menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

10.04.2023 Prawo w mediach

Konta biznesowe na Facebooku i Instagramie na celowniku oszustów

Piotr Rozmiarek, Marken Systemy Antywirusowe

Od początku kwietnia badacze z Bitdefender Antispam Lab wykrywają nową falę wiadomości phishingowych wymierzonych w posiadaczy kont biznesowych Meta. Fałszywe wiadomości rzekomo pochodzące od pracowników Facebooka i Instagrama są skierowane do mieszkańców Ameryki Północnej i Europejczyków.

Konta biznesowe na Facebooku i Instagramie na celowniku oszustówilustracja ar130405/CC0/Pixabay

Jedna próbka spamu przeanalizowana przez badaczy Bitdefender została skierowana do wegańskiej firmy kosmetycznej w USA. Wiadomość e-mail powiadamia właściciela tego przedsiębiorstwa, że jego stronie na Facebooku grozi usunięcie z platformy z powodu naruszenia standardów społeczności Meta.

„Traktujemy te naruszenia bardzo poważnie i musimy podjąć kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia naszych użytkowników” – ostrzega fałszywy e-mail. – „Jeśli nie podejmiesz odpowiednich działań, możemy usunąć Twoją stronę z Facebooka”.

Aby uniknąć zamknięcia i usunięcia konta przez Facebook, odbiorca powinien „złożyć roszczenie wzajemne”, klikając osadzony przycisk „Potwierdź”.

REKLAMA

Oto, co dzieje się, gdy użytkownik postanowi działać zgodnie z instrukcją oszustów:

 • W pierwszej kolejności napotyka dostosowaną fałszywą weryfikację podobną do CAPTCHA.
 • Po kliknięciu pola „Jestem człowiekiem” i przycisku „Kontynuuj”, użytkownik zostaje skierowany do sfałszowanej wersji strony „Centrum pomocy biznesowej” firmy Meta z prośbą o odwiedzenie innego złośliwego łącza.
 • Link kieruje użytkowników do fałszywej strony internetowej, która zawiera również fałszywy numer raportu. Następnie odbiorca zostaje poproszony o podanie danych osobowych, w tym imienia, nazwiska, służbowego adresu e-mail, osobistego adresu e-mail, numeru telefonu komórkowego i loginu do konta na Facebooku.
 • Po wyrażeniu zgody na „Warunki dotyczące danych i plików cookie” oraz kliknięciu przycisku „Prześlij” odbiorca jest proszony o podanie hasła do konta i kodów bezpieczeństwa MFA, które dadzą hakerom wszystko, czego potrzebują do przejęcia konta.
 • Po przesłaniu wszystkich informacji wyskakujące okienko radzi użytkownikom, aby poczekali, aż ich sprawa zostanie „sprawdzona”, co oznacza, że prawdziwy właściciel konta musi poczekać, aż atakujący zablokuje mu dostęp do strony.

Celem są również użytkownicy Instagrama


Bitdefender Antispam Lab wykrył podobną kampanię phishingową wymierzoną w użytkowników Instagrama za pomocą podobnej fałszywej wiadomości. Jedna z analizowanych próbek została wysłana na konto na Instagramie muzyka reggae, które obserwuje ponad 80 000 osób.

Hakerzy atakują użytkowników Facebooka – jak się bronić?


Próby phishingu rozpoczynające się od groźby usunięcia lub zablokowania kont w mediach społecznościowych to bardzo skuteczna taktyka stosowana przez cyberprzestępców do infiltracji kont w celu rozpowszechniania złośliwego oprogramowania, siania dezinformacji i oszukiwania innych.

- Żadnego ataku polegającego na przejęciu konta nie należy lekceważyć. Jeśli damy się oszukać, przestępcy mogą wykorzystać przejęte konto nie tylko do przechowywania naszych poufnych informacji, lecz także do przeprowadzania kolejnych ataków skierowanych przeciwko naszym znajomym, członkom rodziny lub klientom - mówi Dariusz Woźniak z firmy Bitdefender Systemy Antywirusowe, polskiego oprogramowania Bitdefender. - Takie działania mogą mieć bardzo negatywny wpływ na naszą reputację i relacje towarzyskie lub służbowe. Dlatego jeśli korzystamy z mediów społecznościowych, koniecznie musimy zadbać o takie czynniki jak unikalne hasła i odpowiedni antywirus, który zablokuje podejrzane i sfałszowane strony.

REKLAMA

Aby zapobiec przejęciom kont w mediach społecznościowych, zarówno zwykli użytkownicy, jak i posiadacze kont firmowych powinni:

 • Przestrzegać odpowiedniej cyfrowej higieny. Nigdy nie używaj tych samych haseł w różnych serwisach i nie udostępniaj o sobie zbyt wielu informacji w sieci.
 • Zachować czujność wobec wszelkich form niechcianych wiadomości z prośbą o podanie poufnych informacji, haseł oraz kodów 2FA lub MFA.
 • Sprawdzać konta pod kątem powiadomień lub alertów. Korzystaj z aplikacji na urządzeniu inteligentnym, zanim wykonasz instrukcje otrzymane pocztą e-mail lub SMS-em.
 • Sprawdzać adres e-mail nadawcy pod kątem nieznanych lub podejrzanych domen.
 • Zachowywać środki ostrożności.

Zawsze korzystaj z oprogramowania antywirusowego z modułem antyphishingowym, aby blokować złośliwe ataki i łącza phishingowe oraz monitorować wszystkie konta pod względem podejrzanej aktywności.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

RODO. Najważniejsze pytania i odpowiedzi od Fundacji internetPR.pl

internetPR.pl
Aby pomóc przygotować się na wejście RODO, Fundacja internetPR.pl przez ponad miesiąc publikowała rozmowy z ekspertami dotyczące jego tematyki. Zobacz wideokompilację rozmów z ekspertami i prawnikami. Zapoznaj się z odpowiedziami na ciekawsze pytania związane z tematyką nowych przepisów.

Ochrona informacji niejawnych. Tekst ustawy

Kancelaria Sejmu RP
Ustawa z dnia 22 lipca 2006 roku o zmianie ustawy o ochronie informacji niejawnych. Nowe przepisy zmieniają również ustawę o świadku koronnym.

Ochrona sygnalistów w Polsce

Robert Ciesielski
Minimalne wymogi i standardy dotyczące ochrony sygnalistów zostały wprowadzone do prawa wspólnotowego w 2019 roku. Pierwsze polskie firmy będą musiały się podporządkować nowym regulacjom już 17 grudnia 2021 roku. Z pomocą przychodzą im systemy whistleblowingowe.

Oszustwa reklamowe i dezinformacja w internecie. Jak z nimi walczyć

Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR
Przedstawiciele największych stowarzyszeń branży marketingowej i mediowej podpisali deklarację mającą na celu wypracowanie kodeksu dobrych praktyk przeciwdziałania dezinformacji i oszustwom reklamowym (ad frauds) w internecie.

Prawne aspekty monitoringu mediów

mec. Agata Kowalska
Zgodnie z teorią agenda-setting (ustalania porządku spraw) środki masowego komunikowania ustalają hierarchię wydarzeń, faktów i ocen, zarówno w świadomości indywidualnego odbiorcy przekazu, jak również opinii publicznej.

Projekt APAKT. Sztuczna inteligencja w moderacji nielegalnych treści

Ludwika Tomala
Bazujący na sztucznej inteligencji program, przygotowany przez polskich naukowców, pomoże w pracy moderatorom, którzy czyszczą internet z nielegalnych treści. Program ma rozpoznawać wideo, obrazy i teksty o charakterze pedofilskim.

Prawny wymiar międzynarodowego obiegu informacji

Piotr Olszański
Informacja jest towarem mającym określoną cenę. Dostęp do wielu informacji jest atrybutem władzy i pozwala kierować procesami społecznymi. [Źródło: Rubikon]

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24