menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Work in media. Find a job in the world of communications.

13.09.2021

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracy

Dominika Sobieraj

Niezwykle istotnym elementem dla grafika komputerowego, który poszukuje pracy, jest portfolio, które w tym zawodzie stanowi nieodłączny element CV, będąc niejako jego wizualnym uzupełnieniem i rozwinięciem. [materiał partnera]

materiał partnera

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracyfot. Anthony Shkraba z Pexels

Portfolio w realny sposób jest odzwierciedleniem umiejętności danego grafika. Ułatwia ono klientowi podjęcie decyzji, w zakresie tego, czy jest zainteresowany aplikacją oraz współpracą z konkretnym grafikiem.

Grafik komputerowy, który chce podzielić się swoimi pracami ze światem ma kilka możliwości. W tym artykule omówimy najpopularniejsze rozwiązania oraz doradzimy, jak stworzyć portfolio, które przyciągnie nowych klientów oraz przekona potencjalnych zleceniobiorców czy pracodawców.

Profil na portalu dla grafików


Grafik, który chce zaprezentować stworzone przez siebie projekty szerszemu gronu ma kilka możliwości. Jedną z nich będzie założenie profilu na portalu dla grafików.

Behance


Przydatne może okazać się założenie konta w serwisie Behance.net, w którym można prowadzić zupełnie za darmo portfolio. Jest to prawdopodobnie najbardziej popularny serwis dla grafików komputerowych, który przeszedł stosunkowo niedawno szereg udoskonaleń po wykupieniu przez firmę Adobe.

Portfolio założone na portalu Behance wyświetlane będzie w profilu danego grafika. Oprócz tego umieścić można tam skróconą wersję CV oraz szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych umiejętności.

Serwis jest dostępny również dla niezalogowanych użytkowników, co w łatwy sposób daje do niego dostęp potencjalnym klientom. Dzięki temu, osoba rozważająca rozpoczęcie współpracy z grafikiem komputerowym może zobaczyć prace wykonane przez niego dla innych klientów. Dodatkowo grafiki może każdy projekt opatrzeć odpowiednim opisem.

W serwisie Behance znaczenie ma również aktywność dane użytkownika. Więcej dodawanych prac oraz generowanego ruchu, tym większe zainteresowanie naszym profilem. Ciekawą opcją jest również możliwość oddawania prac w toku, które inni użytkownicy mogą komentować czy doradzać.

Dribble


Prawie jednakową popularnością cieszy się strona Dribble.com. Poziom prezentowanych prac jest jednak znacznie wyższy, ponieważ publikować można dopiero po otrzymaniu zaproszenia od innego (zarejestrowanego już) użytkownika.

Niewątpliwą zaletą portalu jest zebrana tam społeczność. Użytkownicy mogą liczyć na przyjazne powitanie oraz bezinteresowną pomoc. Na portalu Dribble znajdziemy też wyszukiwarkę ofert pracy oraz opcję ich dodania, a także możliwość zamieszczenia informacji o dostępności dla przyszłych zleceniodawców.

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracyfot. Kerde Severin on Unsplash

Rozwiązanie dla ambitnych


Na wyższym poziomie zaawansowania możesz również rozważyć zgłoszenie swoich projektów do różnych zestawień oraz rankingów najlepszych i najciekawszych realizacji. Dodatkowo, jeśli uda Ci się uzyskać tego typu wyróżnienie, możesz pochwalić się tym w swoim życiorysie.

Media społecznościowe


Warto również stworzyć analogiczne portfolio w prowadzonych mediach społecznościowych, przykładowo na Instagramie. Dzięki temu nie tylko pracodawca, do którego aplikowaliśmy będzie miał łatwy dostęp do naszych prac, lecz również może przyciągną one nowych klientów, zainteresowanych zleceniem.

Autorski projekt portfolio


Według niektórych posiadanie własnego portfolio jest bardziej profesjonalne niż zakładanie profilu na jednym z portali. Sam design strony może być dodatkowym atutem i możliwością pokazania swojego stylu i kreatywności. Ponadto, prosty link do własnej domeny będzie łatwiejszy w obsłudze dla mniej zaawansowanych komputerowo zleceniodawców.

O czym pamiętać, tworząc portfolio


Jeśli już decydujesz się na stworzenie autorskiego portfolio, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na usługi zewnętrznego podmiotu, który stworzy dla Ciebie stronę, czy podejmujesz się tego wyzwania sam, reguły pozostają niezmienne.

Nieważne, czy dopiero zaczynasz i zastanawiasz się nad wejściem na wyższy poziom dzięki profesjonalnemu kursowi grafiki komputerowej, czy pierwsze poważne zlecenia masz już za sobą. Oto kilka reguł, które powinieneś znać.

Chwal się najlepszymi projektami


Choć zapewne będzie Cię kusiło, żeby umieścić w portfolio wszystkie swoje prace (w końcu masz praktycznie nielimitowane miejsce do dyspozycji!) i pokazać, ile doświadczenia masz już na swoim koncie, zwykle nie powinieneś tej pokusie ulegać.

Wybierz tylko te prace, które naprawdę lubisz i których poziom uważasz za zadowalający. Inaczej ryzykujesz otrzymywaniem zleceń, które będą odbiegały od Twojego stylu lub znacząco zaniżą Twój ogólny poziom, a przecież zależy Ci na ciągłym rozwoju.

Portfolio grafika komputerowego i jego rola w poszukiwaniu pracyfot. Tranmautritam z Pexels

Uzupełniaj zasoby na bieżąco


Pamiętaj o ciągłym aktualizowaniu portfolio. Portfolio z najnowszym projektem z przed 2 lat nigdy nie będzie wyglądało kusząco. Możesz nawet pokusić się o dodanie zakładki z pracami, które są dopiero na etapie powstawania. Dzięki temu pokażesz, że wciąż nad czymś pracujesz i jesteś rozchwytywanym grafikiem.

Zadbaj o estetykę wykonania


Nie tylko Twoje prace muszą być schludne i estetyczne. Sama strona powinna zachęcać swoim wyglądem do jej eksploracji. Nie zapomnij też o łatwej nawigacji i czytelnym menu, żeby już na starcie nie zniechęcać potencjalnego zleceniodawcy.

Dodaj referencje


Portfolio to nie tylko miejsce, w którym pokazujesz swoje prace i opowiadasz o sobie. To również miejsce, w którym inni mogą powiedzieć kilka słów o Tobie i współpracy z Tobą. Zawsze po zakończonym projekcie poproś zleceniodawcę o feedback. Wystarczy kilka zdań, które później w ciekawy sposób wkomponujesz w swoje portfolio.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Najnowsze w dziale :

Kompleksowy rozwój online – jak połączyć marketing z nowoczesnym designem?

artykuł sponsorowany
Internet to przestrzeń, w której codziennie rywalizują tysiące marek. Chcąc wyróżnić się na tym dynamicznym rynku, trzeba podejść do tematu kompleksowo. Nowoczesna firma nie może polegać jedynie na ładnym logotypie czy podstawowej stronie internetowej – klucz tkwi w synergii.

Jak pozycjonować swoją witrynę internetową, aby odnieść sukces na rynkach zagranicznych

artykuł sponsorowany
Odkryj skuteczne strategie pozycjonowania swojej witryny w celu osiągnięcia sukcesu na rynkach zagranicznych i dotarcia do nowych odbiorców.

Media tradycyjne kontra digital marketing. Jak skutecznie łączyć oba światy?

artykuł sponsorowany
Firmy w marketingu mają do wyboru różne kanały komunikacji, aby dotrzeć do swoich odbiorców. Media tradycyjne, takie jak telewizja, prasa czy radio, mają ugruntowaną pozycję, jednak marketing cyfrowy oferuje nowe możliwości, które pozwalają na precyzyjne targetowanie i analizę wyników.

Podobne artykuły:

Jak promować mały biznes w internecie?

artykuł sponsorowany
Prowadzenie małej firmy to, wydawać by się mogło, dość proste zadanie. Wiele osób wręcz uważa, że mała firma to małe problemy. Jest to jednak dalekie od prawdy. W większości branż konkurencja na rynku jest tak ogromna, że bez odpowiedniej promocji nie ma szans na osiągnięcie sprzedaży na satysfakcjonującym poziomie. Jakie działania marketingowe warto podjąć, by skutecznie wypromować mały biznes w Sieci?

Komfort i funkcjonalność - odkryj atuty projektów domów z dodatkowym pokojem!

artykuł sponsorowany
Dodatkowy pokój w programie użytkowym domu to rozwiązanie, które pozwala na stworzenie przestrzeni bardziej funkcjonalnej i dostosowanej do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Pokój może pełnić różne funkcje – od gabinetu, poprzez domową bibliotekę, po strefę gościnną, czy wypoczynkową.

Nauka języka angielskiego online - dlaczego warto?

artykuł sponsorowany
Nauka języka angielskiego to ważna obecnie umiejętność, która może pomóc w wielu dziedzinach życia. Na przykład, jeśli chcesz pracować w międzynarodowej firmie lub podróżować za granicę, znajomość języka angielskiego ułatwi ci życie.

Co powinieneś wiedzieć zanim otworzysz swój sklep internetowy?

Feb.net.pl
Właśnie otworzyłeś sklep internetowy na jednej z popularnych platform sklepowych. Dobrze, ale co dalej? Skąd Twoi potencjalni klienci mogą się dowiedzieć o jego istnieniu? Jakie formy promocji warto wykorzystać, aby z czasem zbudować bazę stałych klientów i osiągnąć finansowy sukces? [artykuł sponsorowany]

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

reklama



gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka 21.WIEK HISTORY
21.WIEK HISTORY
Okładka Gazeta Polska
Gazeta Polska
Okładka O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Okładka Plus Minus
Plus Minus
Okładka Press
Press
Okładka Tygodnik Solidarność
Tygodnik Solidarność
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25
stats