menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

11.02.2020

Jak zrobić audyt SEO samemu?

Zgred.pl

W dobie coraz większego zafascynowania Internetem, braku czasu oraz poszukiwaniem wygodnych rozwiązań sklepy internetowe przeżywają prawdziwy rozkwit. Nie dziwi więc fakt, że duża część właścicieli stara się zrozumieć zjawiska, które mają bezpośrednie przełożenie na ich realne obroty.

materiał zewnętrzny

Jak zrobić audyt SEO samemu?źródło: Zgred.pl

W świecie e-commerce nie ma bardziej ważnego pojęcia niż SEO (Search  Engine Optimization). Poniższy artykuł po krótce przybliży najważniejsze elementy związane z tym pojęciem.
 
  • 1. Narzędzia do wykonania audytu SEO
  • 2. Jak dobrze indeksować nasz serwis
  • 3. Optymalizacja treści pod kątem słów kluczowych
  • 4. Indeksacja i dostępność jako część audytu SEO
 

Narzędzia do wykonania audytu SEO

 
Część sukcesu każdego rzemieślnika zależy od jego narzędzi. Podobnie sprawa ma się ze zrobieniem audytu SEO. Ich zadaniem jest zobrazowanie zebranych danych i pomoc w poprawie jakości strony pod względem technicznym oraz jakości zamieszczonych na niej tekstów. Opis części wykorzystywanych narzędzi można znaleźć na stronie Zgred.pl. Podczas pracy nad optymalizacją strony bardzo często korzysta się m.in. z Google Analitycs, Google Search Console, Majestic, Screaming Frog, Sitebulb czy Ahrefs. Podczas przeprowadzania audytu bardzo ważne jest, aby ustawić kilka ważnych elementów, bez których nie zaczytają nam się poprawnie dane:

  • włączyć śledzenie oraz zmianę celów
  • ustawić kod GA oraz GSC na każdej podstronie serwisu
  • zablokować statystyki z wewnętrznych adresów IP
  • sprawdzić połączone ze sobą usług GOOGLE
 
Kluczowym procesem optymalizacji strony jest weryfikacja, czy dany serwis widoczny jest w wyszukiwarce Google. W tym celu należy sprawdzić indeksację serwisu poleceniem „site” w polu wyszukiwania. Dzięki temu w łatwy sposób przeanalizujemy, ile stron jest widocznych w wyszukiwarce oraz przeanalizujemy dla nich cache. Warto również sprawdzić wyszukiwania dla wersji mobilnej oraz sprawdzić pozycję naszego serwisu na liście. Jeżeli jednak cała ta procedura wydaje się nam być zbyt skomplikowana to warto sprawdzić audyt SEO u Zgreda.
 

Jak dobrze indeksować nasz serwis

 
Bardzo ważnym elementem każdego audytu SEO jest sprawdzenie, czy nasz serwis dobrze się indeksuje. W tym celu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych elementów. Jednym z nich jest poprawny format TITLE. Warto również zoptymalizować i dodać w brakujących miejscach tytuły i opisy strona oraz description. Innym kluczowym elementem jest uzupełnienie parametru ALT pod każdym zdjęciem oraz sprawdzić, czy szybko się ładują. Istotną rolę w optymalizacji strony odgrywa treść, która jest zamieszczona na każdej podstronie. Warto zadbać o to, aby była ona nasycona słowami kluczowymi. Ponadto warto szczegółowo przyjrzeć się adresom URL i zweryfikować, czy są przyjazne i zoptymalizowane pod wyszukiwarki.
 

Optymalizacja treści pod kątem słów kluczowych

 
Podczas audytu SEO warto szczególną uwagę zwrócić na nasycenie treści frazami kluczowymi. Przed przystąpieniem do analizy raportu warto sprawdzić, pod jakie słowa kluczowe pozycjonować serwis. Popularnym narzędziem, który w szybki sposób pozwoli nam wyszczególnić odpowiednie frazy jest Senuto.pl gdzie w kilka minut dostaniemy kompletny raport. Optymalizacja treści na serwisie to jeden z ważniejszych elementów w pozycjonowaniu. Jest więc też bardzo ważnym czynnikiem mający wpływ na ocenę audytu. Warto podczas pisania treści wziąć pod uwagę nie tylko wykorzystanie słów kluczowych, ale również jakość i merytorykę treści, która powinna być przyjazna i przydatna dla czytelnika. Pod żadnym pozorem nie wolno duplikować treści z innych serwisów. Grozi to zablokowaniem naszej strony. Bardzo ważne jest również odpowiednie sformatowanie treści, używanie nagłówków H1, H2 oraz wytłuszczenia.
 

Indeksacja i dostępność jako część audytu SEO

 
Kolejnym ważnym elementem mającym wpływ na widoczność i wyświetlenia strony jest indeksacja serwisu. Analiza raportu zawiera sprawdzenie, czy posiadamy plik robots.txt i uzupełnienie go, sprawdzenie strony jako robot w GSC, weryfikacja czy występują błędy 4xx i 5xx oraz ich usunięcie, weryfikacja czy mapa XML znajduje się w pliku robots.txt oraz dodanie jej do narzędzi Google i innych wyszukiwarek. Bardzo ważne jest, aby nie indeksować stron związanych ze zbieraniem danych z reklam. Architektura wewnątrz serwisu jest bardzo często traktowana po macoszemu przez ich twórców co okazuje się dużym błędem niejednokrotnie wpływającym na ogólny sukces optymalizacji. Warto zastosować kilka zasad, linkowanie kategorii z innych kategorii, wykorzystanie linkowania ze stopki, wprowadzenie linkowania śródtekstowego, zastosowanie struktury pionowej i poziomej. Bardzo ważne, aby podczas audytu zweryfikować linkowanie pomiędzy stroną główną, kategoriami, podkategoriami aż do produktów oraz pomiędzy kategoriami, produktami a wpisami blogowymi. Jeżeli w serwisie występują linki, które generują błędy 4xx i 5xx to należy je naprawić. Po tak przeprowadzonym audycie wprowadzenie zmian wskazanych w raporcie staje się nie tylko łatwiejsze, ale również przynosi niespodziewanie dobre efekty.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Aparat z funkcją Wi-Fi - sprawdź, co jeszcze umożliwia

artykuł sponsorowany
Moduł Wi-Fi w aparacie fotograficznym nie jest tak kluczowym elementem, jak przetwornik obrazu czy obiektyw o dobrych parametrach. Daje jednak szereg możliwości, związanych z bezprzewodowym przesyłaniem zdjęć czy sterowaniem aparatem przez smartfona. Sprawdź, dlaczego aparat z Wi-Fi to dobry wybór.

Co warto wiedzieć o powstawaniu etykiet?

unilogo
Pierwszy etap produkcji etykiet polega na wykonaniu projektu. Następnie specjaliści od poligrafii wybierają tworzywo i wysyłają produkt do wydruku. Na końcu etykiety są przycinane i wysłane do zamawiającego. [artykuł sponsorowany]

Korzyści wynikające z współpracy z profesjonalną agencją reklamową

artykuł sponsorowany
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak profesjonalne doradztwo marketingowe może wpłynąć na sukces Twojej firmy? Jeśli tak, to artykuł, który masz przed sobą, jest dla Ciebie. Dziś chcemy poruszyć temat agencji reklamowych i ich nieocenionego wsparcia w osiąganiu celów biznesowych. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego warto skorzystać z pomocy agencji reklamowej?

Rozlicz PIT i wesprzyj projekty pomagające w rozwoju dzieci

Reporterzy.info wspierają
Rusza sezon rozliczeń podatkowych. Dla każdego z nas to okazja, żeby BEZ PONOSZENIA DODATKOWYCH KOSZTÓW wesprzeć ważny cel społeczny lub charytatywny. Wystarczy w rozliczeniu wpisać numer KRS wybranej fundacji. Repoterzy.info zachęcają do wsparcia projektu utworzenia bezpłatnej, Wirtualnej Poradni Pedagogicznej.

Kampania społeczna #JedenOdeMnie. Pokaż, że Twój 1% pomaga!

Klaudia Smolarska
Ponad 5 milionów Polaków nie przekazuje 1% podatku potrzebującym. Zmieńmy to razem! Dajmy im przykład i powiedzmy: #JedenOdeMnie! Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna, zainicjowana przez Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Nowe trendy w dystrybucji i przechowywaniu danych. Personalizowane pamięci USB od Flashstore

flashstore.pl
Czasami wydaje się, że w pewnych branżach nie można wymyślić nic nowego, a porządek i rozwój świata w obszarze komunikacji czy rozrywki wyznacza głównie Internet. Prawdopodobnie jest w tym wiele prawdy, patrząc jednak na dane odnoszące się choćby do produkcji i sprzedaży płyt winylowych (rok do roku sprzedaje się ich więcej) czy przenośnych nośników USB (powszechnie nazywanych pendrive’ami) chodzi chyba o coś więcej. [artykuł sponsorowany]

Czym zajmuje się agencja brandingowa?

Agencja Invitro
Agencja brandingowa to firma, zajmująca się realizacją zadań związanych z szeroko rozumianą marką przedsiębiorstwa lub produktu. Działania realizowane przez specjalistów mogą być prowadzone zarówno od podstaw, towarzysząc wprowadzaniu nowości na rynek, jak i być wdrażanymi względem marki już istniejącej, na przykład w przypadku rebrandingu. [Materiał zewnętrzny]

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24