menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

4.01.2023

Na czym polega praca notariusza?

artykuł sponsorowany

Notariusz jest jednym z zawodów, którego korzenie sięgają starożytności, i z pewnością będzie nadal potrzebny za setki lat. Stanowisko to oznacza osobę upoważnioną przez władze państwowe do poświadczania i nadawania mocy prawnej konkretnym faktom. Jak rozwijał się zawód notariusza przez wieki i jaką pomoc możemy uzyskać w kancelarii notarialnej?

Na czym polega praca notariusza?fot. jarmoluk/Pixabay Licence/Pixabay.com

Antyczne początki


Osoby pełniące funkcję podobną jak współcześni notariusze działały już w starożytnym Egipcie, Mezopotamii i Grecji. W starożytnym Rzymie nastąpił moment, w którym wszelkie ustne akty prawne utraciły ważność, a ich uprawomocnienie następowało dopiero dzięki prawidłowemu spisaniu.

Notariusze przez wieki byli osobami zaufania publicznego, dlatego w średniowieczu często wywodzili się ze stanu duchownego. Staropolski wyraz rejent oznaczał właśnie notariusza, a dopiero w XIX wieku stanowisko to zaczęło wyglądać podobnie, jak współcześnie - notariusz stał się prawnikiem wyłączonym ze struktur organów państwowych, pełniącym rolę bezstronnego doradcy prawnego.

Kancelaria notarialna - funkcjonowanie


Kancelaria notarialna to miejsce pracy jednego lub wielu notariuszy, która jak gabinet lekarski jest głównym miejscem wykonywania zawodu. To tutaj przychodzimy, aby skorzystać z usług notarialnych. Choć w Polsce nie ma prawa zakazującego użycia nazwy "kancelaria notarialna" przez osobę lub osoby bez wykształcenia prawniczego, Sąd Najwyższy uznaje takie działanie za mylące i niedopuszczalne.

W kancelarii notarialnej znajdziemy bezstronne porady prawne, możliwość poświadczania autentyczności umów i innych dokumentów oraz wszystkie inne usługi prawne, do których uprawomocniony jest notariusz. Tutaj również możemy złożyć na przechowanie dokumenty, papiery wartościowe, dane na nośnikach elektronicznych czy pieniądze.

Z czym zwracamy się do notariusza?


Notariusz zajmuje się doradztwem prawnym i jest gwarantem pewności prawa i bezkonfliktowości. Do jego zadań należy sporządzanie aktów poświadczania dziedziczenia, spisywanie protokołów, poświadczanie ważności dokumentów czy sporządzanie wypisów i odpisów dokumentów.

Do notariusza możemy również zwrócić się o pomoc w podejmowaniu czynności związanych z zarządem sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Osoba wykonująca ten zawód jest zobowiązana czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów wszystkich zainteresowanych stron.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Prezent świąteczny a budowanie wizerunku i relacji z klientem

artykuł sponsorowany
Święta to magiczny czas, w którym radośnie biesiadujemy i obdarowujemy się prezentami. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu pozytywnych relacji z ważnym klientem i chcesz kreować pozytywny wizerunek swojej firmy, postaw na eleganckie upominki świąteczne, które wniosą wiele dobrego w codzienną współpracę z kontrahentami i partnerami biznesowymi. Co najlepiej podarować zaufanym klientom i gdzie znaleźć oryginalne prezenty?

Jak sprawdzić historię serwisową samochodu przed zakupem?

artykuł sponsorowany
Czy zakup samochodu używanego jest bezpieczny? Czy można polegać na informacjach pochodzących od sprzedającego? Czy stan techniczny takiego auta rzeczywiście zgadza się z opisem prezentowanym w ofercie sprzedaży?

Formularze PIT i nowe wzory. Sprawdź, które druki się zmieniają [LINK]

Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową"
Poradnik Podatnika 2021. PIT-36, PIT-37, PIT/B, PIT/D, PIT/IP, PIT/O, PIT/Z, PIT/WZ – między innymi te rodzaje dokumentów dotyczących zeznań podatkowych od 1 stycznia 2021 roku powinny być rozliczane na nowych formularzach. Wprowadzone modyfikacje mają dostosować druki do zmian w prawie. Z tego tekstu dowiesz się, jak nie zgubić się w gąszczu aktualizacji i gdzie znaleźć obowiązujące wzory.

Dlaczego warto informować klientów o stanie przesyłki?

inPost
Niektórzy z Twoich klientów dokonają zamówienia i nie zastanowią się nad jego przebiegiem, dopóki nie otrzymają przesyłki. Jednak wiele osób chce dokładnie wiedzieć, gdzie aktualnie znajduje się ich paczka. Wiele badań pokazuje, że przytłaczająca większość kupujących ocenia śledzenie zamówień jako ważną część wpływającą na poziom ich satysfakcji z zakupów w sklepie internetowym. [artykuł sponsorowany]

Pierwsze w Polsce szkoły, które idą do uczniów z Ukrainy

Reporterzy.info wspierają
Setka dzieci z Ukrainy, które razem z mamami uciekły przed wojną do Wrocławia, będzie mogła uczyć się w przygotowanych dla nich klasach. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty podpisała z wrocławskim Urzędem Miasta porozumienie w sprawie prowadzenia oddziałów przygotowawczych dla ukraińskich uczniów. Oficjalnie ruszą 1 lipca.

Jak zadbać o delikatny kubek reklamowy z urokiem?

artykuł sponsorowany
Kubki z własnym nadrukiem są jednym z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych narzędzi do budowania pozytywnego wizerunku danej marki. Jednak, aby uzyskać właściwy efekt naszych starań marketingowych, spersonalizowane kubki reklamowe powinny być odpowiednio wyselekcjonowane, wykorzystane i pielęgnowane.

Odzwierciedlaj swoją markę w każdym gadżecie reklamowym - oto jak to zrobić

artykuł sponsorowany
Gadżety reklamowe są doskonałym sposobem na wykonanie czarującego gestu, rozpoczęcia niezobowiązującej rozmowy biznesowej, a także zakomunikowanie wdzięczności za wiele lat wspólnej pracy. Jednak niewiele przedsiębiorstw wykorzystuje gadżety premium w formie personifikacji i ożywienia najważniejszych atutów oraz potencjału własnej marki.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24