18.01.2008 Rynek medialny
Pro Sieben Sat 1 - gigant telewizyjny
Robert Susło, Artykuł ukazał się 27 czerwca 2007 roku w portalu Money.pl
Publikuję go za zgodą kierownictwa redakcji.
Niemiecki koncern telewizyjny przejął europejskiego konkurenta SBS. Powstanie drugi największy koncern medialny w Europie.
Nową siedzibą grupy, która w dalszego ciągu będzie nosiła nazwę Pro Sieben Sat 1 Media AG, będzie Unterföhring pod Monachium. Szef SBS, Patrick Tillieux ma wejść do zarządu zjednoczonego koncernu jako Chief Operating Officer.
Fuzja stała się możliwa wraz z przejęciem większości w Pro Sieben Sat 1 przez inwestorów finansowych KKR i Permira pod koniec ubiegłego roku. Działający w branży telewizyjnej amerykański miliarder Haim Saban pozbył się swoich udziałów po długich negocjacjach. KKR i Permira nadają ton również w SBS.
Po przejęciu SBS Broadcasting Group powstanie drugi co do wielkości koncern telewizyjny w Europie, działający w 13 krajach. Nowe przedsiębiorstwo stanie się zagrożeniem szczególnie dla numeru jeden wśród koncernów telewizyjnych – RTL. W Niemczech na drugim miejscu znajduje się Pro Sieben z Sat 1, Kabel Eins i N 24 konkurując z grupą RTL, Vox, Super-RTL i N-TV.
Podczas gdy Pro Sieben Sat 1 ma mocną pozycję na rynku niemieckim, SBS reprezentowany szczególnie w krajach Beneluksu, Skandynawii i Europy Wschodniej. Do nowej grupy należą między innymi 24 programy Free-TV, 24 programy dla abonentów oraz 22 stacje radiowe. Obrót pro forma nowego koncernu wyniósł w minionym roku 3,1 mld euro, zysk przed odsetkami, podatkami i odpisami (EBITDA) - 691 mln euro.
Według własnych informacji, koncern telewizyjny liczy na synergię od 80 do 90 mln euro rocznie. W najbliższych latach marża EBITDA ma zostać podniesiona z obecnie 22,2 procent na 25 do 30 procent.
Branża medialna wątpi jednak, aby koncern Pro Sieben Sat 1 mógł osiągnąć duże oszczędności dzięki przejęciu SBS. Zdaniem ekspertów przy zakupie filmów efekt synergii nie ma żadnego oddziaływania. "Przy sprzedaży swoich serii i filmów Hollywoodzkie studia nie kierują się grupą nadawców, tylko krajami", powiedział niedawno były pracownik RTL odpowiedzialny za zakup programów. Nie ma tu potencjału dla oszczędności. Z Hollywoodzkich produkcji utrzymuje się przede wszystkim Pro Sieben Sat 1 i ich mniejszy brat, Kabel Eins.*****Po przejęciu SBS Broadcasting Group powstanie drugi co do wielkości koncern telewizyjny w Europie, działający w 13 krajach. Nowe przedsiębiorstwo stanie się zagrożeniem szczególnie dla numeru jeden wśród koncernów telewizyjnych - RTL.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Ile zarabiają dziennikarze. Analiza danych za rok 2018
BARD
Jaka jest mediana płac na stanowisku dziennikarza i od czego zależy wysokość wynagrodzenia? Na jakie dodatkowe benefity może liczyć osoba zatrudniona w redakcji? Sprawdziliśmy aktualne dane, publikowane przez największe polskie portale rekrutacyjne. Statystyczny dziennikarz zarabia poniżej średniej krajowej.
Media oczami Polek. Oto, co oglądają i czytają
Bartłomiej Dwornik
Agencja mediowa ACR sprawdziła, jak polskie kobiety korzystają z telewizji i internetu. Wiemy też co najchętniej czytają i jak reagują na przekazy reklamowe.
PublBox. Wszystkie media społecznościowe w jednym miejscu
Krzysztof Fiedorek
Recenzja serwisu do planowania i publikowania postów na Facebooku, Twitterze, Instagramie, Pintereście, YouTube, LinkedIn i innych. Platforma przyda się wszystkim, prowadzącym działania w wielu social mediach i potrzebującym wsparcia w sprawnym zorganizowaniu pracy. [artykuł sponsorowany]
Liderzy opiniotwórczości. Najczęściej cytowane media 2011 roku
Magdalena Grabarczyk - Tokaj
Najbardziej opiniotwórczym medium 2011 roku jest Rzeczpospolita. Na jej informacje inne media powołały się ponad 9 tysięcy razy. Drugie miejsce zajęła Gazeta Wyborcza, trzecie - stacja TVN24.
Praca w mediach. Mamy więcej ogłoszeń w Reporterzy.info [LINK]
Reporterzy.info
Dzięki współpracy z serwisem rekrutacyjnym Neuvoo.pl mocno wzbogaciła się baza publikowanych w Reporterzy.info ogłoszeń rekrutacyjnych. Zapraszamy do przeglądania aktualnych rekrutacji w serwisie. Najciekawsze publikujemy również na naszym facebookowym fanpage! [autopromocja]
Media obywatelskie - szansa, czy zagrożenie dla PR?
Krzysztof Urbanowicz
Dlaczego "Pijarowcy” boją się mediów obywatelskich? Czy branża PR jest przygotowana do wyzwań stawianych przez nowe media? Czy świat korporacji jest w stanie porozumieć się ze światem Internetu?
Internet pokonał telewizję
Katarzyna Ogórek
Jak wynika z najnowszych badań, z internetu w całej Europie korzysta obecnie 168 mln użytkowników. 57 z nich surfuje po sieci regularnie co najmniej raz w tygodniu.