menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAVeloBank lokata 6%

29.11.2018

Jak rzucić palenie?

proficredit.pl

Nikogo nie trzeba przekonywać, że palenie papierosów ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Rzucenie tego nałogu jednak nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wymaga bardzo dużo cierpliwości i wytrwałości. Jak rzucić palenie?

artykuł sponsorowany

Jak rzucić palenie?fot. proficredit.pl

Co nam szkodzi?


Zanim podejmiemy decyzję o rzuceniu papierosów, warto dokładnie sprawdzić, co tak naprawdę szkodzi naszemu organizmowi. O tym, że palenie ma zły wpływ na zdrowie, wiedza wszyscy, jednak tylko część palaczy wie, które składniki mogą siać spustoszenie w organizmie. W skład dymu tytoniowego, który powstaje w wyniki palenia i który palacz wciąga do płuc, znajduje się szereg szkodliwych substancji, z czego 40 jest rakotwórczych – tlenek węgla, nikotyna, arsen, polon, cyjanowodór, aceton… To właśnie te składniki papierosa szkodzą naszemu zdrowiu.

Dlaczego warto rzucić palenie?


Palacze są znacznie bardziej narażeni na choroby nowotworowe płuc, trzustki, tchawicy czy krtani. Znacznie częściej niż osoby niepalące chorują na raka jamy ustnej, nerek czy wątroby. Zmagają się też innymi problemami – choroby zębów, nieprzyjemny oddech, żółte zęby, nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca… Choroby i dolegliwości związane z paleniem papierosów można wymieniać w nieskończoność.

Rodzaje uzależnień


Od papierosów możemy być uzależnieni na dwa sposoby. Z jednej strony uzależnia nas rytuał palenia– nie wyobrażamy sobie porannej kawy bez papierosa, uzależniają nas gesty, zaciąganie się dymem czy strzepywanie popiołu. Takie uzależnienie ma podłoże psychiczne i jeśli tylko to nas trzyma przy paleniu, wystarczy silna wola i wytrwałość. Natomiast trudniejsze jest uzależnienie od nikotyny – tutaj może być konieczne wsparcie poradni antynikotynowej czy nikotynowa terapia zastępcza w postaci plastrów, tabletek czy gumy do życia.

Jak przygotować się do rzucenia palenia?


Jeśli podjęliśmy już tę trudną decyzją, że kończymy z nałogiem, warto powiadomić o tym jak największą ilość osób z naszego otoczenia. Takie dodatkowe wsparcie rodziny i znajomych jest bardzo ważne. Jeśli mamy taką możliwość, warto zrezygnować ze spotkań towarzyskich z innymi palaczami – przynajmniej na samym początku procesu, aby zapach papierosa nie kusił. Otoczenie zewnętrzne jest bardzo ważne i może nam zarówno pomóc, jak i przeszkodzić w osiągnięciu zamierzonego celu.

Ostre cięcie czy metoda małych kroków?


Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Możemy spróbować rzucić palenie z dnia na dzień – wybierzmy dzień, w którym zapalimy ostatniego papierosa i postarajmy się wytrwać w postanowieniu. Możemy także stosować metodę małych kroków i zacząć od ograniczenia ilości wypalanych papierosów. Palimy paczkę dziennie? Spróbujmy zmniejszyć ilość o połowę. Gdy nam się to uda, zejdźmy do 3 papierosów na dzień i stopniowo odrzucajmy kolejne sztuki, aż całkowicie wyeliminujemy ten rytuał ze swojego planu dnia.

Jak sobie pomóc?


Odrzucenie nikotyny może być bardzo trudne dla naszego organizmu. Musimy liczyć się z tym, że będziemy rozdrażnieni, może nas boleć głowa, wystąpi kaszel (płuca w ten sposób oczyszczają się z zalegających w nich substancji) i napady głodu. Dlatego też warto powiedzieć najbliższym o ambitnym planie, aby wykazali się wyrozumiałością i cierpliwością. Z powodu zwiększonego apetytu częstym niepożądanych skutkiem odstawienia papierosów jest tycie – ciągle uczucie głodu zachęca nas do podjadania. Dlatego warto mieć pod ręką zdrową przekąskę, np. orzechy, owoce czy słonecznik. Pamiętajmy też, żeby dużo pić. Warto również wprowadzić do naszego życia aktywność fizyczną, jeśli do tej pory była nam obca. Pomoże też piłeczka antystresowa, która przyda się, aby zająć czymś ręce.

Zmień otoczenie


Rzucenie palenia warto rozpocząć w trakcie trwania urlopu. Stres związany z pracą czy obecność innych palaczy może nam utrudnić zerwanie z nałogiem. Urlop warto spędzić na wakacyjnym wyjeździe – świeże powietrze, dużo zajęć i nowe miejsca mogą nam pomóc i zajmą nasze myśli. Jeśli nie mamy wystarczających oszczędności na opłacenie takiej wycieczki, pomocne mogą się okazać pożyczki online w https://proficredit.pl. Dzięki takiemu wsparciu finansowemu będziemy mogli zrelaksować się i odpocząć w ładnych okolicznościach przyrody, a możliwość spłaty pożyczki online w miesięcznych ratach nie obciąży znacząco naszego budżetu. Warto jednak pamiętać, że pożyczki online, tak samo jak pożyczki zaciągane stacjonarnie, wymagają terminowej spłaty, dlatego zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie takiego zobowiązania finansowego upewnijmy się, że nie będziemy mieli kłopotów z uregulowaniem należności na czas.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ile warte jest życie?

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
Jeszcze trzydzieści lat temu z choroby nowotworowej udawało się wyleczyć zaledwie co piąte dziecko. Dziś te proporcje są odwrotne. Nawet 85 procent dzieci wraca do zdrowia. Decydujący jest oczywiście rozwój medycyny, ale nie mniej istotna jest również zmiana podejścia i świadomości. Historia Sary i Stasia to wzruszające dowody na to, że dzięki pomocy dobrych ludzi nie ma rzeczy niemożliwych. [Reporterzy.info wspierają]

Edukacja STEAM zamiast dzwonków. We Wrocławiu rusza szkoła SPECTO

materiał partnera
Nowa, Publiczna Szkoła Podstawowa SPECTO przy ul. Lubelskiej we Wrocławiu od września przyjmie pierwszą setkę pierwszoklasistów. Ma dla nich nie tylko nowoczesny, ekologiczny budynek, ale także unikatowy pomysł na atrakcyjną realizację podstawy programowej.

Jak promować mały biznes w internecie?

artykuł sponsorowany
Prowadzenie małej firmy to, wydawać by się mogło, dość proste zadanie. Wiele osób wręcz uważa, że mała firma to małe problemy. Jest to jednak dalekie od prawdy. W większości branż konkurencja na rynku jest tak ogromna, że bez odpowiedniej promocji nie ma szans na osiągnięcie sprzedaży na satysfakcjonującym poziomie. Jakie działania marketingowe warto podjąć, by skutecznie wypromować mały biznes w Sieci?

Zakaz konkurencji w pracy - co musisz wiedzieć jako pracownik?

artykuł sponsorowany
Pracownik podejmujący współpracę z przedsiębiorstwem zobligowany jest prawem pracy dwukierunkowo - chroni ono pracownika, zapewnia mu przywileje wynikające z kodeksu pracy takie jak prawo do urlopu wypoczynkowego, dodatki stażowe. Jednak prawo pracy działa dwukierunkowo.

Ogólnopolski Operator Oświaty i Kulczyk Foundation dla dzieci z Ukrainy

Reporterzy.info wspierają
"Chodźmy Razem do Szkoły", realizowany w Gdańsku i Wrocławiu przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty projekt szkolnych klas przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy zyskał ważnego partnera. Kulczyk Foundation przekazała ponad 192 tysiące złotych na pomoc w nauce dla kilkuset ukraińskich dzieci.

Nowoczesne wizytówki firmowe

dobredrukowanie.pl
Reklama się zmienia, ewoluuje i z każdym rokiem pojawiają się w niej nowinki, z których chętnie korzysta wielu reklamodawców. Są jednak takie formy prezentacji swojego biznesu, które śmiało można uznać za nieśmiertelne. Wielokrotnie wieszczono już koniec wizytówek firmowych i innych form reklamy drukowanej, ale ciągle jest na nie olbrzymi popyt. [artykuł sponsorowany]

Jak podchodzimy do ekologii? EKObarometr o polskiej gotowości do działania

artykuł gościnny
Najnowszy EKObarometr, pokazuje, że Polacy są coraz bardziej zaniepokojeni stanem środowiska naturalnego w kraju. Wielu z nich wykazuje chęć i gotowość działania, by zapobiec dalszemu wzrostowi zaśmiecenia.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23