menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

30.08.2022

Jak stworzyć program lojalnościowy?

artykuł sponsorowany

Program lojalnościowy zakłada dodatkowe benefity dla klienta. Otrzymuje on nie tylko to, za co płaci, ale również punkty, które może wymieniać na nagrody, a także zniżki i bony rabatowe. Ostateczne zasady programu lojalnościowego zależą od wcześniej stworzonej strategii. Z założenia ma on budować pozytywne i trwałe relacje z klientami, wspierać ich lojalność, być promocją dla marki i oczywiście generować większe zyski. Jak się do niego dobrze przygotować?

Jak stworzyć program lojalnościowy?fot. Pixabay/pexels.com

Cel programu lojalnościowego


Dlaczego właściwie planujesz wdrożenie programu lojalnościowego? Jakich korzyści oczekujesz? W czym ma Ci on pomóc? Każda kampania marketingowa powinna mieć jasno sprecyzowany cel, dzięki czemu łatwiej będzie zaplanować konkretne działania. Zastanów się, czy zależy Ci na pozyskaniu większej liczby klientów, wzbudzeniu większego zaufania tych stałych, umocnieniu pozycji w branży czy wzroście zysków. Określ kierunek, w którym zmierzać będziesz wraz programem lojalnościowym. Od tego zależy, jaki będzie jego rodzaj, na jakie benefity postawisz i w jaki sposób zorganizujesz jego reklamę. Określony cel działań pomaga ustrukturyzować całą strategię, aby nie okazały się one ostatecznie stratą czasu. Ponadto łatwiej Ci będzie mierzyć efekty wdrożonego rozwiązania. 

System punktowy i nagrody


Istnieje kilka rodzajów programu lojalnościowego dla klientów. Swoboda jego wyboru umożliwia lepsze dopasowanie go do celów strategii, jak i preferencji grupy docelowej. Firma Loyalty Starter zajmująca się tworzeniem i organizacją programów lojalnościowych oferuje bardzo dużo opcji w tym zakresie. Może być to stała zniżka dla członków lub cashback, jednak najczęściej firmy decydują się na punktowe programy lojalnościowe. Kluczowe jest, aby określić, w jakich okolicznościach i w jakiej ilości punkty będą przyznawane:

  • Za każdy zakup 
  • Za zakup określonych produktów lub usług
  • Za wydanie konkretnej kwoty 
  • Za polecenie firmy znajomym
  • Za zapisanie się do newslettera 

Oczywiście punkty klienci mogą otrzymywać za wykonanie więcej niż jednej akcji. System punktowy musi być jednak dobrze znany konsumentom, zanim jeszcze przystąpią do programu. Ponadto programy lojalnościowe opierają się na nagrodach, punkty zbierane są w konkretnym celu. Nagrody mogą być rzeczowe, ale i w postaci bonów zniżkowych. W klubach fitness dobrą motywacją będzie darmowa wejściówka, a w salonie fryzjerskim darmowe strzyżenie. 

Program lojalnościowy w oparciu o aplikację mobilną


Przez długi czas potwierdzeniem przynależności do klubu członkowskiego była karta. To ją klient okazuje przy zakupach i podczas opłacania usługi, również na nią nabijane są punkty. Przypomina klasyczną kartę kredytową, jednak by skorzystać z udogodnień programu lojalnościowego, trzeba ją mieć przy sobie. Ponadto nie spełnia żadnej innej funkcji. 

Współczesną alternatywą dla kart jest aplikacja mobilna. Telefon większość z nas ma zawsze przy sobie, co ułatwia korzystanie z benefitów programu. Oprócz tego aplikacja stwarza znacznie więcej możliwości rozbudowy programu lojalnościowego o nowe funkcjonalności. Klienci mogą w niej sprawdzić swój stan punktowy, zapoznać się z nagrodami, przeczytać regulamin, ale i skontaktować się z obsługą klienta. To sprzyja budowaniu trwałych relacji klient – sprzedawca, jak i pozwala na częstszy kontakt z marką. 

Reklama programu lojalnościowego


Nie wystarczy stworzyć dobry program lojalnościowy, trzeba jeszcze skutecznie go zareklamować. Klienci muszą wiedzieć, że istnieje i nie powinni o nim usłyszeć w przypadkowy sposób. Od reklamy w znaczącym stopniu zależy, jak szybko pozyskasz członków i do jak szerokiego grona odbiorców dotrzesz. Na tym etapie powinieneś wzbudzić ciekawość u klientów, jak też przekonać ich, że warto być członkiem programu lojalnościowego. Do takiego przekazu reklamowego wykorzystaj swoją stronę internetową, profil w mediach społecznościowych, mailing, płatne reklamy online, ulotki i plakaty. 

Pozostaje już tylko wystartować z programem. To dobry moment, aby zachęcić klientów do właściwego już działania – zapisania się do programu lojalnościowego. Kontynuuj swoje działania reklamowe w tym obszarze, aby nie stracić szansy na pozyskanie kolejnych członków. 


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Dlaczego dobry konferansjer to połowa sukcesu organizacji eventu?

artykuł gościnny
Organizacja interesującego eventu, który przyciągnie grono zainteresowanych gości, wcale nie jest taka prosta. Wielu organizatorów imprez masowych zachodzi w głowę co zrobić, aby ich wydarzenie było jak najbardziej atrakcyjne, interaktywne, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju i aby przyniosło zamierzony cel.

SEO PR – klucz do sukcesu w cyfrowym świecie marketingu

artykuł sponsorowany
W erze cyfrowej, gdzie granice między różnymi dziedzinami marketingu stają się coraz bardziej płynne już ponad dekadę temu pojawiła się usługa o nazwie SEO PR. Jest to strategia, która łączy zalety pozycjonowania stron internetowych (SEO) z tradycyjnymi metodami public relations (PR), tworząc potężne narzędzie w rękach marketerów.

Smycze reklamowe jako upominki firmowe – dlaczego warto?

artykuł sponsorowany
Smycze reklamowe mogą być wartościowym prezentem firmowym. Dlaczego warto zdecydować się na ich zamówienie? Przyglądamy się bliżej ich najważniejszym korzyściom!

Efektywna i tania reklama internetowa ze SPOKEO

spokeo.pl
SPOKEO to ogólnopolska baza danych, która umożliwia wieloaspektowe wyszukiwanie niezbędnych informacji o podmiotach gospodarczych działających w różnych branżach. Wystarczy uzupełnić wybrane przez siebie kryterium, aby otrzymać wiadomość zwrotną z zestawem danych umożliwiającym skontaktowanie się z danym przedsiębiorstwem. [artykuł sponsorowany]

Wprowadzenie do strategii marki

artykuł sponsorowany
Strategię marki można przygotować na każdym etapie jej istnienia. Jeśli mamy możliwość stworzyć markę i przygotować jej strategię dosłownie od zera - świetnie. Jednak nie jest to jedyna droga. Istniejącą już markę można poddać rewitalizacji, która pozwoli odświeżyć jej wizerunek.

Odpowiedzialni za przyszłość. Pierwszy taki raport o CSR i biznesie

Reporterzy.info polecają
Aż 80% wrocławskich firm uważa, że działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu są potrzebne, jednak aktywność w tym obszarze podejmuje tylko 45% z nich. Co stoi za ich motywacjami i jak ich działalność wiąże się z edukacją? Wyjaśnia to raport „Odpowiedzialni za przyszłość”.

Czy opłaca się kupić iPhone 13?

artykuł sponsorowany
Apple iPhone 13 to nowoczesny smartfon, który zadebiutował na rynku we wrześniu 2021 roku. Obecnie ten model wciąż cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników, ponieważ ma doskonałe parametry techniczne i można go kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Kiedy warto zdecydować się na jego zamówienie?

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24