menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Lumix

17.06.2024 Marketing i PR

Polski rynek reklamy cyfrowej 2023/2024. Raport IAB Polska

Krzysztof Fiedorek

Raport Strategiczny Internet 2023/2024 przygotowany przez IAB Polska przedstawia szczegółową analizę polskiego rynku reklamy cyfrowej, ukazując jego dynamiczny wzrost w 2023 roku. Wartość tego rynku sięgnęła prawie 7,8 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 870 mln zł w porównaniu do roku poprzedniego.

Polski rynek reklamy cyfrowej 2023/2024. Raport IAB Polskailustracja: Bing/Copilot

Internet stał się kluczowym motorem napędowym rynku mediów, odpowiadając za ponad dwie trzecie wzrostu całego segmentu komunikacji.

Wzrost wydatków na reklamę cyfrową


Tempo wzrostu jest wyższe niż w latach poprzednich, co wskazuje na rosnącą wiarę reklamodawców w siłę tego kanału komunikacji. To imponujące tempo wzrostu plasuje Polskę wśród najszybciej rozwijających się rynków reklamy cyfrowej w Europie.

Istnieje kilka kluczowych czynników, które napędzają ten wzrost:

 • Zmiana nawyków konsumpcyjnych: Polacy coraz więcej czasu spędzają online, co pokazują dane GUS. W 2023 roku średni Polak spędził 8 godzin i 22 minuty dziennie korzystając z internetu, z czego 6 godzin i 12 minut na urządzeniach mobilnych. To stwarza doskonałe warunki dla reklamodawców, którzy chcą dotrzeć do swoich odbiorców w ich naturalnym środowisku.
 • Rosnąca skuteczność reklamy cyfrowej: Reklama cyfrowa oferuje szereg możliwości precyzyjnego targetowania reklam do określonych grup odbiorców, co czyni ją wysoce skutecznym kanałem dotarcia do potencjalnych klientów. Badania IAB Polska pokazują, że aż 72% internautów uważa, że reklamy online są przydatne w dokonywaniu zakupów, a 65% twierdzi, że kieruje się nimi przy podejmowaniu decyzji zakupowych.
 • Wzrost znaczenia e-commerce: Pandemia COVID-19 dodatkowo przyspieszyła wzrost zakupów online, co z kolei przełożyło się na wzrost wydatków na reklamę cyfrową w kanałach e-commerce. W 2023 roku wartość polskiego rynku e-commerce osiągnęła 180 mld zł, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu do roku poprzedniego.

Oczekuje się, że trend wzrostu wydatków na reklamę cyfrową utrzyma się również w kolejnych latach. Prognozy IAB Polska wskazują, że w 2024 roku rynek reklamy cyfrowej w Polsce osiągnie wartość 9,2 mld zł. Reklamodawcy, którzy chcą odnieść sukces w dzisiejszym cyfrowym świecie, muszą uwzględnić reklamę cyfrową w swoich strategiach marketingowych i przeznaczyć na nią odpowiednie budżety.

REKLAMA

Dominacja reklamy online wideo


Reklama online wideo to bez wątpienia jeden z najszybciej rozwijających się segmentów polskiego rynku reklamy cyfrowej. W 2023 roku wydatki na ten rodzaj reklamy wzrosły o imponujące 20,7%, osiągając poziom 1,5 mld zł. To czyni reklamę online wideo najdynamiczniej rozwijającym się formatem reklamy cyfrowej w Polsce.

 • Wzrost popularności serwisów VOD: Polacy coraz chętniej korzystają z serwisów VOD, takich jak YouTube, Netflix i HBO Max. W 2023 roku 82% Polaków korzystało z co najmniej jednego serwisu VOD, a 43% deklaruje, że subskrybuje płatny serwis VOD. To stwarza doskonałe warunki dla reklamodawców, którzy chcą dotrzeć do swoich odbiorców w czasie, gdy oglądają oni treści wideo.
 • Rosnące zaangażowanie odbiorców: Reklama online wideo charakteryzuje się wysokim poziomem zaangażowania odbiorców. Badania IAB Polska pokazują, że 78% internautów chętnie ogląda reklamy online wideo, a 62% twierdzi, że reklamy te są dla nich interesujące.
 • Skuteczność w generowaniu konwersji: Reklama online wideo jest wysoce skuteczna w generowaniu konwersji, czyli w skłanianiu odbiorców do podjęcia pożądanej akcji, takiej jak zakup produktu lub usługi. Badania IAB Polska pokazują, że 54% internautów dokonało zakupu po obejrzeniu reklamy online wideo.

Oczekuje się, że trend dominacji reklamy online wideo utrzyma się również w kolejnych latach. Prognozy IAB Polska wskazują, że w 2024 roku wydatki na reklamę online wideo w Polsce osiągną poziom 2 mld zł.

Wzrost znaczenia programmatic buying


Programmatic buying, czyli automatyczny zakup powierzchni reklamowej online, staje się coraz ważniejszym elementem polskiego rynku reklamy cyfrowej. W 2023 roku udział programmatic buying w rynku reklamy online display osiągnął 70%, co oznacza wzrost o 10% w porównaniu do roku poprzedniego.

 • Rosnąca potrzeba efektywności: Reklamodawcy coraz częściej poszukują sposobów na zwiększenie efektywności swoich kampanii reklamowych. Programmatic buying oferuje szereg narzędzi i technologii, które umożliwiają precyzyjne targetowanie reklam do określonych grup odbiorców, optymalizację wydatków i mierzenie wyników kampanii w czasie rzeczywistym.
 • Automatyzacja procesów: Programmatic buying automatyzuje wiele zadań związanych z zakupem reklamy online, co pozwala reklamodawcom zaoszczędzić czas i pieniądze.
 • Transparentność rynku: Programmatic buying zapewnia większą transparentność rynku reklamy online, co ułatwia reklamodawcom kontrolowanie swoich wydatków i porównywanie ofert różnych dostawców.

Prognozy IAB Polska wskazują, że w 2024 roku udział programmatic buying w rynku reklamy online display w Polsce osiągnie 75%.

REKLAMA

Rozwój nowych formatów reklamowych


Rynek reklamy cyfrowej w Polsce nieustannie ewoluuje, a wraz z nim pojawiają się nowe, innowacyjne formaty reklamowe. Reklamodawcy coraz częściej eksperymentują z tymi formatami, aby dotrzeć do swoich odbiorców w bardziej angażujący i efektywny sposób. Do najpopularniejszych nowych formatów reklamowych w Polsce należą:

 • Reklamy natywne: Te reklamy są zintegrowane z treścią witryny internetowej, co sprawia, że są mniej inwazyjne i bardziej angażujące dla odbiorców. Badania IAB Polska pokazują, że 67% internautów pozytywnie postrzega reklamy natywne, a 53% twierdzi, że są one bardziej wiarygodne niż tradycyjne reklamy bannerowe.
 • Reklamy in-stream: Te reklamy są zintegrowane z treścią filmu na YouTube lub w innym serwisie VOD i nie można ich pominąć. Badania IAB Polska pokazują, że 74% internautów chętnie ogląda reklamy in-stream, a 61% twierdzi, że są one bardziej przekonujące niż tradycyjne reklamy bannerowe.
 • Reklamy wideo 360 stopni: Te reklamy pozwalają użytkownikom oglądać produkt lub usługę z różnych perspektyw, co zapewnia bardziej wciągające i interaktywne doświadczenie. Badania IAB Polska pokazują, że 65% internautów jest pozytywnie nastawionych do reklam wideo 360 stopni, a 58% twierdzi, że są one bardziej zapamiętywalne niż tradycyjne reklamy wideo.
 • Reklamy na urządzeniach wearables: Coraz więcej osób korzysta z urządzeń wearables, takich jak smartwatche i inteligentne opaski, co stwarza nowe możliwości dla reklamodawców. Reklamy na urządzeniach wearables mogą być wyświetlane na ekranach urządzeń lub w formie powiadomień. Badania IAB Polska pokazują, że 56% użytkowników urządzeń wearables jest otwartych na oglądanie reklam na swoich urządzeniach, a 42% twierdzi, że reklamy te są bardziej przydatne niż tradycyjne reklamy mobilne.

Wyzwania związane z ochroną prywatności


Ochrona prywatności staje się coraz ważniejszym wyzwaniem dla rynku reklamy cyfrowej w Polsce, a także na całym świecie. W 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które wprowadziło szereg nowych regulacji dotyczących przetwarzania danych osobowych. RODO miało na celu zwiększenie kontroli użytkowników nad swoimi danymi osobowymi i ograniczenie możliwości ich wykorzystywania przez firmy bez zgody.

 • Ograniczenie możliwości targetowania reklam: Reklamodawcy nie mogą już targetować reklam do użytkowników na podstawie tak szczegółowych danych osobowych, jak dawniej.
 • Wzrost znaczenia zgody: Reklamodawcy muszą uzyskać wyraźną zgodę użytkowników na przetwarzanie ich danych osobowych w celach reklamowych.
 • Wzrost świadomości użytkowników: Użytkownicy są coraz bardziej świadomi swoich praw dotyczących ochrony prywatności i mają większe oczekiwania co do tego, jak ich dane są wykorzystywane.

IAB Polska to organizacja branżowa, która reprezentuje interesy rynku reklamy cyfrowej w Polsce. Raport Strategiczny Internet 2023/2024 jest dostępny do pobrania bezpłatnie na stronie internetowej IAB Polska: https://raportstrategiczny.iab.org.pl/

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Dobre wystąpienie na konferencji, czyli jak zaciekawić słuchaczy

WP
Organizowanie konferencji w dzisiejszych czasach stało się niezwykle popularne. Nie każdy jednak potrafi odpowiednio zaciekawić słuchaczy. Do tego potrzebna jest odpowiednia wiedza i umiejętności nabyte w trakcie praktykowania wystąpień.

Komu i dlaczego PR jest potrzebny w 2023 roku?

Katarzyna Bil
Jeżeli zastanawialiście się nad kondycją branży public relations, to uspokajamy. Na zachodzie bez zmian. Branża rozwija się dynamicznie dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na konsulting, komunikację działań ESG czy storytelling.

CEPA Rolki Reggae Rekord. 24 godziny dla dzieci chorych na raka

Rolki Reggae Rajd
Patronujemy NIEZWYKŁEMU wydarzeniu. 30 marca w samo południe na wrocławskim Rynku Agata i Wojciech Miszewscy, małżeństwo zwariowanych rolkarzy z Rolki Reggae Rajd, spróbują ustanowić rekord Polski w najdłuższej sztafecie na rolkach. Wydarzenie CEPA Rolki Reggae Rekord oleśniccy rolkarze organizują dla dzieci chorych na raka z kliniki Przylądek Nadziei.

Ile zarabia się w public relations. Branżowy raport płac w PR

BARD
Jawność systemu płac jest korzystna przede wszystkim dla kandydatów i pracowników branży public relations - oceniają autorzy badania płac w public relations, opublikowanego przez branżowy portal PRoto.pl. Chcą też w ten sposób uciąć plotki na temat zarobków w branży.

Reklama w czasie pandemii. Analiza agencji Zenith

Joanna Carbol
Według estymacji agencji mediowej Zenith, opublikowanej w Zenith Advertising Expenditure Forecasts, globalne wydatki na reklamę zmniejszą się w 2020 roku o 9,1%. Dla porównania, wydatki na reklamę podczas recesji w 2009 roku spadły o 9,5%.

Muzyka w reklamach i filmach. Jak ją dobrać, żeby wzbudzić emocje?

Newseria Biznes
Skąd się ją bierze? Jak wywołać za jej pomocą odpowiedni nastrój? Czy marka może budować tożsamość poprzez muzykę? Rozmawiamy z Agnieszką Kulczycką, konsultantką muzyczną, założycielką i prezeską Sirens - firmy, która dobiera muzykę do filmów, seriali, reklam i pracuje m.in. dla TVN, Polsat, Netflix, HBO.

Sieć 5G i ultradźwięki w markentingu. Prognoza Selectivv na rok 2019

Magdalena Czyżewska
Na polski rynek marketingu mobilnego w 2019 roku wpłynie wejście technologii 5G oraz rosnąca popularność asystentów głosowych w smartfonach. Nowością, jaka czeka nas w najbliższym roku, będzie wykorzystanie technologii ultradźwięków, za pośrednictwem których możemy komunikować się ze smartfonami.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24