menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

4.06.2024

Jak budować wizerunek pracodawcy z wykorzystaniem mediów społecznościowych?

artykuł partnera

Zgodnie z obowiązującą definicją, marka pracodawcy stanowi sumę korzyści funkcjonalnych, ekonomicznych i psychologicznych kojarzonych i uzyskanych przez pracownika w związku z podjęciem zatrudnienia. Kreowanie wizerunku pracodawcy polega na wykorzystaniu technik marketingu w celu stworzenia obrazu organizacji atrakcyjnego zarówno dla obecnie zatrudnionych, jak i potencjalnych pracowników. W dzisiejszych czasach w tym celu coraz częściej wykorzystuje się media społecznościowe.

Jak budować wizerunek pracodawcy z wykorzystaniem mediów społecznościowych?fot. Alexander Shatov/Unsplash License/Unsplash.com

Budowanie wizerunku pracodawcy


Budowanie wizerunku pracodawcy, czyli tak zwany employer branding, pozwala firmie wyróżnić się na tle konkurencji i sprawia, że staje się ona bardziej atrakcyjna z punktu widzenia osób poszukujących zatrudnienia. Ułatwia to pozyskanie pracowników o odpowiednich kompetencjach i potencjale intelektualnym. Dodatkowo sprzyja także umacnianiu lojalności i zwiększaniu zaangażowania pracowników już zatrudnionych. W budowaniu wizerunku pracodawcy istotne jest, by wykorzystany w tym celu employer branding był unikatowy i utrwalał w świadomości adresatów przekazu obraz wyjątkowości.

Jak budować atrakcyjny wizerunek pracodawcy?


W budowaniu atrakcyjnego wizerunku pracodawcy należy z wykorzystaniem technik marketingowych stworzyć takie klimat i obraz firmy, które są atrakcyjne z punktu widzenia obecnie zatrudnionych pracowników, jak również innych osób, które mogą rozważać zatrudnienie w danej organizacji. Narzędziem sprawdzającym się w tym zakresie, jest kampania employer brandingowa. Jej celem jest wykreowanie tożsamości firmy na rynku pracy i przedstawienie jej w pozytywnym świetle.

Podejmowane w ramach kampanii employer brandingowej działania dotyczące kształtowania wizerunku pracodawcy mogą mieć wymiar zewnętrzny i wewnętrzny.

Employer branding wewnętrzny


Wewnętrzny employer branding jest ukierunkowany na obecnie zatrudnianych w firmie pracowników. Obejmuje działania służące rozwojowi oraz poprawie komfortu pracy i atmosfery w zespole. Jego celem jest wzmocnienie więzi z firmą i sprawienie, by dobrzy pracownicy czuli zaangażowanie i nie chcieli zmienić miejsca zatrudnienia. Aby był skuteczny, wewnętrzny employer branding musi być realizowany na wszystkich etapach rozwoju pracownika. Wymaga to:

  • jasnego określenia ścieżek kariery,
  • zapewnienia pracownikom możliwości samorozwoju,
  • troski o stan zdrowia pracowników,
  • stosowania systemów motywacyjnych,
  • wdrożenia działań na rzecz integracji i budowania relacji w zespole.

Employer branding zewnętrzny


Zewnętrzny employer branding jest ukierunkowany na potencjalnych pracowników. Obejmuje wszelkie działania podejmowane poza samą strukturą firmy w celu zwiększenia atrakcyjności pracodawcy w oczach osób poszukujących zatrudnienia. Jego skuteczność zależy od dobrania odpowiedniej grupy docelowej i dopasowania do niej właściwych kanałów komunikacji. Do działań podejmowanych w ramach zewnętrznego employer brandingu należą między innymi prezentacja na targach pracy, spotkania ze studentami, programy płatnych praktyk i staże, ulotki, plakaty oraz ogłoszenia w mediach, w tym także mediach społecznościowych.

Kampania employer brandingowa na platformach społecznościowych


W budowaniu wizerunku pracodawcy niezwykle przydatne są media społecznościowe. Platformy takie jak Facebook, Instagram, YouTube, TikTok czy też LinkedIn stwarzają doskonałe warunki do przeprowadzenia skutecznej kampanii employer brandingowej. Umożliwiają one dotarcie do szerszego, bardziej zróżnicowanego grona odbiorców i bezpośrednią komunikację z potencjalnymi kandydatami. Zaletami prowadzenia kampanii employer brandingowej w social mediach są również niewielki jednostkowy koszt dotarcia komunikatu do odbiorcy oraz wysoki wskaźnik konwersji.

Jak przygotować skuteczną kampanię employer brandingową na platformach społecznościowych?


Aby przygotować skuteczną kampanię employer brandingową na platformach społecznościowych, należy:

  • przeprowadzić dokładną analizę celów biznesowych firmy,
  • przygotować Employer Value Proposition (EVP),
  • określić grupę docelową, do której kierowany jest komunikat,
  • wyznaczyć cele i mierzalne wskaźniki kampanii,
  • przeanalizować proces rekrutacji i ścieżkę kandydata,
  • określić sposób przekazywania wartości firmy,
  • wytypować metody i narzędzia komunikacji najlepiej odpowiadające specyfice danej platformy społecznościowej,
  • ustalić harmonogram działań.

employer brandingfot. Adem AY/Unsplash License/Unsplash.com

Treści publikowane na platformach społecznościowych w ramach kampanii employer brandingowej


Wśród treści publikowanych na platformach społecznościowych w ramach skutecznych kampanii employer brandingowych warto wymienić przede wszystkim:

  • historie i doświadczenia pracowników firmy,
  • filmy i zdjęcia przedstawiające środowisko biurowe,
  • posty podkreślające korzyści, jakie firma oferuje swoim pracownikom,
  • posty prezentujące kulturę firmy poprzez podkreślanie pozytywnych relacji między współpracownikami, menedżerami i supervisorami,
  • filmy i zdjęcia z wydarzeń, które nie są bezpośrednio zorientowane na biznes,
  • posty poświęcone świętowaniu wszystkich otrzymanych przez firmę nagród i certyfikatów wraz z wyrażeniem wdzięczności wobec pracowników za ich ciężką pracę i zaangażowanie,
  • specjalistyczne, profesjonalne treści rekrutacyjne.

Korzyści prowadzenia skutecznych działań w ramach kampanii employer brandingowych w mediach społecznościowych


Dzięki prowadzeniu skutecznych działań w ramach kampanii employer brandingowych w mediach społecznościowych firma jest w stanie osiągnąć liczne korzyści. Należą do nich przede wszystkim:

  • poprawa wizerunku firmy,
  • wzrost zaufania do firmy,
  • poprawa relacji z pracownikami, klientami, partnerami biznesowymi i innymi interesariuszami,
  • wzrost satysfakcji, zaangażowania i lojalności obecnie zatrudnionych w firmie pracowników,
  • redukcja rotacji pracowników,
  • wzrost zainteresowania podjęciem zatrudnienia w firmie wśród potencjalnych kandydatów,
  • usprawnienie procesów rekrutacyjnych,
  • redukcja kosztów rekrutacji,
  • redukcja kosztów działalności,
  • wzrost stabilności funkcjonowania firmy na rynku,
  • wzrost skuteczności wprowadzania na rynek nowych produktów i usług.

Dzięki skutecznej kampanii employer brandingowej w mediach społecznościowych firma jest w efekcie w stanie zbudować przewagę konkurencyjną na rynku pracy. Jeśli chcesz zainwestować w taką formę promocji marki, polecamy skorzystanie z usług agencji LTB z Wrocławia:

WWW: https://www.ltb.pl/
Telefon: +48 577 100 210
E-mail: biuro@ltb.pl

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Prezent świąteczny a budowanie wizerunku i relacji z klientem

artykuł sponsorowany
Święta to magiczny czas, w którym radośnie biesiadujemy i obdarowujemy się prezentami. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu pozytywnych relacji z ważnym klientem i chcesz kreować pozytywny wizerunek swojej firmy, postaw na eleganckie upominki świąteczne, które wniosą wiele dobrego w codzienną współpracę z kontrahentami i partnerami biznesowymi. Co najlepiej podarować zaufanym klientom i gdzie znaleźć oryginalne prezenty?

Czym jest dom mediowy oraz jakie pełni funkcje?

artykuł sponsorowany
Dom mediowy to agencja zajmująca się planowaniem, zakupem i optymalizacją kampanii reklamowych w różnych mediach. Dom mediowy pełni rolę pośrednika między reklamodawcą a dostawcą mediów, takim jak telewizja, radio, prasa czy reklama zewnętrzna.

Rekord Guinnessa w rolkarskiej sztafecie pomoże dzieciom z Oleśnicy

Bartłomiej Dwornik
Aż 25 godzin bez przerwy po 400-metrowej pętli. Agata i Wojciech Miszewscy, rolkarskie małżeństwo z Oleśnicy, w ostatni weekend marca zamierza ustanowić oficjalny rekord świata. Wydarzenie SLV Group Guinness Rolki Reggae Rekord promować będzie również bezpieczną jazdą na rolkach w mieście, a przede wszystkim pomoże zebrać pieniądze na zorganizowanie wakacji dla małych podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Patronem medialnym jest tygodnik Reporterzy.info.

Czy opłaca się kupić iPhone 13?

artykuł sponsorowany
Apple iPhone 13 to nowoczesny smartfon, który zadebiutował na rynku we wrześniu 2021 roku. Obecnie ten model wciąż cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników, ponieważ ma doskonałe parametry techniczne i można go kupić w bardzo atrakcyjnej cenie. Kiedy warto zdecydować się na jego zamówienie?

Gotówkowy czy samochodowy?

lowcakredytow.pl
Czasem wybór sposobu zakupu samochodu zajmuje więcej czasu niż decyzja, które auto kupić. Większość klientów wspomaga się różnego rodzaju kredytami lub też pożyczkami, a tym samym mogą sobie pozwolić na wymarzone cztery kółka. Oferty banków i parabanków oraz dealerów samochodowych sprawiają, że mamy naprawdę dużo możliwości do wyboru. [artykuł sponsorowany]

Czy oczyszczacze powietrza rzeczywiście są warte uwagi?

artykuł sponsorowany
Odpowiednio dobrany oczyszczacz może być sposobem na poprawę jakości codziennego życia, a przy okazji także zdrowia.

Zakładasz sklep internetowy? Zatrudnij eCommerce Managera

artykuł sponsorowany
Sklepy rosną w polskim Internecie jak grzyby po deszczu. Jednak samo założenie sklepu internetowego to nie wszystko. Trzeba jeszcze odpowiednio zaprojektować sklep by był funkcjonalny dla użytkownika, wprowadzić odpowiednie produkty, a także zainstalować odpowiednie narzędzia.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Lumix
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24