menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

30.10.2020

Jak zastrzec znak towarowy?

Artykuł sponsorowany

Dla każdej firmy marka jest szalenie ważna. To dzięki jej rozpoznawalności twoje towary lub usługi przyciągają coraz większe rzesze klientów. Za przykład mogą służyć Coca-Cola, Audi, Microsoft czy IKEA. Jest to więc pewna pokusa dla twoich konkurentów. Mało kto wie, ale nawę lub logo firmy da się ukraść! Można się przed tym zabezpieczyć rejestrując je w Urzędzie Patentowym. W tym artykule chciałbym pokazać ci jak zastrzec znak towarowy.

Mity na temat ochrony marki


Dosyć często można spotkać się z opiniami przedsiębiorców mówiącymi, że nie robiąc nic i tak są chronieni przez prawo. To tylko po części prawda bo taka ochrona jest minimalna.

Wielu przedsiębiorców wierzy, że sam fakt rejestracji firmy w jednym z rejestrów (CEIDG lub KRS) całkowicie chroni ich markę. To błąd – nazwy firm nie są tam w żaden sposób weryfikowane, więc w rejestrze może znajdować się nawet kilkaset firm o takiej samej lub podobnej nazwie. Przykład? W CEIDG możesz znaleźć co najmniej kilkadziesiąt firm o nazwie MAR-BUD.

Błędne jest także stwierdzenie, że wymyślona nazwa firmy jest objęta ochroną z tytułu prawa autorskiego. Ochronie takiej podlegają jedynie utwory, a sąd raczej nie uzna nazwy marki, składającej się np. z jednego słowa jak Sony czy Samsung, za utwór.
Podobnie kupno domeny internetowej nie daje wyłączności do korzystania z firmy.

Poszukiwanie identycznych nazw w Google jest częstą praktyką, lecz również niewystarczającą. Firma, która już posługuje się wymyśloną przez ciebie nazwą wcale nie musi posiadać strony internetowej, a może ona mieć zarejestrowany znak towarowy. Ci bardziej zorientowani przeszukują bazę Urzędu Patentowego, zapominając jednak że chroniony jest zarówno zarejestrowany znak towarowy, jak również te do niego podobne.

Zobacz również:Rejestracja znaku towarowego


Wniosek może być więc tylko jeden – najlepszą ochronę twojej marki gwarantuje rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Świadectwo Ochronne, uzyskane przez ciebie po przejściu procedury rejestracyjnej, będzie twoim dowodem posiadania praw własności do marki.

Jest to dużo prostsze i tańsze rozwiązanie w sytuacji kiedy możesz być zmuszony prowadzić spór z nieuczciwym konkurentem. Wykazanie praw do marki, która nie korzysta z takiej ochrony wymaga przedłożenia ogromnej ilości dowodów. Finalnie jednak i tak nie będziesz mieć pewności jak zostaną zinterpretowane przez są. W środowisku prawniczym mówi się, że dowody się waży a ni liczy.

Jak zastrzec znak towarowy?


Jak więc można zarejestrować znak towarowy? Od 15 kwietnia 2016 r. proces rejestracji znaku towarowego został znacznie ułatwiony - obowiązuje tzw. system sprzeciwowy.

O co w tym chodzi? Urząd bada jedynie czy nie istnieją bezwzględne przeszkody rejestracji (np. gdy twoje logo zawiera symbol religijny) oraz sprawdza twój wniosek pod względem poprawności formalnej. Ekspert nie sprawdzi to czy podobny lub identyczny znak już istnieje w rejestrze.

Procedurę zastrzeżenia znaku towarowego można podzielić na kilka etapów:

 • Wstępna analiza marki
 • Badanie zdolności rejestrowej
 • Zgłoszenie znaku towarowego do ochrony
 • Okres sprzeciwowy
 • Decyzja o rejestracji
 • Wydanie świadectwa ochronnego
 • Monitorowanie znaku towarowego

Czynności związane z procesem rejestracji znaku towarowego nie należą do łatwych, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do rzecznika patentowego. Jest to szczególnie ważne jeżeli myślisz o ochronie na terenie całej Unii Europejskiej. Urząd, który rejestruje znaki unijne (EUIPO) powiadomi o Twoim zgłoszeniu właścicieli znaków podobnych.

Oznacza to, że możesz nie tylko stracić opłaty zgłoszeniowe (zaczynające się od 850 EUR) ale również być wkręconym w spór. Rzecznik patentowy pozwoli ci tego uniknąć analizując wcześniej czy w zakresie twojej marki nie ma żadnych przeszkód rejestracji.

Jak zastrzec znak towarowy?

Wstępna analiza marki


Wszystko zaczyna się od sprawdzenia czy wybrana przez ciebie nazwa lub logo spełnia elementarne wymogi stawiane znakom towarowym. Przepisy prawne określają bowiem które znaki mogą być zarejestrowane, a które nie.

Takim najprostszym przykładem oznaczenia, którego nie można zarejestrować jest oznaczenie opisowe. Chodzi przykładowo o nazwę, która jednoznacznie wskazuje na rodzaj oferowanego przez ciebie towarów bądź usługi. Urząd Patentowy odmówi zarejestrowania słowa „pachnące jabłko” na owoce czy słowa „super napój” na sok.

Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego nagrania:Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego


Czynność równie istotna co analiza wstępna marki. Polega na wyszukaniu podobnych znaków towarowych, które zostały już zarejestrowane, w celu uniknięcia potencjalnych konfliktów. Co ważne, brane pod uwagę są nie tylko oznaczenia identyczne ale także podobne.

Przedsiębiorcy nierzadko zastanawiają się czy warto zawracać sobie głowę analizą marki oraz badaniem zdolności rejestrowej. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Panuje takie przekonanie, że po rejestracji znaku możemy czuć się całkowicie bezpiecznie.
Nie jest to prawda – rejestracja znaku towarowego nie stanowi potwierdzenia legalności twoich działań. Jeśli swoją marką naruszasz cudze prawa to musisz liczyć się z możliwością unieważnienia twojego znaku lub nawet wszczęcia postępowania sądowego.

Pamiętaj, że to Urząd Patentowy lub sąd dokonuje oceny na podstawie reguł kolizyjności znaków. Zatem twoja interpretacja może znacznie odbiegać od interpretacji urzędu lub sądu. Znów niezwykle przydatna może okazać się pomoc rzecznika patentowego.

Jak zastrzec znak towarowy? Etap formalnego złożenia wniosku.


Wniosek o rejestrację znaku towarowego można złożyć albo w formie tradycyjnej (papierowej) albo online za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Patentowego. Ttutaj wymagany jest podpis elektroniczny. Po tym twoje zgłoszenie zostaje opublikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej.

Warto wiedzieć, że rejestracja w Urzędzie Patentowym RP daje ochronę prawną wyłącznie na terytorium Polski. Jeżeli chciałbyś korzystać z ochrony także na terenie Unii Europejskiej to konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Najszerszy zasięg ochrony daje natomiast międzynarodowy znak towarowy. Uzyskanie go wymaga najpierw rejestracji znaku w Urzędzie Patentowym RP, a potem złożenia wniosku w Biurze Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.3 miesięczny okres na złożenie sprzeciwu


Po opublikowaniu twojego zgłoszenia rozpoczyna się tzw. okres sprzeciwowy. Oznacza to, że od dnia publikacji w Biuletynie Urzędu Patentowego RP możliwe staje się zgłaszanie sprzeciwu przez osoby trzecie. Próbując zablokować twoje zgłoszenie mogą powoływać się przykładowo na swój wcześniejszy zarejestrowany znak towarowy. Jeśli sprzeciw będzie uzasadniony to urząd nie przyzna ci ochrony.

Jeżeli jednak szczęśliwie nikt sprzeciwu nie złoży to Urząd wyda warunkową decyzję o rejestracji. Warunkową ponieważ uzależnioną od tego czy opłacisz pierwszy 10 letni okres ochronny. Wiele osób o tym zapomina i myśli, że wystarczy tylko opłacić zgłoszenie. To błąd, który może kosztować tym, że znak nigdy tak naprawdę ochrony nie uzyska.

Potwierdzeniem uzyskania ochrony jest ozdobne świadectwo ochronne. Znajdą się w nim informacji kto ma prawa do znaku towarowego, na jakie towary lub usługi oraz od jakiej daty.

Monitorowanie znaku towarowego po rejestracji


Mogłoby się wydawać, że po zarejestrowaniu znaku i otrzymaniu świadectwa ochronnego możesz już przestać martwić się o to, że ktoś inny wykorzysta twoją markę. Jednakże ważną kwestią już po rejestracji jest monitorowanie znaku towarowego. Urzędnicy nie sprawdzają czy ktoś próbuje zarejestrować znak podobny do twojego, musisz więc to robić sam, korzystając ze wspomnianego już prawa sprzeciwu do rejestracji znaku towarowego. Jest to dużo łatwiejsze rozwiązanie niż późniejsze próby unieważnienia znaku.Argumenty za rejestracją znaku towarowego


Jeśli nadal zastanawiasz się czy zastrzeżenie znaku towarowego ma sens, to mam dla ciebie kilka argumentów przemawiających za rejestracją.

 • Stajesz się realnym właścicielem marki

Prawdziwym właścicielem marki jest osoba, która ją zarejestrowała w Urzędzie Patentowym i która posiada świadectwo ochronne. Założenie działalności gospodarczej nie daje ci jeszcze prawa do marki.

 • Chronisz swoją markę przed kradzieżą

Niezarejestrowany znak towarowy to łakomy kąsek dla twojej konkurencji na rynku. Rejestracja może uchronić cię przed utratą wypracowanej latami marki.

 • Zyskujesz możliwość skutecznego zwalczania nieuczciwej konkurencji

Każdy kto użyje podobnego lub identycznego znaku jak twój naraża się na konsekwencje prawne oraz finansowe. Bez rejestracji jest to znacznie utrudnione.

 • Możesz zablokować próby rejestracji podobnego znaku

Świadectwo ochronne jako dowód twojego prawa do marki umożliwi ci wniesienie skutecznego sprzeciwu do rejestracji znaku towarowego.

 • Możesz sprzedać swoją markę

Prawem do marki możesz swobodnie dysponować niezależnie od swojego przedsiębiorstwa. W przypadku niezarejestrowanego znaku takiej możliwości już nie ma, gdyż nie jest on prawem podmiotowym.Jak zastrzec znak towarowy - Podsumowanie


Ochrona własnej marki to ważny kwestia dla każdego przedsiębiorcy. Mam nadzieję, że rozumiesz już podstawy tego jak zastrzec znak towarowy. Choć procedura rejestracji znaku towarowego jest długa i niełatwa to zdecydowanie warto wybrać taki sposób ochrony swojej marki, zamiast polegania na podstawowej ochronie. Zysk, w porównaniu do kosztów, jest nieporównywalnie większy. Nie przejmuj się tym, że ogrom formalności może przytłaczać. Unikniesz błędów korzystając z pomocy rzecznika patentowego.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Jak sprawdzić historię serwisu www?

zgred.pl
Nie bez powodu mówi się, że w internecie nic nie ginie. Okazuje się, że istnieje łatwy sposób weryfikacje wyglądu stron www w przeszłości. Jak i gdzie to sprawdzić? Dowiedzmy się, w jakim celu warto korzystać z możliwości podglądu historii stron internetowych. [Materiał zewnętrzny]

Pozycjonowanie stron internetowych - jak monitorować efekty?

Artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach głównym miejscem, w którym użytkownicy poszukują informacji o firmach, produktach i usługach jest wyszukiwarka. Dlatego tak ważne jest, aby osiągać jak najwyższej pozycje w wynikach wyszukiwania. W związku z tym właściciele witryn internetowych inwestują niemałe środki finansowe, aby jak najlepiej wypozycjonować swoją stronę. Wysokie pozycje to większy ruch, a większy to większe zyski.

Serwer DNS nie reaguje? Oto jakie kroki należy podjąć

artykuł gościnny
Czy zdarza się, że Twoje połączenie internetowe zawodzi, a strony internetowe odmawiają współpracy? Komunikat "Serwer DNS nie odpowiada" może być źródłem frustracji, ale istnieją sprawdzone metody na zdiagnozowanie i rozwiązanie problemu. Dowiedz się, jak przywrócić płynne i stabilne połączenie z internetem, by bez przeszkód korzystać z dostępu do globalnej sieci.

Dlaczego warto informować klientów o stanie przesyłki?

inPost
Niektórzy z Twoich klientów dokonają zamówienia i nie zastanowią się nad jego przebiegiem, dopóki nie otrzymają przesyłki. Jednak wiele osób chce dokładnie wiedzieć, gdzie aktualnie znajduje się ich paczka. Wiele badań pokazuje, że przytłaczająca większość kupujących ocenia śledzenie zamówień jako ważną część wpływającą na poziom ich satysfakcji z zakupów w sklepie internetowym. [artykuł sponsorowany]

Jak budować lojalność klientów? Z pomocą przychodzi bon Sodexo

artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku jest niesamowicie zacięta. Firmy nieustannie poszukują nowych metod, aby przyciągnąć do siebie klientów i zatrzymać ich przy swojej marce na dłużej. Dotyczy to tak samo klientów z sektora detalicznego, jak i b2b.

Szukasz wypożyczalni kamer w Katowicach? Zajrzyj do Strip Rental!

artykuł sponsorowany
Wiele osób i firm potrzebuje wypożyczyć sprzęt filmowy na jakąś okazję. Jeśli z góry wiadomo, że np. kamera będzie użytkowana tylko przez kilka godzin czy dni, to zakup urządzenia na własność nie ma uzasadnienia ekonomicznego. O wiele bardziej opłacalna jest opcja wynajmu. Sprawdzoną wypożyczalnią kamer w Katowicach jest Strip Rental, w której ofercie znajdziesz sprzęt z najwyższej półki w bardzo dobrej cenie.

Istotność fraz kluczowych w SEO, czyli jak wykonać Keyword Research

artykuł sponsorowany
Pierwszym krokiem do skutecznej optymalizacji SEO jest wybór trafnych fraz kluczowych. To one decydują o tym, czy strona pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania czy też zostanie zatopiona w gąszczu konkurencji.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24