29.09.2023 Marketing i PR
Od czego zacząć e-mail marketing i jak go wykorzystać?
artykuł sponsorowany

E-mail marketing - jak zacząć, czyli cele i budowa bazy odbiorców
Nawet najlepsze przekazy nie przyniosą korzyści, jeśli nie trafią do odpowiednich osób. Dlatego też budowa bazy odbiorców powinna być jednym z pierwszych kroków, które podejmiemy. Skąd jednak pozyskiwać takie kontakty, czyli jak zacząć e-mail marketing?
Najważniejszą informacją jest to, że nigdy nie jest za późno na to, aby zacząć gromadzić adresy e-mailowe swoich odbiorców. Twoja strona jest zupełnie nowa? A może dopiero co wystartował Twój wymarzony sklep internetowy? W obydwu przypadkach to idealne momenty na to, aby JUŻ TERAZ gromadzić adresy e-mailowe.
Na tym etapie warto także określić nasze cele, czyli to, po co chcemy budować bazę kontaktową i jakie zamierzenia dzięki niej realizować. Wyznaczając je możemy także później znacznie lepiej je monitorować, czyli mierzyć, jak e-mail marketing wpływa na ich realizację. Mierzenie efektów w przypadku takich działań również odrywa bowiem bardzo istotną rolę i pozwala osiągać coraz to lepsze wyniki. Czy to sprzedażowe, czy w zakresie budowania długofalowej relacji (która w dłuższym okresie także ma prowadzić do zwiększenia sprzedaży).
Porada: budując strategię e-mail marketingu pamiętaj, aby cele były jasne, skonkretyzowane i mierzalne. Możesz przykładowo określić, że w danym okresie newsletter ma przynosić wzrost przychodu na poziomie X procent.
W jaki sposób pozyskiwać adresy e-mail?
Opcji dostępnych w tym zakresie jest kilka, a jedną z najskuteczniejszych jest umieszczenie możliwości zapisu do newslettera na swojej stronie. Taka opcja powinna być jednak wystarczająco zachęcająca tak, aby odbiorca miał pewność, że będzie to opłacalne.
Do tego celu świetnie sprawdzą się różnego rodzaju „lead magnety”, takie jak darmowe e-booki, checklisty oraz inne wartościowe, darmowe materiały. Natomiast w przypadku e-commerce polecane są zniżki na pierwsze zakupy, czy darmowa dostawa przy pierwszym zamówieniu, po zapisaniu się do newslettera.
Możliwość zapisu do newslettera warto umieszczać też w innych miejscach na stronie, np. jako osobny segment w tekstach blogowych. Dzięki zaawansowanej analityce będziemy mogli także sprawdzać, jak nasze teksty blogowe przekładają się na generowanie leadów w tym zakresie.
Inne metody budowania swojej bazy to:
- konkursy i loterie,
- serwisy społecznościowe,
- poprzez partnerów biznesowych (dobre rozwiązanie dla marketingu B2B).
Wskazówka: pamiętaj, aby formularz zapisania się do newslettera nie był nazbyt skomplikowany. Wystarczy e-mail odraz imię, a także pole zgody zapisu. Należy też ułatwiać wypisanie z newslettera, przy czym w tym zakresie warto załączać dodatkowy formularz pozwalający wskazać, dlaczego dana osoba podejmuje taki krok. Może być to wartościowa informacja na temat tego, czy realizowany przez nas e-mail marketing jest efektywny, czy może np. nazbyt nachalny, noszący znamiona SPAM-u itp.
Wdrażanie automatyzacji - im wcześniej, tym lepiej!
Jeśli skutecznie realizuje się powyższe kroki, to baza kontaktowa może rozrosnąć się w krótkim czasie. Również sam e-mail marketing zaczyna przynosić pierwsze efekty. Od razu warto wykorzystywać jego potencjał decydując się na działania z zakresu Marketing Automation. Dzięki nim wiadomości są wysyłane automatycznie i w odpowiednim czasie, a także do odpowiedniej grupy osób. To jednak nie wszystko. Automatyzacja pozwala też na zbieranie i skuteczniejsze analizowanie danych, co gwarantuje oszczędność czasu. Daje też możliwość personalizacji komunikacji marketingowej, dzięki czemu przekazy są lepiej dopasowane do odbiorców i tym samym działają skuteczniej. To prosta droga do wyższej sprzedaży, efektywniejszego brandingu i skuteczniejszej komunikacji z klientami.
Jak zacząć e-mail marketing? Jak widać pierwsze kroki to określenie celu takich działań oraz rozpoczęcie budowania bazy mailingowej. Na te działania nigdy nie jest za wcześnie, taka baza to bowiem cenny zasób, dzięki któremu będziemy mieć bezpośredni kontakt z naszymi odbiorcami.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska
KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.
Trendy i zagrożenia w reklamie online. Raport Media Quality Report 2025
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku świat reklamy cyfrowej stracił na fałszywych odsłonach około 100 miliardów dolarów. Raport opublikowany przez Integral Ad Science, pokazuje że tak zwane fraudy są coraz sprytniejsze, a kampanie coraz bardziej narażone.
Podobne artykuły:
Reklama mobilna. Optymalizacja, personalizacja i wideo
Mariusz Maksymiuk
Z badań przeprowadzonych prze IAB UK wynika, że aż 78% osób uważa, że najbardziej irytujące reklamy to te, które nie są dostosowane do rozdzielczości smartfonów czy tabletów – są zbyt małe, bądź zawierają zbyt dużo tekstu, przez co stają się nieczytelne i trudniejsze w odbiorze.
Skuteczność reklam online. Viewability Benchmark Report 3Q2017
Paweł Usakowski
Średni czas kontaktu z reklamą w polskim internecie wynosi 27,5 sekundy. Średnia widoczność reklam online to 55 proc. W porównaniu z bardziej dojrzałymi rynkami reklamy autorzy raportu z firmy Meetrics zauważają poprawę w wynikach osiąganych w Polsce, jednak aż 45 procent budżetów digital nadal wydawane jest nieefektywnie.
Internetowi influencerzy skuteczniejsi od celebrytów. W marketingu
Paweł Usakowski
Ta informacja może zaskakiwać, jest jednak niewątpliwie bardzo istotna dla marek w kontekście planowania kampanii i doboru ambasadorów do współpracy. Z tegorocznej edycji badania MediaCom Influence Power Index podobnych wniosków płynie jeszcze więcej.
Na czym polega i jakie korzyści daje oklejanie samochodów?
Błażej Cieślar
Popularność, jaką zyskało oklejanie samochodów, można tłumaczyć kilkoma zaletami takiego zabiegu. Najczęściej jednak decydujemy się na taki krok przy zarysowaniu karoserii lub przy chęci zmiany koloru naszego pojazdu. Sprawdźmy, co zyskamy na oklejeniu pojazdu i czy warto to w ogóle robić. [artykuł sponsorowany]