Jak zarabiać na tworzeniu grafiki komputerowej?
artykuł gościnny
Grafika komputerowa, podobnie jak cała branża IT, to bardzo ceniona i prężnie rozwijająca się dziedzina. Tak zwane nowe zawody, ściśle związane z nowoczesnymi technologiami i rozwojem Internetu, zyskują na popularności i są coraz częściej wybierane, szczególnie przez młodych. Jak jednak zacząć swoją karierę? Gdzie nauczyć się grafiki komputerowej i jak zarabiać na jej tworzeniu? Warto poznać odpowiedzi na te pytania.

Czym jest grafika komputerowa?
Grafika komputerowa to specjalizacja z dziedziny informatyki, ale łącząca w sobie również elementy sztuki. Zajmuje się tworzeniem różnych wizualizacji przy użyciu technik komputerowych i programów graficznych. Pracę grafika komputerowego możemy obserwować praktycznie wszędzie: spod jego ręki wychodzą projekty stron internetowych, ulotek, plakatów, reklam i billboardów, etykiet, logo, opakowań produktów, okładek książek czy wirtualnej rzeczywistości w grach. Zakres możliwości grafika komputerowego jest na tyle szeroki, że osoby z takimi umiejętnościami potrzebuje niemal każda firma.Jak zostać grafikiem komputerowym?
Zajmowanie się grafiką komputerową i tworzenie własnych projektów nie wymaga zdobycia wyższego wykształcenia. Chociaż w Polsce istnieje wiele szkół policealnych oraz kierunków studiów kształcących w tej dziedzinie, to potrzebne umiejętności i kompetencje można zdobyć samemu. Bardzo popularną metodą nauki stały się profesjonalne szkolenia i kursy online, które można realizować we własnym zakresie. Są one kopalnią wiedzy teoretycznej i praktycznej, zaznajamiają z tematem od podstaw i zwiększają poziom zaawansowania wraz z każdym kolejnym przepracowanym modułem. Oprócz niezbędnej wiedzy, w pracy grafika konieczne są również zdolności artystyczne i kreatorskie, oryginalność, pomysłowość oraz poczucie estetyki i dobry gust.Jak zarabiać na tworzeniu grafiki komputerowej?
Grafik komputerowy to stosunkowo młody zawód, ale już określany jako bardzo dochodowy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi decyduje się na wyszkolenie w tym fachu, a to sprawia, że na rynku pracy coraz ciężej zaistnieć.Nie rezygnuj z nauki i samorozwoju
Wszystkie branże IT bazują na informatyce i wciąż rozwijających się, nowoczesnych technologiach. Wymusza to na specjalistach w tej dziedzinie potrzebę ciągłego samorozwoju i doskonalenia się, by być stale na bieżąco z nowinkami technicznymi czy aktualizacjami oprogramowań. Warto pamiętać, że dynamiczne zmiany to cecha charakterystyczna dla tej branży.
Skompletuj portfolio
O umiejętnościach grafika najwięcej powiedzą projekty, które wyszły spod jego ręki. Zleceniodawcy z reguły nie przeprowadzają egzaminów teoretycznych. I choć wiedzę w tym fachu oczywiście trzeba mieć, to najważniejsze jest wykorzystanie jej w praktyce i ukazanie w autorskich projektach. Warto więc skompletować profesjonalne portfolio, które będzie prezentacją i potwierdzeniem zdobytych umiejętności.
Promuj się
Gotowe portfolio warto puścić w świat. Podzielenie się swoją pracą na forach dla grafików lub nawet na portalach społecznościowych może być strzałem w dziesiątkę. To sposób nie tylko na znalezienie zleceń, ale również na otrzymanie konstruktywnej krytyki i pomocnych rad. A nuż odezwie się ktoś, komu aż tak przypadły do gustu twoje projekty, że zechce podjąć z tobą dalszą współpracę? Jedno jest pewne: projekty tworzone „do teczki”, ukryte przed publiką, nie pozwolą ci zaistnieć i nie przyniosą żadnego wynagrodzenia.
Szukaj zleceń
Zapotrzebowanie na grafików komputerowych jest duże, ale i rynek pracy w tym fachu bywa wymagający, a konkurencja - spora. Dlatego, szczególnie na początku przygody z zawodem grafika, warto przyjmować każde zlecenie. Te pierwsze projekty mogą nie być imponujące, ale zawsze wpływają na rozwój, dodają cennego doświadczenia i ubogacają CV. Warto na bieżąco przeglądać oferty i podejmować nawet drobne współprace, pamiętając, że cel zwykle osiąga się małymi krokami.
Praca na etat czy freelancer?
Grafik komputerowy może szukać zatrudnienia w pracy na etat lub jako freelancer. W pierwszym przypadku współpracą z nim mogą być zainteresowane różnego rodzaju firmy, które zaproponują umowę z konkretnym wynagrodzeniem i najczęściej pracę z biura. Natomiast freelancer to tak zwany wolny strzelec, czyli osoba, która podejmuje się zleceń na własną rękę - indywidualnie je wyszukuje lub rozważa przesłane oferty. Oznacza to zwykle pracę z domu, przy użyciu własnego sprzętu i swoich programów graficznych.Ile zarabia grafik komputerowy?
Wynagrodzenie za pracę grafika zależy od kilku rzeczy, między innymi od formy zawartej umowy (praca na etat lub zlecenie), stażu pracy oraz doświadczenia. W początkowym etapie są to zwykle kwoty niewiele przekraczające płacę minimalną, ale mogą one szybko wzrosnąć wraz z ilością wykonywanych projektów i nabytą praktyką w zawodzie. Grafik komputerowy to profesja bardzo współcześnie ceniona i dochodowa. Co więcej, możliwość pracy zdalnej sprawia, że wiele osób szuka zarówno zatrudnienia na etat, jak i podejmuje się zleceń dodatkowo płatnych.Publikacja powstała przy współpracy z CG Wisdom, firmą oferującą szkolenia i kursy online z grafiki komputerowej. |
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Od doktoratu do biznesu – jak wykorzystać pracę naukową w świecie poza akademią?
artykuł sponsorowany
Uzyskanie stopnia doktora to ogromne osiągnięcie, które wymaga lat intensywnej pracy badawczej, analitycznego myślenia i wytrwałości. Jednak coraz więcej doktorantów staje dziś przed pytaniem: co dalej? Tradycyjna ścieżka akademicka nie zawsze okazuje się satysfakcjonująca, a dostępność etatów naukowych bywa ograniczona.
Jak bawić się z dzieckiem, wspierając rozwój? Psycholog podpowiada
patronat Reporterzy.info
Spontaniczna, przyjemna i dobrowolna – to cechy, które definiują zabawę. Dla dziecka jest ona naturalnym sposobem odkrywania świata, a dla rodzica może stać się okazją do budowania pozytywnej relacji oraz wsparcia w rozwoju malucha. Jak sprawić, by wspólna zabawa była zarazem radosna i edukacyjna?
Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?
artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.
Podobne artykuły:
Fotograf eventowy Warszawa - co warto wiedzieć o fotografii eventowej?
artykuł sponsorowany
Fotograf eventowy Warszawa – ta fraza z pewnością nie raz pojawiła się w wynikach wyszukiwania. W ciągu roku w samej stolicy odbywa się bowiem tysiące mniejszych praz większych eventów, które powstają dzięki współpracy wielu podwykonawców.
Projektowanie stron internetowych w agencji interaktywnej. SEO i budowa widoczności
artykuł partnera
By móc lepiej zrozumieć użytkowników, ich potrzeby oraz w jaki sposób przeglądają Twoją stronę internetową warto poznać i zrozumieć ich zachowania na stronie.
Tłumaczenia techniczne, co zawierają?
lingualab.pl
W dzisiejszych czasach, gdy większe zapotrzebowanie na rynku jest na umysły ściśle tłumaczenia techniczne stanowią większość projektów zlecanych biurom tłumaczeń. Pomimo, że osoby z wykształceniem filologicznym zazwyczaj mają umysłu humanistyczne, do tego typu wybiera się prędzej inżynierów nauk ścisłych z perfekcyjną znajomością języka. [artykuł sponsorowany]
Audyt Biologa Terenowego i Wymagania Higieniczne Systemów Produkcji i Obrotu Żywnością
artykuł sponsorowany
Czym zajmuje się biolog terenowy i kto może nim zostać? Kiedy wezwać specjalistę do zakładu? Poznajcie najważniejsze zadania biologa terenowego oraz wymagania higieniczne systemów produkcji i obrotu żywnością, z którymi wiąże się jego praca.