4.10.2021 Warsztat reportera
ONKOMOCNI. Czternaście wzruszających wywiadów o walce z rakiem
BARD
Dlaczego w klinice onkologicznej pachniało morzem i komu szpital kojarzy się z lotniskiem? Jak przeżywa chorobę trzylatek? Jak smakuje chemioterapia? Mama czy tata – kogo widzi się częściej przy łóżku chorego dziecka? Wszystkiego dowiecie się ze szczególnej książki „ONKOMOCNI – 218283* – Potęga Wspomnień”.

Jest ich czternaścioro. Są w różnym wieku, mieszkają w różnych miastach, pochodzą z różnych środowisk. Łączy ich jedno: są ONKOmocnymi, czyli osobami, które pokonały, albo pomagały pokonać innym, chorobę nowotworową. Wszyscy byli pacjentami i pracownikami kliniki onkologii dziecięcej we Wrocławiu.
Podzielili się ze światem swoimi historiami, żeby pokazać, na jakie sposoby mierzyli się ze śmiertelnie groźnym przeciwnikiem. I w jak rozmaitych, często zaskakujących kierunkach potoczyło się ich życie po powrocie do zdrowia.
- Te wspomnienia, wzruszają, motywują, inspirują, dają do myślenia, ale także bawią. Są tu też opowieści o "momentach", które pomagają przetrwać najtrudniejsze chwile - opowiada Ewelina Lis, autorka wszystkich wywiadów, składających się na tę unikalną publikację. - Michał nie pamięta szczegółów dotyczących przyjmowanej chemii, ale potrafi doskonale opisać smak barszczu z krokietami, który niespodziewanie przyniosła na kolację jedna z pielęgniarek. Robert promienieje, kiedy wspomina, jak udało mu się za pomocą plastrów posklejać kroplówki, które wykorzystywał jako hantle do ćwiczeń. Jest też opowieść o tym, w jaki sposób słynny utwór Roya Orbisona "Oh, Pretty Woman" pomaga oswajać blizny po operacjach?
Obraz, malowany piórem Eweliny Lis, uzupełniają rozmowy z lekarzami i psychologiem. Pokazują, jak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniały się warunki leczenia w placówkach onkologicznych dla dzieci. Od ciasnych klinik przy wrocławskiej ulicy Bujwida, a wcześniej Wrońskiego, z pełzającymi po ścianach robakami i odpadającymi tynkami, po Przylądek Nadziei, który powstał z inicjatywy Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" i jest obecnie najnowocześniejszym w Polsce szpitalem onkologicznym dla dzieci i największym ośrodkiem przeszczepowym w kraju.
- Liczba 218283 w tytule nie jest przypadkowa. Dokładnie z tylu znaków składają się historie bohaterów. Zebrane w całość pokazują, jak różne mogą być perspektywy - wyjaśnia Ewelina Lis. - Mam nadzieję, że książka będzie cennym przewodnikiem po emocjach, reakcjach i przemyśleniach, które pojawiają się w czasie leczenia onkologicznego, a także po jego zakończeniu.
Zebranie materiału do książki, rozmowy z bohaterami, spotkania, telefony i podróże niemal po całej Polsce trwały dwa lata. Owocem jest ponad dwustustronicowa publikacja, ilustrowana pięknymi, pełnymi emocji zdjęciami Łukasza Gawrońskiego oraz archiwalnymi fotografiami bohaterów i Fundacji.
- Jestem przekonana, że te historie będą inspiracją i motywacją dla wszystkich dzielnych, młodych ludzi, którzy dziś mierzą się z chorobą nowotworową. I dla ich rodziców. Żeby razem przeszli przez te trudne chwile i wyszli z nich silniejsi. Pełni wiary w ludzi, własne możliwości i nadziei na dobrą przyszłość - tłumaczy Anna Apel, prezes Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" i… jedna z bohaterek książki. - To również dla mnie osobiste doświadczenie. Byłam pacjentką wrocławskiej kliniki dokładnie trzydzieści lat temu. W czasie, kiedy klinika działała przy ulicy Bujwida, nikt nie myślał jeszcze o Przylądku Nadziei.
Książka „ONKOMOCNI – 218283* – Potęga Wspomnień” wydana została z okazji 30-lecia wrocławskiej Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową". Jest bezpłatna. W formie eleganckiego e-booka można ją pobrać i przeczytać za darmo pod adresem: www.naratunek.org/onkomocni-potega-wspomnien
***
Ewelina Lis jest dziennikarką Radia RAM i Radia Wrocław, przez kilka lat związana była także z „Newsweekiem”. Autorka i współautorka tekstów m.in. o tematyce medycznej. Cztery z nich: „Najbardziej wstydliwa choroba”, „Uszkodzone dusze”, „Porcelanowe aniołki” i „Zdążyć przed rakiem” zostały nagrodzone prestiżową nagrodą Kryształowe Pióro.

Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" od 30 lat wspiera małych pacjentów wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, którzy przyjeżdżają do Wrocławia na leczenie z całego kraju. Klinika jest największym ośrodkiem przeszczepowym w Polsce. Lekarze i pielęgniarki leczą tu każdego roku 2000 małych pacjentów. W tej pracy pomaga im Fundacja, która finansuje kosztowne leki i rehabilitację, kupuje sprzęt medyczny oraz wspiera badania naukowe. Z inicjatywy Fundacji we Wrocławiu został wybudowany Przylądek Nadziei, najnowocześniejszy w Polsce szpital dla dzieci chorych na raka.
PRZERWA NA REKLAMĘ

Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG
Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.
Dlaczego feminatywy drażnią? Psychologiczne i społeczne źródła oporu
Agnieszka Kliks-Pudlik
Feminatywy, czyli żeńskie formy nazw zawodów, drażnią zwłaszcza z dwóch powodów: braku osłuchania się z nimi i światopoglądowej niezgody - wskazała filolożka Martyna Zachorska. W ocenie socjolożki dr Agaty Zygmunt-Ziemianek, wynika to z przyzwyczajeń i przekonania, że „kiedyś tego nie było”.
Przedszkolaki demaskują hipokrytów. Eksperyment Uniwersytetu SWPS
ekr/ bar/
Nawet dzieci w wieku przedszkolnym są w stanie rozpoznać hipokrytów, których oceniają gorzej od innych ludzi łamiących zasady – dowodzą badacze z Uniwersytetu SWPS. Opiekunowie powinni więc zwracać uwagę na to, czy ich działania są spójne z deklaracjami, bo dzieci są uważnymi obserwatorami moralnej integralności.
Podobne artykuły:
Słowo jest najważniejsze [LINK]
Krzysztof Piekarski
Samo skończenie studiów dziennikarskich wcale nie uprawnia do określania siebie mianem dziennikarza. Wielu doskonałych fachowców w tym zawodzie kończyło zupełnie inne studia. [Wywiad z Piotrem Kraśko pochodzi z serwisu www.dziennikarz.prv.pl]
Jacy dziennikarze - takie media
Małgorzata Misztal
Dziennikarstwo jest rodzajem powołania i ktoś, kto chce dobrze pełnić obowiązki wiążące się z tą profesją, nie może jej traktować jako "zwyczajnej" pracy.
W obcym języku łatwiej kłamać i przeklinać. Jest naukowy dowód
Ewelina Krajczyńska-Wujec
Decyzja podjęta w oparciu o dane przedstawione w wyuczonym języku obcym może być inna, niż gdybyśmy podjęli ją na podstawie danych w języku ojczystym. Język zmienia intensywność odczuwanych emocji, ale także wpływa na zdolność analizowania problemów i wybierania rozwiązań - wynika z badań dr. Rafała Mudy.
Użyteczność a popularność serwisów informacyjnych
Symetria.pl
Czy użyteczność serwisów informacyjnych i bogactwo funkcjonalności wiążą się z popularnością witryny i odwiedzalnością? Raport z badania Agencji Symetria.