Rodzaje znaków towarowych. Kolor, smak i zapach pod ochroną prawną
znakitowarowe-blog.pl
Znak towarowy przeważnie kojarzy się z nazwą lub logo firmy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że taką funkcję może pełnić również kolor, kształt, dźwięk, a nawet zapach i smak! Jak to możliwe? Sprawdź jakie oznaczenie możesz zarejestrować w urzędzie patentowym. Zadbaj o maksymalną ochronę dla swojej marki i wyróżnij się na tle konkurencji.
Rejestracja znaku towarowego – czy warto?
Dobrze wiesz, jak wiele czasu i energii potrzeba, aby wypromować swoją markę, stać się rozpoznawalnym przez konsumentów i zaistnieć na rynku. W czasach tak dużej konkurencji nie jest to łatwy proces. Pomyśl, że możesz stracić wszystko na co pracowałeś przez wiele lat w ciągu kilku miesięcy. Tak się może stać jeżeli konkurent zastrzeże twoją markę na siebie w Urzędzie Patentowym. Jest to o zrobienia bo panuje tam zasada kto pierwszy ten lepszy.
Nie warto ryzykować! Chociaż nasz porządek prawny przyznaje Ci minimalny stopień ochrony przed nieuczciwą konkurencją, nie zawsze będzie ona skuteczna. Rejestrując swój znak towarowy, stajesz się właścicielem marki, której już nikt Ci nie odbierze. Co możesz chronić w ten sposób?
Zobacz również:
Monitorowanie znaków towarowych. Dlaczego obecnie jest tak ważne?
Rodzaje znaków towarowych
Zdecydowana większość wniosków rejestrowych dotyczy słownych i graficznych oznaczeń. Przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się zarejestrować w formie znaku towarowego nazwę swojej firmy lub logo. Możliwości jest jednak zdecydowanie więcej.
Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które posiada zdolność odróżniającą. Możesz więc zarejestrować wszystko, co pozwoli odróżnić oferowany przez Ciebie towar lub usługę od takich samych lub podobnych ofert konkurencji. Podstawowy podział znaków towarowych obejmuje oznaczenia:
- konwencjonalne (słowne, słowno-graficzne i graficzne) oraz
- niekonwencjonalne (znaki przestrzenne, multimedialne, pozycyjne, smaki, zapachy itp.).
Przykład:
Słowne znaki towarowe dla wielbicieli klasyki
Najbardziej popularne rodzaje znaków towarowych to właśnie oznaczenia słowne. W tej formie możesz zastrzec nazwę swojej firmy, produktu, usługi, ale również domenę internetową. Przedmiotem ochrony jest wówczas tylko część fonetyczna danego wyrażenia. Nie ma znaczenia szata graficzna, bez znaczenia jest również czcionka, użycie wielkich, czy też małych liter. Słowny znak towarowy chroni tylko i wyłącznie samo słowo.
A może coś więcej? Słowno-graficzne znaki towarowe
Ta wersja znaków towarowych charakteryzuje się ochroną rozszerzoną także na graficzną prezentacje danego wyrażenia. Liczy się więc nie tylko brzmienie danego słowa, ale również sposób jego przedstawienia od strony wizualnej. Najczęściej w tej formie zastrzega się logo firmy. Przedmiotem ochrony jest wygląd znaku towarowego oraz nazwa, ale pod jednym warunkiem. Sam wyraz musi nadawać się do zarejestrowanie w formie znaku towarowego (posiadać zdolność odróżniającą). Jeśli nie masz pewności, czy logo Twojej firmy może być chronione w tej formie, skonsultuj się z rzecznikiem patentowym. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko wydania decyzji odmownej po zakończeniu procedury rejestrowej.
Graficzne znaki towarowe
Jeśli nazwa Twojej firmy nie ma zdolności odróżniającej (nie nadaje się do zarejestrowania jako oznaczenie słowne), możesz objąć ochroną charakterystyczną grafikę lub rysunek, którego używasz do oznaczania produktów lub usług. To właśnie z nim będzie kojarzona Twoja marka przez konsumentów. W ten sposób niesamowitą popularność zyskał prestiżowy symbol nadgryzionego jabłka. Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać do oznaczania jakich produktów jest używane.
Przykładem znaków graficznych może być:
- symbol nadgryzionego jabłka Apple;
- charakterystyczna „łyżwa” NIKE;
- Mały głód z jogurtów Danone.
Flakon lub budynek jako znak towarowy?
Tak, to możliwe! W formie znaku towarowego możesz zarejestrować również charakterystyczny kształt flakonów lub butelek, które wprowadzasz do obrotu. Przedmiotem ochrony może być także bryła budynku. Tego typu znaki określane są mianem przestrzennych i zaliczają się do grupy niekonwencjonalnych oznaczeń. Problem z nimi jest następujący: wielkie koncerny często wykorzystują możliwość zastrzeżenia w tej formie wiodących produktów. W ten sposób krzywdzą mniejsze przedsiębiorstwa, ograniczając wolny rynek.
Przestrzenny znak towarowy, a patent
Wbrew powszechnej opinii nie są to synonimy. Przedmiotem ochrony patentowej może być tylko wynalazek – określone, techniczne rozwiązanie danego problemu. Znak towarowy pełni natomiast funkcję odróżniającą. Jest używany do konsumpcyjnego oznaczania produktów lub usług. Różnica między patentem, a znakiem towarowym dotyczy także czasowego zakresu udzielanej ochrony. Ochrona patentowa trwa maksymalnie 20 lat. W przypadku znaków towarowych prawo ochronne przyznawane jest na okresy 10-letnie, ale istnieje możliwość wielokrotnego przedłużania ochrony.
Nowe rodzaje znaków towarowych
Wśród niekonwencjonalnych oznaczeń zgłaszanych do rejestracji można znaleźć bardzo ciekawe rozwiązania. I tak na przykład niektórzy przedsiębiorcy decydują się zarejestrować w formie znaku towarowego kolor, który pozwala odróżnić oferowane przez nich produkty od tych samych lub podobnych, wprowadzanych na rynek przez konkurencję. Przykładem może być czarny papier toaletowy, który udało się zarejestrować.
Procedura rejestrowa, której przedmiotem jest kolor lub zestawienie kolorów często jednak kończy się niepowodzeniem. Wymagany jest ścisły związek określonego produktu z danym kolorem. Konieczne jest również jednoznaczne powiązanie przez konsumentów takiego połączenia z konkretną marką.
Przykłady skutecznych rejestracji koloru:
- pomarańczowy dla telefonii komórkowej;
- fioletowy dla czekolad Milka;
Pozycyjne znaki towarowe
W formie znaku towarowego można chronić także określone położenie oznaczenia na produkcie. W tym przypadku przedmiotem ochrony jest sama lokalizacja symbolu i jego położenie względem towaru. Sam symbol nie posiada zdolności odróżniającej. Procedura rejestrowa w przypadku tego typu niekonwencjonalnych oznaczeń również jest bardzo trudna i często spotyka się z odmową. Warto dobrze się do niej przygotować. Pomocna może okazać fachowa analiza danego oznaczenia dokonana przez rzecznika patentowego.
Przykładem znaków pozycyjnych może być:
znane każdemu trzy paski adidasa
Ochrona faktury mebli i wzoru tkaniny – czy to możliwe?
Jeśli zajmujesz się produkcją mebli, tkanin lub projektowaniem odzieży, może zainteresować Cię kolejny rodzaj niekonwencjonalnych oznaczeń zgłaszanych do rejestracji.
Takie wersje znaków towarowych obejmują zestawienia powtarzających się elementów i regularność ich występowania. W tej formie możesz chronić deseń na tkaninach lub fakturę mebli. Stosowany przez Ciebie wzór nie może być jednak zbyt prosty i musi jednoznacznie kojarzyć się z oferowanymi do sprzedaży produktami.
Znaki multimedialne, animacje, hologramy
Technologia idzie do przodu, a konkurencja nie śpi. Czy istnieje jakiś oryginalny sposób, aby wyróżnić się z tłumu? A gdyby tak zastrzec w formie znaku towarowego ruchome oznaczenie swojej firmy? Kilka filmowych klatek, które jednoznacznie kojarzą się z oferowanymi przez Ciebie produktami lub usługami również może być przedmiotem ochrony.
Możesz także iść o krok dalej i zarejestrować znak multimedialny, który będzie połączeniem obrazu, ruchu i dźwięku. Świadectwa ochronne wydawane są także na hologramy. Pamiętaj jednak, aby oznaczenie w tej formie nie było nadmiernie rozbudowane, musi być proste w odbiorze.
Znak towarowy, którego nie widać
Niekonwencjonalne odmiany znaków towarowych to także grupa oznaczeń funkcjonująca pod nazwą znaków niewidzialnych. Jak można chronić coś czego nie widać? Charakterystyczny zapach, smak, a nawet specyficzna faktura danego produktu może mieć zdolność odróżniającą. W sposób jednoznaczny będzie kojarzona przez konsumentów z określoną marką. Problemem jest jedynie przedstawienie tego typu oznaczeń w rejestrach. I to właśnie z tego powodu urzędy patentowe najczęściej wydają decyzje odmowne.
Wśród zgłoszeń rejestrowych dominują klasyczne odmiany znaków towarowych. Coraz częściej przedsiębiorcy próbują jednak zmienić te statystyki. Rejestracja niekonwencjonalnego oznaczenia bywa trudna, ale nie jest niemożliwa. Warto skorzystać z pomocy rzecznika patentowego przed wystąpieniem z wnioskiem rejestrowym. Przeprowadzi on wnikliwe badania zdolności rejestrowej wybranego przez Ciebie oznaczenia. Pozwoli to uniknąć wielu problemów, które mogą pojawić się na etapie rejestracji.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Co powinieneś wiedzieć zanim otworzysz swój sklep internetowy?
Feb.net.pl
Właśnie otworzyłeś sklep internetowy na jednej z popularnych platform sklepowych. Dobrze, ale co dalej? Skąd Twoi potencjalni klienci mogą się dowiedzieć o jego istnieniu? Jakie formy promocji warto wykorzystać, aby z czasem zbudować bazę stałych klientów i osiągnąć finansowy sukces? [artykuł sponsorowany]
ZaGGadaj o audiobooka do BookBeat. Innowacyjna kampania w Gadu Gadu
materiał partnera
Szwedzki serwis z audiobookami BookBeat, w Polsce obecny od 2020 roku, nawiązał współpracę z komunikatorem GG (Gadu-Gadu). Użytkownicy kultowego GG mogą otrzymać kod na darmowe słuchanie audiobooków z biblioteki obejmującej 1 milion tytułów w różnych językach.
Pozycjonowanie stron internetowych - jak monitorować efekty?
Artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach głównym miejscem, w którym użytkownicy poszukują informacji o firmach, produktach i usługach jest wyszukiwarka. Dlatego tak ważne jest, aby osiągać jak najwyższej pozycje w wynikach wyszukiwania. W związku z tym właściciele witryn internetowych inwestują niemałe środki finansowe, aby jak najlepiej wypozycjonować swoją stronę. Wysokie pozycje to większy ruch, a większy to większe zyski.
#pokaPITa. Anita Sokołowska namawia internautów do pomagania
Justyna Zalewska
Czy wiecie, że tylko 14 z 25 milionów Polaków przekazuje 1% swojego podatku na pomoc potrzebującym? Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” postanowiła to zmienić i wymyśliła akcję społeczną #pokaPITa, aby uświadomić Polakom, jak ważne jest przekazanie 1% na cel charytatywny. [akcja społeczna]
Katalogi reklamowe są wciąż istotne w marketingu
artykuł sponsorowany
Katalogi są formą marketingu tradycyjnego, a początki jego samego sięgają aż XV wieku. Pomimo swojej długiej historii oraz rozwoju nowych kanałów komunikacyjnych, katalogi wciąż są skutecznym narzędziem promocji. Na czym polega ich fenomen?
Pytania są ważniejsze niż odpowiedzi. TAKIEJ szkoły chcą dzieci
Reporterzy.info wspierają
„Dzieci Celestyna” to muzyczna kartka, wysłana w świat internetu przez uczniów klasy 6a z poznańskiej, publicznej szkoły podstawowej Cogito. Wyśpiewali w niej, co w nauce, szkole powinno być najważniejsze. Jakiej szkoły oczekują od nas, dorosłych.
Znamy już wyniki rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych w Biznesie!
#PRsense
Za nami uroczysta gala 8 edycji Rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych w Biznesie, inicjatywy, która od 9 lat pomaga budować i promować segment innowacyjnego oraz kreatywnego biznesu w Polsce. Znamy już wszystkich nominowanych - laureatów tegorocznej edycji! [materiał partnera]