menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Vobis

13.02.2023 Marketing i PR

SEO, content marketing i influencerzy. Trendy na 2023

Pamela Tomicka

Wzrost znaczenia machine learningu i sztucznej inteligencji, jeszcze większa personalizacja treści i tworzenie dobrego jakościowo contentu czy dalszy rozwój podcastów i jeszcze więcej live streamingu oraz shortsów. Tak w wielkim skrócie rysuje się rok 2023 w branży marketingu internetowego.

SEO, content marketing i influencerzy. Trendy na 2023fot. Mikael Blomkvist/CC0/Pexels

Jaki był mijający rok 2022 i jakie wyzwania czekają na specjalistów content marketingu, SEO i influencer marketingu, a także jakie jeszcze trendy zyskają ich zdaniem na znaczeniu w 2023 roku - komentują przedstawiciele międzynarodowej platformy WhitePress, automatyzującej publikację artykułów, tworzenie treści i współpracę z influencerami.

Rok 2022 w SEO – AI i machine learning


Sztuczna inteligencja analizuje dane w tempie, któremu nie dorówna żaden człowiek. Dlatego też kwestie związane z AI zaczynają z roku na rok coraz bardziej dominować w strategiach SEO. A rok 2022 tylko to potwierdził. Według Tomasza Bieguna, head of content marketing & SEO w WhitePress, ostatnie 12 miesięcy w tej branży minęło pod hasłem - machine learningu oraz AI, w tym jego wpływu na działania specjalistów SEO oraz content managerów.

REKLAMA

Z kolei Dominik Fajferek, SEO specialist w WhitePress, zwraca uwagę na kwestię Helpful Content Update, czyli aktualizację Google z sierpnia 2022 roku, która z założenia ma walczyć z automatycznie generowanymi treściami.

Rok 2023 w SEO – trendy i wyzwania


Tak jak zmienia się otaczająca nas rzeczywistość, tak i zmieniają się kierunki, a także wyzwania w pozycjonowaniu stron. Niewątpliwie nadal istotnym elementem w SEO będzie sztuczna inteligencja, a ten rok przyniesie nam jeszcze szybszy postęp w tym zakresie. Według specjalistów trudność sprawić może też większa liczba aktualizacji algorytmu Google w skali roku. Problemem okazać się też mogą popandemiczne spadki ruchu w wielu branżach, a co za tym idzie i w Internecie. Co więcej, branża będzie musiała przygotować się na poświęcenie większej ilości czasu na analizę danych o zachowaniu konsumentów w aspekcie SEO oraz czynników behawioralnych.

- Trendy w SEO, które będą zyskiwać na znaczeniu w 2023 roku to przede wszystkim wzrost znaczenia machine learning oraz AI w SEO oraz marketingu. Ten rok zdecydowanie przyniesie jeszcze szybszy rozwój sztucznej inteligencji, co sprawia, że będzie ona coraz częściej wykorzystywana zarówno w działaniach SEO, jak i szeroko rozumianego marketingu internetowego - komentuje Tomasz Biegun. - Co więcej, dane behawioralne staną się ważniejsze niż kiedykolwiek, właściwie już są. Na przestrzeni ostatnich lat widzimy, jak duże znaczenie dla wyników SERP mają zachowania użytkowników. Stąd można przypuszczać, że w 2023 r. to właśnie czynniki behawioralne będą kluczowe, a tym samym na znaczeniu mogą nieco stracić czynniki techniczne SEO.

GPT-4 (Generative Pre-trained Transforme) od OpenAI, a także marketplace SEO, metaverse SEO i web3 będą równie istotne w 2023 roku.

- Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI potwierdził doniesienia o uruchomieniu wspominanego wcześniej modelu GPT-4, który według założeń ma być mniejszy, ale będzie działać lepiej. Na tę premierę wielu specjalistów niewątpliwie będzie czekać z niecierpliwością - dodaje Dominik Fajferek. - Z kolei określenie „metaverse SEO” brzmi dość egzotycznie, ponieważ trudno nam sobie wyobrazić na ten moment, jak może wyglądać świat metaverse, a co dopiero jak będą funkcjonować w nim wyszukiwarki.

Wygląda na to, że w przyszłym roku specjaliści będą walczyć również z indeksacją serwisów. W tym wyzwaniu dużą rolę odegrają portale tworzone na bardzo popularnych frameworkach javascript oraz masowo generowana treść przez AI. Google i inne wyszukiwarki muszą sobie poradzić z niezwykle dynamicznymi środowiskami, które trzeba zrozumieć i zaindeksować.

Rok 2022 w branży content marketingowej


Content marketing to obecnie jedna z popularniejszych strategii marketingowych wykorzystywanych przez marketerów, która pozwala firmom zaistnieć w przestrzeni online. Ale, żeby tak się stało, trzeba tworzyć treści wartościowe, które odbiorca będzie chciał czytać, oglądać czy też słuchać. I choć content, zdaniem wielu „is still a king”, to z roku na roku trendy w tym obszarze się zmieniają. Zatem, jak marketing treści rysował się na marketingowym krajobrazie w 2022 roku i co czeka specjalistów w najbliższych latach?

REKLAMA

- Rok 2022 w branży content marketingowej niewątpliwie upłynął pod znakiem personalizacji i sztucznej inteligencji. Markom zależało na zapewnieniu swoim odbiorcom zindywidualizowanego doświadczenia - mówi Joanna Godzic, content premium manager w Whitepress. - Mogliśmy również zaobserwować bardzo szybki rozwój narzędzi do tworzenia treści za pomocą AI.

W 2022 roku kluczowe było szukanie nowych form przekazu, ponieważ te stosowane dotychczas mogły zostać nieco ograniczone przez otaczającą rzeczywistość.

- O ile w 2020 i 2021 roku takim wyzwaniem była pandemia, o tyle w 2022 stała się nim wojna – i nagle okazało się, że część przekazu medialnego zaczęła być niestosowna ze względu na sytuację w Ukrainie. Te wydarzenia pokazały, jak ważne dla przeciętnego konsumenta są wartości, jakimi kierują się marki - komentuje Anna Jaroszewska, head of content marketing w WhitePress. - Nacisk na wyjście dużych brandów z Rosji czy bojkot tych, które tego nie zrobiły pokazują, że dla odbiorców liczy się nie tylko cena i jakość, ale też etyka firm.

Co przyniesie 2023 w branży CM?


Według raportu WhitePress, przeprowadzonego w 2022 roku, już 6 na 10 specjalistów przyznało, że korzysta z rozwiązań AI do tworzenia contentu i wszystko wskazuje na to, że trend ten w kolejnym roku będzie się umacniał.

- Wypuszczony na rynek model GTP-3 text-davinci 003 przez OpenAI w pierwszym odbiorze zrobił fenomenalne wrażenie na użytkownikach. Na tej podstawie możemy sądzić, że wszystkie narzędzia, które będą korzystać z tej technologii, mogą znacząco przyspieszyć tempo generowania contentu o jeszcze lepszej jakości niż ta, którą do tej pory obserwowaliśmy - komentuje Joanna Godzic. - Po drugie AI do generowania treści będzie wykorzystywane na szeroką skalę. Jak wiemy, sztuczna inteligencja jest w stanie tworzyć content tylko na podstawie zebranych danych. W związku z tym dla Google taka treść nie będzie wnosić nic nowego. Dlatego prawdopodobnie w najbliższych latach będzie się rozwijać kierunek, w którym to treści stworzone przez AI będą doszlifowywane przez copywritera z doświadczeniem w danej tematyce.

- Rozwój usług w tym zakresie jest tak duży, że wspomnę tylko o naszym rodzimym rynku: m.in. Content Planner, a potem Content Writer od Senuto, pokazują, jak silny jest to trend i potrzeba - dodaje Anna Jaroszewska. - Czy to oznacza, że AI zastąpi copywriterów? Uważam, że raczej nie, ale będzie się od nich wymagać pewnej zmiany sposobu pracy.

Wyzwania w obszarze content marketingu na rok 2023


Content marketing stoi przed różnymi wyzwaniami, w związku z tym wybraliśmy te, które będą najistotniejsze w tym roku i do których warto się odpowiednio przygotować.

REKLAMA

- Przede wszystkim jednymi z większych trudności, przed którymi postawiona jest branża, to: dostosowywanie treści do zmieniających się platform i urządzeń, ale też tworzenie contentu jakościowego, który dodatkowo będzie jeszcze swego rodzaju „interaktywnym doświadczeniem” - zaznacza Joanna Godzic. - Ważnym elementem stanie się też wykorzystywanie AI i uczenia maszynowego do automatyzacji i optymalizacji strategii content marketingowych.

Rok 2023 w influencer marketingu. Trendy i wyzwania


Choć jakiś czas temu mówiło się dużo w dyskusji marketingowej o tym, że influencerzy wkrótce przestaną odgrywać tak ważną rolę w strategiach marketingowych, to prognozy branżowe i ilość współprac zawieranych przez marki z „gwiazdami internetu” wcale na to nie wskazują. Zatem, w jakim kierunku będzie rozwijać się influencer marketing w 2023 roku?

- Kluczowym trendem będzie zdecydowanie rozpowszechnienie się jeszcze większej ilości podcastów tworzonych przez influencerów, a także wartościowych rozmów bez kompromisów. Coraz więcej internetowych twórców nie tylko bierze udział w podcastach, ale również je tworzy jako nowy kanał, dzięki któremu w bardzo naturalny sposób można “wpleść” reklamę, przedstawiając tym samym np. sponsora danego odcinka - przewiduje Monika Ćwiertnia, head of influencer marketing w WhitePress. - Ponadto jedną z najbardziej wiarygodnych form reklamy staje się długofalowa lub cykliczna współpraca z influencerami, gdyż utrwala się ona w pamięci odbiorców, a także wpływa na zwiększenie świadomości marki oraz konwersji. Zauważalna będzie jeszcze większa ilość transmisji na żywo oraz treści wideo, które niezmiennie przyciągają uwagę widza.

REKLAMA

Z kolei jednym z większych wyzwań w influencer marketingu w 2023 roku stanie się tworzenie rzetelnego, jakościowego contentu z którym konsumenci będą chcieli mieć kontakt.

Problematyczne okazać się może odejście od przekazywania tylko recenzji dotyczącej produktu w tradycyjny sposób. Odbiorcy oczekują konkretnych, specjalistycznych porad, ale w przystępnej, ciekawej i krótkiej formie. Coraz więcej firm zleca influencerom wykonanie oryginalnych formatów nagranych w różnych kadrach oraz miejscach. Dlatego w dalszym ciągu będzie rosła popularność tworzenia wysokiej jakości wideo typu Instagram Reels, które obecnie są już produkowane przez specjalistów wraz z profesjonalnym sprzętem. Sytuacja gospodarcza również odciśnie swój ślad na omawianej branży, dlatego można spodziewać się wzrostu stawek u influencerów.

Podsumowując rok 2023 w content marketing to przede wszystkim dalszy rozwój AI i generowanie przez nią treści na dużo większą skalę niż dotychczas. Z kolei w branży SEO istotne będą czynniki behawioralne, szczególnie w aspekcie zachowań użytkowników na stronach internetowych marek jak i w wynikach SERP, a w influencer marketing na znaczeniu zyskiwać będą podcasty, live streaming i shortsy.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

346 uśmiechów. Case study programu CSR Chodźmy разом do szkoły!

Reporterzy.info wspierają
Edukacyjna fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty stworzyła we Wrocławiu i Gdańsku wyjątkowe szkoły dla dzieci, uciekających przed wojną z Ukrainy. Szkoły, które… poszły do uczniów. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu partnerów biznesowych, projekt okazał się sukcesem. Choć początkowo...

Polski rynek influencer marketingu 2021. Raport REACHaBLOGGER.pl

Paweł Usakowski
Nakłady na influencer marketing w Polsce w 2021 najprawdopodobniej mocno wzrosną - wynika z raportu „Polski rynek influencer marketingu 2021”, przygotowanego w oparciu o badanie przeprowadzone w lutym przez platformę REACHaBLOGGER.pl.

Wirtualne ciężarówki jadą z pomocą dzieciom. Każdy może dołączyć!

BARD
Dwa dni nieprzerwanego maratonu gry w Euro Truck Simulator 2. Transmisja na żywo na Youtube i największy w Polsce konwój ponad 300 wirtualnych ciężarówek. Społeczność internetowych graczy organizuje wyjątkowe, świąteczne wydarzenie charytatywne na rzecz pacjentów kliniki onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei z Wrocławia. [Reporterzy.info wspierają]

Strategia marketingowa i korzyści płynące z jej stosowania dla firmy

brandglow.pl
Właściwie opracowana strategia marketingowa to klucz do sukcesu każdej firmy zarówno małej, jak i dużej. Jest to bowiem praktyczne narzędzie, które pozwala nam na ustalenie spójnego planu działania, określenia mocnych oraz słabych stron przedsiębiorstwa oraz sprecyzowania, kim są odbiorcy naszych produktów oraz usług. [artykuł sponsorowany]

Email marketing zgodny ze sztuką, czyli jak nie wylądować w SPAM-ie

BARD
Co trzeci Polak dostaje codziennie od 10 do 20 e-maili promocyjnych, a ponad połowa co najmniej 10 - wynika z badania Redlink. Aby mail wyróżnił się wśród konkurencji i został odczytany przez odbiorcę, kluczowe są trzy czynniki, na które adresaci zwracają największą uwagę.

Media społecznościowe w PR. Przyszłość to sprawdzone informacje

NB
Branża Public Relations musi zrozumieć Twittera, Facebooka czy LinkedIn i Instagrama które stają się bardzo ważnym narzędziem dla klientów. Zdaniem przedstawicieli branży PR, za 10-15 lat tradycyjne media, prasa, radio, telewizja wciąż będą istnieć, ale to platformy społecznościowe będą głównym sposobem dotarcia do odbiorców ze swoim przekazem.

Cyfrowa reklama DOOH. Które branże korzystają z niej najchętniej

Diana Polska
Według 80 procent ekspertów z branży reklamowej, biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez agencję MyLED - DOOH jest szczególnie atrakcyjną formą reklamy dla sektora handlowego. Ważne jest, aby dotrzeć do klienta w odpowiednim miejscu i czasie. Reklama DOOH to potrafi.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Lumix
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24