Czy pracodawca może odrzucić wniosek o pracę zdalną?
artykuł sponsorowany
Praca zdalna stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Doświadczenia z okresu pandemii nauczyły nas, jak pracować wydajnie i wygodnie, nie opuszczając własnego domu. Dla wielu pracowników model sprawdził się tak dobrze, że nie chcą już wracać do obowiązkowych dojazdów do biura. Jednym pracodawcom nie robi to różnicy, inni nie wierzą w efektywność home office i wolą mieć kadrę na miejscu, co czasami kończy się poważniejszym konfliktem. Kiedy pracodawca ma prawo odrzucić wniosek o pracę zdalną a w jakich sytuacjach musi on respektować życzenia pracownika?

W jakich zawodach możliwa jest praca zdalna?
Oczywiście nie w każdym zawodzie taki dylemat występuje. Praca wymagająca bezpośredniego kontaktu z klientem albo z wytwarzanym dobrem nie daje możliwości home office. Na ten typ zatrudnienia mogą pozwolić sobie osoby, których całość lub większość obowiązków nadaje się do wykonywania z dowolnego miejsca na Ziemi.
Już od lat 60-tych model home office był znany pracownikom IT czy artystom (grafikom, twórcom muzyki). Dziś do tego grona dołączyło wielu pracowników administracji, edukacji, spedycji i logistyki, obsługi klienta czy marketingu i reklamy. Ci, którzy co jakiś czas muszą pojawić się w biurze, preferują często model pracy hybrydowej (czyli częściowo z domu a częściowo z firmy).
Oferty pracy zdalnej – gdzie ich szukać?
Należysz do przedstawicieli zawodów, które można wykonywać zdalnie, ale twój szef nie zgadza się na home office? Być może do dobry moment na znalezienie lepszego zatrudnienia. Wejdź na https://www.gowork.pl/, gdzie znajdziesz setki ofert pracy zdalnej. GoWork gwarantuje przy tym, że zamieszczane oferty pochodzą od realnych firm (w przypadku poszukiwań w mediach społecznościowych takiej pewności niestety nie ma).
Praca zdalna daje również możliwość zatrudnienia na wyjątkowo opłacalnych warunkach – możesz wykonywać swoje obowiązki z Polski ale wypłatę otrzymywać w euro, funtach czy dolarach – w zależności od tego, skąd pochodzi pracodawca.
Czy pracodawca może odrzucić wniosek o pracę zdalną rodzica małego dziecka?
W pewnych przypadkach pracodawca ma pełne prawo odrzucenia wniosku o pracę zdalną, złożonego przez pracownika. Szczególne prawa przysługują jednak rodzicom małych dzieci oraz kobietom w ciąży. Przedsiębiorca nie może nie zgodzić się na pracę zdalną ciężarnej, niezależnie od stopnia zaawansowania ciąży, chyba że uniemożliwia tę opcję sam typ stanowiska (zdalnie nie może pracować np. ciężarna fryzjerka czy pielęgniarka).
Również rodzice dzieci do lat 4 objęci są specjalnymi przywilejami. Pracy zdalnej nie wolno także zakazać opiekunowi osoby niepełnosprawnej, będącej członkiem rodziny lub gospodarstwa domowego. Warto pamiętać, że uzasadnieniem odmowy wniosku może być wyłącznie niemożność wykonywania zadań z miejsca innego niż wskazane przez pracodawcę. Jeśli np. przedsiębiorca nie dysponuje laptopem, na którym mogłaby pracować z domu kobieta w ciąży, to nie może z tego powodu odmówić home office, ale ma obowiązek kupić sprzęt.
Praca zdalna zwykła i okazjonalna – jakie są prawa pracownika?
W pozostałych przypadkach uwzględnienie wniosku o pracę zdalną zależy już tylko od dobrej woli pracodawcy. Mówi się wówczas o tzw. pracy zdalnej zwykłej (czyli standardowym wykonywaniu obowiązków na co dzień) oraz pracy zdalnej okazjonalnej (np. jeśli pracownik chce pozostać w domu z chorym dzieckiem, które ukończyło już 4 lata).
Jeśli twój pracodawca niechętnie patrzy na pracę zdalną, a ta odpowiada ci najbardziej, jedynym rozwiązaniem jest więc znalezienie lepszej oferty, w firmie respektującej twoje życzenia.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Od doktoratu do biznesu – jak wykorzystać pracę naukową w świecie poza akademią?
artykuł sponsorowany
Uzyskanie stopnia doktora to ogromne osiągnięcie, które wymaga lat intensywnej pracy badawczej, analitycznego myślenia i wytrwałości. Jednak coraz więcej doktorantów staje dziś przed pytaniem: co dalej? Tradycyjna ścieżka akademicka nie zawsze okazuje się satysfakcjonująca, a dostępność etatów naukowych bywa ograniczona.
Jak bawić się z dzieckiem, wspierając rozwój? Psycholog podpowiada
patronat Reporterzy.info
Spontaniczna, przyjemna i dobrowolna – to cechy, które definiują zabawę. Dla dziecka jest ona naturalnym sposobem odkrywania świata, a dla rodzica może stać się okazją do budowania pozytywnej relacji oraz wsparcia w rozwoju malucha. Jak sprawić, by wspólna zabawa była zarazem radosna i edukacyjna?
Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?
artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.
Podobne artykuły:
Tapety na ścianę 3d hitem w aranżacji wnętrz!
www.fototap.pl
Nie od dziś wiadomo, że w branży aranżacji przestrzeni ciągle mamy do czynienia z różnego typu trendami i modami. Jest dokładnie tak, jak w branży odzieżowej, coś przestaje być na topie, coś innego natomiast rewolucjonizuje wręcz jej świat. Sprawdźmy wiec, co jest dziś modne, gdy mówimy o świecie tapet. Czy pojawiło się może coś nowego? [artykuł sponsorowany]
Rozlicz PIT i wesprzyj projekty pomagające w rozwoju dzieci
Reporterzy.info wspierają
Rusza sezon rozliczeń podatkowych. Dla każdego z nas to okazja, żeby BEZ PONOSZENIA DODATKOWYCH KOSZTÓW wesprzeć ważny cel społeczny lub charytatywny. Wystarczy w rozliczeniu wpisać numer KRS wybranej fundacji. Repoterzy.info zachęcają do wsparcia projektu utworzenia bezpłatnej, Wirtualnej Poradni Pedagogicznej.
Darmowe motywy WordPress: jak znaleźć te wartościowe?
artykuł sponsorowany
WordPress to jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia stron internetowych, oferująca bogatą bibliotekę motywów graficznych. Dla wielu użytkowników ważne jest znalezienie wartościowych motywów, które nie tylko będą atrakcyjne wizualnie, ale także funkcjonalne i łatwe w użyciu.
Na czym polega content marketing i co wchodzi w jego skład?
artykuł sponsorowany
Content marketing to strategia marketingowa polegająca na tworzeniu i dystrybucji wartościowych, istotnych i spójnych treści w celu przyciągnięcia i utrzymania jasno określonej grupy odbiorców oraz, ostatecznie, napędzania zyskownych działań klientów.