Czy pracodawca może odrzucić wniosek o pracę zdalną?
artykuł sponsorowany
Praca zdalna stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Doświadczenia z okresu pandemii nauczyły nas, jak pracować wydajnie i wygodnie, nie opuszczając własnego domu. Dla wielu pracowników model sprawdził się tak dobrze, że nie chcą już wracać do obowiązkowych dojazdów do biura. Jednym pracodawcom nie robi to różnicy, inni nie wierzą w efektywność home office i wolą mieć kadrę na miejscu, co czasami kończy się poważniejszym konfliktem. Kiedy pracodawca ma prawo odrzucić wniosek o pracę zdalną a w jakich sytuacjach musi on respektować życzenia pracownika?
W jakich zawodach możliwa jest praca zdalna?
Oczywiście nie w każdym zawodzie taki dylemat występuje. Praca wymagająca bezpośredniego kontaktu z klientem albo z wytwarzanym dobrem nie daje możliwości home office. Na ten typ zatrudnienia mogą pozwolić sobie osoby, których całość lub większość obowiązków nadaje się do wykonywania z dowolnego miejsca na Ziemi.
Już od lat 60-tych model home office był znany pracownikom IT czy artystom (grafikom, twórcom muzyki). Dziś do tego grona dołączyło wielu pracowników administracji, edukacji, spedycji i logistyki, obsługi klienta czy marketingu i reklamy. Ci, którzy co jakiś czas muszą pojawić się w biurze, preferują często model pracy hybrydowej (czyli częściowo z domu a częściowo z firmy).
Oferty pracy zdalnej – gdzie ich szukać?
Należysz do przedstawicieli zawodów, które można wykonywać zdalnie, ale twój szef nie zgadza się na home office? Być może do dobry moment na znalezienie lepszego zatrudnienia. Wejdź na https://www.gowork.pl/, gdzie znajdziesz setki ofert pracy zdalnej. GoWork gwarantuje przy tym, że zamieszczane oferty pochodzą od realnych firm (w przypadku poszukiwań w mediach społecznościowych takiej pewności niestety nie ma).
Praca zdalna daje również możliwość zatrudnienia na wyjątkowo opłacalnych warunkach – możesz wykonywać swoje obowiązki z Polski ale wypłatę otrzymywać w euro, funtach czy dolarach – w zależności od tego, skąd pochodzi pracodawca.
Czy pracodawca może odrzucić wniosek o pracę zdalną rodzica małego dziecka?
W pewnych przypadkach pracodawca ma pełne prawo odrzucenia wniosku o pracę zdalną, złożonego przez pracownika. Szczególne prawa przysługują jednak rodzicom małych dzieci oraz kobietom w ciąży. Przedsiębiorca nie może nie zgodzić się na pracę zdalną ciężarnej, niezależnie od stopnia zaawansowania ciąży, chyba że uniemożliwia tę opcję sam typ stanowiska (zdalnie nie może pracować np. ciężarna fryzjerka czy pielęgniarka).
Również rodzice dzieci do lat 4 objęci są specjalnymi przywilejami. Pracy zdalnej nie wolno także zakazać opiekunowi osoby niepełnosprawnej, będącej członkiem rodziny lub gospodarstwa domowego. Warto pamiętać, że uzasadnieniem odmowy wniosku może być wyłącznie niemożność wykonywania zadań z miejsca innego niż wskazane przez pracodawcę. Jeśli np. przedsiębiorca nie dysponuje laptopem, na którym mogłaby pracować z domu kobieta w ciąży, to nie może z tego powodu odmówić home office, ale ma obowiązek kupić sprzęt.
Praca zdalna zwykła i okazjonalna – jakie są prawa pracownika?
W pozostałych przypadkach uwzględnienie wniosku o pracę zdalną zależy już tylko od dobrej woli pracodawcy. Mówi się wówczas o tzw. pracy zdalnej zwykłej (czyli standardowym wykonywaniu obowiązków na co dzień) oraz pracy zdalnej okazjonalnej (np. jeśli pracownik chce pozostać w domu z chorym dzieckiem, które ukończyło już 4 lata).
Jeśli twój pracodawca niechętnie patrzy na pracę zdalną, a ta odpowiada ci najbardziej, jedynym rozwiązaniem jest więc znalezienie lepszej oferty, w firmie respektującej twoje życzenia.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Kompleksowy rozwój online – jak połączyć marketing z nowoczesnym designem?
artykuł sponsorowany
Internet to przestrzeń, w której codziennie rywalizują tysiące marek. Chcąc wyróżnić się na tym dynamicznym rynku, trzeba podejść do tematu kompleksowo. Nowoczesna firma nie może polegać jedynie na ładnym logotypie czy podstawowej stronie internetowej – klucz tkwi w synergii.
Jak pozycjonować swoją witrynę internetową, aby odnieść sukces na rynkach zagranicznych
artykuł sponsorowany
Odkryj skuteczne strategie pozycjonowania swojej witryny w celu osiągnięcia sukcesu na rynkach zagranicznych i dotarcia do nowych odbiorców.
Media tradycyjne kontra digital marketing. Jak skutecznie łączyć oba światy?
artykuł sponsorowany
Firmy w marketingu mają do wyboru różne kanały komunikacji, aby dotrzeć do swoich odbiorców. Media tradycyjne, takie jak telewizja, prasa czy radio, mają ugruntowaną pozycję, jednak marketing cyfrowy oferuje nowe możliwości, które pozwalają na precyzyjne targetowanie i analizę wyników.
Podobne artykuły:
Rosyjski alfabet: transkrypcja i wymowa w języku polskim
artykuł gościnny
Odkryj alfabet rosyjski - fundament nauki języka. Zanurz się w sekrety wymowy i ortografii, oraz opanuj strategie skutecznej nauki. Poznaj różnice między literami pisanych a drukowanymi oraz naucz się ich właściwego używania.
SEO czy PPC - co wybrać?
Widoczni.com
Co wybrać, SEO czy PPC? To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby chcące wypromować swoje produkty czy usługi w sieci. Obie formy promocji wchodzą w skład SEM, czyli marketingu w wyszukiwarkach internetowych. Na czym polega ich działanie? Która z tych metod jest lepsza, skuteczniejsza? Czy musimy wybierać pomiędzy SEO a PPC? Czy można stosować obie formy promocji jednocześnie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. [artykuł sponsorowany]
Pozycjonowanie za efekt – jak do tego podejść?
Materiał zewnętrzny
Pozycjonowanie stron internetowych jest zadaniem złożonym, wymagającym niemałej wiedzy, doświadczenia, ale także pewnego rodzaju wyczucia. Niewiele trzeba, żeby zniweczyć cały włożony trud i stracić eksponowane miejsce w wyszukiwarce Google, zwłaszcza w przypadku niedoświadczonego i nieumiejętnego pozycjonera.
Czym jest ruch bezpłatny zwany również organicznym?
artykuł gościnny
W dzisiejszych czasach e-marketing naprawdę prężnie się rozwija, a to przekłada się na ogromne możliwości pozyskiwania nowych klientów głównie przez portale internetowe i sklepy online. Dowiedz się, czym jest ruch organiczny na stronie internetowej i jakie ma znaczenie w odniesieniu do działań SEO oraz pozycjonowania stron w sieci.