8.02.2021 Rynek medialny
Muzyka w mediach społecznościowych jako niecodzienna terapia
BARD

Szymon i Bartek to drużyna zgrana
Tak jak w grach, tak samo na ekranach
Kumple z sali, co w Przylądku się poznali
Już nie tacy mali, ale już na fali!
Szymek Łąk ma 13 lat, Bartek Skoczylas 9. Poznali się na szpitalnej sali i szybko okazało się, że nadają na tych samych falach. Do tego stopnia, że dziś tworzą nierozłączną drużynę. Dzielą salę w klinice, odprowadzają się na zabiegi i operacje, razem grają w gry. Teraz spróbowali swoich sił w branży muzycznej. I to z jakim efektem!
Chłopcy napisali poruszający, pełen energii tekst o szpitalnej codzienności, która – jak się okazuje – wcale nie musi być nudna i monotonna. Wręcz przeciwnie! Szymon i Bartek świetnie wiedzą, co zrobić, żeby dobrego humoru i śmiechu nigdy nie brakowało. I postanowili podzielić się swoją receptą w piosence.
Do nagrania zaprosili też swoją ulubioną panią doktor Jadzię, czyli Jadwigę Węcławek-Tompol. Dla niej również był to debiut w branży hip-hopowej. Całości dopełnia profesjonalny teledysk, stylizowany na lata ’90. Powstał dzięki pomocy fachowców z branży: Mateusza Łebka i Grzegorza Kapelczaka. Na planie znalazł się nawet raperski samochód, wypożyczony przez Muzeum Motoryzacji Topacz!
Zobacz teledysk:
Piosenka Szymona i Bartka to część nowatorskiego projektu terapeutycznego, realizowanego przez Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową w klinice onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei. Bo to nie tylko kolejna rozrywka dla dzieci zamkniętych w szpitalu, ale również sposób na bardzo potrzebne wyrażenie i radzenie sobie z emocjami podczas terapii.
– Daliśmy dzieciom możliwość stworzenia indywidualnego środka wyrazu na temat swojej choroby – wyjaśnia Anna Szymańska z Kliniki Mentalnej, która działa w Przylądku Nadziei. – Ta forma jest ich subiektywnym przeżyciem, które pozwala wyrazić emocje, zmniejszyć napięcie, zdystansować się od choroby i tym samym łatwiej przejść przez proces leczenia.
Wszystkie teledyski, zrealizowane w ramach projektu, można obejrzeć na kanale Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową w serwisie Youtube:
• Olivier. “To już historia”: https://www.youtube.com/watch?v=tytwAvCAD5g
• Marta. “Zwykła dziewczyna”: https://www.youtube.com/watch?v=Hmn1vmf0W4Q
• Jasiek. “Wszystko da się”: https://www.youtube.com/watch?v=Kj5wgKIVBGI
**
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową od 30 lat wspiera małych pacjentów wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, którzy przyjeżdżają do Wrocławia na leczenie z całego kraju. Klinika jest największym ośrodkiem przeszczepowym w Polsce. Lekarze i pielęgniarki leczą tu każdego roku 2000 małych pacjentów. W tej pracy pomaga im Fundacja, która finansuje kosztowne leki i rehabilitację, kupuje sprzęt medyczny oraz wspiera badania naukowe. Z inicjatywy Fundacji we Wrocławiu został wybudowany Przylądek Nadziei, najnowocześniejszy w Polsce szpital dla dzieci chorych na raka.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Sztuczna inteligencja w redakcjach. Trzy realia ery AI w mediach
Krzysztof Fiedorek
Według raportu Europejskiej Unii Nadawców, wiele redakcji już korzysta z AI, ale nadal nie ufa jej w pełni. Odbiorcy nie chcą "robotycznych" wiadomości, a same technologie - choć szybkie - bywają kosztowne, zawodne i zaskakująco… ludzkie w błędach.
Podobne artykuły:
Reklama w podcastach. Badanie Tandem Media
Paulina Rydzek
Podcasty to nie tylko rosnące medium, z którego w 2020 r. korzystało już 9 milionów internautów w Polsce. Coraz chętniej po ofertę podcastową sięgają też reklamodawcy - tym bardziej, że zdecydowana większość słuchaczy podcastów akceptuje związane z nimi reklamy i odwiedza wymieniane w audycjach strony internetowe, a także chętnie śledzi działalność podcasterów w mediach społecznościowych.
VOD i usługi streamingowe. Raport Deloitte Digital Media Trends
Magdalena Biedrzycka-Doliwa
Po wybuchu pandemii 23 proc. amerykańskich klientów zasubskrybowało co najmniej jedną nową płatną usługę wideo. W Polsce już 55 proc. dorosłych konsumentów korzysta z różnego rodzaju subskrypcji VOD.
Uczniowie słuchają radia. Padł rekord w tej grupie wiekowej
Krzysztof Głowiński
W ostatnim kwartale 2011 roku zasięg dzienny radia wśród osób w wieku 15-19 lat wyniósł ponad 85 procent. To o blisko 4 punkty procentowe więcej, niż rok wcześniej.
Sztuczna inteligencja na uczelniach. Zakaz dla studentów nic nie da
Iga Leszczyńska
Zdaniem ekspertów studenci używają ChatGPT, ale odgórny zakaz wykorzystywania narzędzi bazujących na AI nie jest i nie będzie skuteczny. Należy zmienić metody weryfikacji wiedzy i umiejętności studentów. Środowisko akademickie nie może udawać, że problem nie istnieje.