menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

1.03.2019

Twój e-PIT - czy rozliczanie podatku będzie jeszcze prostsze?

pitax.pl

Obowiązek rozliczenia popularnego PIT-a, który pojawia się wraz z nowym rokiem kalendarzowym, wynika bezpośrednio z przepisów prawa i wielu osobom spędza sen z powiek. Częstotliwość zmiany ordynacji podatkowej wcale nie ułatwia procesu rozliczania podatku, zwłaszcza gdy w grę wchodzą różne odliczenia i ulgi, z jakich można skorzystać.

artykuł sponsorowany

Twój e-PIT - czy rozliczanie podatku będzie jeszcze prostsze?Autor zdjęcia: Gunnar Wrobel@Flickr. Lic. Creative Commons

Dodatkowo mimo faktu, że na cały proces ustawodawca przewidział ponad cztery miesiące, wielu Polaków nie wysyłało swoich PIT-ów na czas, a to skutkowało karnymi odsetkami. Wszystko miało się zmienić dzięki wprowadzeniu rządowego projektu Twój e-PIT, w którym to urzędnicy skarbówki sami rozliczają podatników. Czy tak się stało?

Samodzielne rozliczenia


Do 2019 roku rozliczenia podatkowe należało wykonać osobiście. Podatnik mógł to zrobić na kilka różnych sposobów:

  • składając deklarację podatkową w odpowiednim urzędzie skarbowym (ze względu na miejsce zamieszkania)
  • wysyłając deklarację za pośrednictwem Poczty Polskiej
  • wysyłając PIT online przez internet za pomocą specjalnego programu e-Deklaracje
  • korzystając z udogodnień firm rachunkowych i księgowych, które oferowały pomoc w rozliczeniu PIT-a i jego wysyłkę w imieniu podatnika

W praktyce okazało się, że z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z formy internetowego rozliczenia. Papierowe PIT-y nadal były popularne, ale coraz więcej podatników wybierało opcję mobilną, która gwarantowała nie tylko szybszy zwrot podatku, ale również użyteczne funkcje jak sprawdzenie poprawności wpisanych danych. Internetowe złożenie deklaracji nie wymagało też elektronicznego podpisu czy profilu zaufanego; tożsamość potwierdzało się wpisując kwotę przychodu z poprzedniego rozliczenia.

Nowe zmiany na rękę podatników


Wprowadzenie systemu Twój e-PIT na portalu podatkowym zupełnie zmieniło proces składania deklaracji. Obecnie można tam złożyć wyłącznie PIT 37 i PIT 38, czyli najbardziej popularne deklaracje podatkowe, z których korzysta większość Polaków. W serwisie po zalogowaniu każdy ma dostęp do swoich wszystkich PIT-ów 11 przesłanych przez pracodawców i może w łatwy oraz szybki sposób zweryfikować ich poprawność. To też ułatwienie dla podatników, którym pracodawca z różnych przyczyn takiego rozliczenia nie przysłał.

Twój e-PIT umożliwia logowanie przy pomocy takich danych jak PESEL wraz z kwotami przychodu oraz kwotą nadpłaty lub niedopłaty z poprzedniego roku, a także logowanie za pomocą profilu zaufanego. System pomaga ustalić przysługujące podatnikowi ulgi i w prosty sposób je edytować - dodać ulgę na dziecko, internet, mieszkaniową, odliczyć od podatku przekazane darowizny, wpisać numer KRS instytucji, na którą przekazuje się 1% podatku. Składając PIT online za pośrednictwem ministerialnej platformy można również zaktualizować swoje dane bankowe (wpisać numer ROR do zwrotu podatku) i rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Nic nie trzeba liczyć


Największą zaletą nowego rozwiązania podatkowego jest brak konieczności samodzielnych rozliczeń. To urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie otrzymanych od płatników informacji o składkach rozliczają podatników i wyliczają ich podatek, kwotę nadpłaty albo niedopłaty. Statystyczny Kowalski nie musi więc nic liczyć, szukać informacji o rozliczeniach w internecie i wertować ustawy podatkowej - wszystko ma podane w jednym miejscu, w przejrzysty sposób. Dzięki temu rozliczanie podatków staje się niesamowicie proste i najczęściej sprowadza tylko do przejrzenia danych i ich potwierdzenia - dwoma kliknięciami. W porównaniu z dotychczasowym procesem, w którym to podatnik musiał wszystkiego pilnować, obliczać, zatwierdzać, sprawdzać i poprawiać, system Twój e-PIT jest rozwiązaniem wysoce praktycznym i wspomagającym podatników w rozliczeniach podatkowych.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Najlepsze kantory internetowe w Polsce. Forbes zbadał ich szybkość

Krzysztof Fiedorek
Zaledwie 10 minut trwa operacja wymiany walut w najszybszym kantorze online w polskiej sieci. Średni wynik lidera rankingu jest prawie sześciokrotnie lepszy od konkurencji. [artykuł sponsorowany]

Ogólnopolski Operator Oświaty i Kulczyk Foundation dla dzieci z Ukrainy

Reporterzy.info wspierają
"Chodźmy Razem do Szkoły", realizowany w Gdańsku i Wrocławiu przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty projekt szkolnych klas przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy zyskał ważnego partnera. Kulczyk Foundation przekazała ponad 192 tysiące złotych na pomoc w nauce dla kilkuset ukraińskich dzieci.

Mądry rodzic to oszczędny rodzic. Kupuj artykuły dla dziecka ze zniżkami

alerabat.com
Chciałbyś sprawić swojemu dziecku prezent i podarować mu najnowsze zabawki z bohaterami z jego ulubionych bajek, jednak ich ceny nie zawsze idą w parze z Twoimi planami? Czy wiesz, że możesz w bardzo prosty sposób obniżyć koszt takich zakupów nawet o 70%? Postaw na rozwiązanie, dzięki któremu Twoje dziecko będzie szczęśliwe, a Twój portfel nie ucierpi. Wystarczy, że podczas zakupów wykorzystasz kupony rabatowe! [artykuł sponsorowany]

Historia i wykorzystanie wariografów w praktyce śledczej

Materiał zewnętrzny
W filmach sensacyjnych często mamy do czynienia ze sceną, podczas której spocony z emocji podejrzany jest przesłuchiwany za pomocą tak zwanego "wykrywacza kłamstw". Prawda jest taka, że wariografy wielokrotnie czynnie przyczyniły się do ustalenia faktów związanych z morderstwami, gwałtami i innymi przestępstwami. Historia ich wykorzystania oraz praktyka śledcza na nich oparta w procesie dochodzeniowym będą główną osią poniższego artykułu.

Jak funkcjonują wyszukiwarki?

artykuł gościnny
Wyszukiwarki internetowe to kluczowe narzędzia umożliwiające dostęp do treści online. Google dominuje w tej kategorii, jednak istnieją także inne opcje, takie jak Bing, Yahoo czy DuckDuckGo. Każda z tych platform korzysta z unikalnych algorytmów, metod indeksowania treści oraz opcji wyszukiwania.

Odzwierciedlaj swoją markę w każdym gadżecie reklamowym - oto jak to zrobić

artykuł sponsorowany
Gadżety reklamowe są doskonałym sposobem na wykonanie czarującego gestu, rozpoczęcia niezobowiązującej rozmowy biznesowej, a także zakomunikowanie wdzięczności za wiele lat wspólnej pracy. Jednak niewiele przedsiębiorstw wykorzystuje gadżety premium w formie personifikacji i ożywienia najważniejszych atutów oraz potencjału własnej marki.

Co to jest i jak działa Shopify Support?

artykuł sponsorowany
Shopify to ogólnoświatowa platforma e-commerce SaaS, na której można zbudować swój firmowy sklep internetowy. Nieograniczone możliwości konfigurowania sklepów Shopify sprawiają, że ich użytkownicy mogą mieć wiele pytań dotyczących prawidłowego działania oraz konfiguracji sklepów.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24