menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Volcano

29.09.2023 Marketing i PR

Od czego zacząć e-mail marketing i jak go wykorzystać?

artykuł sponsorowany

E-mail marketing to potężne narzędzie, które może korzystnie wpływać na lojalność klientów, budować relacje i zwiększać sprzedaż. Cele te można osiągać jednak tylko wtedy, gdy działania w tym zakresie są realizowane w efektywny i skuteczny sposób. Sprawdźmy jak zacząć e-mail marketing, aby osiągnąć pokładane w nim cele. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Od czego zacząć e-mail marketing i jak go wykorzystać?fot. stevepb/Pixabay Content License/Pixabay.com

E-mail marketing - jak zacząć, czyli cele i budowa bazy odbiorców


Nawet najlepsze przekazy nie przyniosą korzyści, jeśli nie trafią do odpowiednich osób. Dlatego też budowa bazy odbiorców powinna być jednym z pierwszych kroków, które podejmiemy. Skąd jednak pozyskiwać takie kontakty, czyli jak zacząć e-mail marketing?

Najważniejszą informacją jest to, że nigdy nie jest za późno na to, aby zacząć gromadzić adresy e-mailowe swoich odbiorców. Twoja strona jest zupełnie nowa? A może dopiero co wystartował Twój wymarzony sklep internetowy? W obydwu przypadkach to idealne momenty na to, aby JUŻ TERAZ gromadzić adresy e-mailowe.

Na tym etapie warto także określić nasze cele, czyli to, po co chcemy budować bazę kontaktową i jakie zamierzenia dzięki niej realizować. Wyznaczając je możemy także później znacznie lepiej je monitorować, czyli mierzyć, jak e-mail marketing wpływa na ich realizację. Mierzenie efektów w przypadku takich działań również odrywa bowiem bardzo istotną rolę i pozwala osiągać coraz to lepsze wyniki. Czy to sprzedażowe, czy w zakresie budowania długofalowej relacji (która w dłuższym okresie także ma prowadzić do zwiększenia sprzedaży).

Porada: budując strategię e-mail marketingu pamiętaj, aby cele były jasne, skonkretyzowane i mierzalne. Możesz przykładowo określić, że w danym okresie newsletter ma przynosić wzrost przychodu na poziomie X procent.

W jaki sposób pozyskiwać adresy e-mail?


Opcji dostępnych w tym zakresie jest kilka, a jedną z najskuteczniejszych jest umieszczenie możliwości zapisu do newslettera na swojej stronie. Taka opcja powinna być jednak wystarczająco zachęcająca tak, aby odbiorca miał pewność, że będzie to opłacalne.

Do tego celu świetnie sprawdzą się różnego rodzaju „lead magnety”, takie jak darmowe e-booki, checklisty oraz inne wartościowe, darmowe materiały. Natomiast w przypadku e-commerce polecane są zniżki na pierwsze zakupy, czy darmowa dostawa przy pierwszym zamówieniu, po zapisaniu się do newslettera.

Możliwość zapisu do newslettera warto umieszczać też w innych miejscach na stronie, np. jako osobny segment w tekstach blogowych. Dzięki zaawansowanej analityce będziemy mogli także sprawdzać, jak nasze teksty blogowe przekładają się na generowanie leadów w tym zakresie.

Inne metody budowania swojej bazy to:

  • konkursy i loterie,
  • serwisy społecznościowe,
  • poprzez partnerów biznesowych (dobre rozwiązanie dla marketingu B2B).

Wskazówka: pamiętaj, aby formularz zapisania się do newslettera nie był nazbyt skomplikowany. Wystarczy e-mail odraz imię, a także pole zgody zapisu. Należy też ułatwiać wypisanie z newslettera, przy czym w tym zakresie warto załączać dodatkowy formularz pozwalający wskazać, dlaczego dana osoba podejmuje taki krok. Może być to wartościowa informacja na temat tego, czy realizowany przez nas e-mail marketing jest efektywny, czy może np. nazbyt nachalny, noszący znamiona SPAM-u itp.

Wdrażanie automatyzacji - im wcześniej, tym lepiej!


Jeśli skutecznie realizuje się powyższe kroki, to baza kontaktowa może rozrosnąć się w krótkim czasie. Również sam e-mail marketing zaczyna przynosić pierwsze efekty. Od razu warto wykorzystywać jego potencjał decydując się na działania z zakresu Marketing Automation. Dzięki nim wiadomości są wysyłane automatycznie i w odpowiednim czasie, a także do odpowiedniej grupy osób. To jednak nie wszystko. Automatyzacja pozwala też na zbieranie i skuteczniejsze analizowanie danych, co gwarantuje oszczędność czasu. Daje też możliwość personalizacji komunikacji marketingowej, dzięki czemu przekazy są lepiej dopasowane do odbiorców i tym samym działają skuteczniej. To prosta droga do wyższej sprzedaży, efektywniejszego brandingu i skuteczniejszej komunikacji z klientami.

Jak zacząć e-mail marketing? Jak widać pierwsze kroki to określenie celu takich działań oraz rozpoczęcie budowania bazy mailingowej. Na te działania nigdy nie jest za wcześnie, taka baza to bowiem cenny zasób, dzięki któremu będziemy mieć bezpośredni kontakt z naszymi odbiorcami.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Skuteczna reklama zewnętrzna. Na czym polega dobry przekaz DOOH

Diana Polska
Podczas planowania kampanii DOOH należy przede wszystkim skupić się na grupie docelowej, a dokładniej na jej potrzebach i zainteresowaniach. Konsumenci chcą, aby przekaz w formie digital signage był dopasowany do ich potrzeb i przynosił wymierne korzyści.

Audiomarketing i programmatic audio. Targetowanie reklam radiowych

Bartosz Sosnówka
Osobista forma kontaktu z użytkownikiem i reklamy odporne na Adblocka. To największe atuty przekazów marketingowych emitowanych w stacjach radiowych online, podcastach i innych treściach opartych na audio w internecie. Co więcej, według światowych badań aż 80% słuchaczy podcastów akceptuje reklamy, a 60% z nich kupuje pod wpływem usłyszanych komunikatów.

Internetowi influencerzy skuteczniejsi od celebrytów. W marketingu

Paweł Usakowski
Ta informacja może zaskakiwać, jest jednak niewątpliwie bardzo istotna dla marek w kontekście planowania kampanii i doboru ambasadorów do współpracy. Z tegorocznej edycji badania MediaCom Influence Power Index podobnych wniosków płynie jeszcze więcej.

Wskaźniki widoczności reklam online. Raport Meetrics Q3/2021

IPM
Reklamy displayowe były w Polsce bardziej widoczne w trzecim kwartale 2021, w przeciwieństwie do reklam wideo, których widoczność się pogorszyła. Rzuca się w oczy wysoka zmienność współczynników widoczności - zarówno przy porównywaniu ze sobą różnych formatów reklam, jak i przy porównaniu tych samych formatów w różnych okresach.

Blockchain to krok milowy ku przejrzystości reklamy online

Mariusz Maksymiuk
Chociaż nie jest to dokładnie ta sama wersja technologii bitcoin, blockchain w szerszym sensie może być narzędziem do cyfrowego bezpieczeństwa, przejrzystości i odpowiedzialności.

Jak wyróżnić się na targach branżowych?

inventini.com
Targi branżowe to jeden z najlepszych sposobów na pozyskanie nowych klientów i zwiększenie rozpoznawalności marki. W Polsce co roku odbywa się około 200 takich imprez i zawsze przyciągają one tłumy wystawców. Konkurencja jest spora, co więc zrobić, żeby zwrócić na siebie uwagę i zatrzymać przy swoim stoisku odwiedzających? [artykuł sponsorowany]

Sztuczna inteligencja w reklamie

Mariusz Maksymiuk
Algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają na zaawansowaną automatyzację i przewidywanie działań potencjalnego konsumenta. Maszyny, wykorzystując dane, uczą się identyfikować wzorce i powiązania, tak aby wyciągać wnioski, wykonywać działania i podejmować decyzje.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24