Jak budować wizerunek pracodawcy z wykorzystaniem mediów społecznościowych?
artykuł partnera
Zgodnie z obowiązującą definicją, marka pracodawcy stanowi sumę korzyści funkcjonalnych, ekonomicznych i psychologicznych kojarzonych i uzyskanych przez pracownika w związku z podjęciem zatrudnienia. Kreowanie wizerunku pracodawcy polega na wykorzystaniu technik marketingu w celu stworzenia obrazu organizacji atrakcyjnego zarówno dla obecnie zatrudnionych, jak i potencjalnych pracowników. W dzisiejszych czasach w tym celu coraz częściej wykorzystuje się media społecznościowe.

Budowanie wizerunku pracodawcy
Budowanie wizerunku pracodawcy, czyli tak zwany employer branding, pozwala firmie wyróżnić się na tle konkurencji i sprawia, że staje się ona bardziej atrakcyjna z punktu widzenia osób poszukujących zatrudnienia. Ułatwia to pozyskanie pracowników o odpowiednich kompetencjach i potencjale intelektualnym. Dodatkowo sprzyja także umacnianiu lojalności i zwiększaniu zaangażowania pracowników już zatrudnionych. W budowaniu wizerunku pracodawcy istotne jest, by wykorzystany w tym celu employer branding był unikatowy i utrwalał w świadomości adresatów przekazu obraz wyjątkowości.
Jak budować atrakcyjny wizerunek pracodawcy?
W budowaniu atrakcyjnego wizerunku pracodawcy należy z wykorzystaniem technik marketingowych stworzyć takie klimat i obraz firmy, które są atrakcyjne z punktu widzenia obecnie zatrudnionych pracowników, jak również innych osób, które mogą rozważać zatrudnienie w danej organizacji. Narzędziem sprawdzającym się w tym zakresie, jest kampania employer brandingowa. Jej celem jest wykreowanie tożsamości firmy na rynku pracy i przedstawienie jej w pozytywnym świetle.
Podejmowane w ramach kampanii employer brandingowej działania dotyczące kształtowania wizerunku pracodawcy mogą mieć wymiar zewnętrzny i wewnętrzny.
Employer branding wewnętrzny
Wewnętrzny employer branding jest ukierunkowany na obecnie zatrudnianych w firmie pracowników. Obejmuje działania służące rozwojowi oraz poprawie komfortu pracy i atmosfery w zespole. Jego celem jest wzmocnienie więzi z firmą i sprawienie, by dobrzy pracownicy czuli zaangażowanie i nie chcieli zmienić miejsca zatrudnienia. Aby był skuteczny, wewnętrzny employer branding musi być realizowany na wszystkich etapach rozwoju pracownika. Wymaga to:
- jasnego określenia ścieżek kariery,
- zapewnienia pracownikom możliwości samorozwoju,
- troski o stan zdrowia pracowników,
- stosowania systemów motywacyjnych,
- wdrożenia działań na rzecz integracji i budowania relacji w zespole.
Employer branding zewnętrzny
Zewnętrzny employer branding jest ukierunkowany na potencjalnych pracowników. Obejmuje wszelkie działania podejmowane poza samą strukturą firmy w celu zwiększenia atrakcyjności pracodawcy w oczach osób poszukujących zatrudnienia. Jego skuteczność zależy od dobrania odpowiedniej grupy docelowej i dopasowania do niej właściwych kanałów komunikacji. Do działań podejmowanych w ramach zewnętrznego employer brandingu należą między innymi prezentacja na targach pracy, spotkania ze studentami, programy płatnych praktyk i staże, ulotki, plakaty oraz ogłoszenia w mediach, w tym także mediach społecznościowych.
Kampania employer brandingowa na platformach społecznościowych
W budowaniu wizerunku pracodawcy niezwykle przydatne są media społecznościowe. Platformy takie jak Facebook, Instagram, YouTube, TikTok czy też LinkedIn stwarzają doskonałe warunki do przeprowadzenia skutecznej kampanii employer brandingowej. Umożliwiają one dotarcie do szerszego, bardziej zróżnicowanego grona odbiorców i bezpośrednią komunikację z potencjalnymi kandydatami. Zaletami prowadzenia kampanii employer brandingowej w social mediach są również niewielki jednostkowy koszt dotarcia komunikatu do odbiorcy oraz wysoki wskaźnik konwersji.
Jak przygotować skuteczną kampanię employer brandingową na platformach społecznościowych?
Aby przygotować skuteczną kampanię employer brandingową na platformach społecznościowych, należy:
- przeprowadzić dokładną analizę celów biznesowych firmy,
- przygotować Employer Value Proposition (EVP),
- określić grupę docelową, do której kierowany jest komunikat,
- wyznaczyć cele i mierzalne wskaźniki kampanii,
- przeanalizować proces rekrutacji i ścieżkę kandydata,
- określić sposób przekazywania wartości firmy,
- wytypować metody i narzędzia komunikacji najlepiej odpowiadające specyfice danej platformy społecznościowej,
- ustalić harmonogram działań.

Treści publikowane na platformach społecznościowych w ramach kampanii employer brandingowej
Wśród treści publikowanych na platformach społecznościowych w ramach skutecznych kampanii employer brandingowych warto wymienić przede wszystkim:
- historie i doświadczenia pracowników firmy,
- filmy i zdjęcia przedstawiające środowisko biurowe,
- posty podkreślające korzyści, jakie firma oferuje swoim pracownikom,
- posty prezentujące kulturę firmy poprzez podkreślanie pozytywnych relacji między współpracownikami, menedżerami i supervisorami,
- filmy i zdjęcia z wydarzeń, które nie są bezpośrednio zorientowane na biznes,
- posty poświęcone świętowaniu wszystkich otrzymanych przez firmę nagród i certyfikatów wraz z wyrażeniem wdzięczności wobec pracowników za ich ciężką pracę i zaangażowanie,
- specjalistyczne, profesjonalne treści rekrutacyjne.
Korzyści prowadzenia skutecznych działań w ramach kampanii employer brandingowych w mediach społecznościowych
Dzięki prowadzeniu skutecznych działań w ramach kampanii employer brandingowych w mediach społecznościowych firma jest w stanie osiągnąć liczne korzyści. Należą do nich przede wszystkim:
- poprawa wizerunku firmy,
- wzrost zaufania do firmy,
- poprawa relacji z pracownikami, klientami, partnerami biznesowymi i innymi interesariuszami,
- wzrost satysfakcji, zaangażowania i lojalności obecnie zatrudnionych w firmie pracowników,
- redukcja rotacji pracowników,
- wzrost zainteresowania podjęciem zatrudnienia w firmie wśród potencjalnych kandydatów,
- usprawnienie procesów rekrutacyjnych,
- redukcja kosztów rekrutacji,
- redukcja kosztów działalności,
- wzrost stabilności funkcjonowania firmy na rynku,
- wzrost skuteczności wprowadzania na rynek nowych produktów i usług.
Dzięki skutecznej kampanii employer brandingowej w mediach społecznościowych firma jest w efekcie w stanie zbudować przewagę konkurencyjną na rynku pracy. Jeśli chcesz zainwestować w taką formę promocji marki, polecamy skorzystanie z usług agencji LTB z Wrocławia:
WWW: https://www.ltb.pl/
Telefon: +48 577 100 210
E-mail: biuro@ltb.pl
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Jak bawić się z dzieckiem, wspierając rozwój? Psycholog podpowiada
patronat Reporterzy.info
Spontaniczna, przyjemna i dobrowolna – to cechy, które definiują zabawę. Dla dziecka jest ona naturalnym sposobem odkrywania świata, a dla rodzica może stać się okazją do budowania pozytywnej relacji oraz wsparcia w rozwoju malucha. Jak sprawić, by wspólna zabawa była zarazem radosna i edukacyjna?
Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?
artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.
Gadżety reklamowe z logo Twojej firmy – skuteczna promocja i profesjonalny wizerunek
artykuł sponsorowany
Gadżety reklamowe dla firm to sprawdzony sposób na zwiększenie rozpoznawalności i budowanie trwałych relacji z klientami. Gadżety działają jak mobilna wizytówka – docierają do odbiorców tam, gdzie nie sięgają tradycyjne formy reklamy.
Podobne artykuły:
Ile kosztuje wynajęcie billboardu na miesiąc?
artykuł sponsorowany
Jednym z kluczowych czynników, które determinują skuteczność tej formy promocji jest projekt billboardu i jego lokalizacja. Nietrudno się domyślić, że ustawienie reklamy w tłocznym miejscu może sporo kosztować. Ile dokładnie? Sprawdź, ile kosztuje wynajem billboardu.
ZaGGadaj o audiobooka do BookBeat. Innowacyjna kampania w Gadu Gadu
materiał partnera
Szwedzki serwis z audiobookami BookBeat, w Polsce obecny od 2020 roku, nawiązał współpracę z komunikatorem GG (Gadu-Gadu). Użytkownicy kultowego GG mogą otrzymać kod na darmowe słuchanie audiobooków z biblioteki obejmującej 1 milion tytułów w różnych językach.
Kalkulator prowizji Allegro - jak zoptymalizować swoje koszty dzięki odpowiedniej integracji? Porady od Apilo
artykuł sponsorowany
Sprzedaż na Allegro jest szansą dla wielu firm na dotarcie do szerokiego grona klientów. Jednakże prowizje, które nalicza platforma, mogą znaczną część przychodów zamienić w koszty. Na szczęście kalkulator prowizji Allegro oraz odpowiednie narzędzia integracyjne pozwalają lepiej zarządzać wydatkami i maksymalizować zyskowność. Sprawdźmy, jak to zrobić skutecznie.
Formularze PIT i nowe wzory. Sprawdź, które druki się zmieniają [LINK]
Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową"
Poradnik Podatnika 2021. PIT-36, PIT-37, PIT/B, PIT/D, PIT/IP, PIT/O, PIT/Z, PIT/WZ – między innymi te rodzaje dokumentów dotyczących zeznań podatkowych od 1 stycznia 2021 roku powinny być rozliczane na nowych formularzach. Wprowadzone modyfikacje mają dostosować druki do zmian w prawie. Z tego tekstu dowiesz się, jak nie zgubić się w gąszczu aktualizacji i gdzie znaleźć obowiązujące wzory.