menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

29.11.2018

Jak rzucić palenie?

proficredit.pl

Nikogo nie trzeba przekonywać, że palenie papierosów ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Rzucenie tego nałogu jednak nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wymaga bardzo dużo cierpliwości i wytrwałości. Jak rzucić palenie?

artykuł sponsorowany

Jak rzucić palenie?fot. proficredit.pl

Co nam szkodzi?


Zanim podejmiemy decyzję o rzuceniu papierosów, warto dokładnie sprawdzić, co tak naprawdę szkodzi naszemu organizmowi. O tym, że palenie ma zły wpływ na zdrowie, wiedza wszyscy, jednak tylko część palaczy wie, które składniki mogą siać spustoszenie w organizmie. W skład dymu tytoniowego, który powstaje w wyniki palenia i który palacz wciąga do płuc, znajduje się szereg szkodliwych substancji, z czego 40 jest rakotwórczych – tlenek węgla, nikotyna, arsen, polon, cyjanowodór, aceton… To właśnie te składniki papierosa szkodzą naszemu zdrowiu.

Dlaczego warto rzucić palenie?


Palacze są znacznie bardziej narażeni na choroby nowotworowe płuc, trzustki, tchawicy czy krtani. Znacznie częściej niż osoby niepalące chorują na raka jamy ustnej, nerek czy wątroby. Zmagają się też innymi problemami – choroby zębów, nieprzyjemny oddech, żółte zęby, nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca… Choroby i dolegliwości związane z paleniem papierosów można wymieniać w nieskończoność.

Rodzaje uzależnień


Od papierosów możemy być uzależnieni na dwa sposoby. Z jednej strony uzależnia nas rytuał palenia– nie wyobrażamy sobie porannej kawy bez papierosa, uzależniają nas gesty, zaciąganie się dymem czy strzepywanie popiołu. Takie uzależnienie ma podłoże psychiczne i jeśli tylko to nas trzyma przy paleniu, wystarczy silna wola i wytrwałość. Natomiast trudniejsze jest uzależnienie od nikotyny – tutaj może być konieczne wsparcie poradni antynikotynowej czy nikotynowa terapia zastępcza w postaci plastrów, tabletek czy gumy do życia.

Jak przygotować się do rzucenia palenia?


Jeśli podjęliśmy już tę trudną decyzją, że kończymy z nałogiem, warto powiadomić o tym jak największą ilość osób z naszego otoczenia. Takie dodatkowe wsparcie rodziny i znajomych jest bardzo ważne. Jeśli mamy taką możliwość, warto zrezygnować ze spotkań towarzyskich z innymi palaczami – przynajmniej na samym początku procesu, aby zapach papierosa nie kusił. Otoczenie zewnętrzne jest bardzo ważne i może nam zarówno pomóc, jak i przeszkodzić w osiągnięciu zamierzonego celu.

Ostre cięcie czy metoda małych kroków?


Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Możemy spróbować rzucić palenie z dnia na dzień – wybierzmy dzień, w którym zapalimy ostatniego papierosa i postarajmy się wytrwać w postanowieniu. Możemy także stosować metodę małych kroków i zacząć od ograniczenia ilości wypalanych papierosów. Palimy paczkę dziennie? Spróbujmy zmniejszyć ilość o połowę. Gdy nam się to uda, zejdźmy do 3 papierosów na dzień i stopniowo odrzucajmy kolejne sztuki, aż całkowicie wyeliminujemy ten rytuał ze swojego planu dnia.

Jak sobie pomóc?


Odrzucenie nikotyny może być bardzo trudne dla naszego organizmu. Musimy liczyć się z tym, że będziemy rozdrażnieni, może nas boleć głowa, wystąpi kaszel (płuca w ten sposób oczyszczają się z zalegających w nich substancji) i napady głodu. Dlatego też warto powiedzieć najbliższym o ambitnym planie, aby wykazali się wyrozumiałością i cierpliwością. Z powodu zwiększonego apetytu częstym niepożądanych skutkiem odstawienia papierosów jest tycie – ciągle uczucie głodu zachęca nas do podjadania. Dlatego warto mieć pod ręką zdrową przekąskę, np. orzechy, owoce czy słonecznik. Pamiętajmy też, żeby dużo pić. Warto również wprowadzić do naszego życia aktywność fizyczną, jeśli do tej pory była nam obca. Pomoże też piłeczka antystresowa, która przyda się, aby zająć czymś ręce.

Zmień otoczenie


Rzucenie palenia warto rozpocząć w trakcie trwania urlopu. Stres związany z pracą czy obecność innych palaczy może nam utrudnić zerwanie z nałogiem. Urlop warto spędzić na wakacyjnym wyjeździe – świeże powietrze, dużo zajęć i nowe miejsca mogą nam pomóc i zajmą nasze myśli. Jeśli nie mamy wystarczających oszczędności na opłacenie takiej wycieczki, pomocne mogą się okazać pożyczki online w https://proficredit.pl. Dzięki takiemu wsparciu finansowemu będziemy mogli zrelaksować się i odpocząć w ładnych okolicznościach przyrody, a możliwość spłaty pożyczki online w miesięcznych ratach nie obciąży znacząco naszego budżetu. Warto jednak pamiętać, że pożyczki online, tak samo jak pożyczki zaciągane stacjonarnie, wymagają terminowej spłaty, dlatego zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie takiego zobowiązania finansowego upewnijmy się, że nie będziemy mieli kłopotów z uregulowaniem należności na czas.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Pakowanie paczek w e-commerce. O czym trzeba pamiętać?

e-hurtownia-opakowan.pl
Sklepy e-commerce zaczynają powoli zdobywać rynek, stając się jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin handlu. Dlaczego? Ponieważ ze względu na brak czasu, ludzie z chęcią kupują online, aby zaoszczędzić czas i nierzadko również pieniądze. [materiał zewnętrzny]

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej - jak to zrobić?

artykuł sponsorowany
Pozycjonowanie strony internetowej to jeden z najlepszych sposobów na skuteczne promowanie marki w sieci. Dzięki temu będzie pojawiać się wysoko wynikach wyszukiwania Google, co zwiększy zasięg witryny. Pytanie tylko, jak przeprowadzić skuteczne pozycjonowanie? Od czego zacząć ten proces?

Twój e-PIT - czy rozliczanie podatku będzie jeszcze prostsze?

pitax.pl
Obowiązek rozliczenia popularnego PIT-a, który pojawia się wraz z nowym rokiem kalendarzowym, wynika bezpośrednio z przepisów prawa i wielu osobom spędza sen z powiek. Częstotliwość zmiany ordynacji podatkowej wcale nie ułatwia procesu rozliczania podatku, zwłaszcza gdy w grę wchodzą różne odliczenia i ulgi, z jakich można skorzystać. [artykuł sponsorowany]

Czy języka można się nauczyć samemu?

ESKK
Kursy językowe, obozy zagraniczne, lekcje w szkole, korepetycje z nauczycielami - wszystko to nas przekonuje, że w nauce języków obcych niezbędna nam jest pomoc innej osoby. Z tego powodu wiele osób nawet nie podejmuje próby samodzielnych lekcji, chociaż okoliczności nie pozwalają na zapisanie się na grupowe zajęcia. [artykuł sponsorowany]

Na czym polega pozycjonowanie stron? 3 rzeczy, które warto wiedzieć

dolp.pl
Pozycjonowanie stron jest kluczowym procesem, mającym na celu doprowadzić do wysokiej widoczności marki w internecie. Organiczne wejścia na stronę to tylko fragment ruchu w witrynie internetowej. Znacznie ważniejsze są wyniki wyszukiwania. Z Google.pl korzysta miesięcznie 20 mln Internautów, wśród których przynajmniej część to potencjalni klienci. O czym powinieneś wiedzieć, rozważając skorzystanie z usługi pozycjonowania? [Materiał zewnętrzny]

Dlaczego warto skorzystać z usługi profesjonalnych nagrań lektorskich?

Powitania.pl
Firma Powitania.pl oferuje dla swoich klientów całkowicie nowatorską usługę, która jest odpowiedzią na potrzeby sporej grupy osób. Współczesne działania w internecie, tworzenie własnych stron internetowych i produktów takich jak podcasty, audiobooki, potrzebują wsparcia w postaci profesjonalnych nagrań. Oferujemy możliwość wynajmu studia zaopatrzonego w najlepszy sprzęt do produkcji nagrań, jak też możliwość przygotowania nagrań lektorskich. [artykuł sponsorowany]

Tłumaczenia pisemne - rodzaje i podział

translationstreet.pl
Tłumaczenia pisemne stanowią bardzo szeroką grupę przekładów. W ich skład wchodzą zarówno przekłady przysięgłe, jak i zwykłe. Tłumaczenia pisemne można dodatkowo podzielić na specjalistyczne oraz przekłady nie wymagające wiedzy kierunkowej z danej dziedziny lub branży. [artykuł sponsorowany]

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Sztuka dobrego mówienia. Bez bełkotania i przynudzania | Mirosław Oczkoś, Wydawnictwo RMzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o22