menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAVeloBank lokata 6%

29.09.2023 Marketing i PR

Od czego zacząć e-mail marketing i jak go wykorzystać?

artykuł sponsorowany

E-mail marketing to potężne narzędzie, które może korzystnie wpływać na lojalność klientów, budować relacje i zwiększać sprzedaż. Cele te można osiągać jednak tylko wtedy, gdy działania w tym zakresie są realizowane w efektywny i skuteczny sposób. Sprawdźmy jak zacząć e-mail marketing, aby osiągnąć pokładane w nim cele. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Od czego zacząć e-mail marketing i jak go wykorzystać?fot. stevepb/Pixabay Content License/Pixabay.com

E-mail marketing - jak zacząć, czyli cele i budowa bazy odbiorców


Nawet najlepsze przekazy nie przyniosą korzyści, jeśli nie trafią do odpowiednich osób. Dlatego też budowa bazy odbiorców powinna być jednym z pierwszych kroków, które podejmiemy. Skąd jednak pozyskiwać takie kontakty, czyli jak zacząć e-mail marketing?

Najważniejszą informacją jest to, że nigdy nie jest za późno na to, aby zacząć gromadzić adresy e-mailowe swoich odbiorców. Twoja strona jest zupełnie nowa? A może dopiero co wystartował Twój wymarzony sklep internetowy? W obydwu przypadkach to idealne momenty na to, aby JUŻ TERAZ gromadzić adresy e-mailowe.

Na tym etapie warto także określić nasze cele, czyli to, po co chcemy budować bazę kontaktową i jakie zamierzenia dzięki niej realizować. Wyznaczając je możemy także później znacznie lepiej je monitorować, czyli mierzyć, jak e-mail marketing wpływa na ich realizację. Mierzenie efektów w przypadku takich działań również odrywa bowiem bardzo istotną rolę i pozwala osiągać coraz to lepsze wyniki. Czy to sprzedażowe, czy w zakresie budowania długofalowej relacji (która w dłuższym okresie także ma prowadzić do zwiększenia sprzedaży).

Porada: budując strategię e-mail marketingu pamiętaj, aby cele były jasne, skonkretyzowane i mierzalne. Możesz przykładowo określić, że w danym okresie newsletter ma przynosić wzrost przychodu na poziomie X procent.

W jaki sposób pozyskiwać adresy e-mail?


Opcji dostępnych w tym zakresie jest kilka, a jedną z najskuteczniejszych jest umieszczenie możliwości zapisu do newslettera na swojej stronie. Taka opcja powinna być jednak wystarczająco zachęcająca tak, aby odbiorca miał pewność, że będzie to opłacalne.

Do tego celu świetnie sprawdzą się różnego rodzaju „lead magnety”, takie jak darmowe e-booki, checklisty oraz inne wartościowe, darmowe materiały. Natomiast w przypadku e-commerce polecane są zniżki na pierwsze zakupy, czy darmowa dostawa przy pierwszym zamówieniu, po zapisaniu się do newslettera.

Możliwość zapisu do newslettera warto umieszczać też w innych miejscach na stronie, np. jako osobny segment w tekstach blogowych. Dzięki zaawansowanej analityce będziemy mogli także sprawdzać, jak nasze teksty blogowe przekładają się na generowanie leadów w tym zakresie.

Inne metody budowania swojej bazy to:

  • konkursy i loterie,
  • serwisy społecznościowe,
  • poprzez partnerów biznesowych (dobre rozwiązanie dla marketingu B2B).

Wskazówka: pamiętaj, aby formularz zapisania się do newslettera nie był nazbyt skomplikowany. Wystarczy e-mail odraz imię, a także pole zgody zapisu. Należy też ułatwiać wypisanie z newslettera, przy czym w tym zakresie warto załączać dodatkowy formularz pozwalający wskazać, dlaczego dana osoba podejmuje taki krok. Może być to wartościowa informacja na temat tego, czy realizowany przez nas e-mail marketing jest efektywny, czy może np. nazbyt nachalny, noszący znamiona SPAM-u itp.

Wdrażanie automatyzacji - im wcześniej, tym lepiej!


Jeśli skutecznie realizuje się powyższe kroki, to baza kontaktowa może rozrosnąć się w krótkim czasie. Również sam e-mail marketing zaczyna przynosić pierwsze efekty. Od razu warto wykorzystywać jego potencjał decydując się na działania z zakresu Marketing Automation. Dzięki nim wiadomości są wysyłane automatycznie i w odpowiednim czasie, a także do odpowiedniej grupy osób. To jednak nie wszystko. Automatyzacja pozwala też na zbieranie i skuteczniejsze analizowanie danych, co gwarantuje oszczędność czasu. Daje też możliwość personalizacji komunikacji marketingowej, dzięki czemu przekazy są lepiej dopasowane do odbiorców i tym samym działają skuteczniej. To prosta droga do wyższej sprzedaży, efektywniejszego brandingu i skuteczniejszej komunikacji z klientami.

Jak zacząć e-mail marketing? Jak widać pierwsze kroki to określenie celu takich działań oraz rozpoczęcie budowania bazy mailingowej. Na te działania nigdy nie jest za wcześnie, taka baza to bowiem cenny zasób, dzięki któremu będziemy mieć bezpośredni kontakt z naszymi odbiorcami.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Wielkie reklamy online kontra AdBlock. Polska na czele w obu kryteriach

BARD
Internetowe reklamy wielkoformatowe stanowią 14% polskiego rynku online - wynika z analiz firmy Gemius. To największy odsetek ze wszystkich badanych rynków. W zderzeniu z danymi o rosnącej popularności blokowania reklam - robi to w Polsce co trzeci internauta - pora postawić pytanie o ich przyszłość.

Transparentność przekazu w influencer marketingu

Agnieszka Kuźma-Filipek
Influencer marketing, to przestrzeń komunikacji wielu marek i firm, w której wciąż krystalizują się zasady współpracy i oznaczania postów reklamowych. Choć to twórca ponosi odpowiedzialność za jasność przekazu, to nie może być ona obojętna dla klientów i agencji.

Reklama suplementów diety. Jak odróżnić informację od marketingu

Ewa Zygadło-Kozaczuk
Gdzie szukać wiarygodnych informacji o suplementach diety i jak odróżnić rzetelną informację od reklamy? Odpowiedź na to pytanie okazuje się dosyć trudna. Mało tego. Pojawiają się dodatkowe wątpliwości.

Finansowe narzędzia komunikatora GG dla fundacji. Ruszyły testy

BARD
Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty jest pierwszą edukacyjną organizacją pożytku publicznego testującą przyjmowanie wsparcia finansowego za pośrednictwem Gadu-Gadu. Znany polski komunikator GG z impetem rozpala rynek komunikacji nowymi możliwościami, w tym płatnościami. Wspólnie z OOO testuje nie tylko możliwości komunikacyjne, ale również te wspierające pozyskiwanie środków na cele charytatywne i społeczne.

Rolki Reggae Rajd na mecie! Rolkarski maraton dla chłopca z Ostródy

BARD
Agata i Wojtek Miszewscy, rolkarskie małżeństwo z Oleśnicy, przejechali na rolkach aż 713 kilometrów z Lublina do Ostródy, żeby pomóc rodzicom dziewięcioletniego chłopca z porażeniem mózgowym w zdobyciu środków na system do neurorehabilitacji. Rajdowi patronował tygodnik Reporterzy.info.

Wirtualne ciężarówki jadą z pomocą dzieciom. Każdy może dołączyć!

BARD
Dwa dni nieprzerwanego maratonu gry w Euro Truck Simulator 2. Transmisja na żywo na Youtube i największy w Polsce konwój ponad 300 wirtualnych ciężarówek. Społeczność internetowych graczy organizuje wyjątkowe, świąteczne wydarzenie charytatywne na rzecz pacjentów kliniki onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei z Wrocławia. [Reporterzy.info wspierają]

Strategia marketingowa i korzyści płynące z jej stosowania dla firmy

brandglow.pl
Właściwie opracowana strategia marketingowa to klucz do sukcesu każdej firmy zarówno małej, jak i dużej. Jest to bowiem praktyczne narzędzie, które pozwala nam na ustalenie spójnego planu działania, określenia mocnych oraz słabych stron przedsiębiorstwa oraz sprecyzowania, kim są odbiorcy naszych produktów oraz usług. [artykuł sponsorowany]

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23