Czy pracodawca może odrzucić wniosek o pracę zdalną?
artykuł sponsorowany
Praca zdalna stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Doświadczenia z okresu pandemii nauczyły nas, jak pracować wydajnie i wygodnie, nie opuszczając własnego domu. Dla wielu pracowników model sprawdził się tak dobrze, że nie chcą już wracać do obowiązkowych dojazdów do biura. Jednym pracodawcom nie robi to różnicy, inni nie wierzą w efektywność home office i wolą mieć kadrę na miejscu, co czasami kończy się poważniejszym konfliktem. Kiedy pracodawca ma prawo odrzucić wniosek o pracę zdalną a w jakich sytuacjach musi on respektować życzenia pracownika?

W jakich zawodach możliwa jest praca zdalna?
Oczywiście nie w każdym zawodzie taki dylemat występuje. Praca wymagająca bezpośredniego kontaktu z klientem albo z wytwarzanym dobrem nie daje możliwości home office. Na ten typ zatrudnienia mogą pozwolić sobie osoby, których całość lub większość obowiązków nadaje się do wykonywania z dowolnego miejsca na Ziemi.
Już od lat 60-tych model home office był znany pracownikom IT czy artystom (grafikom, twórcom muzyki). Dziś do tego grona dołączyło wielu pracowników administracji, edukacji, spedycji i logistyki, obsługi klienta czy marketingu i reklamy. Ci, którzy co jakiś czas muszą pojawić się w biurze, preferują często model pracy hybrydowej (czyli częściowo z domu a częściowo z firmy).
Oferty pracy zdalnej – gdzie ich szukać?
Należysz do przedstawicieli zawodów, które można wykonywać zdalnie, ale twój szef nie zgadza się na home office? Być może do dobry moment na znalezienie lepszego zatrudnienia. Wejdź na https://www.gowork.pl/, gdzie znajdziesz setki ofert pracy zdalnej. GoWork gwarantuje przy tym, że zamieszczane oferty pochodzą od realnych firm (w przypadku poszukiwań w mediach społecznościowych takiej pewności niestety nie ma).
Praca zdalna daje również możliwość zatrudnienia na wyjątkowo opłacalnych warunkach – możesz wykonywać swoje obowiązki z Polski ale wypłatę otrzymywać w euro, funtach czy dolarach – w zależności od tego, skąd pochodzi pracodawca.
Czy pracodawca może odrzucić wniosek o pracę zdalną rodzica małego dziecka?
W pewnych przypadkach pracodawca ma pełne prawo odrzucenia wniosku o pracę zdalną, złożonego przez pracownika. Szczególne prawa przysługują jednak rodzicom małych dzieci oraz kobietom w ciąży. Przedsiębiorca nie może nie zgodzić się na pracę zdalną ciężarnej, niezależnie od stopnia zaawansowania ciąży, chyba że uniemożliwia tę opcję sam typ stanowiska (zdalnie nie może pracować np. ciężarna fryzjerka czy pielęgniarka).
Również rodzice dzieci do lat 4 objęci są specjalnymi przywilejami. Pracy zdalnej nie wolno także zakazać opiekunowi osoby niepełnosprawnej, będącej członkiem rodziny lub gospodarstwa domowego. Warto pamiętać, że uzasadnieniem odmowy wniosku może być wyłącznie niemożność wykonywania zadań z miejsca innego niż wskazane przez pracodawcę. Jeśli np. przedsiębiorca nie dysponuje laptopem, na którym mogłaby pracować z domu kobieta w ciąży, to nie może z tego powodu odmówić home office, ale ma obowiązek kupić sprzęt.
Praca zdalna zwykła i okazjonalna – jakie są prawa pracownika?
W pozostałych przypadkach uwzględnienie wniosku o pracę zdalną zależy już tylko od dobrej woli pracodawcy. Mówi się wówczas o tzw. pracy zdalnej zwykłej (czyli standardowym wykonywaniu obowiązków na co dzień) oraz pracy zdalnej okazjonalnej (np. jeśli pracownik chce pozostać w domu z chorym dzieckiem, które ukończyło już 4 lata).
Jeśli twój pracodawca niechętnie patrzy na pracę zdalną, a ta odpowiada ci najbardziej, jedynym rozwiązaniem jest więc znalezienie lepszej oferty, w firmie respektującej twoje życzenia.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Gadżety reklamowe z logo Twojej firmy – skuteczna promocja i profesjonalny wizerunek
artykuł sponsorowany
Gadżety reklamowe dla firm to sprawdzony sposób na zwiększenie rozpoznawalności i budowanie trwałych relacji z klientami. Gadżety działają jak mobilna wizytówka – docierają do odbiorców tam, gdzie nie sięgają tradycyjne formy reklamy.
Jak zwiększyć świadomość i rozpoznawalność Twojej marki? Podpowiadamy
artykuł sponsorowany
Budowanie rozpoznawalności marki to proces, który wymaga czasu, konsekwencji i dobrze zaplanowanej strategii. W świecie pełnym komunikatów reklamowych trudno wyróżnić się bez przemyślanej obecności – zarówno w internecie, jak i w przestrzeni miejskiej.
Influencer marketing – potęga autentyczności w świecie cyfrowej reklamy
artykuł sponsorowany
W świecie, w którym social media rządzą uwagą milionów ludzi, marki nie mogą już ignorować siły, jaką niesie ze sobą influencer marketing. To coś więcej niż tylko współpraca z popularnymi twórcami – to sztuka opowiadania historii, budowania zaufania i realnego wpływania na decyzje zakupowe swoich odbiorców.
Podobne artykuły:
SEO dla e-commerce, czyli jak pozycjonować sklep internetowy
materiał zewnętrzny
Prowadzenie sklepu internetowego to intratny pomysł na biznes szczególnie teraz, kiedy konsumenci na całym świecie coraz częściej korzystają z możliwości kupowania online. Większe zainteresowanie kupujących ofertą platform sprzedażowych przekłada się jednak na ciągle rosnącą konkurencję, dlatego każdy nowy przedsiębiorca musi znaleźć sposób na wybicie się w gąszczu ofert konkurencyjnych sklepów. Kluczem do sukcesu może okazać się SEO dla e-commerce.
Edukacja to relacja. Historia uratowania szkoły SPECTO w Poznaniu
materiał partnera
Samodzielność i odpowiedzialność uczniów, zaangażowanie rodziców i kadry, autonomia dyrektora i wsparcie organu prowadzącego. Takie podeście do edukacji zdaje w Poznaniu egzamin. Niestandardowe podejście uratowało publiczną szkołę przed likwidacją
Wsparcie dla uczniów z Ukrainy. Rusza akcja Chodźmy razem do szkoły!
Reporterzy.info wspierają
Prawie trzystu uczniów z Ukrainy będzie się uczyć od września w powstających właśnie we Wrocławiu i Gdańsku klasach przygotowawczych, tworzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. To dzieci, które razem z mamami uciekły przed wojną do Polski.
Restrukturyzacja firmy - dlaczego czasami to jedyne wyjście?
artykuł sponsorowany
W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, firmy często stają przed wyzwaniami, które mogą zagrażać ich stabilności i wzrostowi. Restrukturyzacja firmy może być jednym z najskuteczniejszych narzędzi do przetrwania trudnych okresów i zapewnienia długoterminowej rentowności.