menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

11.02.2020

Jak zrobić audyt SEO samemu?

Zgred.pl

W dobie coraz większego zafascynowania Internetem, braku czasu oraz poszukiwaniem wygodnych rozwiązań sklepy internetowe przeżywają prawdziwy rozkwit. Nie dziwi więc fakt, że duża część właścicieli stara się zrozumieć zjawiska, które mają bezpośrednie przełożenie na ich realne obroty.

materiał zewnętrzny

Jak zrobić audyt SEO samemu?źródło: Zgred.pl

W świecie e-commerce nie ma bardziej ważnego pojęcia niż SEO (Search  Engine Optimization). Poniższy artykuł po krótce przybliży najważniejsze elementy związane z tym pojęciem.
 
  • 1. Narzędzia do wykonania audytu SEO
  • 2. Jak dobrze indeksować nasz serwis
  • 3. Optymalizacja treści pod kątem słów kluczowych
  • 4. Indeksacja i dostępność jako część audytu SEO
 

Narzędzia do wykonania audytu SEO

 
Część sukcesu każdego rzemieślnika zależy od jego narzędzi. Podobnie sprawa ma się ze zrobieniem audytu SEO. Ich zadaniem jest zobrazowanie zebranych danych i pomoc w poprawie jakości strony pod względem technicznym oraz jakości zamieszczonych na niej tekstów. Opis części wykorzystywanych narzędzi można znaleźć na stronie Zgred.pl. Podczas pracy nad optymalizacją strony bardzo często korzysta się m.in. z Google Analitycs, Google Search Console, Majestic, Screaming Frog, Sitebulb czy Ahrefs. Podczas przeprowadzania audytu bardzo ważne jest, aby ustawić kilka ważnych elementów, bez których nie zaczytają nam się poprawnie dane:

  • włączyć śledzenie oraz zmianę celów
  • ustawić kod GA oraz GSC na każdej podstronie serwisu
  • zablokować statystyki z wewnętrznych adresów IP
  • sprawdzić połączone ze sobą usług GOOGLE
 
Kluczowym procesem optymalizacji strony jest weryfikacja, czy dany serwis widoczny jest w wyszukiwarce Google. W tym celu należy sprawdzić indeksację serwisu poleceniem „site” w polu wyszukiwania. Dzięki temu w łatwy sposób przeanalizujemy, ile stron jest widocznych w wyszukiwarce oraz przeanalizujemy dla nich cache. Warto również sprawdzić wyszukiwania dla wersji mobilnej oraz sprawdzić pozycję naszego serwisu na liście. Jeżeli jednak cała ta procedura wydaje się nam być zbyt skomplikowana to warto sprawdzić audyt SEO u Zgreda.
 

Jak dobrze indeksować nasz serwis

 
Bardzo ważnym elementem każdego audytu SEO jest sprawdzenie, czy nasz serwis dobrze się indeksuje. W tym celu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych elementów. Jednym z nich jest poprawny format TITLE. Warto również zoptymalizować i dodać w brakujących miejscach tytuły i opisy strona oraz description. Innym kluczowym elementem jest uzupełnienie parametru ALT pod każdym zdjęciem oraz sprawdzić, czy szybko się ładują. Istotną rolę w optymalizacji strony odgrywa treść, która jest zamieszczona na każdej podstronie. Warto zadbać o to, aby była ona nasycona słowami kluczowymi. Ponadto warto szczegółowo przyjrzeć się adresom URL i zweryfikować, czy są przyjazne i zoptymalizowane pod wyszukiwarki.
 

Optymalizacja treści pod kątem słów kluczowych

 
Podczas audytu SEO warto szczególną uwagę zwrócić na nasycenie treści frazami kluczowymi. Przed przystąpieniem do analizy raportu warto sprawdzić, pod jakie słowa kluczowe pozycjonować serwis. Popularnym narzędziem, który w szybki sposób pozwoli nam wyszczególnić odpowiednie frazy jest Senuto.pl gdzie w kilka minut dostaniemy kompletny raport. Optymalizacja treści na serwisie to jeden z ważniejszych elementów w pozycjonowaniu. Jest więc też bardzo ważnym czynnikiem mający wpływ na ocenę audytu. Warto podczas pisania treści wziąć pod uwagę nie tylko wykorzystanie słów kluczowych, ale również jakość i merytorykę treści, która powinna być przyjazna i przydatna dla czytelnika. Pod żadnym pozorem nie wolno duplikować treści z innych serwisów. Grozi to zablokowaniem naszej strony. Bardzo ważne jest również odpowiednie sformatowanie treści, używanie nagłówków H1, H2 oraz wytłuszczenia.
 

Indeksacja i dostępność jako część audytu SEO

 
Kolejnym ważnym elementem mającym wpływ na widoczność i wyświetlenia strony jest indeksacja serwisu. Analiza raportu zawiera sprawdzenie, czy posiadamy plik robots.txt i uzupełnienie go, sprawdzenie strony jako robot w GSC, weryfikacja czy występują błędy 4xx i 5xx oraz ich usunięcie, weryfikacja czy mapa XML znajduje się w pliku robots.txt oraz dodanie jej do narzędzi Google i innych wyszukiwarek. Bardzo ważne jest, aby nie indeksować stron związanych ze zbieraniem danych z reklam. Architektura wewnątrz serwisu jest bardzo często traktowana po macoszemu przez ich twórców co okazuje się dużym błędem niejednokrotnie wpływającym na ogólny sukces optymalizacji. Warto zastosować kilka zasad, linkowanie kategorii z innych kategorii, wykorzystanie linkowania ze stopki, wprowadzenie linkowania śródtekstowego, zastosowanie struktury pionowej i poziomej. Bardzo ważne, aby podczas audytu zweryfikować linkowanie pomiędzy stroną główną, kategoriami, podkategoriami aż do produktów oraz pomiędzy kategoriami, produktami a wpisami blogowymi. Jeżeli w serwisie występują linki, które generują błędy 4xx i 5xx to należy je naprawić. Po tak przeprowadzonym audycie wprowadzenie zmian wskazanych w raporcie staje się nie tylko łatwiejsze, ale również przynosi niespodziewanie dobre efekty.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Czy nowy iPhone nie będzie posiadał portów?

artykuł sponsorowany
Plotki o nowym iPhone 13 krążą już od kilku miesięcy. Jedną z fundamentalnych zmian ma być całkowite pozbycie się portu Lighting. Czy nowy iPhone rzeczywiście nie będzie posiadał portów? Podobno Apple nad tym pracuje.

Czy można płakać przy dziecku?

kampania społeczna
Płacz jest naturalnym odruchem w trudnych sytuacjach. Z drugiej strony jednak, większość z nas nie chce, żeby widziano nas we łzach. Bywa, że przed takim dylematem stają rodzice. Psycholog radzi, co robić, kiedy musisz się wypłakać, a obok bawi się córka lub syn.

Zwróć uwagę na szczegóły. Typografia jako wartość dodana twojej ulotki

drukarniaonline.pl
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby projektujące ulotki jest brak odpowiedniego pochylenia się nad kwestią dobrania fontów dopasowanych do przygotowywanego materiału. Dowiedz się, co zrobić, aby czcionki współgrały z warstwą tekstową i graficzną twojej reklamy. [artykuł sponsorowany]

Tapety na ścianę 3d hitem w aranżacji wnętrz!

www.fototap.pl
Nie od dziś wiadomo, że w branży aranżacji przestrzeni ciągle mamy do czynienia z różnego typu trendami i modami. Jest dokładnie tak, jak w branży odzieżowej, coś przestaje być na topie, coś innego natomiast rewolucjonizuje wręcz jej świat. Sprawdźmy wiec, co jest dziś modne, gdy mówimy o świecie tapet. Czy pojawiło się może coś nowego? [artykuł sponsorowany]

3 wskazówki, które pomogą Ci prowadzić skuteczny marketing treści

artykuł sponsorowany
Content Marketing polega na tworzeniu wartościowych treści, będących odpowiedzią na potrzeby odbiorców. Ogólna odpowiedź na pytanie, jak prowadzić go skutecznie, jest zawarta w samej definicji – należy skupić się na tym, by przekaz był wartościowy. Rozkładając jednak tę radę na bardziej konkretne sugestie, wyodrębniliśmy 3 wskazówki.

To był Rolki Reggae Express! 100 kilometrów na rolkach dla Kacpra

BARD
Zakręcona trasa po prostej. 17 pętli, 100 kilometrów w 12 godzin. Oleśniccy rasta-rolkarze Agata i Wojtek pomagali Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" w wysłaniu na pilną operację 11-letniego Kacpra. Patronem medialnym Rolki Reggae Express był tygodnik Reporterzy.info.

Nowoczesne wizytówki firmowe

dobredrukowanie.pl
Reklama się zmienia, ewoluuje i z każdym rokiem pojawiają się w niej nowinki, z których chętnie korzysta wielu reklamodawców. Są jednak takie formy prezentacji swojego biznesu, które śmiało można uznać za nieśmiertelne. Wielokrotnie wieszczono już koniec wizytówek firmowych i innych form reklamy drukowanej, ale ciągle jest na nie olbrzymi popyt. [artykuł sponsorowany]

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o22