Jak rzucić palenie?
proficredit.pl
Nikogo nie trzeba przekonywać, że palenie papierosów ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Rzucenie tego nałogu jednak nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wymaga bardzo dużo cierpliwości i wytrwałości. Jak rzucić palenie?

Co nam szkodzi?
Zanim podejmiemy decyzję o rzuceniu papierosów, warto dokładnie sprawdzić, co tak naprawdę szkodzi naszemu organizmowi. O tym, że palenie ma zły wpływ na zdrowie, wiedza wszyscy, jednak tylko część palaczy wie, które składniki mogą siać spustoszenie w organizmie. W skład dymu tytoniowego, który powstaje w wyniki palenia i który palacz wciąga do płuc, znajduje się szereg szkodliwych substancji, z czego 40 jest rakotwórczych – tlenek węgla, nikotyna, arsen, polon, cyjanowodór, aceton… To właśnie te składniki papierosa szkodzą naszemu zdrowiu.
Dlaczego warto rzucić palenie?
Palacze są znacznie bardziej narażeni na choroby nowotworowe płuc, trzustki, tchawicy czy krtani. Znacznie częściej niż osoby niepalące chorują na raka jamy ustnej, nerek czy wątroby. Zmagają się też innymi problemami – choroby zębów, nieprzyjemny oddech, żółte zęby, nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca… Choroby i dolegliwości związane z paleniem papierosów można wymieniać w nieskończoność.
Rodzaje uzależnień
Od papierosów możemy być uzależnieni na dwa sposoby. Z jednej strony uzależnia nas rytuał palenia– nie wyobrażamy sobie porannej kawy bez papierosa, uzależniają nas gesty, zaciąganie się dymem czy strzepywanie popiołu. Takie uzależnienie ma podłoże psychiczne i jeśli tylko to nas trzyma przy paleniu, wystarczy silna wola i wytrwałość. Natomiast trudniejsze jest uzależnienie od nikotyny – tutaj może być konieczne wsparcie poradni antynikotynowej czy nikotynowa terapia zastępcza w postaci plastrów, tabletek czy gumy do życia.
Jak przygotować się do rzucenia palenia?
Jeśli podjęliśmy już tę trudną decyzją, że kończymy z nałogiem, warto powiadomić o tym jak największą ilość osób z naszego otoczenia. Takie dodatkowe wsparcie rodziny i znajomych jest bardzo ważne. Jeśli mamy taką możliwość, warto zrezygnować ze spotkań towarzyskich z innymi palaczami – przynajmniej na samym początku procesu, aby zapach papierosa nie kusił. Otoczenie zewnętrzne jest bardzo ważne i może nam zarówno pomóc, jak i przeszkodzić w osiągnięciu zamierzonego celu.
Ostre cięcie czy metoda małych kroków?
Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Możemy spróbować rzucić palenie z dnia na dzień – wybierzmy dzień, w którym zapalimy ostatniego papierosa i postarajmy się wytrwać w postanowieniu. Możemy także stosować metodę małych kroków i zacząć od ograniczenia ilości wypalanych papierosów. Palimy paczkę dziennie? Spróbujmy zmniejszyć ilość o połowę. Gdy nam się to uda, zejdźmy do 3 papierosów na dzień i stopniowo odrzucajmy kolejne sztuki, aż całkowicie wyeliminujemy ten rytuał ze swojego planu dnia.
Jak sobie pomóc?
Odrzucenie nikotyny może być bardzo trudne dla naszego organizmu. Musimy liczyć się z tym, że będziemy rozdrażnieni, może nas boleć głowa, wystąpi kaszel (płuca w ten sposób oczyszczają się z zalegających w nich substancji) i napady głodu. Dlatego też warto powiedzieć najbliższym o ambitnym planie, aby wykazali się wyrozumiałością i cierpliwością. Z powodu zwiększonego apetytu częstym niepożądanych skutkiem odstawienia papierosów jest tycie – ciągle uczucie głodu zachęca nas do podjadania. Dlatego warto mieć pod ręką zdrową przekąskę, np. orzechy, owoce czy słonecznik. Pamiętajmy też, żeby dużo pić. Warto również wprowadzić do naszego życia aktywność fizyczną, jeśli do tej pory była nam obca. Pomoże też piłeczka antystresowa, która przyda się, aby zająć czymś ręce.
Zmień otoczenie
Rzucenie palenia warto rozpocząć w trakcie trwania urlopu. Stres związany z pracą czy obecność innych palaczy może nam utrudnić zerwanie z nałogiem. Urlop warto spędzić na wakacyjnym wyjeździe – świeże powietrze, dużo zajęć i nowe miejsca mogą nam pomóc i zajmą nasze myśli. Jeśli nie mamy wystarczających oszczędności na opłacenie takiej wycieczki, pomocne mogą się okazać pożyczki online w https://proficredit.pl. Dzięki takiemu wsparciu finansowemu będziemy mogli zrelaksować się i odpocząć w ładnych okolicznościach przyrody, a możliwość spłaty pożyczki online w miesięcznych ratach nie obciąży znacząco naszego budżetu. Warto jednak pamiętać, że pożyczki online, tak samo jak pożyczki zaciągane stacjonarnie, wymagają terminowej spłaty, dlatego zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie takiego zobowiązania finansowego upewnijmy się, że nie będziemy mieli kłopotów z uregulowaniem należności na czas.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Jak dziennikarze ekonomiczni wygrywają konkursy?
faraon24.pl
Dziennikarstwo ekonomiczne to wyjątkowo trudne zajęcie. To nie tylko czytanie, analizy i pisanie. To również potężny stres bo wyniki pracy wpływają na życie innych. Należy cechować się nie tylko solidnym wykształceniem ale także wiedzą praktyczną zdobytą przez lata praktyk. [artykuł sponsorowany]
Systemy wystawiennicze
Retio
Targi, konferencje oraz szkolenia to tylko kilka z wydarzeń, które mogą wymagać tego, aby postawić tam systemy wystawiennicze. Warto jednak zastanowić się nad rozwiązaniami, które będą dobre do zastosowania w odpowiedniej sytuacji. [materiał zewnętrzny]
Gadżety reklamowe na każdą porę roku
promoshop.pl
Podarowanie klientom, zaprzyjaźnionym instytucjom oraz dostawcom praktycznych gadżetów reklamowych dostosowanych do danej pory roku to oryginalny sposób na podtrzymywanie pozytywnej relacji i wyrażenie wdzięczności za współpracę. W jakie gadżety warto zainwestować w okresie jesienno-zimowym oraz w trakcie ciepłych miesięcy? [artykuł sponsorowany]
Jak przebiegają badania techniczne autobusów i samochodów ciężarowych?
bosmal.com.pl
Jakie obowiązki spoczywają w tym zakresie na właścicielu pojazdu? Nie tylko zdrowy rozsądek, ale również obowiązujące przepisy prawa nakładają na właścicieli obowiązek regularnego przeglądu stanu technicznego pojazdów poruszających się po drogach publicznych. [artykuł sponsorowany]
Humaniści do IT!
RAB
Dynamiczny rozwój branży IT sprawia, że z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na kolejnych ekspertów. Kompetencje techniczne w dalszym ciągu są istotne, jednak do tego dochodzą nowe umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, zdolności adaptacji i przede wszystkim otwarta głowa na ciągłe zmiany. [artykuł sponsorowany]
Jak wybrać odpowiedni czytnik ebooków?
Materiał zewnętrzny
Czytanie to Twój ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu? Chciałbyś wszędzie zabierać ze sobą książkę, ale czasem okazuje się to niemożliwe? Możesz ułatwić sobie sprawę i zawsze mieć przy sobie nawet kilka dzieł, a to dzięki czytnikowi ebooków. Jaki sprzęt wybrać?
#niemarnuj1%! Viral, do którego dołączają internauci i… celebryci
Justyna Zalewska
Ponad 5 milionów Polaków nie przekazuje 1% podatku potrzebującym na wybrany cel charytatywny. Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” postanowiła to zmienić i stworzyła akcję społeczną na Instagramie o nazwie #niemarnuj1% do której dołączyło już około 100 internautów, w tym znani sportowcy, celebryci i influencerzy. [Reporterzy.info wspierają]