Jak stworzyć program lojalnościowy?
artykuł sponsorowany
Program lojalnościowy zakłada dodatkowe benefity dla klienta. Otrzymuje on nie tylko to, za co płaci, ale również punkty, które może wymieniać na nagrody, a także zniżki i bony rabatowe. Ostateczne zasady programu lojalnościowego zależą od wcześniej stworzonej strategii. Z założenia ma on budować pozytywne i trwałe relacje z klientami, wspierać ich lojalność, być promocją dla marki i oczywiście generować większe zyski. Jak się do niego dobrze przygotować?

Cel programu lojalnościowego
Dlaczego właściwie planujesz wdrożenie programu lojalnościowego? Jakich korzyści oczekujesz? W czym ma Ci on pomóc? Każda kampania marketingowa powinna mieć jasno sprecyzowany cel, dzięki czemu łatwiej będzie zaplanować konkretne działania. Zastanów się, czy zależy Ci na pozyskaniu większej liczby klientów, wzbudzeniu większego zaufania tych stałych, umocnieniu pozycji w branży czy wzroście zysków. Określ kierunek, w którym zmierzać będziesz wraz programem lojalnościowym. Od tego zależy, jaki będzie jego rodzaj, na jakie benefity postawisz i w jaki sposób zorganizujesz jego reklamę. Określony cel działań pomaga ustrukturyzować całą strategię, aby nie okazały się one ostatecznie stratą czasu. Ponadto łatwiej Ci będzie mierzyć efekty wdrożonego rozwiązania.
System punktowy i nagrody
Istnieje kilka rodzajów programu lojalnościowego dla klientów. Swoboda jego wyboru umożliwia lepsze dopasowanie go do celów strategii, jak i preferencji grupy docelowej. Firma Loyalty Starter zajmująca się tworzeniem i organizacją programów lojalnościowych oferuje bardzo dużo opcji w tym zakresie. Może być to stała zniżka dla członków lub cashback, jednak najczęściej firmy decydują się na punktowe programy lojalnościowe. Kluczowe jest, aby określić, w jakich okolicznościach i w jakiej ilości punkty będą przyznawane:
- Za każdy zakup
- Za zakup określonych produktów lub usług
- Za wydanie konkretnej kwoty
- Za polecenie firmy znajomym
- Za zapisanie się do newslettera
Oczywiście punkty klienci mogą otrzymywać za wykonanie więcej niż jednej akcji. System punktowy musi być jednak dobrze znany konsumentom, zanim jeszcze przystąpią do programu. Ponadto programy lojalnościowe opierają się na nagrodach, punkty zbierane są w konkretnym celu. Nagrody mogą być rzeczowe, ale i w postaci bonów zniżkowych. W klubach fitness dobrą motywacją będzie darmowa wejściówka, a w salonie fryzjerskim darmowe strzyżenie.
Program lojalnościowy w oparciu o aplikację mobilną
Przez długi czas potwierdzeniem przynależności do klubu członkowskiego była karta. To ją klient okazuje przy zakupach i podczas opłacania usługi, również na nią nabijane są punkty. Przypomina klasyczną kartę kredytową, jednak by skorzystać z udogodnień programu lojalnościowego, trzeba ją mieć przy sobie. Ponadto nie spełnia żadnej innej funkcji.
Współczesną alternatywą dla kart jest aplikacja mobilna. Telefon większość z nas ma zawsze przy sobie, co ułatwia korzystanie z benefitów programu. Oprócz tego aplikacja stwarza znacznie więcej możliwości rozbudowy programu lojalnościowego o nowe funkcjonalności. Klienci mogą w niej sprawdzić swój stan punktowy, zapoznać się z nagrodami, przeczytać regulamin, ale i skontaktować się z obsługą klienta. To sprzyja budowaniu trwałych relacji klient – sprzedawca, jak i pozwala na częstszy kontakt z marką.
Reklama programu lojalnościowego
Nie wystarczy stworzyć dobry program lojalnościowy, trzeba jeszcze skutecznie go zareklamować. Klienci muszą wiedzieć, że istnieje i nie powinni o nim usłyszeć w przypadkowy sposób. Od reklamy w znaczącym stopniu zależy, jak szybko pozyskasz członków i do jak szerokiego grona odbiorców dotrzesz. Na tym etapie powinieneś wzbudzić ciekawość u klientów, jak też przekonać ich, że warto być członkiem programu lojalnościowego. Do takiego przekazu reklamowego wykorzystaj swoją stronę internetową, profil w mediach społecznościowych, mailing, płatne reklamy online, ulotki i plakaty.
Pozostaje już tylko wystartować z programem. To dobry moment, aby zachęcić klientów do właściwego już działania – zapisania się do programu lojalnościowego. Kontynuuj swoje działania reklamowe w tym obszarze, aby nie stracić szansy na pozyskanie kolejnych członków.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Od doktoratu do biznesu – jak wykorzystać pracę naukową w świecie poza akademią?
artykuł sponsorowany
Uzyskanie stopnia doktora to ogromne osiągnięcie, które wymaga lat intensywnej pracy badawczej, analitycznego myślenia i wytrwałości. Jednak coraz więcej doktorantów staje dziś przed pytaniem: co dalej? Tradycyjna ścieżka akademicka nie zawsze okazuje się satysfakcjonująca, a dostępność etatów naukowych bywa ograniczona.
Jak bawić się z dzieckiem, wspierając rozwój? Psycholog podpowiada
patronat Reporterzy.info
Spontaniczna, przyjemna i dobrowolna – to cechy, które definiują zabawę. Dla dziecka jest ona naturalnym sposobem odkrywania świata, a dla rodzica może stać się okazją do budowania pozytywnej relacji oraz wsparcia w rozwoju malucha. Jak sprawić, by wspólna zabawa była zarazem radosna i edukacyjna?
Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?
artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.
Podobne artykuły:
Co to jest i jak działa Shopify Support?
artykuł sponsorowany
Shopify to ogólnoświatowa platforma e-commerce SaaS, na której można zbudować swój firmowy sklep internetowy. Nieograniczone możliwości konfigurowania sklepów Shopify sprawiają, że ich użytkownicy mogą mieć wiele pytań dotyczących prawidłowego działania oraz konfiguracji sklepów.
Styrodur w reklamach - czym jest i jak wykorzystać w kampanii reklamowej?
artykuł sponsorowany
Współczesny rynek reklamowy to miejsce, gdzie kreatywność spotyka się z innowacyjnością. Aby wyróżnić się w gąszczu reklam i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, firmy poszukują nowatorskich rozwiązań. Jednym z nich jest wykorzystanie styroduru – materiału, który zyskał popularność w branży reklamowej ze względu na swoją wszechstronność.
Wiejskie szkoły mają potencjał. Dużo większy, niż tylko oświata
artykuł partnera
Mała szkoła nie musi być miejscem jedynie generującym koszty dla gminy. Niewielkim miejscowościom może wręcz dać rozwojowy impuls. Współpraca gospodarnego samorządu ze sprawnym, doświadczonym partnerem otwiera nowe możliwości.
Architekci wiedzy. Jak Łódzka Szkoła Ćwiczeń uczy nauczycieli
Reporterzy.info wspierają
Jak przekazywać wiedzę w nietuzinkowy, interesujący sposób? Jak wykorzystać w nauczaniu nowe technologie i jak wydobyć z uczniów potencjał, który w sobie mają lecz nie zawsze zdają sobie z tego sprawę? Tych wszystkich zagadnień uczą się tym razem… nauczyciele i studenci pedagogiki.