10.02.2020 Marketing i PR
Spada widoczność reklam display. Raport Meetrics
Paweł Usakowski

Jednocześnie na polskim rynku mocno wzrosły jednak wskaźniki Viewability dla reklam wideo, do poziomu 74% (wobec 69% w III kwartale).
Rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię reklamy digital w IV kwartale 2019 r. odbyło się kosztem widoczności reklam display, co potwierdzają dane z najnowszego raportu „Viewability Benchmark” publikowanego przez Meetrics, wiodącą europejską firmę zajmującą się pomiarem i analizą reklamy digital. Raport zawiera również szczegółowy przegląd poszczególnych formatów reklamowych i dane dla innych europejskich rynków. Raport pokazuje również najbardziej popularne przyczyny braku widoczności, którą jest głównie nieoptymalna pozycja wyświetlania reklamy, a tuż za nią przełączanie się użytkownika do innych zakładek w przeglądarce.
- Wielu reklamodawców nie akceptuje wysokiego odsetka reklam, które nie są wyświetlane w sposób widoczny. Rosnąca liczba reklamodawców podejmuje zatem wysiłki mające na celu unikanie niewidocznego i nieefektywnego umieszczania reklam, poprzez weryfikację tych reklam i wynikające z umów gwarancje. Nasze dane dają rynkowi niezbędną orientację w zakresie wskaźników widoczności reklam digital oraz dostarczają podstaw do realistycznej ich optymalizacji - mówi Hubert Świtalski, Country Manager w Meetrics Poland.
Jak wynika z raportu “Meetrics Benchmark Report Q4/2019”:
- w czwartym kwartale 2019 w Polsce odsetek wyświetlonych banerów reklamowych spełniających minimalne wytyczne dotyczące widoczności spadł na polskim rynku do 54%, wobec 56% kwartał wcześniej
- równocześnie średni czas kontaktu z reklamą display, czyli tzw. Viewable Viewtime, nieco na naszym rynku wzrósł
- IV kwartał 2019 okazał się natomiast bardzo udany dla reklamy wideo w naszym kraju - Viewability reklam wideo wzrosło do poziomu 74% (wobec 69% w III kwartale)
- IV kwartał roku jest tradycyjnie najgorętszym okresem dla branży e-commerce oraz reklamy digital i dlatego zawsze średnia zajętości powierzchni reklamowych jest znacząco wyższa, co może negatywnie wpływać na wskaźniki widoczności - mówi Hubert Świtalski, Country Manager w Meetrics Poland - Jakby jednak nie oceniać IV kwartału ubiegłego roku, jeden fakt pozostaje niezmienny od dłuższego czasu - wskaźniki nadal dalekie są od poziomów, które reklamodawcy mogliby uznawać za satysfakcjonujące.
Wciąż potrzebna jest praca u podstaw, by podnosić Viewability i co za tym idzie podnosić ROI związany z kampaniami internetowymi. Optymizmem napawa to, że marketerzy mają coraz większą świadomość tej potrzeby i coraz chętniej korzystają z narzędzi pozwalających im weryfikować jakość powierzchni reklamowej i unikać nieefektywnych kanałów komunikacji.
- Polska na tle innych krajów w Europie wypada dość przeciętnie, ale nie można powiedzieć, że słabo. Aczlkolwiek sporo brakuje nam do poziomu do którego powinniśmy aspirować. Przykładem tutaj jest Austria, z Viewability w IV kwartale na poziomie 69%. – dodaje Hubert Świtalski.
Pełny raport, zawierający szczegółową listę poszczególnych formatów bannerów reklamowych, jest dostępny do pobrania za darmo: https://www.meetrics.com/en/benchmark-reports/
W swoich kwartalnych raportach, Meetrics dostarcza przeglądu wskaźników widoczności oraz średniego czasu widoczności reklamy.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska
KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.
Trendy i zagrożenia w reklamie online. Raport Media Quality Report 2025
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku świat reklamy cyfrowej stracił na fałszywych odsłonach około 100 miliardów dolarów. Raport opublikowany przez Integral Ad Science, pokazuje że tak zwane fraudy są coraz sprytniejsze, a kampanie coraz bardziej narażone.
Podobne artykuły:
Reklamy internetowe w Europie 2017. Kto tak naprawdę w nie klika?
Amelia Kurp
Reklamodawcy w Europie Środkowo-Wschodniej emitują w internecie ogromne ilości treści promocyjnych. Komu wyświetlają się reklamy online i kto w nie klika? Jakie wnioski może i powinna wyciągnąć z tej wiedzy cała branża reklamowa? Odpowiedzi dostarcza raport gemiusAdMonitor.
Czy content marketing nadal jest królem?
Marta Bober
Content is King. Chyba każdy z nas słyszał chociaż raz w życiu to hasło. Ale co ono tak właściwie oznacza? I przede wszystkim, czy dalej jest aktualne, czy może odeszło już do lamusa? Marketing w końcu jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin.
Dlaczego efektywność kinowych kampanii reklamowych jest tak duża?
multikinomedia.pl
Jednych mogą irytować, dla innych są częścią dużego przedsięwzięcia marketingowego. Niektórych może dziwić fakt tak znaczącej obecności kampanii reklamowych w kinie. Okazuje się jednak, że właśnie taki rodzaj wpływu na potencjalnego klienta ma duże szanse przynieść oczekiwany skutek. [artykuł sponsorowany]
Firmy nie potrzebują influencerów. Badanie Akademii Koźmińskiego
Paweł Korzyński, Grzegorz Mazurek
Opinie pracowników w mediach społecznościowych o swojej firmie to jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o pracodawcy. Posty pracowników dotyczące organizacji to także magnes dla partnerów biznesowych i kandydatów do pracy – szacuje się, że osiem na dziesięć osób ufa rekomendacjom szeregowych pracowników, a nie ich szefom. To powód, by starania o wizerunek zacząć od środka firmy.