7.01.2019 Marketing i PR
Influencer marketing, czyli jak przekonać klientów z pokolenia Z
Kevin Pluskota
Według agencji Newspoint już dla ponad 70% odbiorców treści tworzone przez blogerów są pierwszym źródłem informacji o produktach. Za dwa lata ten rynek może być warty nawet 10 miliardów dolarów. Dlatego firmy coraz bardziej skupiają się na promowaniu swoich produktów poprzez internetowych celebrytów.

Z każdym rokiem konsumenci coraz mniej ufają komunikatom marki, a chętniej pytają o opinię swoich znajomych bądź szukają ich w internecie. Ta tendencja jest szczególnie widoczna w przypadku przedstawicieli pokolenia Z, którzy są najbardziej sceptycznie nastawieni wobec tradycyjnych marketingowych przekazów.
Coraz słabiej działają również reklamy w internecie. Według ostatnich badań Polska jest najczęściej blokującym reklamy krajem na świecie. W takich warunkach specjaliści od sprzedaży musieli wymyślić nowe sposoby dotarcia do potencjalnych klientów. A skoro nie chcą oni nachalnych reklam, trzeba było znaleźć łatwo przyswajalną i akceptowalną formę komunikacji. Tak narodził się właśnie influencer marketing.
Firmy korzystające z tej formy marketingu chętnie wykorzystują renomę i dobrą opinię, którą cieszą się twórcy treści internetowych, gdyż jest to często najlepszy sposób dotarcia do określonej grupy odbiorców. Widać to po statystykach. W Stanach Zjednoczonych w 2017 przedsiębiorstwa wydały na promocję na samym Instagramie ponad miliard dolarów. W przyszłym roku ta suma ma się podwoić.
Mnogość cyber korzyści
Dlaczego influencerzy są najbardziej wiarygodnym kanałem dla internautów? Po pierwsze dlatego, że budzą oni zaufanie. Społeczność obserwująca danego blogera robi to ze względu na jego charyzmę, wiedzę w danym temacie oraz atrakcyjny sposób przedstawiania treści. Influencerzy często stawiają na integrację ze swoimi fanami poprzez odpisywanie na ich komentarze, dzięki czemu stają się oni znacznie bardziej wiarygodni od statycznej tradycyjnej reklamy.
Inną ważną cechą jest autentyczność. Obserwujący wiedzą, że ich idole są podobnie jak oni konsumentami, co oznacza, że mówią językiem klienta i mają podobne potrzeby produktowe. Umożliwia to znaczne skrócenie dystansu między marką, a klientem.
Podjęcie współpracy z influencerami jest też najlepszym sposobem na zdobycie ściśle zdefiniowanej grupy odbiorców, gdyż często zajmują się oni konkretną, zawężoną tematyką. Dlatego jeśli np. chcemy dotrzeć z nowym produktem do nastolatków, bądź osób, którym zależy na zdrowym trybie życia, wystarczy wybrać specjalizującego się w tym blogera i nawiązać z nim współpracę.
Jedną z największych zalet jest na pewno różnorodność działań wykonywanych przez influencerów. Od wpisu na blogu, po udział w evencie, unboxing i testowanie produktu po profesjonalną sesję zdjęciową. Blogerzy traktują swój kanał jak własny internetowy dom, dlatego dbają o wysoką jakość prezentowanych przez siebie treści, a dodatkowo mogą spojrzeć na markę w zupełnie nowy sposób. Odpowiednio atrakcyjny materiał, szczególnie nastawiony na storytelling, ma szansę stać się viralem i dzięki częstemu udostępnianiu przez internautów, cieszyć się długim cyberżyciem.
Wpływowy marketing
Przemyślane kampanie z influencerami mają ogromny potencjał. Współpraca z blogerami i tworzenie materiałów w popularnych mediach społecznościowych z powodzeniem wypierają tradycyjne formy reklamy, a do tego generują znakomite wyniki.
- W świecie adblocków tradycyjna reklama coraz mniej się opłaca, dlatego i my w tym roku postawiliśmy na influencer marketing. Przy promocji naszych najnowszych produktów nawiązaliśmy współpracę z popularnymi wśród młodzieży blogerami – Blowkiem oraz Agnieszką Grzelak. Dzięki nim bez problemu dotarliśmy do naszej grupy docelowej, czyli do nastolatków – mówi Michał Bonecki, Consumer Marketing Manager w Perfetti Van Melle Polska.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Reklama zewnętrzna w Polsce. Ekrany, autobusy i rynek OOH w liczbach
KFi
W 2024 roku rynek reklamy zewnętrznej w Polsce osiągnął rekordowe 806 mln zł, a jej cyfrowa odsłona wzrosła aż o 32%. Warte uwagi, że dynamiczniej rozwijała się poza największymi miastami. Reklama w autobusach i tramwajach okazała się też skuteczniejsza niż niejedna kampania online.
Ceny link buildingu są MOCNO przeszacowane. Wielka analiza Adsy
Krzysztof Fiedorek
Wpis gościnny za 45 dolarów? A może za 4595? Różnice w cenach sięgają 100-krotności, a rynek pełen jest absurdów: sprzedający żądają fortuny, kupujący płacą ułamek. Branża beauty kosztuje mniej niż literatura, a Irlandia bije USA na głowę. Analitycy platformy Adsy zajrzeli za kulisy SEO-handlu.
Fałszywe recenzje i opinie w internecie. Raport TrustMate.io
Marek Jaworowski
Aż 25% badanych miało problem z odróżnieniem fałszu od prawdziwych recenzji, co wskazuje na coraz bardziej zaawansowane techniki manipulacji opiniami. Pomimo działań UOKiK-u, proceder kwitnie choć jest zagrożony karą sięgającą nawet 10 proc. obrotu uznanego za winnego przedsiębiorcy. Jak się bronić przed takim oszustwem?
Podobne artykuły:
BULVARY Day - wystawy, warsztaty, targi, koncerty, performance
Karina Gall-Spryś
Wyjątkowe miejsce w Centrum Wrocławia – BULVARY. Przestrzeń aktualnie jest wynajęta w 30% i stale wynajmowane są kolejne lokale. Pozostałą część BULVARY nieodpłatnie udostępniają artystom i różnorodnym inicjatywom kulturalnym.
Co robić, kiedy dziecko obgryza paznokcie? Porady psychologa dziecięcego
patronat Reporterzy.info
Dla dzieci gryzienie palców to często sposób na nudę czy stres. Naszą rolą jest jednak reagować, kiedy widzimy, że maluch obgryza paznokcie. I to nie tylko ze względu na estetykę, ale także potencjalne przyczyny takiego zachowania. Jakie mogą one być i co możemy zrobić?
Rok 2024 pod znakiem rekrutacji multigeneracji? Raport Aplikuj.pl
Nasz Patronat
Multigeneracja na rynku pracy jest faktem, z którym muszą się zmierzyć zarówno pracodawcy, jak i rekruterzy. O tym, że siła zespołu tkwi w jego różnorodności, mówi się często. Zdecydowanie rzadziej zwraca się uwagę na wyzwania, które niesie ze sobą zjawisko wielopokoleniowości podczas procesu rekrutacji i w miejscu pracy.
Świąteczny Stream Charytatywny. Maraton dobrych uczynków i grania w gry
nasz patronat
Tuż przed świętami, w weekend 14 i 15 grudnia 2024 roku youtuber Kronos i fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty zapraszają na kolejną edycję gamingowego święta rozrywki i dzielenia się dobrem. Cel – jak zawsze charytatywny. Wsparcie dla psychologów dziecięcych ze szkół i przedszkoli. Reporterzy.info są partnerem wydarzenia.