menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAKarty graficzne - porównaj na Ceneo.pl

11.02.2020

Jak zrobić audyt SEO samemu?

Zgred.pl

W dobie coraz większego zafascynowania Internetem, braku czasu oraz poszukiwaniem wygodnych rozwiązań sklepy internetowe przeżywają prawdziwy rozkwit. Nie dziwi więc fakt, że duża część właścicieli stara się zrozumieć zjawiska, które mają bezpośrednie przełożenie na ich realne obroty.

materiał zewnętrzny

Jak zrobić audyt SEO samemu?źródło: Zgred.pl

W świecie e-commerce nie ma bardziej ważnego pojęcia niż SEO (Search  Engine Optimization). Poniższy artykuł po krótce przybliży najważniejsze elementy związane z tym pojęciem.
 
  • 1. Narzędzia do wykonania audytu SEO
  • 2. Jak dobrze indeksować nasz serwis
  • 3. Optymalizacja treści pod kątem słów kluczowych
  • 4. Indeksacja i dostępność jako część audytu SEO
 

Narzędzia do wykonania audytu SEO

 
Część sukcesu każdego rzemieślnika zależy od jego narzędzi. Podobnie sprawa ma się ze zrobieniem audytu SEO. Ich zadaniem jest zobrazowanie zebranych danych i pomoc w poprawie jakości strony pod względem technicznym oraz jakości zamieszczonych na niej tekstów. Opis części wykorzystywanych narzędzi można znaleźć na stronie Zgred.pl. Podczas pracy nad optymalizacją strony bardzo często korzysta się m.in. z Google Analitycs, Google Search Console, Majestic, Screaming Frog, Sitebulb czy Ahrefs. Podczas przeprowadzania audytu bardzo ważne jest, aby ustawić kilka ważnych elementów, bez których nie zaczytają nam się poprawnie dane:

  • włączyć śledzenie oraz zmianę celów
  • ustawić kod GA oraz GSC na każdej podstronie serwisu
  • zablokować statystyki z wewnętrznych adresów IP
  • sprawdzić połączone ze sobą usług GOOGLE
 
Kluczowym procesem optymalizacji strony jest weryfikacja, czy dany serwis widoczny jest w wyszukiwarce Google. W tym celu należy sprawdzić indeksację serwisu poleceniem „site” w polu wyszukiwania. Dzięki temu w łatwy sposób przeanalizujemy, ile stron jest widocznych w wyszukiwarce oraz przeanalizujemy dla nich cache. Warto również sprawdzić wyszukiwania dla wersji mobilnej oraz sprawdzić pozycję naszego serwisu na liście. Jeżeli jednak cała ta procedura wydaje się nam być zbyt skomplikowana to warto sprawdzić audyt SEO u Zgreda.
 

Jak dobrze indeksować nasz serwis

 
Bardzo ważnym elementem każdego audytu SEO jest sprawdzenie, czy nasz serwis dobrze się indeksuje. W tym celu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych elementów. Jednym z nich jest poprawny format TITLE. Warto również zoptymalizować i dodać w brakujących miejscach tytuły i opisy strona oraz description. Innym kluczowym elementem jest uzupełnienie parametru ALT pod każdym zdjęciem oraz sprawdzić, czy szybko się ładują. Istotną rolę w optymalizacji strony odgrywa treść, która jest zamieszczona na każdej podstronie. Warto zadbać o to, aby była ona nasycona słowami kluczowymi. Ponadto warto szczegółowo przyjrzeć się adresom URL i zweryfikować, czy są przyjazne i zoptymalizowane pod wyszukiwarki.
 

Optymalizacja treści pod kątem słów kluczowych

 
Podczas audytu SEO warto szczególną uwagę zwrócić na nasycenie treści frazami kluczowymi. Przed przystąpieniem do analizy raportu warto sprawdzić, pod jakie słowa kluczowe pozycjonować serwis. Popularnym narzędziem, który w szybki sposób pozwoli nam wyszczególnić odpowiednie frazy jest Senuto.pl gdzie w kilka minut dostaniemy kompletny raport. Optymalizacja treści na serwisie to jeden z ważniejszych elementów w pozycjonowaniu. Jest więc też bardzo ważnym czynnikiem mający wpływ na ocenę audytu. Warto podczas pisania treści wziąć pod uwagę nie tylko wykorzystanie słów kluczowych, ale również jakość i merytorykę treści, która powinna być przyjazna i przydatna dla czytelnika. Pod żadnym pozorem nie wolno duplikować treści z innych serwisów. Grozi to zablokowaniem naszej strony. Bardzo ważne jest również odpowiednie sformatowanie treści, używanie nagłówków H1, H2 oraz wytłuszczenia.
 

Indeksacja i dostępność jako część audytu SEO

 
Kolejnym ważnym elementem mającym wpływ na widoczność i wyświetlenia strony jest indeksacja serwisu. Analiza raportu zawiera sprawdzenie, czy posiadamy plik robots.txt i uzupełnienie go, sprawdzenie strony jako robot w GSC, weryfikacja czy występują błędy 4xx i 5xx oraz ich usunięcie, weryfikacja czy mapa XML znajduje się w pliku robots.txt oraz dodanie jej do narzędzi Google i innych wyszukiwarek. Bardzo ważne jest, aby nie indeksować stron związanych ze zbieraniem danych z reklam. Architektura wewnątrz serwisu jest bardzo często traktowana po macoszemu przez ich twórców co okazuje się dużym błędem niejednokrotnie wpływającym na ogólny sukces optymalizacji. Warto zastosować kilka zasad, linkowanie kategorii z innych kategorii, wykorzystanie linkowania ze stopki, wprowadzenie linkowania śródtekstowego, zastosowanie struktury pionowej i poziomej. Bardzo ważne, aby podczas audytu zweryfikować linkowanie pomiędzy stroną główną, kategoriami, podkategoriami aż do produktów oraz pomiędzy kategoriami, produktami a wpisami blogowymi. Jeżeli w serwisie występują linki, które generują błędy 4xx i 5xx to należy je naprawić. Po tak przeprowadzonym audycie wprowadzenie zmian wskazanych w raporcie staje się nie tylko łatwiejsze, ale również przynosi niespodziewanie dobre efekty.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Trendy w projektowaniu stron na 2021 rok

materiał partnera
Dziś każda firma powinna mieć swoją stronę internetową, jeśli zależy jej na dotarciu do nowych klientów. Zobacz, jakie trendy w projektowaniu wyznaczają wygląd aktualnie tworzonych witryn.

Gazowe pompy ciepła. Jak działają i dlaczego są ekologicznym wyborem?

artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach, w obliczu rosnącej świadomości ekologicznej, coraz większą uwagę poświęcamy wyborom związanym z technologią grzewczą. Jedną z innowacyjnych opcji, która zyskuje na popularności, są gazowe pompy ciepła.

Co nie może być znakiem towarowym?

artykuł sponsorowany
Celem znaku towarowego jest odróżnienie towarów i usług swojej firmy od innych na rynku. To czym jest znak towarowy podlega jednak pewnym restrykcjom. W związku z tym wszelkie identyczne lub podobne znaki towarowe, zwłaszcza jeśli są używane dla podobnych towarów, podlegają odpowiedzialności za naruszenie praw autorskich. Wyszukiwanie znaków towarowych może być w takich sytuacjach bardzo przydatne, aby uniknąć dubli.

Ogólnopolski Operator Oświaty i Kulczyk Foundation dla dzieci z Ukrainy

Reporterzy.info wspierają
"Chodźmy Razem do Szkoły", realizowany w Gdańsku i Wrocławiu przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty projekt szkolnych klas przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy zyskał ważnego partnera. Kulczyk Foundation przekazała ponad 192 tysiące złotych na pomoc w nauce dla kilkuset ukraińskich dzieci.

Tłumaczenia techniczne, co zawierają?

lingualab.pl
W dzisiejszych czasach, gdy większe zapotrzebowanie na rynku jest na umysły ściśle tłumaczenia techniczne stanowią większość projektów zlecanych biurom tłumaczeń. Pomimo, że osoby z wykształceniem filologicznym zazwyczaj mają umysłu humanistyczne, do tego typu wybiera się prędzej inżynierów nauk ścisłych z perfekcyjną znajomością języka. [artykuł sponsorowany]

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ile warte jest życie?

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
Jeszcze trzydzieści lat temu z choroby nowotworowej udawało się wyleczyć zaledwie co piąte dziecko. Dziś te proporcje są odwrotne. Nawet 85 procent dzieci wraca do zdrowia. Decydujący jest oczywiście rozwój medycyny, ale nie mniej istotna jest również zmiana podejścia i świadomości. Historia Sary i Stasia to wzruszające dowody na to, że dzięki pomocy dobrych ludzi nie ma rzeczy niemożliwych. [Reporterzy.info wspierają]

Największe zalety pożyczek pozabankowych

pozyczki-24.pl
Dostępne online, bez wychodzenia z domu, praktycznie dla każdego – jeśli potrzebujesz gotówki na spłatę swoich zobowiązań, a kredyt w banku lub pożyczka od znajomych nie wchodzą w grę, możesz skorzystać z bogatej oferty instytucji finansowych z sektora pozabankowego. [artykuł sponsorowany]

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23