno analitycy Reuters Institute. Opublikowany przez nich w lutym 2018 roku raport Measuring the reach of “fake news” and online disinformation in Europe dotyczył sytuacji we Francji i Włoszech. Te kraje uznane zostały za szczególnie dotknięte problemem świadomej dezinformacji, wynikającej z chęci zysku lub prowadzonej ze względów ideologicznych i politycznych.
Wyniki badań pokazały jednak, że:
- najpopularniejsze francuskie i włoskie strony internetowe bazujące na fake news nie przekraczają 3,5% zasięgu wśród internautów,
- odbiorcy serwisów dezinformacyjnych spędzają w nich miesięcznie znacznie mniej czasu, niż na stronach ze sprawdzonymi informacjami,
- zaangażowanie w niezweryfikowane treści w mediach społecznościowych we Francji jest dwukrotnie wyższe, niż w tradycyjnych mediach.
Warto przypomnieć również wyniki ubiegłorocznego badania, przeprowadzonego w Polsce prze ISProject Wydawca. Jego autorzy zbadali zaufanie do informacji z internetu wśród polskich internautów:
- 19% ma pełne zaufanie do informacji znalezionych w internecie,
- 20% porównuje znalezioną informację w kilku źródłach,
- 61% stosuje zasadę ograniczonego zaufania.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Treści od użytkowników w sieci. Pole minowe dla dziennikarzy
Krzysztof Fiedorek
Ponad 40% internautów ocenia wiarygodność informacji na bazie liczby polubień i wyświetleń. Tradycyjne kanały są pierwszym źródłem newsów tylko dla co piątego z nas. Raport Reuters Institute pokazuje skalę i ryzyka, jakie User Generated Content niesie dla mediów. I podpowiada, jak nie wpaść w pułapkę.
Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni
KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.
Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili
SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.
Podobne artykuły:
Widzowie programów informacyjnych w TV. Analiza MullenLowe
BARD
W strukturze widowni telewizyjnych dzienników zdecydowanie przeważają kobiety. Najwyraźniej w przypadku Faktów w TVN, najmniejsza różnica dotyczy programów informacyjnych TVP - wynika z badania przygotowanego przez do mediowy MullenLowe Mediahub dla Dziennik.pl.
Prasa, telewizja i radio nie wykorzystują możliwości internetu
Money.pl
Wyniki z badań I-Metria SA, przeprowadzonych w 2001 roku. Badania obejmowały witryny największych gazet, stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych.
Wojna i komunikacja. Edycja specjalna badania Kryzysometr
Dagmara Gac
Aż 9 na 10 organizacji uczestniczących w specjalnej edycji badania „Kryzysometr” miało od czasu inwazji Rosji na Ukrainę do czynienia z różnego rodzaju trudnościami, które wymagały wprowadzenia specjalnych działań komunikacyjnych. Dużym wyzwaniem jest również walka z fake newsami i hejtem.
Jak Polacy oglądają telewizję. Badanie TP Vision
NWB
Ponad 77% badanych posiada telewizor ustawiony w centralnym miejscu w domu. Już 4 na 10 osób ogląda na telewizorze platformy streamingowe. Zaledwie 18% ankietowanych deklaruje "chętnie oglądam tradycyjną telewizję" - wynika z badania dla TP Vision, właściciela marki Philips TV & Sound.