menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

1.03.2019

Twój e-PIT - czy rozliczanie podatku będzie jeszcze prostsze?

pitax.pl

Obowiązek rozliczenia popularnego PIT-a, który pojawia się wraz z nowym rokiem kalendarzowym, wynika bezpośrednio z przepisów prawa i wielu osobom spędza sen z powiek. Częstotliwość zmiany ordynacji podatkowej wcale nie ułatwia procesu rozliczania podatku, zwłaszcza gdy w grę wchodzą różne odliczenia i ulgi, z jakich można skorzystać.

artykuł sponsorowany

Twój e-PIT - czy rozliczanie podatku będzie jeszcze prostsze?Autor zdjęcia: Gunnar Wrobel@Flickr. Lic. Creative Commons

Dodatkowo mimo faktu, że na cały proces ustawodawca przewidział ponad cztery miesiące, wielu Polaków nie wysyłało swoich PIT-ów na czas, a to skutkowało karnymi odsetkami. Wszystko miało się zmienić dzięki wprowadzeniu rządowego projektu Twój e-PIT, w którym to urzędnicy skarbówki sami rozliczają podatników. Czy tak się stało?

Samodzielne rozliczenia


Do 2019 roku rozliczenia podatkowe należało wykonać osobiście. Podatnik mógł to zrobić na kilka różnych sposobów:

  • składając deklarację podatkową w odpowiednim urzędzie skarbowym (ze względu na miejsce zamieszkania)
  • wysyłając deklarację za pośrednictwem Poczty Polskiej
  • wysyłając PIT online przez internet za pomocą specjalnego programu e-Deklaracje
  • korzystając z udogodnień firm rachunkowych i księgowych, które oferowały pomoc w rozliczeniu PIT-a i jego wysyłkę w imieniu podatnika

W praktyce okazało się, że z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z formy internetowego rozliczenia. Papierowe PIT-y nadal były popularne, ale coraz więcej podatników wybierało opcję mobilną, która gwarantowała nie tylko szybszy zwrot podatku, ale również użyteczne funkcje jak sprawdzenie poprawności wpisanych danych. Internetowe złożenie deklaracji nie wymagało też elektronicznego podpisu czy profilu zaufanego; tożsamość potwierdzało się wpisując kwotę przychodu z poprzedniego rozliczenia.

Nowe zmiany na rękę podatników


Wprowadzenie systemu Twój e-PIT na portalu podatkowym zupełnie zmieniło proces składania deklaracji. Obecnie można tam złożyć wyłącznie PIT 37 i PIT 38, czyli najbardziej popularne deklaracje podatkowe, z których korzysta większość Polaków. W serwisie po zalogowaniu każdy ma dostęp do swoich wszystkich PIT-ów 11 przesłanych przez pracodawców i może w łatwy oraz szybki sposób zweryfikować ich poprawność. To też ułatwienie dla podatników, którym pracodawca z różnych przyczyn takiego rozliczenia nie przysłał.

Twój e-PIT umożliwia logowanie przy pomocy takich danych jak PESEL wraz z kwotami przychodu oraz kwotą nadpłaty lub niedopłaty z poprzedniego roku, a także logowanie za pomocą profilu zaufanego. System pomaga ustalić przysługujące podatnikowi ulgi i w prosty sposób je edytować - dodać ulgę na dziecko, internet, mieszkaniową, odliczyć od podatku przekazane darowizny, wpisać numer KRS instytucji, na którą przekazuje się 1% podatku. Składając PIT online za pośrednictwem ministerialnej platformy można również zaktualizować swoje dane bankowe (wpisać numer ROR do zwrotu podatku) i rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Nic nie trzeba liczyć


Największą zaletą nowego rozwiązania podatkowego jest brak konieczności samodzielnych rozliczeń. To urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie otrzymanych od płatników informacji o składkach rozliczają podatników i wyliczają ich podatek, kwotę nadpłaty albo niedopłaty. Statystyczny Kowalski nie musi więc nic liczyć, szukać informacji o rozliczeniach w internecie i wertować ustawy podatkowej - wszystko ma podane w jednym miejscu, w przejrzysty sposób. Dzięki temu rozliczanie podatków staje się niesamowicie proste i najczęściej sprowadza tylko do przejrzenia danych i ich potwierdzenia - dwoma kliknięciami. W porównaniu z dotychczasowym procesem, w którym to podatnik musiał wszystkiego pilnować, obliczać, zatwierdzać, sprawdzać i poprawiać, system Twój e-PIT jest rozwiązaniem wysoce praktycznym i wspomagającym podatników w rozliczeniach podatkowych.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Najprostsze sposoby zarabiania przez internet

artykuł partnerski
Szukając dodatkowego źródła zarobku bierzemy pod uwagę różne opcje, ale nie każdy wie, że pieniądze zarabiać możemy również przez internet. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że nie musimy nawet wychodzić z domu, aby poprawić stan budżetu domowego.

Python - jak nauczyć się w nim programować?

artykuł sponsorowany
Python jest obecnie jednym z najpopularniejszych języków programowania, tym samym jest również jednym z najbardziej uniwersalnych i intuicyjnych języków. Można napisać w nim dosłownie wszystko - od prostego kodu, przez samodzielną aplikację po gigantyczną stronę Internetową. Dlaczego warto się go uczyć i jak zacząć?

Audyt techniczny SEO

Marcin Kordowski
Jeśli nie masz doświadczenia technicznego, przeprowadzenie technicznego audytu SEO Twojej witryny prawdopodobnie będzie procesem nie do przejścia. W końcu słowo „techniczny” jest w nazwie i jest przymiotnikiem, którego wielu marketerów nigdy by nie użyło do opisania swoich umiejętności. [artykuł sponsorowany]

Targeting IP - jego rola w marketingu

artykuł gościnny
Podstawą marketingu jest dziś rywalizacja o klienta. Skuteczna kampania reklamowa może być bodźcem determinującym wybór, którego dokona klient. Atrakcyjność i zarazem konkurencyjność produktu oraz marki wzrasta, kiedy informacja o nich dociera we właściwym czasie i formie do grupy docelowej. To właśnie dlatego targetowanie IP i geofencing są takie ważne dla marketingu cyfrowego.

O rozwój dziecka zadbasz przez... wspólne posiłki

kampania społeczna
Wspólne posiłki rodziców z dziećmi to nie tylko okazja, żeby zjeść coś pożywnego, ale także szansa na: budowanie poczucia wartości młodego człowieka, dawanie mu przykładu odpowiedzialności oraz dowodów zaufania i szacunku. Jeśli dotąd nie wykorzystywaliście w pełni tej sposobności, zawsze jest dobry moment, żeby zacząć.

Jak wybrać pierwszy wózek dziecięcy?

babyland.pl
Spodziewając się dziecka, rodzice muszą podjąć jedną z ważniejszych decyzji, jaką jest zakup odpowiedniego wózka dziecięcego. Rodzice decydujący się na wybór odpowiedniego wózka koniecznie muszą ustalić, jaki wózek będzie potrzebny, by jak najlepiej wpasował się w potrzeby dziecka i rodziny. Idealny wózek powinien być praktyczny, ułatwiać codzienność młodych rodziców, który łatwo złożyć, przenosić, powinien zająć niewiele miejsca. [artykuł sponsorowany]

Co to jest Google Ads? Kampanie google Ads

artykuł sponsorowany
Działania marketingowe firmy powinny obejmować wiele aspektów, w tym czynności związane ze stroną internetową. Jedną z propozycji są kampanie Google Ads, które posiadają wiele funkcjonalnych aspektów dla użytkownika oraz liczne formaty reklamowe. Przekonaj się, że nawet przy ograniczonym budżecie można osiągnąć założony cel biznesowy. Ważny jest jednak odpowiedni dobór kanałów promocji, za co odpowiada zespół specjalistów Google Ads w firmie oferującej reklamy Google. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w reklamy Google.

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

Inbank
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o22