menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

4.01.2023

Na czym polega praca notariusza?

artykuł sponsorowany

Notariusz jest jednym z zawodów, którego korzenie sięgają starożytności, i z pewnością będzie nadal potrzebny za setki lat. Stanowisko to oznacza osobę upoważnioną przez władze państwowe do poświadczania i nadawania mocy prawnej konkretnym faktom. Jak rozwijał się zawód notariusza przez wieki i jaką pomoc możemy uzyskać w kancelarii notarialnej?

Na czym polega praca notariusza?fot. jarmoluk/Pixabay Licence/Pixabay.com

Antyczne początki


Osoby pełniące funkcję podobną jak współcześni notariusze działały już w starożytnym Egipcie, Mezopotamii i Grecji. W starożytnym Rzymie nastąpił moment, w którym wszelkie ustne akty prawne utraciły ważność, a ich uprawomocnienie następowało dopiero dzięki prawidłowemu spisaniu.

Notariusze przez wieki byli osobami zaufania publicznego, dlatego w średniowieczu często wywodzili się ze stanu duchownego. Staropolski wyraz rejent oznaczał właśnie notariusza, a dopiero w XIX wieku stanowisko to zaczęło wyglądać podobnie, jak współcześnie - notariusz stał się prawnikiem wyłączonym ze struktur organów państwowych, pełniącym rolę bezstronnego doradcy prawnego.

Kancelaria notarialna - funkcjonowanie


Kancelaria notarialna to miejsce pracy jednego lub wielu notariuszy, która jak gabinet lekarski jest głównym miejscem wykonywania zawodu. To tutaj przychodzimy, aby skorzystać z usług notarialnych. Choć w Polsce nie ma prawa zakazującego użycia nazwy "kancelaria notarialna" przez osobę lub osoby bez wykształcenia prawniczego, Sąd Najwyższy uznaje takie działanie za mylące i niedopuszczalne.

W kancelarii notarialnej znajdziemy bezstronne porady prawne, możliwość poświadczania autentyczności umów i innych dokumentów oraz wszystkie inne usługi prawne, do których uprawomocniony jest notariusz. Tutaj również możemy złożyć na przechowanie dokumenty, papiery wartościowe, dane na nośnikach elektronicznych czy pieniądze.

Z czym zwracamy się do notariusza?


Notariusz zajmuje się doradztwem prawnym i jest gwarantem pewności prawa i bezkonfliktowości. Do jego zadań należy sporządzanie aktów poświadczania dziedziczenia, spisywanie protokołów, poświadczanie ważności dokumentów czy sporządzanie wypisów i odpisów dokumentów.

Do notariusza możemy również zwrócić się o pomoc w podejmowaniu czynności związanych z zarządem sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Osoba wykonująca ten zawód jest zobowiązana czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów wszystkich zainteresowanych stron.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Unikalne sposoby na promocje firmy. O czym warto pomyśleć?

artykuł sponsorowany
Oryginalność w sferze reklamy daje większe szanse na to, że klienci nas zapamiętają. Dobrze o tym pamiętać przy planowaniu kampanii promocyjnej i wyborze nośników reklamy. Firmy stawiające na nietypowe metody promocji mają spore pole do popisu. Przedstawiamy zestawienie kilku gadżetów, które warto włączyć do kampanii opartej na oryginalności i unikatowości.

Python - jak nauczyć się w nim programować?

artykuł sponsorowany
Python jest obecnie jednym z najpopularniejszych języków programowania, tym samym jest również jednym z najbardziej uniwersalnych i intuicyjnych języków. Można napisać w nim dosłownie wszystko - od prostego kodu, przez samodzielną aplikację po gigantyczną stronę Internetową. Dlaczego warto się go uczyć i jak zacząć?

Flagi reklamowe, czyli idealne uzupełnienie stoiska targowego

grupaluxpol.pl
Targi branżowe są znakomitą okazją do tego, aby wypromować swoją firmę w bardzo szerokim gronie potencjalnych klientów czy kontrahentów biznesowych. Choć od wielu lat wieszczy się koniec tego typu eventów, to nic takiego nie następuje. Mało tego: targi branżowe zyskują na popularności, stanowiąc świetne wsparcie dla działań marketingowych prowadzonych online i offline. [artykuł sponsorowany]

Pozycjonowanie strony internetowej – terminy, które warto znać

artykuł sponsorowany
Poniżej przestawiamy wyjaśnienie terminów, które dotyczą tematyki pozycjonowania stron internetowych i które warto zrozumieć, jeśli jest się zainteresowanym podjęciem współpracy z agencją SEO/SEM.

Zakładasz odzieżowy sklep online? Sprawdź, od czego zacząć

weldoro.com
Branża e-commerce ma bardzo dobre perspektywy na przyszłość. 54% internautów kupuje produkty w sklepach internetowych. Z roku na rok klientów online przybywa. Rośnie też liczba miejsc, w których mogą dokonać zakupów. Jeżeli marzy Ci się prowadzenie odzieżowego sklepu internetowego, mamy dla Ciebie krótki poradnik. [artykuł sponsorowany]

Na czym polega pozycjonowanie stron? 3 rzeczy, które warto wiedzieć

dolp.pl
Pozycjonowanie stron jest kluczowym procesem, mającym na celu doprowadzić do wysokiej widoczności marki w internecie. Organiczne wejścia na stronę to tylko fragment ruchu w witrynie internetowej. Znacznie ważniejsze są wyniki wyszukiwania. Z Google.pl korzysta miesięcznie 20 mln Internautów, wśród których przynajmniej część to potencjalni klienci. O czym powinieneś wiedzieć, rozważając skorzystanie z usługi pozycjonowania? [Materiał zewnętrzny]

Sprawdź, jak oszczędnie podróżować po Polsce

kuplio.pl
Podróżowanie to jedna z najlepszych rzeczy, jakie robić możemy w wolnym czasie. Polska to piękny kraj, w którym jest naprawdę wiele do zobaczenia. Co więcej, możemy zwiedzić ją naprawdę tanim kosztem. Jak zaoszczędzić podczas krajowych podróży? [artykuł sponsorowany]

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23