Jaką kartę pamięci wybrać do aparatu?
scentre.pl
Każdy aparat fotograficzny należy wyposażyć w kartę pamięci. To niezbędne do przechowywania zdjęć i filmów, tworzonych przy pomocy sprzętu. Pojemność nie jest jedynym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, wybierając kartę pamięci do aparatu. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, kupując to akcesorium? Jakie rodzaje kart pamięci są dostępne na rynku? O tym przeczytacie w naszym artykule!

Rodzaje kart pamięci – jakie modele można znaleźć na rynku?
Wybór kart pamięci jest bardzo duży. Jednak nie wszystkie będą kompatybilne z każdym rodzajem urządzenia. Jakie karty pamięci można znaleźć w sklepach?
- SD
Najbardziej znany rodzaj kart pamięci to karty SD (Secure Digital). Ich wymiary zwykle wynoszą 24 x 32 x 2.1 mm, a pojemność nie przekracza 2 GB. - SDHC
SDHC (Secure Digital High Capacity) to pamięć flash, której minimalna pojemność wynosi 4 GB. Dzięki temu, że ten rodzaj kart dysponuje większą pojemnością niż modele SD, daje większe możliwości w zakresie zapisu danych. Z powodzeniem można użyć tego typu kart w przypadku rejestracji wideo w rozdzielczości Full HD. - Micro SD
Micro SD to rodzaj karty SD, tyle, że w zdecydowanie mniejszym formacie. Jej wymiary to 11 x 15 x 1 mm, a maksymalna pojemność, jest znacznie większa w porównaniu z kartami SD i wynosi do 32 GB. Micro SD są najczęściej wykorzystywane w telefonach. - Micro SDHC
Mechanizm działania kart micro SDHC jest taki sam, jak w przypadku kart micro SD. Jednak różnica wynika z kompatybilności z konkretnymi urządzeniami – micro SDHC doskonale współpracują z aparatami fotograficznymi, ale tylko tymi o specyfikacji zgodnej z SD 2.0. - SDXC
SDXC to pamięć flash, której pojemność może wynosić od 32 GB do 2 TB. Tego typu karty pamięci, będą idealnym wyborem do urządzeń, służących do nagrywania wideo w rozdzielczości 4K. - CF
Karty CF (Compact Flash), to bez wątpienia najdłużej działający format kart pamięci (są dostępne na rynku od 1994 roku). Z powodzeniem można ich używać w cyfrowych modelach aparatów fotograficznych.
Kupno karty pamięci – na jakie cechy należy zwrócić uwagę?
Wybierając kartę pamięci do aparatu, (duży wybór można znaleźć np. w tym sklepie: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=karty_pamieci), należy sprawdzić, które modele tego nośnika, będą kompatybilne z posiadanym urządzeniem. To bardzo ważne, bo dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego wydatku, a jednocześnie mieć pewność, że zakupiona karta będzie współpracować z aparatem.
Oprócz tego, należy zwrócić uwagę na dwie cechy: pojemność i szybkość zapisu i odczytu danych. Dlaczego to takie ważne? Wybór pojemności karty najlepiej uzależnić od ilości danych, które będą na niej zapisywane. Im większa pojemność, tym więcej zdjęć i filmów, pomieści karta. Podobnie jest z szybkością. Do zapisu zdjęć wykonanych za pomocą lustrzanki, będzie potrzebna szybsza karta od tej, używanej w smartfonie. Wszystko po to, by cały proces przebiegał sprawnie. Jeśli prędkość zapisu i odczytu danych będzie zbyt mała, może dojść do sytuacji, że zrobione przez użytkownika fotografie, nie zdążą się zapisać na karcie.
Szybka karta SD przyda się osobom, które często wykonują zdjęcia seryjne w formacie RAW. To także ważny parametr dla filmowców. Często, by zapis wideo przebiegał płynnie, na sprzęcie jest podawana wymagana, minimalna prędkość, jaka powinna posiadać karta.
Karty pamięci – termin ważności
Sięgając po popularne w przypadku aparatów karty flash, należy pamiętać o tym, że ich żywotność jest ograniczona. Przy każdym nośniku można znaleźć informację na temat tego, ile cykli zapisu jest w stanie wytrzymać konkretny model. Po wyczerpaniu limitu, nośnik najprawdopodobniej nie przestanie działać, ale ryzyko utraty znajdujących się na nim danych, zdecydowanie wzrośnie. Zwiększy się również prawdopodobieństwo braku możliwości zapisania danych na karcie. W związku z tym, najlepiej używać kart znanych i sprawdzonych marek. W ich przypadku, limit cykli po których karta zacznie się starzeć jest w granicach 10-20 tysięcy. To na tyle dużo, że przeciętny użytkownik, prawdopodobnie nie doczeka nawet tego momentu. Inaczej jest w przypadku kart nieznanych producentów. W takiej sytuacji, należy liczyć się z tym, że karta może przestać działać w każdym momencie.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Od doktoratu do biznesu – jak wykorzystać pracę naukową w świecie poza akademią?
artykuł sponsorowany
Uzyskanie stopnia doktora to ogromne osiągnięcie, które wymaga lat intensywnej pracy badawczej, analitycznego myślenia i wytrwałości. Jednak coraz więcej doktorantów staje dziś przed pytaniem: co dalej? Tradycyjna ścieżka akademicka nie zawsze okazuje się satysfakcjonująca, a dostępność etatów naukowych bywa ograniczona.
Jak bawić się z dzieckiem, wspierając rozwój? Psycholog podpowiada
patronat Reporterzy.info
Spontaniczna, przyjemna i dobrowolna – to cechy, które definiują zabawę. Dla dziecka jest ona naturalnym sposobem odkrywania świata, a dla rodzica może stać się okazją do budowania pozytywnej relacji oraz wsparcia w rozwoju malucha. Jak sprawić, by wspólna zabawa była zarazem radosna i edukacyjna?
Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?
artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.
Podobne artykuły:
Na czym polegają Kampanie GDN?
materiał zewnętrzny
GDN to Google Display Network, czyli globalna sieć reklamowa Google. Kampanie przeprowadzane w jej ramach pozwalają na bardzo szerokie docieranie z przekazem reklamowym do odbiorców, za pomocą reklam graficznych - m.in. na stronach www, w usłudze Gmail czy filmach w serwisie YouTube. GDN efektywnie łączy w sobie generowanie milionowych zasięgów globalnych z precyzyjnym targetowaniem.
Brandglow. Twoja marka w profesjonalnych rękach!
artykuł sponsorowany
Marka to nie tylko nazwa, logo i produkty, które znajdują się w jej ofercie. To sprawnie funkcjonujący, złożony organizm, który posiada własną misję, cele, charakter i historię. To podmiot, który potrafi trwale zapisać się w świadomości odbiorców, przekazać im to, co ma do powiedzenia oraz udowodnić, że to właśnie jego oferta jest najbardziej godna uwagi i zaufania.
Jak przekonać dziecko do wizyty u psychologa
kampania społeczna
Choroby i zaburzenia psychiczne kojarzą się nam z takimi objawami jak mówienie do siebie czy słyszenie głosów. Myśląc o wizycie u psychologa boimy się więc, że w oczach innych ludzi – albo, co gorsza, w swoich własnych – staniemy się kimś gorszym, zaburzonym, nie w pełni wartościowym. Specjalistka radzi, jak się tych obaw pozbyć.
Mediaplan w erze cyfrowej: Jak dostosować strategię medialną do nowych wyzwań?
artykuł sponsorowany
Cyfryzacja znacząco wpłynęła na to, jak firmy planują swoje działania reklamowe. Sposób, w jaki odbiorcy konsumują treści, nieustannie ewoluuje. Przedsiębiorstwa muszą więc modyfikować strategie, aby efektywnie wykorzystywać zarówno tradycyjne kanały, jak i platformy internetowe.