menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMA Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

4.01.2023

Na czym polega praca notariusza?

artykuł sponsorowany

Notariusz jest jednym z zawodów, którego korzenie sięgają starożytności, i z pewnością będzie nadal potrzebny za setki lat. Stanowisko to oznacza osobę upoważnioną przez władze państwowe do poświadczania i nadawania mocy prawnej konkretnym faktom. Jak rozwijał się zawód notariusza przez wieki i jaką pomoc możemy uzyskać w kancelarii notarialnej?

Na czym polega praca notariusza?fot. jarmoluk/Pixabay Licence/Pixabay.com

Antyczne początki


Osoby pełniące funkcję podobną jak współcześni notariusze działały już w starożytnym Egipcie, Mezopotamii i Grecji. W starożytnym Rzymie nastąpił moment, w którym wszelkie ustne akty prawne utraciły ważność, a ich uprawomocnienie następowało dopiero dzięki prawidłowemu spisaniu.

Notariusze przez wieki byli osobami zaufania publicznego, dlatego w średniowieczu często wywodzili się ze stanu duchownego. Staropolski wyraz rejent oznaczał właśnie notariusza, a dopiero w XIX wieku stanowisko to zaczęło wyglądać podobnie, jak współcześnie - notariusz stał się prawnikiem wyłączonym ze struktur organów państwowych, pełniącym rolę bezstronnego doradcy prawnego.

Kancelaria notarialna - funkcjonowanie


Kancelaria notarialna to miejsce pracy jednego lub wielu notariuszy, która jak gabinet lekarski jest głównym miejscem wykonywania zawodu. To tutaj przychodzimy, aby skorzystać z usług notarialnych. Choć w Polsce nie ma prawa zakazującego użycia nazwy "kancelaria notarialna" przez osobę lub osoby bez wykształcenia prawniczego, Sąd Najwyższy uznaje takie działanie za mylące i niedopuszczalne.

W kancelarii notarialnej znajdziemy bezstronne porady prawne, możliwość poświadczania autentyczności umów i innych dokumentów oraz wszystkie inne usługi prawne, do których uprawomocniony jest notariusz. Tutaj również możemy złożyć na przechowanie dokumenty, papiery wartościowe, dane na nośnikach elektronicznych czy pieniądze.

Z czym zwracamy się do notariusza?


Notariusz zajmuje się doradztwem prawnym i jest gwarantem pewności prawa i bezkonfliktowości. Do jego zadań należy sporządzanie aktów poświadczania dziedziczenia, spisywanie protokołów, poświadczanie ważności dokumentów czy sporządzanie wypisów i odpisów dokumentów.

Do notariusza możemy również zwrócić się o pomoc w podejmowaniu czynności związanych z zarządem sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Osoba wykonująca ten zawód jest zobowiązana czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów wszystkich zainteresowanych stron.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

7 oryginalnych gadżetów firmowych, których nie mają inni

artykuł sponsorowany
Oferta firm poligraficznych jest bardzo obszerna, klienci coraz bardziej wymagający a gratisy – albo nudne i powtarzalne, albo absurdalnie wymyślne. Co kupić, aby ucieszyć i zaskoczyć klienta, ale jednocześni podarować mu gadżet funkcjonalny, którego nie schowa od razu do szuflady?

FunkyMedia agencja marketingu internetowego

artykuł sponsorowany
W świecie, gdzie relacje z klientami stanowią klucz do rozwoju, FunkyMedia wyróżnia się jako rzetelny partner, gotowy nie tylko dostarczyć usługi, ale także aktywnie współpracować na każdym etapie, bazując na indywidualnym podejściu i spersonalizowanych rozwiązaniach.

Poradnik młodego humanisty. Jak studiować i nie zwariować?

POLECAMY
E-book opracowany przez specjalistów z portalu historycznego Histmag.org to lektura obowiązkowa dla przyszłych i obecnych studentów kierunków humanistycznych. Znajdziecie w nim mnóstwo cennej wiedzy praktycznej i podpowiedzi, jak sprawnie poruszać się w nowym, studenckim świecie.

Facebook i komunikacja w Social Media. Szkolenia na wynos [LINK]

REKLAMA Dwornik.pl
Zasady dobrej komunikacji, czyli jak zdobyć, zaangażować i utrzymać wartościowych fanów w mediach społecznościowych • Czym jest facebookowy algorytm • Jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych • Jak wybrać narzędzia wspomagające działania w mediach społecznościowych. Zamów szkolenie na wynos. Z dostawą do twojej firmy.

Komfort i funkcjonalność - odkryj atuty projektów domów z dodatkowym pokojem!

artykuł sponsorowany
Dodatkowy pokój w programie użytkowym domu to rozwiązanie, które pozwala na stworzenie przestrzeni bardziej funkcjonalnej i dostosowanej do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Pokój może pełnić różne funkcje – od gabinetu, poprzez domową bibliotekę, po strefę gościnną, czy wypoczynkową.

Ultrawydajne dyski zewnętrzne – poznaj model Samsung T9

artykuł sponsorowany
Sięgnij po Samsung T9, dysk zewnętrzny dostępny w kilku wariantach pamięciowych. Każdy z nich oferuje bardzo wysoką wydajność. Jest to nośnik kompatybilny z wieloma urządzeniami i sprawdzi się w wielu sytuacjach.

Dlaczego warto skorzystać z usługi profesjonalnych nagrań lektorskich?

Powitania.pl
Firma Powitania.pl oferuje dla swoich klientów całkowicie nowatorską usługę, która jest odpowiedzią na potrzeby sporej grupy osób. Współczesne działania w internecie, tworzenie własnych stron internetowych i produktów takich jak podcasty, audiobooki, potrzebują wsparcia w postaci profesjonalnych nagrań. Oferujemy możliwość wynajmu studia zaopatrzonego w najlepszy sprzęt do produkcji nagrań, jak też możliwość przygotowania nagrań lektorskich. [artykuł sponsorowany]

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24