menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

27.10.2021

Co nie może być znakiem towarowym?

artykuł sponsorowany

Celem znaku towarowego jest odróżnienie towarów i usług swojej firmy od innych na rynku. To czym jest znak towarowy podlega jednak pewnym restrykcjom. W związku z tym wszelkie identyczne lub podobne znaki towarowe, zwłaszcza jeśli są używane dla podobnych towarów, podlegają odpowiedzialności za naruszenie praw autorskich. Wyszukiwanie znaków towarowych może być w takich sytuacjach bardzo przydatne, aby uniknąć dubli.

Co nie może być znakiem towarowym?fot. Whitepress

Zgłoszenia znaków towarowych składane są do Urzędu Patentowego, który rozpatruje zgłoszenie i informuje polską spółkę o istniejących podstawach odmowy. Polskie Prawo Własności Przemysłowej, a także unijne przepisy o znakach towarowych są wykorzystywane do ochrony znaków towarowych w Polsce.

Jakie cechy decydują o tym co jest, a co nie jest znakiem towarowym?


Oznaczenia zarejestrowane jako znaki towarowe w Polsce muszą posiadać pewne cechy odróżniające je od istniejących. Każdy znak graficzny lub znak, który można przedstawić graficznie, może być zarejestrowany jako znak towarowy. Oto kilka przykładów znaków towarowych: słowa; projekty; ozdoby lub kombinacje kolorów; trójwymiarowy kształt towaru lub jego opakowania; melodie lub inne sygnały akustyczne.

Ochrona znaku towarowego w Polsce trwa 10 lat od daty zgłoszenia i może zostać przedłużona, na życzenie, o kolejne 10 lat.

Główne przepisy regulujące ochronę znaków towarowych w kraju to: ustawa z dnia 30 czerwca 2020 r. Prawo własności przemysłowej z późniejszymi zmianami; rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 2016 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych oraz rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat związanych z ochroną znaków towarowych, wynalazków, wzorów użytkowych itp.

Aby znak towarowy został dopuszczony do rejestracji w Polsce, wymagany jest pewien poziom wyjątkowości i odróżnialności, a właściciele firm muszą przestrzegać obowiązujących kryteriów dotyczących znaków i symboli używanych jako znaki towarowe. Ważna jest również świadomość podstaw odmowy rejestracji w przypadku zgłoszeń znaków towarowych w Polsce.

Rejestracja znaku towarowego w Polsce nie jest przyznawana znakom uznawanym za rodzajowe. Główne podstawy odmowy to, jeśli są to elementy wyłącznie rodzajowe stosowane w handlu: na przykład przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją określonego towaru, takiego jak woda butelkowana, nie mogą zarejestrować znaku słownego składającego się wyłącznie ze słowa „woda”. Tak samo jeśli chodzi o słowa, które weszły do ​​użytku codziennego i potocznego, jak słowa, które są często używane w praktyce, nie mogą być zarejestrowane. Słowa wprowadzające w błąd znaki towarowe również się nie nadają. Wszystko, co może wprowadzać konsumentów w błąd, co do charakteru lub pochodzenia towarów będzie skutkowało odmową. To samo tyczy się symbolu państwa. Znak towarowy zawierający godło, barwy lub hymn Rzeczypospolitej Polskiej nie może być zarejestrowany, nie może też zawierać znaku sił zbrojnych. Znak towarowy nie może zawierać też elementów o wyraźnym charakterze religijnym, kulturowym lub patriotycznym.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Billboardy: Świat Wielkoformatowej Ekspresji

artykuł sponsorowany
Żyjemy w świecie, gdzie każda powierzchnia może stać się medium przekazu. Olbrzymie billboardy, plakaty, banery - wszystko to kształtuje nasze społeczeństwo, wywierając wpływ na nasze zachowania, myśli, a nawet emocje.

Naucz się pisać treści zgodnie z zasadami Google. SZKOLENIE [LINK]

link promocyjny
Dlaczego warto konstruować tytuły przyjazne dla wyszukiwarki? Jak poprawnie tworzyć tytuły SEO? Jak pisać artykuł przyjazny dla Google i czytelny dla internautów? Szkolenia z pozycjonowania SEO uczą jak pisać do internetu tak, aby Google chciało wyświetlać treści na wysokich pozycjach.

Czy powinniśmy pozwalać dziecku na nudę?

kampania społeczna
Pod słowami „nudzi mi się” może się kryć wiele różnych znaczeń. Rodzic, który będzie potrafił je właściwie odszyfrować, ma w ręku doskonałe narzędzie do wspierania rozwoju dziecka. Dowiedz się, jak zrobić z nudy dobry użytek.

Na czym polega marketing automotion?

growinternational.eu
Automatyzacja prowadzanych zadań pozwala na oszczędzenie czasu i prowadzenie bardziej skoncentrowanych działań. Marketing automotion, czyli automatyzacja marketingu to nie tylko popularny ostatnio trend, ale i skuteczne delegowanie pracy podczas prowadzonej kampanii marketingowej. Pozwala też na prowadzenie bardzo szeroko zakrojonych prac w krótkim czasie. Co warto wiedzieć o tym trendzie? [artykuł sponsorowany]

Na czym polega praca notariusza?

artykuł sponsorowany
Notariusz jest jednym z zawodów, którego korzenie sięgają starożytności, i z pewnością będzie nadal potrzebny za setki lat. Stanowisko to oznacza osobę upoważnioną przez władze państwowe do poświadczania i nadawania mocy prawnej konkretnym faktom. Jak rozwijał się zawód notariusza przez wieki i jaką pomoc możemy uzyskać w kancelarii notarialnej?

Program Broviac. Dzieci chore na raka mniej czasu spędzą w szpitalu

Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową"
Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" uruchomiła "Program Broviac. Krócej w szpitalu". To unikalny w skali kraju program dla małych pacjentów, zmagających się z nowotworami. Wspólnie z partnerami, firmami Starwax, TIM SA i Argiden funduje rodzicom bezpłatne zestawy do bezpiecznej pielęgnacji wkłucia centralnego w domu. [Reporterzy.info wspierają]

SEO czy PPC - co wybrać?

Widoczni.com
Co wybrać, SEO czy PPC? To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby chcące wypromować swoje produkty czy usługi w sieci. Obie formy promocji wchodzą w skład SEM, czyli marketingu w wyszukiwarkach internetowych. Na czym polega ich działanie? Która z tych metod jest lepsza, skuteczniejsza? Czy musimy wybierać pomiędzy SEO a PPC? Czy można stosować obie formy promocji jednocześnie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. [artykuł sponsorowany]

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24