menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Lumix

23.08.2020

Rodzaje znaków towarowych. Kolor, smak i zapach pod ochroną prawną

znakitowarowe-blog.pl

Znak towarowy przeważnie kojarzy się z nazwą lub logo firmy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że taką funkcję może pełnić również kolor, kształt, dźwięk, a nawet zapach i smak! Jak to możliwe? Sprawdź jakie oznaczenie możesz zarejestrować w urzędzie patentowym. Zadbaj o maksymalną ochronę dla swojej marki i wyróżnij się na tle konkurencji.

artykuł sponsorowany

Rodzaje znaków towarowych. Kolor, smak i zapach pod ochroną prawną

Rejestracja znaku towarowego – czy warto?


Dobrze wiesz, jak wiele czasu i energii potrzeba, aby wypromować swoją markę, stać się rozpoznawalnym przez konsumentów i zaistnieć na rynku. W czasach tak dużej konkurencji nie jest to łatwy proces. Pomyśl, że możesz stracić wszystko na co pracowałeś przez wiele lat w ciągu kilku miesięcy. Tak się może stać jeżeli konkurent zastrzeże twoją markę na siebie w Urzędzie Patentowym. Jest to o zrobienia bo panuje tam zasada kto pierwszy ten lepszy.

Nie warto ryzykować! Chociaż nasz porządek prawny przyznaje Ci minimalny stopień ochrony przed nieuczciwą konkurencją, nie zawsze będzie ona skuteczna. Rejestrując swój znak towarowy, stajesz się właścicielem marki, której już nikt Ci nie odbierze. Co możesz chronić w ten sposób?

Zobacz również:
Monitorowanie znaków towarowych. Dlaczego obecnie jest tak ważne?Rodzaje znaków towarowych


Zdecydowana większość wniosków rejestrowych dotyczy słownych i graficznych oznaczeń. Przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się zarejestrować w formie znaku towarowego nazwę swojej firmy lub logo. Możliwości jest jednak zdecydowanie więcej.

Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które posiada zdolność odróżniającą. Możesz więc zarejestrować wszystko, co pozwoli odróżnić oferowany przez Ciebie towar lub usługę od takich samych lub podobnych ofert konkurencji. Podstawowy podział znaków towarowych obejmuje oznaczenia:

  • konwencjonalne (słowne, słowno-graficzne i graficzne) oraz
  • niekonwencjonalne (znaki przestrzenne, multimedialne, pozycyjne, smaki, zapachy itp.).

Przykład:

Słowne znaki towarowe dla wielbicieli klasyki


Najbardziej popularne rodzaje znaków towarowych to właśnie oznaczenia słowne. W tej formie możesz zastrzec nazwę swojej firmy, produktu, usługi, ale również domenę internetową. Przedmiotem ochrony jest wówczas tylko część fonetyczna danego wyrażenia. Nie ma znaczenia szata graficzna, bez znaczenia jest również czcionka, użycie wielkich, czy też małych liter. Słowny znak towarowy chroni tylko i wyłącznie samo słowo.

A może coś więcej? Słowno-graficzne znaki towarowe


Ta wersja znaków towarowych charakteryzuje się ochroną rozszerzoną także na graficzną prezentacje danego wyrażenia. Liczy się więc nie tylko brzmienie danego słowa, ale również sposób jego przedstawienia od strony wizualnej. Najczęściej w tej formie zastrzega się logo firmy. Przedmiotem ochrony jest wygląd znaku towarowego oraz nazwa, ale pod jednym warunkiem. Sam wyraz musi nadawać się do zarejestrowanie w formie znaku towarowego (posiadać zdolność odróżniającą). Jeśli nie masz pewności, czy logo Twojej firmy może być chronione w tej formie, skonsultuj się z rzecznikiem patentowym. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko wydania decyzji odmownej po zakończeniu procedury rejestrowej.

Graficzne znaki towarowe


Jeśli nazwa Twojej firmy nie ma zdolności odróżniającej (nie nadaje się do zarejestrowania jako oznaczenie słowne), możesz objąć ochroną charakterystyczną grafikę lub rysunek, którego używasz do oznaczania produktów lub usług. To właśnie z nim będzie kojarzona Twoja marka przez konsumentów. W ten sposób niesamowitą popularność zyskał prestiżowy symbol nadgryzionego jabłka. Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać do oznaczania jakich produktów jest używane.

Przykładem znaków graficznych może być:

  • symbol nadgryzionego jabłka Apple;
  • charakterystyczna „łyżwa” NIKE;
  • Mały głód z jogurtów Danone.

Flakon lub budynek jako znak towarowy?


Tak, to możliwe! W formie znaku towarowego możesz zarejestrować również charakterystyczny kształt flakonów lub butelek, które wprowadzasz do obrotu. Przedmiotem ochrony może być także bryła budynku. Tego typu znaki określane są mianem przestrzennych i zaliczają się do grupy niekonwencjonalnych oznaczeń. Problem z nimi jest następujący: wielkie koncerny często wykorzystują możliwość zastrzeżenia w tej formie wiodących produktów. W ten sposób krzywdzą mniejsze przedsiębiorstwa, ograniczając wolny rynek.

Przestrzenny znak towarowy, a patent


Wbrew powszechnej opinii nie są to synonimy. Przedmiotem ochrony patentowej może być tylko wynalazek – określone, techniczne rozwiązanie danego problemu. Znak towarowy pełni natomiast funkcję odróżniającą. Jest używany do konsumpcyjnego oznaczania produktów lub usług. Różnica między patentem, a znakiem towarowym dotyczy także czasowego  zakresu udzielanej ochrony. Ochrona patentowa trwa maksymalnie 20 lat. W przypadku znaków towarowych prawo ochronne przyznawane jest na okresy 10-letnie, ale istnieje możliwość wielokrotnego przedłużania ochrony.Nowe rodzaje znaków towarowych


Wśród niekonwencjonalnych oznaczeń zgłaszanych do rejestracji można znaleźć bardzo ciekawe rozwiązania. I tak na przykład niektórzy przedsiębiorcy decydują się zarejestrować w formie znaku towarowego kolor, który pozwala odróżnić oferowane przez nich produkty od tych samych lub podobnych, wprowadzanych na rynek przez konkurencję. Przykładem może być czarny papier toaletowy, który udało się zarejestrować. 

Procedura rejestrowa, której przedmiotem jest kolor lub zestawienie kolorów często jednak kończy się niepowodzeniem. Wymagany jest ścisły związek określonego produktu z danym kolorem. Konieczne jest również jednoznaczne powiązanie przez konsumentów takiego połączenia z konkretną marką. 

Przykłady skutecznych rejestracji koloru:

  • pomarańczowy dla telefonii komórkowej;
  • fioletowy dla czekolad Milka;

Pozycyjne znaki towarowe


W formie znaku towarowego można chronić także określone położenie oznaczenia na produkcie. W tym przypadku przedmiotem ochrony jest sama lokalizacja symbolu i jego położenie względem towaru. Sam symbol nie posiada zdolności odróżniającej. Procedura rejestrowa w przypadku tego typu niekonwencjonalnych oznaczeń również jest bardzo trudna i często spotyka się z odmową. Warto dobrze się do niej przygotować. Pomocna może okazać fachowa analiza danego oznaczenia dokonana przez rzecznika patentowego.

Przykładem znaków pozycyjnych może być:
znane każdemu trzy paski adidasaOchrona faktury mebli i wzoru tkaniny – czy to możliwe?


Jeśli zajmujesz się produkcją mebli, tkanin lub projektowaniem odzieży, może zainteresować Cię kolejny rodzaj niekonwencjonalnych oznaczeń zgłaszanych do rejestracji. 

Takie wersje znaków towarowych obejmują zestawienia powtarzających się elementów i regularność ich występowania. W tej formie możesz chronić deseń na tkaninach lub fakturę mebli. Stosowany przez Ciebie wzór nie może być jednak zbyt prosty i musi jednoznacznie kojarzyć się z oferowanymi do sprzedaży produktami.

Znaki multimedialne, animacje, hologramy


Technologia idzie do przodu, a konkurencja nie śpi. Czy istnieje jakiś oryginalny sposób, aby wyróżnić się z tłumu? A gdyby tak zastrzec w formie znaku towarowego ruchome oznaczenie swojej firmy? Kilka filmowych klatek, które jednoznacznie kojarzą się z oferowanymi przez Ciebie produktami lub usługami również może być przedmiotem ochrony.

Możesz także iść o krok dalej i zarejestrować znak multimedialny, który będzie połączeniem obrazu, ruchu i dźwięku. Świadectwa ochronne wydawane są także na hologramy. Pamiętaj jednak, aby oznaczenie w tej formie nie było nadmiernie rozbudowane, musi być proste w odbiorze.

Znak towarowy, którego nie widać


Niekonwencjonalne odmiany znaków towarowych to także grupa oznaczeń funkcjonująca pod nazwą znaków niewidzialnych. Jak można chronić coś czego nie widać? Charakterystyczny zapach, smak, a nawet specyficzna faktura danego produktu może mieć zdolność odróżniającą. W sposób jednoznaczny będzie kojarzona przez konsumentów z określoną marką. Problemem jest jedynie przedstawienie tego typu oznaczeń w rejestrach. I to właśnie z tego powodu urzędy patentowe najczęściej wydają decyzje odmowne.Wśród zgłoszeń rejestrowych dominują klasyczne odmiany znaków towarowych. Coraz częściej przedsiębiorcy próbują jednak zmienić te statystyki. Rejestracja niekonwencjonalnego oznaczenia bywa trudna, ale nie jest niemożliwa. Warto skorzystać z pomocy rzecznika patentowego przed wystąpieniem z wnioskiem rejestrowym. Przeprowadzi on wnikliwe badania zdolności rejestrowej wybranego przez Ciebie oznaczenia. Pozwoli to uniknąć wielu problemów, które mogą pojawić się na etapie rejestracji.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Billboardy: Świat Wielkoformatowej Ekspresji

artykuł sponsorowany
Żyjemy w świecie, gdzie każda powierzchnia może stać się medium przekazu. Olbrzymie billboardy, plakaty, banery - wszystko to kształtuje nasze społeczeństwo, wywierając wpływ na nasze zachowania, myśli, a nawet emocje.

Rodzaje łożysk i przykładowe zastosowania

artykuł sponsorowany
Łożyska to ważny element znajdujący się w wielu maszynach. Umożliwiają ruch pomiędzy dwoma elementami, a przy tym ograniczają tarcie pomiędzy nimi. Bez odpowiedniej jakości łożysk nie byłoby możliwe działanie wielu urządzeń. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łożysk, które wyróżniają się sposobem działania oraz przeznaczeniem.

Ultrawydajne dyski zewnętrzne – poznaj model Samsung T9

artykuł sponsorowany
Sięgnij po Samsung T9, dysk zewnętrzny dostępny w kilku wariantach pamięciowych. Każdy z nich oferuje bardzo wysoką wydajność. Jest to nośnik kompatybilny z wieloma urządzeniami i sprawdzi się w wielu sytuacjach.

FunkyMedia agencja marketingu internetowego

artykuł sponsorowany
W świecie, gdzie relacje z klientami stanowią klucz do rozwoju, FunkyMedia wyróżnia się jako rzetelny partner, gotowy nie tylko dostarczyć usługi, ale także aktywnie współpracować na każdym etapie, bazując na indywidualnym podejściu i spersonalizowanych rozwiązaniach.

Czym wyróżnia się agencja content marketing

thinkkong.pl
Marketing cały czas się rozwija, pojawiają się nowe trendy, rozwiązania i narzędzia. Dynamika tego zjawiska w dużej mierze zależy od zachowań konsumentów, które są analizowane i badane przez rozlicznych specjalistów. Obecnie bardzo wyraźnym trendem jest content marketing. Czym dokładnie jest content marketing i czym wyróżnia się dobra agencja content marketingowa? [artykuł sponsorowany]

Od czego zależy cena pozycjonowania strony WWW?

Materiał zewnętrzny
Od czego zależy cena pozycjonowania strony WWW? Dlaczego niekiedy kwota jest wysoka? I czy w ogóle opłaca się korzystać z usług agencji i pozycjonować swoją stronę WWW? Jeśli jesteś zainteresowany niniejszym tematem, zapraszamy do lektury.

Jak sprawdzić historię serwisową samochodu przed zakupem?

artykuł sponsorowany
Czy zakup samochodu używanego jest bezpieczny? Czy można polegać na informacjach pochodzących od sprzedającego? Czy stan techniczny takiego auta rzeczywiście zgadza się z opisem prezentowanym w ofercie sprzedaży?

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24