13.05.2024 Rynek medialny
Rozliczenia z agencjami SEO i freelancerami. Analiza SEM House
Tomasz Biegun, CEO SEM House
Badania potwierdzają, że branża SEO idzie w dobrym kierunku – coraz mniej specjalistów rozlicza się za efekt, co wbrew pozorom jest bardzo dobrą wiadomością dla klientów. Dlaczego? Ogranicza to stosowanie technik Black Hat SEO, które mogą skutkować karami od Google.
![Rozliczenia z agencjami SEO i freelancerami. Analiza WhitePress Rozliczenia z agencjami SEO i freelancerami. Analiza WhitePress](/gfx/charts/rozliczenia-z-agencjami-seo-i-freelancerami-analiza-whitepress.webp)
Ponad połowa agencji i freelancerów zajmujących się SEO oferuje tylko jeden model rozliczeniowy za wykonaną pracę – tak wynika z międzynarodowej ankiety przeprowadzonej w 2024 roku przez Ahrefs. Największą popularnością cieszy się miesięczny abonament – opcję tę wskazało aż 78 proc. ekspertów. Badania potwierdzają, że branża SEO idzie w dobrym kierunku – coraz mniej specjalistów rozlicza się za efekt, co wbrew pozorom jest bardzo dobrą wiadomością dla klientów. Dlaczego? Ogranicza to stosowanie technik Black Hat SEO, które mogą skutkować karami od Google.
Abonament najczęściej wybieraną formą rozliczenia za SEO
Wybierając miesięczny abonament, klient płaci stałą stawkę za ustalony wcześniej zakres usług SEO. Taki model opiera się na przejrzystych zasadach współpracy. Przede wszystkim zapewnia klientowi regularność działań, ułatwia mu ich kontrolę oraz pozwala uniknąć nieoczekiwanych kosztów dodatkowych.
Ryczałt zabezpiecza również interesy agencji SEO, zdejmując z niej bezwzględną odpowiedzialność za uzyskane efekty. Te zależą bowiem nie tylko od podjętych działań, lecz także wielu czynników zewnętrznych, na które eksperci nie mają wpływu. Nic więc dziwnego, że na taką formę rozliczenia decyduje się niemal 80 proc. agencji i freelancerów SEO.
Nie da się zagwarantować, że strona uzyska i utrzyma na stałe konkretną pozycję w wynikach wyszukiwania na określone frazy kluczowe. Na uzyskanie danej pozycji bądź spadek może mieć wpływ wiele czynników takich jak: błędy programistów, luki w zabezpieczeniach strony, problem z serwerem, nieuczciwe działania konkurencji czy też aktualizacje systemów rankingowych Google. Powrót na szczyt po tego typu zdarzeniach jest możliwy, ale może potrwać nawet kilka miesięcy. Dlatego dobrą praktyką jest rozliczanie się za faktycznie wykonaną pracę w systemie abonamentowym. Ważna jest również transparentność raportowania godzin i wydatkowania budżetu.
Rozliczenie działań SEO za efekty daje klientowi pozorne korzyści
Mimo stabilności, którą gwarantuje abonament, często pojawiają się pytania o możliwość opłaty usług SEO dopiero w momencie uzyskania przez agencję określonych efektów. Mogą to być przykładowo wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania na wybrane frazy kluczowe, ruch organiczny (czyli liczba użytkowników, którzy odwiedzili stronę internetową, szukając informacji w wyszukiwarce), a także konwersje – podjęcie przez odbiorcę określonych działań na stronie, np. wypełnienie formularza, zakup produktu czy rezerwacja usługi.
Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. W przypadku rozliczenia za pozycje agencje SEO będą niechętnie podejmowały się trudnych, niepewnych projektów. Nie sposób przewidzieć, jak dużo czasu i środków będzie potrzebnych do osiągnięcia określonych efektów, zwłaszcza jeśli są one zależne od czynników zewnętrznych. Większą transparentność zapewnia rozliczanie za ruch. Z kolei w przypadku konwersji należy zadbać o ich precyzyjne zdefiniowanie i śledzenie.
Warto jednak zwrócić uwag na jeden bardzo istotny aspekt, otóż rozliczanie się za efekt zwiększa ryzyko branżowych patologii, takich jak stosowanie technik Black Hat SEO. Techniki te służą do manipulowania rankingiem i zwykle są domeną amatorskich agencji lub nieuczciwych freelancerów. Klienci często nie mają świadomości ryzyka, które wiąże się z ekspresowym, choć nie do końca etycznym wypozycjonowaniem strony. A tym ryzykiem jest kara nałożona przez Google.
Czy model hybrydowy jest złotym środkiem?
Biorąc pod uwagę, że agencje w większości przypadków preferują abonament, a klienci chcą uzależniać wysokość opłaty od uzyskiwanych efektów, często usługi SEO są wyceniane w modelu hybrydowym. Zwykle polega on na ustaleniu miesięcznej stawki za pracę oraz dodatkowej premii za osiągnięcie ustalonych wcześniej rezultatów (np. pozycji lub konwersji). Taka forma współpracy zapewnia elastyczność i można ją uznać za złoty środek między ryczałtem a rozliczeniem za efekt. Jednak nie jest pozbawiona wad – zwykle sprawia problemy podczas negocjacji i trudniej się ją kontroluje.
Analizując dostępne na rynku oferty, można być zaskoczonym zróżnicowaniem modeli rozliczeniowych, zakresu usług agencji SEO, a także cen za poszczególne działania. Wysokość tych ostatnich wynika z wielu czynników. Na koszt pozycjonowania strony składa się praca specjalisty SEO, tworzenie treści, pozyskiwanie linków oraz wdrożenia webdeveloperskie wynikające z wytycznych SEO. Cena będzie wyższa w przypadku agencji niż freelencera.
Duży wpływ ma również doświadczenie specjalistów i dokładny zakres usług. Przed wyborem konkretnej oferty warto rozważyć wszystkie za i przeciw, myśląc nie tylko o chwilowych efektach, lecz także długofalowej strategii działań. - W SEM House mamy podejście, które jest oparte o tzw. “Performance SEO” czyli skupiamy się na dostarczeniu wartości w oparciu o sprzedaż czy też leady, a nie ruch sam w sobie. Badamy, jak SEO performuje w porównaniu z innymi kanałami i prowadzimy kampanie skrojone pod biznes danego klienta. Kluczem do sukcesu jest konwertujący ruch, a nie pozycje lub ruch, który nie przekłada się na efekty biznesowe.
Budżety w SEO
Czy usługi SEO są drogie? Paradoksalnie powierzenie działań SEO profesjonalnej agencji wiąże się z ograniczeniem wydatków. Z ankiety przeprowadzonej przez WebFX wynika, że niemal połowa (49 proc.) firm decyduje się na outsourcing usług SEO, ponieważ… jest to bardziej opłacalne niż samodzielne pozycjonowanie strony internetowe.
Podsumowując, istnieją różne modele rozliczeń za SEO, a do najpopularniejszych należą abonament, opłata za efekty oraz model hybrydowy. Każda z tych opcji wpływa inaczej na motywację do pracy, sposób prowadzenia projektów, transparentność działań oraz zabezpieczenie interesów obu stron. Każda wpływa również na wysokość kosztów, które ponosi klient. Natomiast bezsprzecznie warto działania SEO powierzyć specjalistom.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy 2024. Dane, fakty i historie z raportu UNESCO
Krzysztof Fiedorek
Aż 68% twórców cyfrowych to nano-influencerzy. Co trzeci doświadczył mowy nienawiści, a ponad 60% nie sprawdza dokładnie informacji przed ich publikacją. Co więcej, tylko połowa ujawnia sponsorów swoich treści. Wnioski z raportu „Behind The Screens” są inspirujące i alarmujące zarazem.
Represje wobec mediów. Raport Committee to Protect Journalists za 2024
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku co najmniej 361 dziennikarzy na świecie trafiło za kratki, często za ujawnianie prawdy. W Chinach reporterów śledzą zaawansowane systemy rozpoznawania twarzy, a w Izraelu palestyńscy dziennikarze trafiają do więzień bez procesu. Natomiast w Mjanmie dziennikarka Shin Daewe dostała dożywocie za... drona.
Przyszłość dziennikarstwa i mediów. Prognozy Reuters Institute
KFi
74% wydawców obawia się spadku ruchu z wyszukiwarek. Płatnych subskrybentów nie przybywa, jak kiedyś, a relacje z gigantami technologicznymi stają się coraz bardziej skomplikowane. Raport "Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2025" prognozuje, co czeka świat mediów w 2025 roku.
Podobne artykuły:
Technologie wizualne. Trendy i prognozy Panasonic Connect
Chad Kunimoto
Interaktywność staje się kluczowym elementem w różnych obszarach życia, takich jak handel, sztuka, rozrywka, muzea, lokalne atrakcje oraz występy na żywo. Wzrost zapotrzebowania na taki sposób zaangażowania publiczności przyciąga uwagę wielu projektantów atrakcji, którzy coraz częściej uwzględniają go w swoich pracach.
TV Puls inwestuje i rusza na podbój rynku
Bartosz Chochołowski
"Planujemy zainwestować w rozwój TV Puls miliony złotych. Mam nadzieję, że będzie rentowna do czerwca 2009" - zapowiada Farrell Meisel, prezes zarządu TV Puls.
Bańki informacyjne. Badanie użytkowników Instagrama, Tik Toka i You Tube
Urszula Kaczorowska
Aż 96 proc. czasu spędzonego w internecie ludzie poświęcają na wszystko, tylko nie konsumowanie informacji. Tylko 6 proc. treści, którą użytkownicy Facebooka widzą na swoim profilu, dotyczy wiadomości społeczno-politycznych (wliczając w to treść śmiesznych memów i rolek). I tylko połowa tej treści jest zgodna z ich przekonaniami.
Przemoc w mediach a wychowanie
Małgorzata Więczkowska
Wpływ środków masowego przekazu na człowieka jest już faktem niekwestionowanym. Nie ma dziś takiego miejsca, w którym nie dałoby się odczuć tego oddziaływania na postawy religijne, moralne, na systemy polityczne, społeczne czy na wychowanie.