Jak wybrać odpowiedni czytnik ebooków?
Materiał zewnętrzny
Czytanie to Twój ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu? Chciałbyś wszędzie zabierać ze sobą książkę, ale czasem okazuje się to niemożliwe? Możesz ułatwić sobie sprawę i zawsze mieć przy sobie nawet kilka dzieł, a to dzięki czytnikowi ebooków. Jaki sprzęt wybrać?
Czytnik ebooków – jak to działa?
Czytnik ebooków przypomina kształtem tablet czy smartfon z dosyć dużym ekranem. Sprzęt ten pozwala na wygodne czytanie ebooków. Takie czytniki są zwykle bardzo poręczne, a ich specjalne ekrany do złudzenia przypominają kartkę papieru. Wszystko po to, aby nasze oczy nie męczyły się nawet podczas długotrwałej lektury, jak ma to miejsce w przypadku czytania na telefonach komórkowych czy tabletach.
Jeśli jesteś molem książkowym i nie wyobrażasz sobie dnia bez literatury, spraw sobie czytnik ebooków. Zapomnisz tym samym o konieczności noszenia ze sobą książek, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku naprawdę grubych tomów. Na wakacje zabierzesz dowolną liczbę tytułów, bez obaw o to, że będziesz mieć nadbagaż. Obsługa czytnika ebooków jest tak prosta i intuicyjna, że prawie każdy sobie z nią poradzi.
Jakie parametry sprawdzić, by wybrać idealny czytnik ebooków?
W sklepach dostępnych jest wiele czytników ebooków, różniących się między sobą rozmiarem, wielkością pamięci, a także marką. To cechy, jakie należy rozważyć, by dopasować produkt do swoich wymagań. Problem w tym, że jeśli kupujesz swój pierwszy czytnik, tak naprawdę nie wiesz, czego powinieneś po nim oczekiwać.
Analizując specyfikację techniczną czytnika ebooków, warto zwrócić uwagę na:
- rozmiar ekranu,
- typ ekranu,
- rodzaj oświetlenia wyświetlacza,
- obsługiwane formaty plików,
- wielkość pamięci wewnętrznej,
- tryb obsługi – panel dotykowy czy przyciski,
- dodatkowe funkcje czytnika,
- łączność.
Duże znaczenie może mieć rozmiar ekranu urządzenia. Zdecydowanie większość czytników ma wyświetlacz o 6-calowej przekątnej i wymiarach 12 na 9 cm. Są większe i mniejsze czytniki, ale modele 6-calowe są najbardziej popularne. Dlaczego? Wyświetlacz 8-calowy ma przekątną o długości około 20 cm, co może podwyższyć komfort czytania, ale z drugiej strony większy czytnik trudniej będzie Ci schować w plecaku czy w torebce. Ten sam problem pojawi się w przypadku 10-calowych urządzeń. Z kolei czytniki o 5-calowym wyświetlaczu są bardziej mobilne, ale czytanie na nich książek może być mniej wygodne.
Ekrany w e-bookach mają zwykle rozdzielczość 1448x1072 piksele – Ultra HD. W starszych modelach oraz w tanich czytnikach rozdzielczość może być niższa i wynosić 1024x758 pikseli lub 800x600 pikseli. Wyższa przekładać się będzie na większą szczegółowość oraz wyraźniejsze litery
Poza rozmiarem wyświetlacza, sprawdź także, jaki typ ekranu wykorzystał w swoim urządzeniu producent. Najlepsze są czytniki z ekranem e-papierowym (wykonanym w technologii E Ink), który nie odbija refleksów świetlnych i wygląda jak kartka w książce. Dostępne są też czytniki z ekranem LED, ale choć są one tańsze i pozwalają na oglądanie filmów, niestety mogą powodować dyskomfort podczas czytania. Po kilku godzinach zatapiania się w lekturze, oczy użytkownika mogą zrobić się czerwone i zaczną boleć
Fakt, że producent podaje, że wyświetlacz czytnika to e-papier to jeszcze nie wszystko. Zweryfikuj, z jakim konkretnie wyświetlaczem masz do czynienia:
- Ekrany Carta – stosowane są m.in. w czytnikach Kindle Paperwhite i PocketBook Touch Lux. Cechuje je bardzo dobry kontrast i naturalny odcień stron.
- Ekrany Pearl – starsza wersja ekranów E Ink. Występuje w podstawowych modelach czytników Kindle i PocketBook.
- Ekrany Vizplex – mają wyraźnie słabsze parametry od dwóch poprzednich rodzajów.
- Ekrany SiPix – charakteryzują się gorszym kontrastem i jasnością.
Od 2012 roku na rynku urządzeń elektronicznych oferowane czytniki e-booków z podświetleniem, które w szczególności przydaje się wtedy, gdy chcesz czytać po zmroku i nie masz dostępu do lampki nocnej. Na co dzień oświetlenie poprawia kontrast. Czytniki, które nie mają tej opcji nazywane są „backlighting”. Ekran czytnika sam nie świeci. Ma diody, które dają nadświetlenie nazywane „frontlighting”. Światło nie będzie Cię raziło w oczy, ponieważ diody mają warstwę światłonośną oświetlającą tekst od góry. Dobrze by było, abyś mógł regulować jasność podświetlenia ekranu – pozwoli Ci to dopasować ją do warunków i indywidualnych preferencji. Niektóre czytniki mają czujnik natężenia światła, który dynamicznie dostosowuje moc podświetlenia.
Istotne jest także, jakie pliki obsługuje czytnik ebooków. Standardowo są to formaty ePUB i MOBI. Oprócz nich mogą to być również pliki PDF, TXT, DOX czy RTF.
Kolejnym kluczowym parametrem urządzenia jest wielkość pamięci wewnętrznej. O ile to, jaki czytnik ma procesor i wielkość pamięci RAM nie będą dla Ciebie tak ważne, to już ilość miejsca na e-książki ma duże znaczenie. Z reguły pamięć wewnętrzna ma pojemność 2–4 GB, co wystarczy na zapisanie nawet 1000 książek w formacie MOBI lub ePUB. Niektóre czytniki mają mniejszą pamięć, ale współpracują z kartami SD lub micro‑SD.
Czytnik może być obsługiwany dotykowo lub przy użyciu kilku prostych przycisków, które pozwalają na przewracanie stron czy wybór odpowiedniej książki do czytania. Jeśli zdecydujesz się na czytnik z nawigacją dotykową, wystarczy, że przeciągniesz palcem po jego powierzchni w bok, z prawej strony na lewą, by przewrócić kartkę. Ułatwia to obsługę menu i konfigurację samego czytnika.
Czytniki ebooków służą przede wszystkim do czytania książek, ale to nie jedyne ich funkcje. Mogą one również dawać możliwość:
- korzystania ze słownika,
- surfowania po internecie,
- odtwarzania filmów,
- przeglądania zdjęć,
- instalacji wybranych aplikacji.
Jak wgrać na swój czytnik ebooka kupionego w księgarni online? Najlepiej, by urządzenie zapewniało łączność bezprzewodową, np. modułem Wi-Fi i Bluetooth – ułatwi to przesyłanie plików między czytnikiem a innymi sprzętami. Zdarzają się też produkty mające łączność komórkową 3G, dzięki której możesz korzystać na swoim czytniku z internetu lub pobierać pliki bezpośrednio na niego, co jest szczególnie przydatne np. w podróży.
Jakie akcesoria możesz dokupić do czytnika ebooków?
Wiesz już, jak wybrać odpowiedni dla siebie czytnik ebooków. Skompletuj też potrzebne akcesoria, takie jak m.in. etui chroniące sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi czy zarysowaniami. Okładka może pozwalać na automatyczne wybudzanie czytnika po jej otwarciu. Kup również powerbank, aby nigdy nie okazało się, że czytnik nagle przestanie działać, gdy zapomnisz go naładować.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Jak platforma kafeteryjna może zwiększyć satysfakcję pracowników?
artykuł sponsorowany
Na rynku pracy, gdzie konkurencja o utalentowanych pracowników jest silniejsza niż kiedykolwiek, satysfakcja pracowników jest nie tylko pożądana, ale wręcz konieczna. W tym kontekście, platformy kafeteryjne odgrywają kluczową rolę, tworząc wartość dla pracowników i pomagając organizacjom przyciągać i zatrzymywać najlepsze talenty.
Czym różni się charakter od temperamentu i osobowości?
artykuł gościnny
W naszych codziennych rozmowach często używamy terminów takich jak charakter, temperament i osobowość. Mimo iż wydają się one być wymienne, w rzeczywistości opisują one różne aspekty ludzkiego zachowania i wewnętrznej dynamiki. W psychologii te pojęcia mają wyraźnie określone definicje i odnoszą się do odmiennych struktur psychicznych i procesów.
Właściciele szkół i przedszkoli mają pomysł jak naprawiać polską oświatę
materiał partnera
Łatwiejszy dostęp do zawodu i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, pomysły na poprawę warunków pracy w oświacie i podniesienie jakości edukacji? Jest na to plan. Jedenaście podmiotów oświatowych z Poznania, Wrocławia i Łodzi założyło pierwszy w Polsce związek pracodawców branży przedszkolnej i szkolnej.
Tłumaczenia pisemne - rodzaje i podział
translationstreet.pl
Tłumaczenia pisemne stanowią bardzo szeroką grupę przekładów. W ich skład wchodzą zarówno przekłady przysięgłe, jak i zwykłe. Tłumaczenia pisemne można dodatkowo podzielić na specjalistyczne oraz przekłady nie wymagające wiedzy kierunkowej z danej dziedziny lub branży. [artykuł sponsorowany]
Dlaczego dobry konferansjer to połowa sukcesu organizacji eventu?
artykuł gościnny
Organizacja interesującego eventu, który przyciągnie grono zainteresowanych gości, wcale nie jest taka prosta. Wielu organizatorów imprez masowych zachodzi w głowę co zrobić, aby ich wydarzenie było jak najbardziej atrakcyjne, interaktywne, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju i aby przyniosło zamierzony cel.
Historia i wykorzystanie wariografów w praktyce śledczej
Materiał zewnętrzny
W filmach sensacyjnych często mamy do czynienia ze sceną, podczas której spocony z emocji podejrzany jest przesłuchiwany za pomocą tak zwanego "wykrywacza kłamstw". Prawda jest taka, że wariografy wielokrotnie czynnie przyczyniły się do ustalenia faktów związanych z morderstwami, gwałtami i innymi przestępstwami. Historia ich wykorzystania oraz praktyka śledcza na nich oparta w procesie dochodzeniowym będą główną osią poniższego artykułu.
Wskazówki dla osób cierpiących na lęk przed leczeniem kanałowym
artykuł sponsorowany
Lęk przed leczeniem stomatologicznym jest powszechny, a gdy chodzi o leczenie kanałowe, może być jeszcze bardziej intensywny. Wielu ludzi obawia się bólu lub ewentualnych powikłań. Niemniej jednak, odpowiednie przygotowanie i stosowanie kilku prostych wskazówek mogą pomóc zmniejszyć lęk i uczynić całe doświadczenie bardziej znośnym.