menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
MediaHisttory Podcast

25.12.2017 Marketing i PR

Dlaczego influencer marketing działa? Raport Newspoint

BARD

Już dla ponad 70% odbiorców treści tworzone przez influencerów są pierwszym źródłem informacji o produktach. To najszybciej rosnący sposób pozyskiwania nowych klientów przez firmy. Za trzy lata rynek marketingu influencerów na całym świecie może być warty nawet 10 miliardów dolarów - wynika z raportu "Analityka i monitoring influencerów", opracowanego przez Newspoint.
Read this article English edition in Global Edition

influencer marketingźródło: Analityka i monitoring influencerów, Newspoint, grudzień 2017

Już 4 na 10 ludzi ma konto w mediach społecznościowych. Każdy internauta, prowadzący profil społecznościowy czy bloga, może być dla swoich odbiorców influencerem. Czyli mieć wpływ na to, co jego widownia myśli i co lubi. Ponieważ, jak pokazują cytowane przez Newspoint badania, już dla ponad 70% odbiorców treści tworzone przez influencerów są pierwszym źródłem informacji o produktach, nic dziwnego, że sięgnęła po nich branża reklamowa.

Influencer marketing, jak podkreślają autorzy raportu, jest dziś najszybciej rosnącą formą pozyskiwania klientów zostawiając mocno w tyle SEO, mailingi i płatną reklamę.

- Obecnie internet to w dużej mierze treści tworzone przez jego użytkowników, bardzo istotne z punktu widzenia marek. 65% internautów uważa opinie innych użytkowników sieci za bardzo ważne i uwzględnia je podczas decyzji zakupowych - komentuje w raporcie Robert Stalmach, CEO Newspoint. - Te zjawiska zmieniają sposób komunikacji marek z odbiorcami. Użytkownicy są mniej otwarci na informacje uzyskiwane od marek i bardziej skłonni do kierowania się sugestiami osób, którym ufają.

Dlaczego influencer marketing działa? Jak wynika z raportu "Analityka i monitoring influencerów", influencerzy tworzą trzy razy więcej angażujących treści, niż osoby nie będące liderami opinii, a każdy ich materiał czterokrotnie bardziej wpływa na decyzje zakupowe ich odbiorców. Korzyści, jakie firmy mogą mieć ze współpracy z liderami opinii to:

  • influcencer dociera do idealnie dopasowanej grupy odbiorców, więc koszt dotarcia do potencjalnych klientów jest niższy,
  • influcencer jest bardziej autentyczny i bardziej wiarygodny, niż nachalna i inwazyjna reklama,
  • treści influencera są odporne na działanie programów typu AdBlock,
  • treści tworzone przez influencera mają szansę na rozprzestrzenianie się metodą kuli śniegowej,
  • influencer może mieć świeże, nowe spojrzenie na produkt.

Oczywiście, współpraca z influencerami nie daje automatycznie gwarancji sukcesu. Również do tego zagadnienia należy podejść z przemyślaną strategią.

- Wyboru odpowiednich twórców do kampanii nie ułatwia świadomość, jak często podawane przez nich statystyki są nadmuchane (np. wymianą komentarzy i odwiedzin między sobą, używaniem botów automatycznie polubiających inne profile na Instagramie czy innych „systemach wymiany ruchu”. Pomijam również cały obszar „fake-cewebrytów”, którzy od początku do końca są sztuczni - tłumaczy w raporcie Newspoint Kamil Mirowski, Creative Marketing Consultant 1000ideas, MrSocial.pl. - Dlatego tak ważne jest zweryfikowanie twórców pod kątem ich autentyczności (żadna marka nie chciałaby być kojarzona z oszustami) oraz zasięgu i zaangażowania w grupie celowej (bo nie ukrywajmy – chcielibyśmy docierać do jak największego grona naszych potencjalnych Klientów, a nie przypadkowych osób).

Pomimo tych zastrzeżeń i ryzyk, marki coraz chętniej sięgają po influencerów i będzie to trend rosnący błyskawicznie. Analitycy przewidują, że do 2020 roku marketing influencerów będzie wart 10 miliardów dolarów.

Cały raport "Analityka i monitoring influencerów" pobrać można na stronie Newspoint.pl.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Marketing i PR:

Liczba botów AI w obsłudze klienta rośnie. Jednak Polacy chcą ludzi

Andrzej Sowula
Ponad 3/4 Polaków (75,9%) miało już kontakt z botem w dziale obsługi klienta i niemal co czwarty jest z tej obsługi zadowolony, co oznacza wzrost o 7,7% w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednocześnie jednak tylko 8,1% Polaków w pełni ufa obsługującym ich botom.

Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate

Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska

KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.

Podobne artykuły:

Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]

Bartłomiej Dwornik
Przypomina kampanię prezydencką: każdy ma tylko jeden "głos". Efekty poznajemy trzy miesiące po fakcie, a mierzenie skuteczności w trakcie jest jak slalom gigant po omacku. Kampania 1,5% to marketingowe wyzwanie. Jak ją przygotować? Nie będzie łatwo, ale będzie warto.

Jak pozycjonować bloga firmowego?

Agencja SEO Empressia
W dzisiejszych czasach coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie bloga firmowego, dzięki któremu przekazuje swoim aktualnym i potencjalnym klientom porady związane ze świadczonymi usługami, prezentuje nowości czy wreszcie wchodzi w interakcje z klientami. Samo prowadzenie bloga to jednak nie wszystko, żeby był on dla użytkowników wyszukiwarki Google widoczny, musi być on przede wszystkim dobrze wypozycjonowany, jak to zrobić? Sprawdź! [artykuł sponsorowany]

Jak napisać dobrą informację prasową? Od struktury po treści

Krzysztof Janik
W sieci każdego dnia pojawia się wiele nowych treści tego typu, choć większość z nich nie wzbudza większego zainteresowania. Nierzadko powodem jest słaba wartość merytoryczna lub nieodpowiednia konstrukcja.

W jaki sposób czytać zamieszczane w sieci opinie o sklepach internetowych?

Redcart.pl
Pisaniem opinii (pozytywnych, negatywnych i neutralnych) zajmują się ludzie, którzy mieli do czynienia z ofertą danego sklepu internetowego, a przynajmniej tak powinno być, gdyż można spotkać się również z opiniami wynikającym ze złośliwości konkurencji. Jak odróżniać wartościowe komentarze od tych mniej przydatnych lub mylących?

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Drones. For PRO. On discount



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Forum
Forum
Okładka Gazeta Polska Codziennie
Gazeta Polska Codziennie
Okładka Glamour
Glamour
Okładka Parkiet
Parkiet
Okładka Przegląd Sportowy
Przegląd Sportowy
Okładka Wiedza i Życie
Wiedza i Życie
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25