4.10.2021 Warsztat reportera
ONKOMOCNI. Czternaście wzruszających wywiadów o walce z rakiem
BARD
Dlaczego w klinice onkologicznej pachniało morzem i komu szpital kojarzy się z lotniskiem? Jak przeżywa chorobę trzylatek? Jak smakuje chemioterapia? Mama czy tata – kogo widzi się częściej przy łóżku chorego dziecka? Wszystkiego dowiecie się ze szczególnej książki „ONKOMOCNI – 218283* – Potęga Wspomnień”.
Jest ich czternaścioro. Są w różnym wieku, mieszkają w różnych miastach, pochodzą z różnych środowisk. Łączy ich jedno: są ONKOmocnymi, czyli osobami, które pokonały, albo pomagały pokonać innym, chorobę nowotworową. Wszyscy byli pacjentami i pracownikami kliniki onkologii dziecięcej we Wrocławiu.
Podzielili się ze światem swoimi historiami, żeby pokazać, na jakie sposoby mierzyli się ze śmiertelnie groźnym przeciwnikiem. I w jak rozmaitych, często zaskakujących kierunkach potoczyło się ich życie po powrocie do zdrowia.
- Te wspomnienia, wzruszają, motywują, inspirują, dają do myślenia, ale także bawią. Są tu też opowieści o "momentach", które pomagają przetrwać najtrudniejsze chwile - opowiada Ewelina Lis, autorka wszystkich wywiadów, składających się na tę unikalną publikację. - Michał nie pamięta szczegółów dotyczących przyjmowanej chemii, ale potrafi doskonale opisać smak barszczu z krokietami, który niespodziewanie przyniosła na kolację jedna z pielęgniarek. Robert promienieje, kiedy wspomina, jak udało mu się za pomocą plastrów posklejać kroplówki, które wykorzystywał jako hantle do ćwiczeń. Jest też opowieść o tym, w jaki sposób słynny utwór Roya Orbisona "Oh, Pretty Woman" pomaga oswajać blizny po operacjach?
Obraz, malowany piórem Eweliny Lis, uzupełniają rozmowy z lekarzami i psychologiem. Pokazują, jak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniały się warunki leczenia w placówkach onkologicznych dla dzieci. Od ciasnych klinik przy wrocławskiej ulicy Bujwida, a wcześniej Wrońskiego, z pełzającymi po ścianach robakami i odpadającymi tynkami, po Przylądek Nadziei, który powstał z inicjatywy Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" i jest obecnie najnowocześniejszym w Polsce szpitalem onkologicznym dla dzieci i największym ośrodkiem przeszczepowym w kraju.
- Liczba 218283 w tytule nie jest przypadkowa. Dokładnie z tylu znaków składają się historie bohaterów. Zebrane w całość pokazują, jak różne mogą być perspektywy - wyjaśnia Ewelina Lis. - Mam nadzieję, że książka będzie cennym przewodnikiem po emocjach, reakcjach i przemyśleniach, które pojawiają się w czasie leczenia onkologicznego, a także po jego zakończeniu.
Zebranie materiału do książki, rozmowy z bohaterami, spotkania, telefony i podróże niemal po całej Polsce trwały dwa lata. Owocem jest ponad dwustustronicowa publikacja, ilustrowana pięknymi, pełnymi emocji zdjęciami Łukasza Gawrońskiego oraz archiwalnymi fotografiami bohaterów i Fundacji.
- Jestem przekonana, że te historie będą inspiracją i motywacją dla wszystkich dzielnych, młodych ludzi, którzy dziś mierzą się z chorobą nowotworową. I dla ich rodziców. Żeby razem przeszli przez te trudne chwile i wyszli z nich silniejsi. Pełni wiary w ludzi, własne możliwości i nadziei na dobrą przyszłość - tłumaczy Anna Apel, prezes Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" i… jedna z bohaterek książki. - To również dla mnie osobiste doświadczenie. Byłam pacjentką wrocławskiej kliniki dokładnie trzydzieści lat temu. W czasie, kiedy klinika działała przy ulicy Bujwida, nikt nie myślał jeszcze o Przylądku Nadziei.
Książka „ONKOMOCNI – 218283* – Potęga Wspomnień” wydana została z okazji 30-lecia wrocławskiej Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową". Jest bezpłatna. W formie eleganckiego e-booka można ją pobrać i przeczytać za darmo pod adresem: www.naratunek.org/onkomocni-potega-wspomnien
***
Ewelina Lis jest dziennikarką Radia RAM i Radia Wrocław, przez kilka lat związana była także z „Newsweekiem”. Autorka i współautorka tekstów m.in. o tematyce medycznej. Cztery z nich: „Najbardziej wstydliwa choroba”, „Uszkodzone dusze”, „Porcelanowe aniołki” i „Zdążyć przed rakiem” zostały nagrodzone prestiżową nagrodą Kryształowe Pióro.
Ewelina Lis/fot. Grzegorz Rajter
Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" od 30 lat wspiera małych pacjentów wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, którzy przyjeżdżają do Wrocławia na leczenie z całego kraju. Klinika jest największym ośrodkiem przeszczepowym w Polsce. Lekarze i pielęgniarki leczą tu każdego roku 2000 małych pacjentów. W tej pracy pomaga im Fundacja, która finansuje kosztowne leki i rehabilitację, kupuje sprzęt medyczny oraz wspiera badania naukowe. Z inicjatywy Fundacji we Wrocławiu został wybudowany Przylądek Nadziei, najnowocześniejszy w Polsce szpital dla dzieci chorych na raka.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Wydajność WordPressa na wyciągnięcie ręki. Jak minimalizować obciążenie serwera przez optymalizację wtyczek
MB
Jakie wtyczki najbardziej obciążają serwer, jak można identyfikować i usuwać zbędne wtyczki oraz jak optymalizować pozostałe, aby poprawić wydajność strony. Poznaj praktyczne narzędzia i wskazówki do monitorowania i utrzymania optymalnej wydajności strony na WordPressie.
Naucz się pisać zgodnie z zasadami Google. SZKOLENIE [LINK]
link promocyjny
Dlaczego warto konstruować tytuły przyjazne dla wyszukiwarki? Jak poprawnie tworzyć tytuły SEO? Jak pisać artykuł przyjazny dla Google i czytelny dla internautów? Szkolenia z pozycjonowania SEO uczą jak pisać do internetu tak, aby Google chciało wyświetlać treści na wysokich pozycjach.
Psychika kluczem do sukcesu. Jak buduje się przyszłych mistrzów sportu
Sonia Stępień, oLIVE media
Psychologia sportowa odgrywa coraz większą rolę w rozwoju młodych sportowców, co w swojej debiutanckiej książce "Mistrzostwo umysłu" podkreśla Mateusz Brela, psycholog współpracujący z Kaman Sport Group. Maciej Ignatowski, prezes KSG, od lat dostrzega, jak istotne jest wsparcie psychologiczne, uzupełniające trening fizyczny. Eksperci podzielili się swoimi doświadczeniami, pokazując, jak psychologia sportowa przyczynia się do rozwoju młodych talentów.
Podobne artykuły:
Jacy dziennikarze - takie media
Małgorzata Misztal
Dziennikarstwo jest rodzajem powołania i ktoś, kto chce dobrze pełnić obowiązki wiążące się z tą profesją, nie może jej traktować jako "zwyczajnej" pracy.
Jak zdać na dziennikarstwo. Gatunki dziennikarskie
© by Dawid Federowicz & Oficyna Studencka CEZAR
Co się zdaje na wstępnym, gdzie można studiować i na czym dziennikarstwo w ogóle polega.
Prawda w mediach. Rzecz o czystości dyskursu publicznego
Wojciech Warecki, Marek Warecki
Dziennikarze niby stugłowy Sokrates mają odgrywać prawdę choć sami znajdują się w polu oddziaływania wielu sił, z których często nie do końca zdają sobie sprawę.
Cyberdziennikarstwo
Katarzyna Bocheńska
Wywiad z Leszkiem Olszańskim, dziennikarzem, redaktorem, badaczem i praktykiem internetu, autorem książki Dziennikarstwo internetowe.