menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

30.10.2020

Jak zastrzec znak towarowy?

Artykuł sponsorowany

Dla każdej firmy marka jest szalenie ważna. To dzięki jej rozpoznawalności twoje towary lub usługi przyciągają coraz większe rzesze klientów. Za przykład mogą służyć Coca-Cola, Audi, Microsoft czy IKEA. Jest to więc pewna pokusa dla twoich konkurentów. Mało kto wie, ale nawę lub logo firmy da się ukraść! Można się przed tym zabezpieczyć rejestrując je w Urzędzie Patentowym. W tym artykule chciałbym pokazać ci jak zastrzec znak towarowy.

Mity na temat ochrony marki


Dosyć często można spotkać się z opiniami przedsiębiorców mówiącymi, że nie robiąc nic i tak są chronieni przez prawo. To tylko po części prawda bo taka ochrona jest minimalna.

Wielu przedsiębiorców wierzy, że sam fakt rejestracji firmy w jednym z rejestrów (CEIDG lub KRS) całkowicie chroni ich markę. To błąd – nazwy firm nie są tam w żaden sposób weryfikowane, więc w rejestrze może znajdować się nawet kilkaset firm o takiej samej lub podobnej nazwie. Przykład? W CEIDG możesz znaleźć co najmniej kilkadziesiąt firm o nazwie MAR-BUD.

Błędne jest także stwierdzenie, że wymyślona nazwa firmy jest objęta ochroną z tytułu prawa autorskiego. Ochronie takiej podlegają jedynie utwory, a sąd raczej nie uzna nazwy marki, składającej się np. z jednego słowa jak Sony czy Samsung, za utwór.
Podobnie kupno domeny internetowej nie daje wyłączności do korzystania z firmy.

Poszukiwanie identycznych nazw w Google jest częstą praktyką, lecz również niewystarczającą. Firma, która już posługuje się wymyśloną przez ciebie nazwą wcale nie musi posiadać strony internetowej, a może ona mieć zarejestrowany znak towarowy. Ci bardziej zorientowani przeszukują bazę Urzędu Patentowego, zapominając jednak że chroniony jest zarówno zarejestrowany znak towarowy, jak również te do niego podobne.

Zobacz również:Rejestracja znaku towarowego


Wniosek może być więc tylko jeden – najlepszą ochronę twojej marki gwarantuje rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Świadectwo Ochronne, uzyskane przez ciebie po przejściu procedury rejestracyjnej, będzie twoim dowodem posiadania praw własności do marki.

Jest to dużo prostsze i tańsze rozwiązanie w sytuacji kiedy możesz być zmuszony prowadzić spór z nieuczciwym konkurentem. Wykazanie praw do marki, która nie korzysta z takiej ochrony wymaga przedłożenia ogromnej ilości dowodów. Finalnie jednak i tak nie będziesz mieć pewności jak zostaną zinterpretowane przez są. W środowisku prawniczym mówi się, że dowody się waży a ni liczy.

Jak zastrzec znak towarowy?


Jak więc można zarejestrować znak towarowy? Od 15 kwietnia 2016 r. proces rejestracji znaku towarowego został znacznie ułatwiony - obowiązuje tzw. system sprzeciwowy.

O co w tym chodzi? Urząd bada jedynie czy nie istnieją bezwzględne przeszkody rejestracji (np. gdy twoje logo zawiera symbol religijny) oraz sprawdza twój wniosek pod względem poprawności formalnej. Ekspert nie sprawdzi to czy podobny lub identyczny znak już istnieje w rejestrze.

Procedurę zastrzeżenia znaku towarowego można podzielić na kilka etapów:

 • Wstępna analiza marki
 • Badanie zdolności rejestrowej
 • Zgłoszenie znaku towarowego do ochrony
 • Okres sprzeciwowy
 • Decyzja o rejestracji
 • Wydanie świadectwa ochronnego
 • Monitorowanie znaku towarowego

Czynności związane z procesem rejestracji znaku towarowego nie należą do łatwych, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do rzecznika patentowego. Jest to szczególnie ważne jeżeli myślisz o ochronie na terenie całej Unii Europejskiej. Urząd, który rejestruje znaki unijne (EUIPO) powiadomi o Twoim zgłoszeniu właścicieli znaków podobnych.

Oznacza to, że możesz nie tylko stracić opłaty zgłoszeniowe (zaczynające się od 850 EUR) ale również być wkręconym w spór. Rzecznik patentowy pozwoli ci tego uniknąć analizując wcześniej czy w zakresie twojej marki nie ma żadnych przeszkód rejestracji.

Jak zastrzec znak towarowy?

Wstępna analiza marki


Wszystko zaczyna się od sprawdzenia czy wybrana przez ciebie nazwa lub logo spełnia elementarne wymogi stawiane znakom towarowym. Przepisy prawne określają bowiem które znaki mogą być zarejestrowane, a które nie.

Takim najprostszym przykładem oznaczenia, którego nie można zarejestrować jest oznaczenie opisowe. Chodzi przykładowo o nazwę, która jednoznacznie wskazuje na rodzaj oferowanego przez ciebie towarów bądź usługi. Urząd Patentowy odmówi zarejestrowania słowa „pachnące jabłko” na owoce czy słowa „super napój” na sok.

Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego nagrania:Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego


Czynność równie istotna co analiza wstępna marki. Polega na wyszukaniu podobnych znaków towarowych, które zostały już zarejestrowane, w celu uniknięcia potencjalnych konfliktów. Co ważne, brane pod uwagę są nie tylko oznaczenia identyczne ale także podobne.

Przedsiębiorcy nierzadko zastanawiają się czy warto zawracać sobie głowę analizą marki oraz badaniem zdolności rejestrowej. Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Panuje takie przekonanie, że po rejestracji znaku możemy czuć się całkowicie bezpiecznie.
Nie jest to prawda – rejestracja znaku towarowego nie stanowi potwierdzenia legalności twoich działań. Jeśli swoją marką naruszasz cudze prawa to musisz liczyć się z możliwością unieważnienia twojego znaku lub nawet wszczęcia postępowania sądowego.

Pamiętaj, że to Urząd Patentowy lub sąd dokonuje oceny na podstawie reguł kolizyjności znaków. Zatem twoja interpretacja może znacznie odbiegać od interpretacji urzędu lub sądu. Znów niezwykle przydatna może okazać się pomoc rzecznika patentowego.

Jak zastrzec znak towarowy? Etap formalnego złożenia wniosku.


Wniosek o rejestrację znaku towarowego można złożyć albo w formie tradycyjnej (papierowej) albo online za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Patentowego. Ttutaj wymagany jest podpis elektroniczny. Po tym twoje zgłoszenie zostaje opublikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej.

Warto wiedzieć, że rejestracja w Urzędzie Patentowym RP daje ochronę prawną wyłącznie na terytorium Polski. Jeżeli chciałbyś korzystać z ochrony także na terenie Unii Europejskiej to konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Najszerszy zasięg ochrony daje natomiast międzynarodowy znak towarowy. Uzyskanie go wymaga najpierw rejestracji znaku w Urzędzie Patentowym RP, a potem złożenia wniosku w Biurze Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.3 miesięczny okres na złożenie sprzeciwu


Po opublikowaniu twojego zgłoszenia rozpoczyna się tzw. okres sprzeciwowy. Oznacza to, że od dnia publikacji w Biuletynie Urzędu Patentowego RP możliwe staje się zgłaszanie sprzeciwu przez osoby trzecie. Próbując zablokować twoje zgłoszenie mogą powoływać się przykładowo na swój wcześniejszy zarejestrowany znak towarowy. Jeśli sprzeciw będzie uzasadniony to urząd nie przyzna ci ochrony.

Jeżeli jednak szczęśliwie nikt sprzeciwu nie złoży to Urząd wyda warunkową decyzję o rejestracji. Warunkową ponieważ uzależnioną od tego czy opłacisz pierwszy 10 letni okres ochronny. Wiele osób o tym zapomina i myśli, że wystarczy tylko opłacić zgłoszenie. To błąd, który może kosztować tym, że znak nigdy tak naprawdę ochrony nie uzyska.

Potwierdzeniem uzyskania ochrony jest ozdobne świadectwo ochronne. Znajdą się w nim informacji kto ma prawa do znaku towarowego, na jakie towary lub usługi oraz od jakiej daty.

Monitorowanie znaku towarowego po rejestracji


Mogłoby się wydawać, że po zarejestrowaniu znaku i otrzymaniu świadectwa ochronnego możesz już przestać martwić się o to, że ktoś inny wykorzysta twoją markę. Jednakże ważną kwestią już po rejestracji jest monitorowanie znaku towarowego. Urzędnicy nie sprawdzają czy ktoś próbuje zarejestrować znak podobny do twojego, musisz więc to robić sam, korzystając ze wspomnianego już prawa sprzeciwu do rejestracji znaku towarowego. Jest to dużo łatwiejsze rozwiązanie niż późniejsze próby unieważnienia znaku.Argumenty za rejestracją znaku towarowego


Jeśli nadal zastanawiasz się czy zastrzeżenie znaku towarowego ma sens, to mam dla ciebie kilka argumentów przemawiających za rejestracją.

 • Stajesz się realnym właścicielem marki

Prawdziwym właścicielem marki jest osoba, która ją zarejestrowała w Urzędzie Patentowym i która posiada świadectwo ochronne. Założenie działalności gospodarczej nie daje ci jeszcze prawa do marki.

 • Chronisz swoją markę przed kradzieżą

Niezarejestrowany znak towarowy to łakomy kąsek dla twojej konkurencji na rynku. Rejestracja może uchronić cię przed utratą wypracowanej latami marki.

 • Zyskujesz możliwość skutecznego zwalczania nieuczciwej konkurencji

Każdy kto użyje podobnego lub identycznego znaku jak twój naraża się na konsekwencje prawne oraz finansowe. Bez rejestracji jest to znacznie utrudnione.

 • Możesz zablokować próby rejestracji podobnego znaku

Świadectwo ochronne jako dowód twojego prawa do marki umożliwi ci wniesienie skutecznego sprzeciwu do rejestracji znaku towarowego.

 • Możesz sprzedać swoją markę

Prawem do marki możesz swobodnie dysponować niezależnie od swojego przedsiębiorstwa. W przypadku niezarejestrowanego znaku takiej możliwości już nie ma, gdyż nie jest on prawem podmiotowym.Jak zastrzec znak towarowy - Podsumowanie


Ochrona własnej marki to ważny kwestia dla każdego przedsiębiorcy. Mam nadzieję, że rozumiesz już podstawy tego jak zastrzec znak towarowy. Choć procedura rejestracji znaku towarowego jest długa i niełatwa to zdecydowanie warto wybrać taki sposób ochrony swojej marki, zamiast polegania na podstawowej ochronie. Zysk, w porównaniu do kosztów, jest nieporównywalnie większy. Nie przejmuj się tym, że ogrom formalności może przytłaczać. Unikniesz błędów korzystając z pomocy rzecznika patentowego.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Wspieraj, zamiast zabraniać. Jak nie obarczać dziecka swoim lękiem

kampania społeczna
Czy pozwolić dziecku przewrócić się i nabić guza? Kiedy i na jakich zasadach zgodzić się na nocowanie u koleżanki czy kolegi? Gdzie leży granica między troską a chorobliwym lękiem? Przeczytaj porady psychologa, jak mądrze zastąpić strach o dziecko zaufaniem i korzystać z tego w przyszłości.

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ile warte jest życie?

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
Jeszcze trzydzieści lat temu z choroby nowotworowej udawało się wyleczyć zaledwie co piąte dziecko. Dziś te proporcje są odwrotne. Nawet 85 procent dzieci wraca do zdrowia. Decydujący jest oczywiście rozwój medycyny, ale nie mniej istotna jest również zmiana podejścia i świadomości. Historia Sary i Stasia to wzruszające dowody na to, że dzięki pomocy dobrych ludzi nie ma rzeczy niemożliwych. [Reporterzy.info wspierają]

Dlaczego warto skorzystać z usługi profesjonalnych nagrań lektorskich?

Powitania.pl
Firma Powitania.pl oferuje dla swoich klientów całkowicie nowatorską usługę, która jest odpowiedzią na potrzeby sporej grupy osób. Współczesne działania w internecie, tworzenie własnych stron internetowych i produktów takich jak podcasty, audiobooki, potrzebują wsparcia w postaci profesjonalnych nagrań. Oferujemy możliwość wynajmu studia zaopatrzonego w najlepszy sprzęt do produkcji nagrań, jak też możliwość przygotowania nagrań lektorskich. [artykuł sponsorowany]

Czym jest przedszkole freinetowskie? W Pabianicach właśnie takie rusza

Reporterzy.info wspierają
Mieszane grupy wiekowe, żeby młodsi rozwijali się szybciej, a starsi uczyli się opiekuńczości i akceptacji. Autorski program nauki przez rozbudzanie wyobraźni, poczucia odpowiedzialności i świadomość konsekwencji. Już od września w Pabianicach będzie działać pierwsze w całym województwie łódzkim przedszkole freinetowskie. Na czym polega i co daje taki sposób pracy z dzieckiem?

E-booki dla Ukrainy

Reporterzy.info polecają
Najdłużej działający w Polsce portal historyczny, Histmag.org organizuje akcję wspierającą Ukrainę. Ty też możesz pomóc.

Jak nauczyć dziecko jeść owoce i warzywa zamiast słodyczy?

kampania społeczna
W trzy miesiące można oduczyć dziecko podjadania cukierków. I to znacznie łatwiej niż mogłoby się wydawać – w formie zabawy z żarłocznymi leniuszkami i pracowitymi obrońcami brzuszka w rolach głównych.

Systemy wystawiennicze

Retio
Targi, konferencje oraz szkolenia to tylko kilka z wydarzeń, które mogą wymagać tego, aby postawić tam systemy wystawiennicze. Warto jednak zastanowić się nad rozwiązaniami, które będą dobre do zastosowania w odpowiedniej sytuacji. [materiał zewnętrzny]

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama


Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświatyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23