7.02.2022 Marketing i PR
#JedenOdeMnie. Kampania viralowa, promująca pomaganie
Klaudia Smolarska-Kulej

Blisko 20% uprawnionych wciąż nie przekazuje 1% podatku z PIT na wybrany cel charytatywny. Według danych z raportu KMPG „Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2020” osoby, które nie przekazują swojego 1% podatku
- najczęściej motywują to argumentem, że dzielenie się 1% podatku niczego nie zmieni (16% wskazań)
- przekonaniem, że przekazywane w ten sposób środki są nieefektywnie gospodarowanie (11% wskazań).
- aż 13% respondentów stwierdziło, że nie wie, że ma taką możliwość – ta tendencja się utrzymuje się od lat.
Kampania #JedenOdeMnie ma za zadanie to zmienić. Organizatorzy stawiają sobie za cel edukację osób uprawnionych do pomocy – uświadamianie im tego, jak łatwo jest zostać dobroczyńcą oraz tego, że w przypadku przekazania 1% nic ich to nie kosztuje.
– Doskonale wiemy, jak duże znaczenie ma pomoc w postaci 1% dla wszystkich organizacji pożytku publicznego – mówi Łukasz Wasiuta z Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. – Nasza Fundacja pomaga dzieciom walczącym z rakiem. W dużej mierze jesteśmy w stanie ratować ich życie dzięki temu niepozornemu 1% podatku. Dzięki tej formie finansowania w zeszłym roku z Urzędów Skarbowych z całego kraju Fundacja uzyskała na pomoc dzieciom ponad 9 milionów złotych.
Te pieniądze umożliwiają zakup nierefundowanych leków, opłacenie pacjentom terapii i rehabilitacji, a także finansowanie leczenia powikłań choroby nowotworowej. Każdego roku Fundacja ma pod opieką blisko 2 000 małych podopiecznych. Z jednej strony 1% to kropla w morzu potrzeb, z drugiej – każda przekazana przez podatnika suma ma ogromne znaczenie i realnie przekłada się na pomoc dzieciom.
Statystycznie, najczęściej swojego 1% podatku nie przekazują najmłodsi Polacy, w wieku do 24 lat. Co drugi z nich przyznał, że tego nie robi. Dlatego wciąż tak ważne jest szerzenie wiedzy o tym, że w przypadku 1% podatku pomoc nie kosztuje ANI ZŁOTÓWKI, oraz budowanie świadomości, w jaki sposób wskazać organizację pożytku publicznego. Ze względu na profil osób, które 1% przekazują najrzadziej, najskuteczniejszym kanałem komunikacji wydają się media społecznościowe.
Ufasz newsom stworzonym przez AI? [PL NAPISY] 👇

Stąd pomysł na akcję społeczną #JedenOdeMnie. To ogólnopolski projekt angażujący liczne grupy społeczne, w tym: artystów, sportowców, influencerów, a także przedsiębiorstwa. W przeprowadzonej w zeszłym roku pierwszej edycji wyzwania udział wzięli między innymi: dziennikarz Mariusz Szczygieł, siatkarz reprezentacji Polski oraz ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Łukasz Kaczmarek, kabaret Paranienormalni, czy firma Łucznik, ale udział w kampanii może wziąć absolutnie każdy!
Wystarczy:
- zrobić zdjęcie, grafikę albo filmik z napisem #JEDENODEMNIE,
- zamieścić post z grafiką w mediach społecznościowych,
- napisać, komu się pomaga i zachęcić do tego innych,
- dodać do opisu hasztag #JEDENODEMNIE, nominować do wyzwania 5 znajomych – i już!
Szczegółowe informacje o akcji na stronie www.naratunek.org/jedenodemnie.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska
KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.
Trendy i zagrożenia w reklamie online. Raport Media Quality Report 2025
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku świat reklamy cyfrowej stracił na fałszywych odsłonach około 100 miliardów dolarów. Raport opublikowany przez Integral Ad Science, pokazuje że tak zwane fraudy są coraz sprytniejsze, a kampanie coraz bardziej narażone.
Podobne artykuły:
Era m-commerce. Czas na biznes w telefonie
Bartosz Tomczyk
Rok 2020 minął w atmosferze ciągłej niepewności o stan krajowego biznesu. Obronną ręką wydają się wychodzić przedsiębiorcy, którzy przenieśli swoje usługi do internetu. Właśnie krok w stronę sieci może przesądzić o dalszych losach przedsiębiorczości jako takiej, szczególnie w kontekście wykorzystania urządzeń mobilnych.
Influencer marketing, czyli jak przekonać klientów z pokolenia Z
Kevin Pluskota
Według agencji Newspoint już dla ponad 70% odbiorców treści tworzone przez blogerów są pierwszym źródłem informacji o produktach. Za dwa lata ten rynek może być warty nawet 10 miliardów dolarów. Dlatego firmy coraz bardziej skupiają się na promowaniu swoich produktów poprzez internetowych celebrytów.
Skuteczność reklam online. Viewability Benchmark Report 3Q2017
Paweł Usakowski
Średni czas kontaktu z reklamą w polskim internecie wynosi 27,5 sekundy. Średnia widoczność reklam online to 55 proc. W porównaniu z bardziej dojrzałymi rynkami reklamy autorzy raportu z firmy Meetrics zauważają poprawę w wynikach osiąganych w Polsce, jednak aż 45 procent budżetów digital nadal wydawane jest nieefektywnie.
Sciencewashing w marketingu. Komercja w sprzeczności z nauką
Ludwika Tomala
Tak, jak mamy greenwashing - nie mające podstaw reklamowanie produktów jako ekologicznych, tak analogicznie można mówić o sciencewashingu - marketingu, który zarzeka się, że skuteczność reklamowanego produktu poparta jest badaniami naukowymi, choć to stwierdzenie dalekie od prawdy.