Co nie może być znakiem towarowym?
artykuł sponsorowany

Zgłoszenia znaków towarowych składane są do Urzędu Patentowego, który rozpatruje zgłoszenie i informuje polską spółkę o istniejących podstawach odmowy. Polskie Prawo Własności Przemysłowej, a także unijne przepisy o znakach towarowych są wykorzystywane do ochrony znaków towarowych w Polsce.
Jakie cechy decydują o tym co jest, a co nie jest znakiem towarowym?
Oznaczenia zarejestrowane jako znaki towarowe w Polsce muszą posiadać pewne cechy odróżniające je od istniejących. Każdy znak graficzny lub znak, który można przedstawić graficznie, może być zarejestrowany jako znak towarowy. Oto kilka przykładów znaków towarowych: słowa; projekty; ozdoby lub kombinacje kolorów; trójwymiarowy kształt towaru lub jego opakowania; melodie lub inne sygnały akustyczne.
Ochrona znaku towarowego w Polsce trwa 10 lat od daty zgłoszenia i może zostać przedłużona, na życzenie, o kolejne 10 lat.
Główne przepisy regulujące ochronę znaków towarowych w kraju to: ustawa z dnia 30 czerwca 2020 r. Prawo własności przemysłowej z późniejszymi zmianami; rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 2016 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych oraz rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat związanych z ochroną znaków towarowych, wynalazków, wzorów użytkowych itp.
Aby znak towarowy został dopuszczony do rejestracji w Polsce, wymagany jest pewien poziom wyjątkowości i odróżnialności, a właściciele firm muszą przestrzegać obowiązujących kryteriów dotyczących znaków i symboli używanych jako znaki towarowe. Ważna jest również świadomość podstaw odmowy rejestracji w przypadku zgłoszeń znaków towarowych w Polsce.
Rejestracja znaku towarowego w Polsce nie jest przyznawana znakom uznawanym za rodzajowe. Główne podstawy odmowy to, jeśli są to elementy wyłącznie rodzajowe stosowane w handlu: na przykład przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją określonego towaru, takiego jak woda butelkowana, nie mogą zarejestrować znaku słownego składającego się wyłącznie ze słowa „woda”. Tak samo jeśli chodzi o słowa, które weszły do użytku codziennego i potocznego, jak słowa, które są często używane w praktyce, nie mogą być zarejestrowane. Słowa wprowadzające w błąd znaki towarowe również się nie nadają. Wszystko, co może wprowadzać konsumentów w błąd, co do charakteru lub pochodzenia towarów będzie skutkowało odmową. To samo tyczy się symbolu państwa. Znak towarowy zawierający godło, barwy lub hymn Rzeczypospolitej Polskiej nie może być zarejestrowany, nie może też zawierać znaku sił zbrojnych. Znak towarowy nie może zawierać też elementów o wyraźnym charakterze religijnym, kulturowym lub patriotycznym.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Email Marketing w 2025 roku: Sprawdzone Strategie, Trendy i Obowiązki Prawne
artykuł sponsorowany
Mimo dynamicznych zmian technologicznych oraz rosnącej liczby kanałów komunikacji, mailing nadal gwarantuje wysoki zwrot z inwestycji i bezpośredni kontakt z odbiorcą. W 2025 roku znaczenie tego kanału jeszcze bardziej rośnie, głównie ze względu na coraz ostrzejsze regulacje prawne i oczekiwania konsumentów dotyczące prywatności.
Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych. Jak skutecznie walczyć o swoje prawa?
artykuł sponsorowany
Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych to proces, który dla wielu poszkodowanych wydaje się zawiły i pełen pułapek. Tymczasem zrozumienie przysługujących praw oraz wsparcie doświadczonej kancelarii prawnej może znacząco zwiększyć szanse na uzyskanie sprawiedliwego świadczenia. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą Ci skutecznie dochodzić roszczeń po wypadku drogowym.
Jak może wyglądać nowoczesna edukacja finansowa dla najmłodszych?
materiał partnera
Ponad 700 dzieci z Wrocławia, Gdańska, Poznania, Lublina i Rękus wyruszy na wakacje z nową wiedzą finansową. To ważne, bo - jak pokazują badania - potrzebują jej już pięciolatki, a tylko troje na czworo dzieci w tym wieku rozmawia o pieniądzach ze swoimi najbliższymi.
Podobne artykuły:
Boxy Prezentowe dla mężczyzn: Klucz do wyjątkowego podarunku
artykuł sponsorowany
Wybór idealnego prezentu dla mężczyzny może być nie lada wyzwaniem. Boxy prezentowe dla niego stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, które łączy elegancję z praktycznością. Ale jak wybrać ten idealny box, który zadowoli każdego mężczyznę? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.
Długie, kolorowe i z logo firmy – skarpetki jako element firmowej odzieży promocyjnej na eventach
artykuł sponsorowany
Współczesne firmy coraz częściej sięgają po niestandardowe gadżety promocyjne, by wyróżnić się na tle konkurencji. Jednym z takich produktów są skarpetki – długie, kolorowe, ozdobione firmowym logo. Stanowią one nie tylko praktyczny upominek, ale również skuteczne narzędzie marketingowe.
Polski komunikator GG planuje europejską ekspansję
artykuł gościnny
GG (dawniej Gadu-Gadu) zaprasza internautów i inwestorów do wspólnego tworzenia nowego rozdziału w 25-letniej już historii polskiego komunikatora. Wkrótce każdy będzie mógł zostać akcjonariuszem kultowej marki ze słoneczkiem. Rozpoczęła się prekampania spółki Fintecom S.A.
Ekomarketing - trend dla dobra planety
versus-reklama.pl
Ekologiczny nurt porwał ze sobą niemal wszystkich. Potrzeby dotyczące troski o środowisko głęboko zakorzeniły się w świadomości ludzi, którzy wspierają działania dotyczące lepszego jutra. Współczesne wpływy ekologiczne widać przede wszystkim w aranżacji wnętrz czy u producentów sprzętów oferujących rozwiązania korzystne dla otoczenia. [artykuł sponsorowany]