4.10.2018 Prawo w mediach
Legalne filmy, muzyka, książki i teatr. Rusza Kultura Na Widoku
Szymon Majewski

Dzięki linkom i kodom QR Kultura Na Widoku umożliwia dostęp do utworów (często w promocyjnych cenach lub bezpłatnie). To też zachęta do wirtualnych spacerów po muzeach Polski i świata. KNW wyrównuje szanse w dostępie do kultury prezentując utwory na:
- instalacjach multimedialnych (podróżujących do końca roku po Polsce),
- citylightach,
- tysiącach plakatów (rozsyłanych do szkół, bibliotek, urzędów i gmin),
a przede wszystkim na stronie www.kulturanawidoku.pl, gdzie znajduje są dostęp do wszystkich utworów. Z okazji Stulecia Niepodległości Legalna Kultura przygotowała również rekomendacje istotnych utworów polskiej kultury z lat 1918-2018.
- Mamy nadzieję, że zgodnie z nazwą tej części instalacji „Przemyśleć stulecie” pomogą one poznać i docenić dokonania polskich twórców i pomogą zrozumieć sens Niepodległości. – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.
Co w tym roku jest na widoku?
Teatr
Teatr Telewizji – fenomen, który nie ma odpowiednika na świecie wrócił w ostatnich latach do najlepszej tradycji, czyli cotygodniowych premier. W Kulturze Na Widoku można zobaczyć premiery ostatnich dwóch lat - między innymi:
- klasykę (spektakle według Gombrowicza, Conrada czy Fredry),
- kryminały (np. „Mock” Marka Krajewskiego),
- sztukę o Józefie Piłsudskim
- czy rejestracje spektakli z polskich teatrów.
Wśród aktorów m.in.: Danuta Stenka, Anna Dymna, Jan Frycz, Piotr Adamczyk, a wśród reżyserów – Robert Gliński, Jan Englert, Agnieszka Glińska czy Wawrzyniec Kostrzewski. W projekcie również spektakle Teatroteki oparte na tekstach współczesnych dramatopisarzy i przedstawienia Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Perłą w koronie są spektakle Tadeusza Kantora, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy czy Krzysztofa Warlikowskiego.
Filmy
Najnowsze filmy Jana P. Matuszyńskiego i Urszuli Antoniak, „Twój Vincent” (nagradzana animacja Doroty Kobieli), „Powidoki” Andrzeja Wajdy, „Ptaki śpiewają w Kigali” Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze, „Pianista Romana Polańskiego (zwycięzca Plebiscytu Na Polski Film Dwudziestolecia) to tylko kilka spośród 170 filmów z legalnych źródeł dostępnych w tegorocznej edycji. Obok polskich produkcji widzowie mogą obejrzeć najciekawsze produkcje zagraniczne - m.in. „The Square”, „Toni Erdmann” i „Pokój”.
W projekcie Kultura na Widoku znajdą się też wybitne polskie filmy ostatnich kilkudziesięciu lat (m.in. obrazy Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Wojciecha Marczewskiego, Marka Koterskiego i Wojciecha Smarzowskiego). Poza tym dokumenty, animacje i etiudy ze szkół filmowych w Łodzi, Katowicach i Warszawie.
Muzyka
Sting w duecie z Shaggym, ulubiony zespół Karla Lagerfelda, a także muzyka, której nie znajdziemy na półkach sklepowych w Polsce. Sprawdźcie, które albumy przeszły ostrą selekcję Legalnej Kultury. Wśród nich m.in. nowa Björk, Marilyn Manson i Charlotte Gainsbourg. Spośród polskich wykonawców między innymi dziewczyny z zespołu Tulia i nawiązujący do tradycji kielecczyzny Tęgie Chłopy oraz nowoczesna elektronika w wydaniu Natalii Nykiel i Ms. Obsession.
Legalna Kultura wybrała ciekawe polskie debiuty ostatniego roku – „Wiersz ostatni” Kasi Lins i „Flashback” Rosalie, a także płyty znanych artystów w nowym wydaniu jak „Szatana na Kabatach” Arka Jakubika czy „Dom z ognia” Barbary Wrońskiej. W projekcie hip-hop OSTR-a, L.U.C.-a i Pokahontaz oraz nagrania jazzowe najwyższej próby od Macieja Obary i Marka Napiórkowskiego. Wśród albumów melomani znajdą też płyty nominowane do Fryderyków 2018. {Poza tym najnowsze soundtracki do filmów i seriali, i płyty z muzyką poważną.
Książki
Biografie Stanisława Lema i Witolda Gombrowicza, najnowsza powieść Zygmunta Miłoszewskiego, debiut literacki Katarzyny Nosowskiej i opowiadania Olgi Tokarczuk. Poezja, klasyki literatury światowej, przedwojenne poradniki i książki edukacyjne dla dzieci. Łącznie ponad 130 tytułów. Można znaleźć też wspomnienia Andrzeja Korzyńskiego (twórcy postaci Franka Kimono), przełomową książkę Magdaleny Grzebałkowskiej o życiu Krzysztofa Komedy.
Kultura Na Widoku zachęca także do czytania literatury pięknej i poezji. W tegorocznej edycji na czytelników czekają m.in. kryminały Marka Krajewskiego i Wojciecha Chmielarza, obszerny zbiór reportaży Hanny Krall, poezje Stanisława Grochowiaka, Dariusza Foksa i Mirona Białoszewskiego, prozę Leo Lipskiego oraz „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy.
Dla najmłodszych
Swoją sekcję mają także młodsi widzowie, słuchacze i czytelnicy. „Tarapaty” czy „Za niebieskimi drzwiami” to filmy już docenione na wielu polskich i zagranicznych festiwalach, miło będzie też powrócić do starszych dokonań polskiej animacji jak „Parauszek” czy „Pchła Szachrajka”. Wśród spektakli znalazły się m.in. „Bajki robotów” Stanisława Lema, „Krawiec niteczka” i widowisko operowe „Bajko, gdzie jesteś”. Muzykę dla dzieci reprezentują Majka Jeżowska, Jerz Igor i Natalia Kukulska, która śpiewa kołysanki Marka Napiórkowskiego.
Nie zabraknie tu też muzyki filmowej dla najmłodszych, a dla bardziej aktywnych maluchów Legalna Kultura przygotowała 8-godzinny album z muzyką klasyczną do snu („Sleep” Maxa Richtera”). Wśród książkowych rekomendacji m.in. najnowsza książka Rafała Kosika („Amelia i Kuba. Wenecki spisek”), „Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej, „Opowiadania z Doliny Muminków” Tove Jansson oraz pierwsza biografia Adama Mickiewicza dla dzieci. Część propozycji czytelniczych dla najmłodszych również w formie audiobooków.
Strona projektu: www.kulturanawidoku.pl
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Prawo w mediach:
Zatrucie SEO. Hakerzy wykorzystują wyszukiwarki do ataków na firmy
Piotr Rozmiarek
Wyszukiwarki pomagają nam szybko znaleźć informacje, ale mogą być również wykorzystywane przez cyberprzestępców. Zatruwanie SEO to taktyka, w której atakujący manipulują rankingami wyszukiwarek, aby umieścić szkodliwe witryny na szczycie wyników wyszukiwania.
Phishing w branży kryptowalut. Fałszywe rekrutacje kradną dane
Piotr Rozmiarek
Badacze zajmujący się bezpieczeństwem wykryli kampanię socjotechniczną, wymierzoną w osoby poszukujące pracy w branży Web3. Atak ma na celu zorganizowanie fałszywych rozmów kwalifikacyjnych za pośrednictwem aplikacji do spotkań, która instaluje złośliwe oprogramowanie kradnące informacje.
Legal Design. Prawnicze teksty ludzkim głosem brzmią coraz wyraźniej
Sonia Stępień
Legal design jako metoda oraz - szerzej - filozofia - skupia się na rozwiązaniach przyjaznych człowiekowi. Odbiorca będący na końcu łańcucha procesu prawnego dostaje do ręki umowy, regulaminy i pisma, których często nie rozumie. Legal design chce to zmienić. I zmienia coraz skuteczniej.
Podobne artykuły:
Ekonomia cyberprzestępców. Jak utrudnić życie hakerom
Carlos Asuncion
Każdy biznes kieruje się w swoich działaniach analizą kosztów i potencjalnych korzyści. Tak samo działają internetowi oszuści. Głównym motywatorem ich działań jest zysk. Na ich rachunek zysków i strat wpływają dwa kluczowe czynniki: koszt operacji i zmieniający się krajobraz cyberbezpieczeństwa.
Webinary a prywatność uczestników. Badanie ClickMeeting
Newseria Biznes
Czy chcesz, żeby podczas webinaru, wideoszkolenia albo konferencji online ktoś Cię nagrywał? Czy twoje dane osobowe powinny być jawne dla pozostałych uczestników? Większość z nas na oba pytania odpowie "NIE!". Tymczasem większość z nas nie wie czy organizator webinaru o naszą prywatność dba właściwie.
Media lokalne - wpływ właściciela
Bartłomiej Dwornik
Redaktor naczelny - w myśl zapisów Prawa Prasowego - odpowiadać powinien za treść przygotowywanych przez redakcję materiałów oraz sprawy redakcyjne i finansowe redakcji. Tyle teoria.
Informacja publiczna niejawna
Centrum Monitoringu Wolności Prasy
Schemat oraz przepisy regulujące pojęcie i zakres informacji publicznej niejawnej w polskim prawie.