29.09.2023 Marketing i PR
Od czego zacząć e-mail marketing i jak go wykorzystać?
artykuł sponsorowany

E-mail marketing - jak zacząć, czyli cele i budowa bazy odbiorców
Nawet najlepsze przekazy nie przyniosą korzyści, jeśli nie trafią do odpowiednich osób. Dlatego też budowa bazy odbiorców powinna być jednym z pierwszych kroków, które podejmiemy. Skąd jednak pozyskiwać takie kontakty, czyli jak zacząć e-mail marketing?
Najważniejszą informacją jest to, że nigdy nie jest za późno na to, aby zacząć gromadzić adresy e-mailowe swoich odbiorców. Twoja strona jest zupełnie nowa? A może dopiero co wystartował Twój wymarzony sklep internetowy? W obydwu przypadkach to idealne momenty na to, aby JUŻ TERAZ gromadzić adresy e-mailowe.
Na tym etapie warto także określić nasze cele, czyli to, po co chcemy budować bazę kontaktową i jakie zamierzenia dzięki niej realizować. Wyznaczając je możemy także później znacznie lepiej je monitorować, czyli mierzyć, jak e-mail marketing wpływa na ich realizację. Mierzenie efektów w przypadku takich działań również odrywa bowiem bardzo istotną rolę i pozwala osiągać coraz to lepsze wyniki. Czy to sprzedażowe, czy w zakresie budowania długofalowej relacji (która w dłuższym okresie także ma prowadzić do zwiększenia sprzedaży).
Porada: budując strategię e-mail marketingu pamiętaj, aby cele były jasne, skonkretyzowane i mierzalne. Możesz przykładowo określić, że w danym okresie newsletter ma przynosić wzrost przychodu na poziomie X procent.
W jaki sposób pozyskiwać adresy e-mail?
Opcji dostępnych w tym zakresie jest kilka, a jedną z najskuteczniejszych jest umieszczenie możliwości zapisu do newslettera na swojej stronie. Taka opcja powinna być jednak wystarczająco zachęcająca tak, aby odbiorca miał pewność, że będzie to opłacalne.
Do tego celu świetnie sprawdzą się różnego rodzaju „lead magnety”, takie jak darmowe e-booki, checklisty oraz inne wartościowe, darmowe materiały. Natomiast w przypadku e-commerce polecane są zniżki na pierwsze zakupy, czy darmowa dostawa przy pierwszym zamówieniu, po zapisaniu się do newslettera.
Możliwość zapisu do newslettera warto umieszczać też w innych miejscach na stronie, np. jako osobny segment w tekstach blogowych. Dzięki zaawansowanej analityce będziemy mogli także sprawdzać, jak nasze teksty blogowe przekładają się na generowanie leadów w tym zakresie.
Inne metody budowania swojej bazy to:
- konkursy i loterie,
- serwisy społecznościowe,
- poprzez partnerów biznesowych (dobre rozwiązanie dla marketingu B2B).
Wskazówka: pamiętaj, aby formularz zapisania się do newslettera nie był nazbyt skomplikowany. Wystarczy e-mail odraz imię, a także pole zgody zapisu. Należy też ułatwiać wypisanie z newslettera, przy czym w tym zakresie warto załączać dodatkowy formularz pozwalający wskazać, dlaczego dana osoba podejmuje taki krok. Może być to wartościowa informacja na temat tego, czy realizowany przez nas e-mail marketing jest efektywny, czy może np. nazbyt nachalny, noszący znamiona SPAM-u itp.
Wdrażanie automatyzacji - im wcześniej, tym lepiej!
Jeśli skutecznie realizuje się powyższe kroki, to baza kontaktowa może rozrosnąć się w krótkim czasie. Również sam e-mail marketing zaczyna przynosić pierwsze efekty. Od razu warto wykorzystywać jego potencjał decydując się na działania z zakresu Marketing Automation. Dzięki nim wiadomości są wysyłane automatycznie i w odpowiednim czasie, a także do odpowiedniej grupy osób. To jednak nie wszystko. Automatyzacja pozwala też na zbieranie i skuteczniejsze analizowanie danych, co gwarantuje oszczędność czasu. Daje też możliwość personalizacji komunikacji marketingowej, dzięki czemu przekazy są lepiej dopasowane do odbiorców i tym samym działają skuteczniej. To prosta droga do wyższej sprzedaży, efektywniejszego brandingu i skuteczniejszej komunikacji z klientami.
Jak zacząć e-mail marketing? Jak widać pierwsze kroki to określenie celu takich działań oraz rozpoczęcie budowania bazy mailingowej. Na te działania nigdy nie jest za wcześnie, taka baza to bowiem cenny zasób, dzięki któremu będziemy mieć bezpośredni kontakt z naszymi odbiorcami.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Liczba botów AI w obsłudze klienta rośnie. Jednak Polacy chcą ludzi
Andrzej Sowula
Ponad 3/4 Polaków (75,9%) miało już kontakt z botem w dziale obsługi klienta i niemal co czwarty jest z tej obsługi zadowolony, co oznacza wzrost o 7,7% w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednocześnie jednak tylko 8,1% Polaków w pełni ufa obsługującym ich botom.
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska
KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.
Podobne artykuły:
Rok 2024 pod znakiem rekrutacji multigeneracji? Raport Aplikuj.pl
Nasz Patronat
Multigeneracja na rynku pracy jest faktem, z którym muszą się zmierzyć zarówno pracodawcy, jak i rekruterzy. O tym, że siła zespołu tkwi w jego różnorodności, mówi się często. Zdecydowanie rzadziej zwraca się uwagę na wyzwania, które niesie ze sobą zjawisko wielopokoleniowości podczas procesu rekrutacji i w miejscu pracy.
Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]
Bartłomiej Dwornik
Przypomina kampanię prezydencką: każdy ma tylko jeden "głos". Efekty poznajemy trzy miesiące po fakcie, a mierzenie skuteczności w trakcie jest jak slalom gigant po omacku. Kampania 1,5% to marketingowe wyzwanie. Jak ją przygotować? Nie będzie łatwo, ale będzie warto.
Dobry produkt nie wystarczy. Nadchodzą nowe realia dla marketingu
Reporterzy.info
- Marki czeka w najbliższych latach wiele sprawdzianów dotyczących wiarygodności czy transparencji. Skończyła się era neutralności - w rozmowie z Reporterzy.info przewiduje Maciej Swoboda, Chief Revenue Officer agencji Funktional.
Co powinien zawierać audyt SEO - kluczowe elementy dobrej analizy
Szymon Słowik
Audyt SEO w takiej, czy innej formie, powinien zawsze stanowić punkt wyjścia do działań mających na celu budowanie ruchu organicznego z Google. W przypadku prostej strony firmowej, audyt może sprowadzać się do dość szybkiej analizy witryny. Jeśli mamy do czynienia ze sklepem internetowym, audyt będzie dużo bardziej złożony ze względu na większą liczbę funkcji, rozbudowaną architekturę informacji, więcej słów kluczowych, konkurentów, wyzwań natury technicznej.