Jak zastrzec znak towarowy?
Artykuł sponsorowany
Dla każdej firmy marka jest szalenie ważna. To dzięki jej rozpoznawalności twoje towary lub usługi przyciągają coraz większe rzesze klientów. Za przykład mogą służyć Coca-Cola, Audi, Microsoft czy IKEA. Jest to więc pewna pokusa dla twoich konkurentów. Mało kto wie, ale nawę lub logo firmy da się ukraść! Można się przed tym zabezpieczyć rejestrując je w Urzędzie Patentowym. W tym artykule chciałbym pokazać ci jak zastrzec znak towarowy.
Mity na temat ochrony marki
Dosyć często można spotkać się z opiniami przedsiębiorców mówiącymi, że nie robiąc nic i tak są chronieni przez prawo. To tylko po części prawda bo taka ochrona jest minimalna.
Wielu przedsiębiorców wierzy, że sam fakt rejestracji firmy w jednym z rejestrów (CEIDG lub KRS) całkowicie chroni ich markę. To błąd – nazwy firm nie są tam w żaden sposób weryfikowane, więc w rejestrze może znajdować się nawet kilkaset firm o takiej samej lub podobnej nazwie. Przykład? W CEIDG możesz znaleźć co najmniej kilkadziesiąt firm o nazwie MAR-BUD.
Błędne jest także stwierdzenie, że wymyślona nazwa firmy jest objęta ochroną z tytułu prawa autorskiego. Ochronie takiej podlegają jedynie utwory, a sąd raczej nie uzna nazwy marki, składającej się np. z jednego słowa jak Sony czy Samsung, za utwór.
Podobnie kupno domeny internetowej nie daje wyłączności do korzystania z firmy.
Poszukiwanie identycznych nazw w Google jest częstą praktyką, lecz również niewystarczającą. Firma, która już posługuje się wymyśloną przez ciebie nazwą wcale nie musi posiadać strony internetowej, a może ona mieć zarejestrowany znak towarowy. Ci bardziej zorientowani przeszukują bazę Urzędu Patentowego, zapominając jednak że chroniony jest zarówno zarejestrowany znak towarowy, jak również te do niego podobne.
Zobacz również:
Rejestracja znaku towarowego
Wniosek może być więc tylko jeden – najlepszą ochronę twojej marki gwarantuje rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Świadectwo Ochronne, uzyskane przez ciebie po przejściu procedury rejestracyjnej, będzie twoim dowodem posiadania praw własności do marki.
Jest to dużo prostsze i tańsze rozwiązanie w sytuacji kiedy możesz być zmuszony prowadzić spór z nieuczciwym konkurentem. Wykazanie praw do marki, która nie korzysta z takiej ochrony wymaga przedłożenia ogromnej ilości dowodów. Finalnie jednak i tak nie będziesz mieć pewności jak zostaną zinterpretowane przez są. W środowisku prawniczym mówi się, że dowody się waży a ni liczy.
Jak zastrzec znak towarowy?
Jak więc można zarejestrować znak towarowy? Od 15 kwietnia 2016 r. proces rejestracji znaku towarowego został znacznie ułatwiony - obowiązuje tzw. system sprzeciwowy.
O co w tym chodzi? Urząd bada jedynie czy nie istnieją bezwzględne przeszkody rejestracji (np. gdy twoje logo zawiera symbol religijny) oraz sprawdza twój wniosek pod względem poprawności formalnej. Ekspert nie sprawdzi to czy podobny lub identyczny znak już istnieje w rejestrze.
Procedurę zastrzeżenia znaku towarowego można podzielić na kilka etapów:
- Wstępna analiza marki
- Badanie zdolności rejestrowej
- Zgłoszenie znaku towarowego do ochrony
- Okres sprzeciwowy
- Decyzja o rejestracji
- Wydanie świadectwa ochronnego
- Monitorowanie znaku towarowego
Czynności związane z procesem rejestracji znaku towarowego nie należą do łatwych, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do rzecznika patentowego. Jest to szczególnie ważne jeżeli myślisz o ochronie na terenie całej Unii Europejskiej. Urząd, który rejestruje znaki unijne (EUIPO) powiadomi o Twoim zgłoszeniu właścicieli znaków podobnych.
Oznacza to, że możesz nie tylko stracić opłaty zgłoszeniowe (zaczynające się od 850 EUR) ale również być wkręconym w spór. Rzecznik patentowy pozwoli ci tego uniknąć analizując wcześniej czy w zakresie twojej marki nie ma żadnych przeszkód rejestracji.
Wstępna analiza marki
Wszystko zaczyna się od sprawdzenia czy wybrana przez ciebie nazwa lub logo spełnia elementarne wymogi stawiane znakom towarowym. Przepisy prawne określają bowiem które znaki mogą być zarejestrowane, a które nie.
Takim najprostszym przykładem oznaczenia, którego nie można zarejestrować jest oznaczenie opisowe. Chodzi przykładowo o nazwę, która jednoznacznie wskazuje na rodzaj oferowanego przez ciebie towarów bądź usługi. Urząd Patentowy odmówi zarejestrowania słowa „pachnące jabłko” na owoce czy słowa „super napój” na sok.
Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego nagrania:
Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego
Czynność równie istotna co analiza wstępna marki. Polega na wyszukaniu podobnych znaków towarowych, które zostały już zarejestrowane, w celu uniknięcia potencjalnych konfliktów. Co ważne, brane pod uwagę są nie tylko oznaczenia identyczne ale także podobne.
Przedsiębiorcy nierzadko zastanawiają się czy warto zawracać sobie głowę analizą marki oraz badaniem zdolności rejestrowej. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Panuje takie przekonanie, że po rejestracji znaku możemy czuć się całkowicie bezpiecznie.
Nie jest to prawda – rejestracja znaku towarowego nie stanowi potwierdzenia legalności twoich działań. Jeśli swoją marką naruszasz cudze prawa to musisz liczyć się z możliwością unieważnienia twojego znaku lub nawet wszczęcia postępowania sądowego.
Pamiętaj, że to Urząd Patentowy lub sąd dokonuje oceny na podstawie reguł kolizyjności znaków. Zatem twoja interpretacja może znacznie odbiegać od interpretacji urzędu lub sądu. Znów niezwykle przydatna może okazać się pomoc rzecznika patentowego.
Jak zastrzec znak towarowy? Etap formalnego złożenia wniosku.
Wniosek o rejestrację znaku towarowego można złożyć albo w formie tradycyjnej (papierowej) albo online za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Patentowego. Ttutaj wymagany jest podpis elektroniczny. Po tym twoje zgłoszenie zostaje opublikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej.
Warto wiedzieć, że rejestracja w Urzędzie Patentowym RP daje ochronę prawną wyłącznie na terytorium Polski. Jeżeli chciałbyś korzystać z ochrony także na terenie Unii Europejskiej to konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Najszerszy zasięg ochrony daje natomiast międzynarodowy znak towarowy. Uzyskanie go wymaga najpierw rejestracji znaku w Urzędzie Patentowym RP, a potem złożenia wniosku w Biurze Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.
3 miesięczny okres na złożenie sprzeciwu
Po opublikowaniu twojego zgłoszenia rozpoczyna się tzw. okres sprzeciwowy. Oznacza to, że od dnia publikacji w Biuletynie Urzędu Patentowego RP możliwe staje się zgłaszanie sprzeciwu przez osoby trzecie. Próbując zablokować twoje zgłoszenie mogą powoływać się przykładowo na swój wcześniejszy zarejestrowany znak towarowy. Jeśli sprzeciw będzie uzasadniony to urząd nie przyzna ci ochrony.
Jeżeli jednak szczęśliwie nikt sprzeciwu nie złoży to Urząd wyda warunkową decyzję o rejestracji. Warunkową ponieważ uzależnioną od tego czy opłacisz pierwszy 10 letni okres ochronny. Wiele osób o tym zapomina i myśli, że wystarczy tylko opłacić zgłoszenie. To błąd, który może kosztować tym, że znak nigdy tak naprawdę ochrony nie uzyska.
Potwierdzeniem uzyskania ochrony jest ozdobne świadectwo ochronne. Znajdą się w nim informacji kto ma prawa do znaku towarowego, na jakie towary lub usługi oraz od jakiej daty.
Monitorowanie znaku towarowego po rejestracji
Mogłoby się wydawać, że po zarejestrowaniu znaku i otrzymaniu świadectwa ochronnego możesz już przestać martwić się o to, że ktoś inny wykorzysta twoją markę. Jednakże ważną kwestią już po rejestracji jest monitorowanie znaku towarowego. Urzędnicy nie sprawdzają czy ktoś próbuje zarejestrować znak podobny do twojego, musisz więc to robić sam, korzystając ze wspomnianego już prawa sprzeciwu do rejestracji znaku towarowego. Jest to dużo łatwiejsze rozwiązanie niż późniejsze próby unieważnienia znaku.
Argumenty za rejestracją znaku towarowego
Jeśli nadal zastanawiasz się czy zastrzeżenie znaku towarowego ma sens, to mam dla ciebie kilka argumentów przemawiających za rejestracją.
- Stajesz się realnym właścicielem marki
Prawdziwym właścicielem marki jest osoba, która ją zarejestrowała w Urzędzie Patentowym i która posiada świadectwo ochronne. Założenie działalności gospodarczej nie daje ci jeszcze prawa do marki.
- Chronisz swoją markę przed kradzieżą
Niezarejestrowany znak towarowy to łakomy kąsek dla twojej konkurencji na rynku. Rejestracja może uchronić cię przed utratą wypracowanej latami marki.
- Zyskujesz możliwość skutecznego zwalczania nieuczciwej konkurencji
Każdy kto użyje podobnego lub identycznego znaku jak twój naraża się na konsekwencje prawne oraz finansowe. Bez rejestracji jest to znacznie utrudnione.
- Możesz zablokować próby rejestracji podobnego znaku
Świadectwo ochronne jako dowód twojego prawa do marki umożliwi ci wniesienie skutecznego sprzeciwu do rejestracji znaku towarowego.
- Możesz sprzedać swoją markę
Prawem do marki możesz swobodnie dysponować niezależnie od swojego przedsiębiorstwa. W przypadku niezarejestrowanego znaku takiej możliwości już nie ma, gdyż nie jest on prawem podmiotowym.
Jak zastrzec znak towarowy - Podsumowanie
Ochrona własnej marki to ważny kwestia dla każdego przedsiębiorcy. Mam nadzieję, że rozumiesz już podstawy tego jak zastrzec znak towarowy. Choć procedura rejestracji znaku towarowego jest długa i niełatwa to zdecydowanie warto wybrać taki sposób ochrony swojej marki, zamiast polegania na podstawowej ochronie. Zysk, w porównaniu do kosztów, jest nieporównywalnie większy. Nie przejmuj się tym, że ogrom formalności może przytłaczać. Unikniesz błędów korzystając z pomocy rzecznika patentowego.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Gry na przeglądarkę - doskonała rozrywka dla każdego
artykuł gościnny
W dzisiejszych czasach gry na przeglądarkę zdobywają coraz większą popularność, oferując łatwy dostęp i nieograniczoną rozrywkę bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Wielu graczy docenia możliwość cieszenia się grami na różnych urządzeniach, korzystając jedynie z przeglądarki internetowej.
Kampanie na Facebooku
materiał zewnętrzny
Chcąc osiągnąć sukces w biznesie nie wystarczy tylko dobry produkt bądź usługa. W większości branż jest ogromna konkurencja, a konsumenci coraz bardziej świadomi i żeby wyróżniać się z tłumu, musimy istnieć w social mediach. Największym serwisem społecznościowym jest Facebook, ma on również najwięcej możliwości dotarcia do potencjalnych klientów.
Humaniści do IT!
RAB
Dynamiczny rozwój branży IT sprawia, że z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na kolejnych ekspertów. Kompetencje techniczne w dalszym ciągu są istotne, jednak do tego dochodzą nowe umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, zdolności adaptacji i przede wszystkim otwarta głowa na ciągłe zmiany. [artykuł sponsorowany]
Metoda CAWI – czyli jak szybko poznać opinie klientów?
artykuł sponsorowany
Zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów to klucz do sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Tradycyjne metody badawcze, takie jak telefoniczne ankiety czy spotkania grup fokusowych, choć skuteczne, mogą być czasochłonne i kosztowne.
Jak skutecznie prowadzić fanpage na Facebooku: Kompletny przewodnik
artykuł sponsorowany
Prowadzenie fanpage'a na Facebooku to sztuka i nauka w jednym. Jako eksperci w dziedzinie marketingu, doskonale wiemy, jak ważne jest, aby Wasz fanpage był nie tylko atrakcyjny, ale i skuteczny. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompletny przewodnik, który pomoże Wam w efektywnym zarządzaniu fanpage'em na Facebooku.
Odpowiedzialni za przyszłość. Pierwszy taki raport o CSR i biznesie
Reporterzy.info polecają
Aż 80% wrocławskich firm uważa, że działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu są potrzebne, jednak aktywność w tym obszarze podejmuje tylko 45% z nich. Co stoi za ich motywacjami i jak ich działalność wiąże się z edukacją? Wyjaśnia to raport „Odpowiedzialni za przyszłość”.
Co to jest i jak działa Shopify Support?
artykuł sponsorowany
Shopify to ogólnoświatowa platforma e-commerce SaaS, na której można zbudować swój firmowy sklep internetowy. Nieograniczone możliwości konfigurowania sklepów Shopify sprawiają, że ich użytkownicy mogą mieć wiele pytań dotyczących prawidłowego działania oraz konfiguracji sklepów.