menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

5.04.2020

Leasing samochodów ciężarowych

leasing.sos.pl

Leasing samochodów ciężarowych jest usługą cieszącą się dużym i stale rosnącym zainteresowaniem wśród firm spedycyjnych i transportowych. Wg danych Związku Polskiego Leasingu transport ciężki stanowi ponad 40-procentowy udział w ogólnym leasingu pojazdów. Nie dziwi więc, że gdy przedsiębiorca z branży przewozowej staje przed koniecznością zakupu pojazdu ciężarowego, zadaje sobie pytanie: czy wziąć go w leasing?

artykuł sponsorowany

Leasing samochodów ciężarowychfot. leasing.sos.pl

Nie zawsze bowiem dysponuje się odpowiednią ilością wolnych środków finansowych. Szczególnie, że ceny - w przypadku samochodów ciężarowych - są bardzo wysokie. Leasing samochodu ciężarowego okazuje się stanowić interesujące rozwiązanie. Na czym on polega i na co należy zwrócić uwagę korzystając z tego rozwiązania?

Czym jest leasing samochodów ciężarowych?


Ogólnie rzecz ujmując skorzystać można z leasingu operacyjnego albo finansowego. To ważne by wiedzieć czym się różnią.

W pierwszym przypadku pojazd będzie własnością leasingodawcy przez cały okres trwania umowy. Na nim również będzie spoczywał obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Firma transportowa będzie płaciła za możliwość korzystania z pojazdu ratę leasingową i wrzucała ten wydatek do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku leasingu finansowego, samochód wpisywany jest do środków trwałych leasingobiorcy. To zatem firma transportowa dokonywać tu będzie odpisów amortyzacyjnych za wyleasingowaną ciężarówkę.

Różnice zaobserwować można również w kwestii po zakończeniu umowy. W przypadku leasingu operacyjnego, przedsiębiorca może – choć nie musi – wykupić pojazd za kwotę (często symboliczną), która została ustalona w umowie leasingowej. Po zakończeniu umowy leasingu finansowego, pojazd staje się własnością korzystającego bez żadnych dodatkowych formalności.

Ponieważ różnice między tymi dwoma formami leasingu dotyczą również podatku VAT, którego płatnikami w przeważającej części są firmy transportowe to leasing operacyjny wybierany jest najczęściej. Leasing finansowy polecany jest głównie firmom nie będącym zarejestrowanymi podatnikami VAT. W praktyce ponad 90% przypadków to właśnie leasing operacyjny na samochody ciężarowe.

Co ważne, leasing samochodów w przypadku aut osobowych oraz samochodów ciężarowych może wyglądać w odmienny sposób w odniesieniu do skutków podatkowych. Dlatego każdorazowo, przed skorzystaniem z tego typu możliwości, warto uprzednio dokładnie sprawdzić czy dany pojazd na gruncie podatkowym uznany jest za samochód ciężarowy.

Generalnie należy przyjąć, że mówimy tutaj o transporcie ciężkim, którego zmiany w leasingu, jakie weszły z początkiem 2019 r., nie dotyczą. W przypadku pojazdów ciężarowych, naczep i przyczep o masie powyżej 3,5 tony oraz pojazdów ciężarowych o DMC do 3,5 tony, zmianami tymi nie powinniśmy się przejmować. Koszty rat leasingowych oraz wydatki eksploatacyjne na paliwo, przeglądy czy opłaty drogowe będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w 100%!

Gdzie po leasing samochodu ciężarowego?


Leasing pojazdów ciężarowych, takich jak ciągniki siodłowe, naczepy, przyczepy, pojazdy specjalistyczne to doskonała propozycja przede wszystkim dla tych firm transportowych lub spedycyjnych, które zainteresowane są dalszym rozwijaniem swojej działalności lecz nie posiadają wystarczających środków finansowych, za pomocą których mogłyby sfinansować zakup odpowiedniego sprzętu.

Dodatkowo – z uwagi na wysokość stóp procentowych – leasing jest obecnie bardzo tani. Elastyczność jego przyznawania, o wiele mniejsza biurokracja w porównaniu z kredytem czy też dominująca pozycja polskiego transportu na europejskich drogach skłania rodzimych przewoźników do inwestowania w te środki transportowe właśnie za pomocą leasingu. Należy mieć na uwadze, że procedura uzyskania kredytu - i to nie tylko na zakup ciągników siodłowych czy innego pojazdu ciężarowego - jest dość skomplikowana i dłuższa niż skorzystanie z opcji leasingu. Kredyt odchodzi zatem do lamusa w branży transportowej.

Po leasing samochodu ciężarowego powinniśmy sięgać na profesjonalnych portalach zajmujących się tematyką leasingu i jego pośrednictwem: https://leasing.sos.pl/blog/leasing-samochodow-ciezarowych/

Można również skierować się do swojego banku, jednak ten gwarantuje przygotowanie z reguły jednej oferty - swojej. A co gdy chcemy więcej ofert? Najwygodniej jest to zrobić w centrach leasingowych, które dysponują dostępem do kilku lub kilkunastu ofert jednocześnie. Fachowy portal Leasing S.O.S. uchroni Cię przed samodzielnym wysyłaniem wielu zapytań ofertowych do banków czy firm leasingowych. Co więcej, przeprowadzi procedurę uzyskania leasingu w sposób szybki i prosty negocjując w imieniu Twojej firmy takie warunki, które będą dopasowane do możliwości i kondycji finansowej Twojej firmy.

Oczywiście, niezależnie od tego, którą ścieżkę postępowania wybierzesz leasing powinien pozostać Twoją główną opcją, jeśli rozważasz pozyskanie samochodu ciężarowego do swojej firmy. Tę opcję wybiera – i słusznie – większość polskich firm (wg badania SAFE 2019).

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale :

Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?

artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.

Gadżety reklamowe z logo Twojej firmy – skuteczna promocja i profesjonalny wizerunek

artykuł sponsorowany
Gadżety reklamowe dla firm to sprawdzony sposób na zwiększenie rozpoznawalności i budowanie trwałych relacji z klientami. Gadżety działają jak mobilna wizytówka – docierają do odbiorców tam, gdzie nie sięgają tradycyjne formy reklamy.

Jak zwiększyć świadomość i rozpoznawalność Twojej marki? Podpowiadamy

artykuł sponsorowany
Budowanie rozpoznawalności marki to proces, który wymaga czasu, konsekwencji i dobrze zaplanowanej strategii. W świecie pełnym komunikatów reklamowych trudno wyróżnić się bez przemyślanej obecności – zarówno w internecie, jak i w przestrzeni miejskiej.

Podobne artykuły:

Czym zajmuje się agencja brandingowa?

Agencja Invitro
Agencja brandingowa to firma, zajmująca się realizacją zadań związanych z szeroko rozumianą marką przedsiębiorstwa lub produktu. Działania realizowane przez specjalistów mogą być prowadzone zarówno od podstaw, towarzysząc wprowadzaniu nowości na rynek, jak i być wdrażanymi względem marki już istniejącej, na przykład w przypadku rebrandingu. [Materiał zewnętrzny]

Wprowadzenie do świata Agencji Eventowych

artykuł sponsorowany
Branża eventowa od lat dynamicznie ewoluuje, a w ostatnim czasie nabiera tempa jak nigdy wcześniej. Planowanie niezapomnianych wydarzeń stało się nie tylko sztuką, ale i pasją dla tych, którzy kochają emocje towarzyszące kreowaniu magicznych chwil.

Co nie może być znakiem towarowym?

artykuł sponsorowany
Celem znaku towarowego jest odróżnienie towarów i usług swojej firmy od innych na rynku. To czym jest znak towarowy podlega jednak pewnym restrykcjom. W związku z tym wszelkie identyczne lub podobne znaki towarowe, zwłaszcza jeśli są używane dla podobnych towarów, podlegają odpowiedzialności za naruszenie praw autorskich. Wyszukiwanie znaków towarowych może być w takich sytuacjach bardzo przydatne, aby uniknąć dubli.

Media tradycyjne kontra digital marketing. Jak skutecznie łączyć oba światy?

artykuł sponsorowany
Firmy w marketingu mają do wyboru różne kanały komunikacji, aby dotrzeć do swoich odbiorców. Media tradycyjne, takie jak telewizja, prasa czy radio, mają ugruntowaną pozycję, jednak marketing cyfrowy oferuje nowe możliwości, które pozwalają na precyzyjne targetowanie i analizę wyników.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Media Review 24/7
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


zajrzyj na nasz 👉 Youtube

Zobacz więcej 👇
#59sec REPORT SHORTS
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Forbes
Forbes
Okładka Forum
Forum
Okładka NIE
NIE
Okładka Przegląd Sportowy
Przegląd Sportowy
Okładka Wysokie Obcasy Extra
Wysokie Obcasy Extra
Okładka Zwierciadło
Zwierciadło
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25