menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

18.01.2008 Rynek medialny

Pro Sieben Sat 1 - gigant telewizyjny

Robert Susło, Artykuł ukazał się 27 czerwca 2007 roku w portalu Money.pl
Publikuję go za zgodą kierownictwa redakcji.

Niemiecki koncern telewizyjny przejął europejskiego konkurenta SBS. Powstanie drugi największy koncern medialny w Europie.

Pro Sieben Sat 1 przejmuje 100 procent udziałów w SBS Broadcasting Group, poinformował dziś rano notowany na MDax koncern. Wartość transakcji to 3,3 mld euro. Przejęcie zostanie sfinalizowane na początku lipca 2007.

Nową siedzibą grupy, która w dalszego ciągu będzie nosiła nazwę Pro Sieben Sat 1 Media AG, będzie Unterföhring pod Monachium. Szef SBS, Patrick Tillieux ma wejść do zarządu zjednoczonego koncernu jako Chief Operating Officer.

Fuzja stała się możliwa wraz z przejęciem większości w Pro Sieben Sat 1 przez inwestorów finansowych KKR i Permira pod koniec ubiegłego roku. Działający w branży telewizyjnej amerykański miliarder Haim Saban pozbył się swoich udziałów po długich negocjacjach. KKR i Permira nadają ton również w SBS.

Po przejęciu SBS Broadcasting Group powstanie drugi co do wielkości koncern telewizyjny w Europie, działający w 13 krajach. Nowe przedsiębiorstwo stanie się zagrożeniem szczególnie dla numeru jeden wśród koncernów telewizyjnych – RTL. W Niemczech na drugim miejscu znajduje się Pro Sieben z Sat 1, Kabel Eins i N 24 konkurując z grupą RTL, Vox, Super-RTL i N-TV.

Podczas gdy Pro Sieben Sat 1 ma mocną pozycję na rynku niemieckim, SBS reprezentowany szczególnie w krajach Beneluksu, Skandynawii i Europy Wschodniej. Do nowej grupy należą między innymi 24 programy Free-TV, 24 programy dla abonentów oraz 22 stacje radiowe. Obrót pro forma nowego koncernu wyniósł w minionym roku 3,1 mld euro, zysk przed odsetkami, podatkami i odpisami (EBITDA) - 691 mln euro.

Według własnych informacji, koncern telewizyjny liczy na synergię od 80 do 90 mln euro rocznie. W najbliższych latach marża EBITDA ma zostać podniesiona z obecnie 22,2 procent na 25 do 30 procent.

Branża medialna wątpi jednak, aby koncern Pro Sieben Sat 1 mógł osiągnąć duże oszczędności dzięki przejęciu SBS. Zdaniem ekspertów przy zakupie filmów efekt synergii nie ma żadnego oddziaływania. "Przy sprzedaży swoich serii i filmów Hollywoodzkie studia nie kierują się grupą nadawców, tylko krajami", powiedział niedawno były pracownik RTL odpowiedzialny za zakup programów. Nie ma tu potencjału dla oszczędności. Z Hollywoodzkich produkcji utrzymuje się przede wszystkim Pro Sieben Sat 1 i ich mniejszy brat, Kabel Eins.*****Po przejęciu SBS Broadcasting Group powstanie drugi co do wielkości koncern telewizyjny w Europie, działający w 13 krajach. Nowe przedsiębiorstwo stanie się zagrożeniem szczególnie dla numeru jeden wśród koncernów telewizyjnych - RTL.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Badania na temat wideo w internecie. Tak oglądają Polacy

Gabriela Jakimik
Połowa badanych przez IAB internautów w tradycyjnej TV ogląda tylko programy na żywo i filmy dokumentalne. Natomiast wszystkie pozostałe materiały (seriale, filmy, sport) głównie w sieci.

Internet mobilny o połowę przegonił stacjonarny. Wyniki analizy Gemius

BARD
Aż 38% polskich internautów w marcu łączyło się z siecią tylko przy pomocy urządzeń mobilnych. Osób, które korzystały wyłącznie z komputerów i laptopów było jedynie 24% - wynika ze statystyk ruchu internetowego w Polsce, opublikowanych przez Gemius i Polskie Badania Internetu.

Polacy wciąż wierni radiu. Analiza raportu Krajowego Instytutu Mediów

Krzysztof Fiedorek
W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności platform streamingowych, radio wciąż utrzymuje silną pozycję na polskim rynku medialnym. Najnowszy raport KIM za okres od listopada 2023 do sierpnia 2024 roku pokazuje, że tradycyjne stacje radiowe nie tylko się bronią, ale i zdobywają nowe segmenty słuchaczy. 

Telewizja online. Jak to jest zrobione?

Magdalena Urbańska
Tradycyjna telewizja coraz częściej ustępuje miejsca telewizji online.Rosnąca popularność Internetu oraz zmiany pokoleniowe przyczyniły się do powstania nowego modelu konsumpcji treści multimedialnych.

Monitoring mediów. Wyzwaniem są social media i regulacje prawne

Klaudia Kulczycka
Firmy monitorujące media w światowym badaniu FIBEP, dotyczącym sytuacji w branży w większości dobrze oceniają swoją kondycję finansową i przewiduje dalszy wzrost dochodów.

Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce w 2007 roku

Instytut Monitorowania Mediów
Najbardziej opiniotwórczym medium 2007roku została Rzeczpospolita. Liderem wśród stacji telewizyjnych jest TVN24, a radiowych - RMF FM.

Władza wcale nie potrzebuje TVP

Bartosz Chochołowski
Zamiast walczyć o telewizję, rządzący politycy powinni powalczyć o dziennikarzy. Lepiej by na tym wyszli i dałoby im to dużo więcej, niż siedmiu Andrzejów Urbańskich w mediach.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24